Katarze

Katarze https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387839/bmid_katarze-kWt-387839.jpg 4 475 122

Freyja & Huldar série

Maskovaný vrah v kině brutálně ubije dospívající dívku, která tam pracuje, a její mrtvolu nocí kamsi odvleče. Jejím přátelům přijdou z kamarádčina účtu na Snapchatu klipy zachycující, jak prosí o odpuštění. Když se konečně najde tělo, je označeno číslem „2“. Podobný osud potká pár dní nato i jiného mladíka a jeho kamarádi opět dostanou přes sociální média klipy, v nichž prosí vraha o odpuštění. Když se objeví jeho mrtvola, má na sobě značku „3“. Do vyšetřování vraždy se zapojí i Huldar, který tentokrát pracuje pod Erlou. Mají spolu napjatý vztah, neboť museli absolvovat interní šetření kvůli nařčením ze sexuálního obtěžování, k němuž došlo v předchozím dílu série. Neshody je však třeba hodit za hlavu a soustředit se na dopadení nemilosrdného zabijáka. Rrovněž se musejí snažit zjistit, jestli neexistuje dosud neobjevené třetí tělo – mrtvola s číslovkou „1“. Jelikož musí být podle islandských zákonů výslechu mladistvých přítomen psycholog, zapojí se nakonec do vyšetřování i Freyja, přestože zprvu odmítá s Huldarem spolupracovat. Zanedlouho pojme podezření, že možná celý případ souvisí s šikanou, i když ji možná v úsudku ovlivňují vlastní zkušenosti oběti podobného jednání. Všichni tři se shodnou aspoň na dvou věcech: pravda není ani zdaleka až tak prostá. A vrah ještě neskončil.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Aflausn , 2016

Janadvorackova
21.11.2021 4 z 5

Pěkná šmodrchanice. Autorka zase na nic nezapomněla. Důvod, proč se to nakonec dělo, je velmi aktuální. Je dost možné, že takové lidi znáte a možná se jim vůbec nebudete divit.

xolee
15.11.2021 4 z 5

Pro me trosku slabsi dil ze serie, ale i tak skvele cteni. Zacatek byl pro me velmi desivy, ale pak jsem trosku predvidala, jake zapleteni budou mit rodice a zdravotni sestra a cekala jsem, ze se vztah mezi Frayjou a Huldara vice rozvine. A konec zase pecka, ikdyz jsem si roli zdravotni sestry takto predstavovala uz po jejim druhem vyslechu.

Teseme
14.11.2021 5 z 5

Celou dobu čekáte už jen díky názvu titulu katarzi, ale ta ani po stovkách stran nepřichází, protože krutost lze jen těžko odčinit.

Klesňa
13.11.2021 4 z 5

Huldara a Freyu jsem si oblíbil a proto bylo jasné, že mi ani třetí díl neuteče. Zase jsem se dočkal všeho, co nám doposud autorka nabídla ve svých předchozích dílech. Islandské krimi s ponurou atmosférou mi prostě sednou a teď v tom podzimním nečase je to přesně to pravé. A protože zde máme Freyu (dětskou psycholožku), je jasné, že se do případu nějakým způsobem zapletou i děti (což je o to víc mrazivé). Autorka tentokrát použije téma šikany a její hrozné následky. A protože tyto kruté žerty opravdu hodně ovlivní nejen samotné napadené, ale i jejich blízké, je vrah velmi těžko odhalitelný. Ale jedno Vám můžu vyspoilerovat! Určitě to nebyla má poslední kniha od této autorky. IG:@klesnacte

Pdede
26.09.2021 5 z 5

Opět skvělý příběh na pozadí tématu šikany

Maciiik
16.09.2021 4 z 5

Trilogie Freyja & Huldar - zajímavá myšlenka, psycholožka Freya byla správný protipól poldy Huldara. Moc dobře se to celé četlo, i když mě to nevcuclo do děje tak jako jiné série (Minier, Weaver, Carter). První díl byl asi nejslabší; tředí díl se mi líbil nejvíc a přečetla jsem ho vcukuletu.

Johana
09.08.2021 5 z 5

Pro mne špičková detektivka, vřele doporučuji.
Celým příběhem se vine téma šikany - ať dětí, nebo dospělých. Líbilo se mi, jak vkusně s tím Yrsa zachází, na jednu stranu mi šel skutečně mráz po zádech - na stranu druhou se vyprávění obešlo bez levného patosu, což je, myslím, při tomto námětu docela náročné. (Inu, možná až na úplně poslední větu, ale nešť...) Zvlášť jsem byla spokojená se závěrečnou kapitolou, která mne přiměla k dalšímu zamyšlení nad šikanovanými a šikanujícími.
Audiokniha, pěkně načtená Klárou Cibulkovou.

MistrCZ
28.07.2021 5 z 5

Hodně zajímavé a silné téma...

martina2540
10.07.2021 5 z 5

Knihu doporučuji, dobře se četla, i když někdy jsem se ztrácela ve jménech.

kubule
13.06.2021 5 z 5

...nevím co napsat...tohle téma...to bylo fakt silné...vrátila jsem se ve vzpomínkách na svá teenager léta a nutilo mě to přemýšlet, jak to bylo tehdy...šikana byla i za mě a je i teď za mých dětí...a bude i dál...silné téma...další naprosto čtivý kousek od YS...nezklamala

anibeni
10.06.2021 5 z 5

Nemůžu si pomoct, ale Yrsa svým tématem opět překvapila... Vím, ta spisovatelka mi sedne, příběhy z chladného a drsného Islandu mě přitahují, takže nejsem asi úplně objektivní, ale možná právě proto mě baví jednotlivé originální krimi příběhy, kdy člověk do poslední chvíle luští rozuzlení a najednou bum - je to všechno přece jen trochu jinak...

Sashetka
19.05.2021 4 z 5

V knihovně jsem jí všimla pod "štítkem" knihy které nemají dobré konce, a těch zase tak moc není, takže jsem byla dosti zvědavá. O to víc, že šlo o moje první čtení od Yrsy. Akorát začínat třetím dílem série je asi blbost, zvlášť když už to hlavní postavy maji mezi sebou pěkně "rozjeté" :). Jednoduchý a zároveň osobitý styl psaní prošpikovaný napětím a očekáváním až do konce a na hodně silné a citlivé téma. Je až neuvěřitelné, co dokáží blbé a zlé děcka (nejen) na Islandu.Trochu doufám, že až se vrhnu na zbytek dílů ( tentokrát teda pěkně od začátku ), zvyknu si i na ty zvláštní vztahy policajtů a psychloložky a zase se dozvím až na poslední chvíli, kdo všechny oběti zamordoval.

janastok
27.04.2021 4 z 5

Napínavá detektivka, zajímavé, moderní téma, dobrý konec. Soukromý život hlavní dvojice trochu šablonovitý, možná přílišné naivní uvažování co by kdyby. Poslouchala jsem jako audio, a tak jsem se trochu ztrácela v těch islandských jménech.

Kristyna_Bubu
15.04.2021 4 z 5

To zas byla jízda! Čtyři sta stran přečtených teď, lusknutím prstu! Velké téma šikany a toho, jak daleko může zajít... Dle mého názoru nejslabší díl ze série s Huldarem a Freyou, ale i tak peckový. Z poslední věty mi přeběh mráz po zádech (pravda, trochu asociace s Nesboem)... Těším se na další díl!

mi-380
15.03.2021 4 z 5

Na Islandu přituhuje. Alespoň knihy autorky to naznačují. Postupně přibývá pesimistický a tragický tón, mizí humor. Islanďané jsou tentokrát většinou představováni jako lidé nepříjemní, nepřející, škodolibí, leniví, pomstychtiví, vztahovační, ublížení, a hlavně ubližující druhým. Podivně neprofesionálně působí i vztahy mezi policisty, kde pomsta uražených dlouho převažuje nad řešením případu. Co se týká detektivky, pak spokojenost. Záhady přibývají, napětí roste, motivace pachatele působí logicky. Smutné téma šikany je nekonečné, připomínání průběhu a tragických následků je sice nepříjemné, ale důležité a nezbytné.
Audiokniha. Klára Cibulková čte hezky srozumitelně, od začátku nasazuje ostrý, vyčítavý až nesnášenlivý tón, který často přechází do čehosi, co v mých představách připomíná výslechy gestapa (když se ke slovu dostává Huldar).
80 % (aktuálně 194 hodnocení s průměrem 87 %).

JanuldaN
02.03.2021 5 z 5

Do třetice všeho nejlepšího. Mrazivé, napínavé, kruté! Téma šikany vhodně zvolené. Při líčení pocitů a emocí šikanovaných dětí mi bylo opravdu špatně. A ten konec!
Opět u mne vyhrála audiokniha skvěle namluvená Klárou Cibulkovou. Nemohla jsem přestat poslouchat. Vřele doporučuju! Těším se na další díl, který snad vyjde už na konci března.

MarieH
02.03.2021 3 z 5

Asi jsem jediná která přidá dost negativní hodnocení, na rozdíl od SoniiR která píše že jí
Freyja a Huldar baví tak mě ty jejich úvahy ruší, připadají mi dětinské, jako když uvažuje dítě z páté třídy, včetně chování jeho šéfové. Přečetla jsem všechny tři díly, zločiny které policie vyšetřuje jsou zajímavé a kyberšikana docela současné téma. Dávám 3 hvězdičky.

ViolettaCh.
14.02.2021 5 z 5

Tak tentokrát to bylo opravdu skvělé, myslím, že jde o nejlepší knihu ze série Freyja + Huldar. Příběh vychází z tématiky školní šikany a následné msty, je dobře vystavěn a propracován, pachatel je obtížně odhalitelný. Bohužel je to zatím poslední kniha s touto dvojicí, ale doufám, že Yrsa přijde s dalším pokračováním.

frkotik
03.02.2021 5 z 5

Vždycky, když jsou do toho zapojené děti, není mi dobře po těle, ale snažím se si to tak nepřipouštět. Huldara a Freyju mám rád, myslím, že jim to celkem šlape, už by jim alespoň to rande mohlo vyjít :) Mimochodem, skvěle namluveno. Těším se na další díl! Snad bude.

vekkr
23.01.2021 5 z 5

Audiokniha .Dobře načtená.Mám ráda tuto autorku.Kniha napínavá a konec nečekaný.Jen ta jména....