DNA

DNA https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344374/bmid_dna-sgZ-344374.jpg 4 916 260

Freyja & Huldar série

Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích. Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.... celý text

berila
18.12.2021 5 z 5

Po delší době jsem se k autorce vrátila v její nové sérii a mohu jen konstatovat, že se mi první díl série moc líbil. Uvidím, jak se bude celá série dále vyvíjet, ale podle komentářů zde na databázi to vypadá dost nadějně.

Andrea7272
16.12.2021 4 z 5

Nebylo to špatné. Jen některé pasáže strašně zdlouhavě, podrobně, zbytečně popisované. Půjdu do dalšího dílu :-)

Julinka679
04.12.2021 1 z 5

Ač miluju thrillery a detektivky tak tady končím u nedočteno, kniha mě bohužel vůbec nedokázala vtáhnout do děje a já se při čtení spíše nudila. Možná v budoucnu se k této knížce vrátím nebo spíše k jiné knize od této spisovatelky ale pro mě zatím nic moc :-/
Hodně jsem se na DNA těšila, už jen tím hodnocením mě zaujala ale momentálně mi nesedla, tak možná příště.
Hodnotit zatím nebudu jelikož jsem knihu nedočetla a tak jí nechci nakládat.

kahoma
02.12.2021 5 z 5

Moje první kniha této autorky - coby audiokniha. Velmi se mi líbila, určitě sáhnu po dalších knihách od této autorky. Zajímavé je, že hlavním viníkem je osoba ze stejného okruhu (nechci prozrazovat těm, co to ještě nečetli) jako u Weavera v Ženě mého života... Jestli je to snad nový trend - hledat viníka zrovna tam...?
Kaźdopádně autorku obdivuji a už se těším na čtení jejích dalších knih.

Sixao
27.11.2021 4 z 5

Správně mrazivé a napínavé čtení, když za oknem zrovna začne padat sníh. Jedno z nejtemnějších severských krimi, které jsem v poslední době "přečetla". Hudba a styl přednesu audioknihy celou atmosféru jen podtrhlo. Jen ten závěr mě zklamal a motiv jednání hlavního pachatele mi připadal až moc vykonstruovaný a těžko uvěřitelný. Něco v tomto duchu se dalo předpokládat, jak napovídá i samotný název. Jen jsem pořád čekala, že oběti bude spojovat něco jiného. Resp. zloba se obrátila proti osobám, u kterých k tomu nebyl prakticky důvod.

Janadvorackova
15.11.2021 4 z 5

Jako pozor, Yrsa má docela morbidní představy. A to já jsem prý v prezentaci různých způsobů likvidace člověka divná -:))). Autorka zabíjí netradičně, nicméně na můj vkus málo popisů... Možná je to dobře, protože její záporáky byste potkat nechtěli.

Příběh začíná trojicí sourozenců, které rozdělí jakási událost v rodině. O několik let později se stane pár hnusných vražd z důvodu zpočátku zcela neznámého :). Víte ovšem, že ať máte jakékoli otázky, odpovědi se dostaví.

Padoucha jsem tipla až před koncem, což mě těší a jdu na další díl série.

Rade
24.10.2021 3 z 5

Po kouknutí na hodnocení svých oblíbených jsem přece jen čekala víc…
Provedení vražd seversky mrazivé, i když na mě až moc kruté. Plus za dvě linie, které se postupně střetnou až v závěru a za zajímavý nápad s radioamatérskou linkou. Policejní parta mi nějak nesedla, moc soukromých pletek a řešení kdo s kým, tohle já prostě v detektivkách nemusím, jsem na to háklivá zvlášť od série detektivek se Sebastianem Bergmanem. :) A nemůžu si pomoci, občas mi přišli policisté při vyšetřování poněkud nedovtipní (např. velká lesklá černá hlava)…
Přes tyhle mouchy pořád celkem slušná čtivá detektivka, dokonce jsem se v několika chvílích bála (večer, sama doma…), dala bych asi i za čtyři, ale konečné rozuzlení a pointa mě zklamaly, celé se mi to zdálo poněkud nepravděpodobné a ani motiv vražd mi ten vpravdě ďábelský způsob usmrcení moc neosvětlil.
Tak Yrso, snad příště, Island mě stále láká...

iveta3689
23.10.2021 4 z 5

Dobře napsané, chvílemi až moc (to trápení dětí se mi jako mámě četlo hodně špatně). Detektivní pátrání je propracované, osobní linky je dost, ale ne příliš.

FoxFox
22.09.2021 4 z 5

S příchodem podzimního počasí jsem dostala náladu zachumlat se do deky s nějakou mrazivou detektivkou. Na Yrsu jsem slyšela chválu ze všech stran, sáhla jsem tedy po prvním dílu série Freyja & Huldar. Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Po celou dobu čtení jsem byla napnutá a zvědavá, jak to celé dopadne. Vraha jsem neodhalila ani náhodou. Romantická linka s Freyjou a Huldarem mě moc bavila a těším se, jak to mezi nimi bude dál, do druhého dílu se určitě brzo pustím.

Evaho73
17.09.2021 5 z 5

DNA je inteligentný detektívny román s pomaly plynúcim dejom, so sympatickými ústrednými postavami, podrobnejšie zameraný na policajné postupy, ktoré metodicky odhaľujú vrstvu po vrstve dômyselné sprisahanie zahŕňajúce záhadné, kódované správy, temné rodinné tajomstvá a niektoré nové hrôzostrašné metódy vrážd obetí, o akých som ja osobne zatiaľ nečítala.
Teším sa na ďalšie časti.

Maciiik
16.09.2021 3 z 5

Trilogie Freyja & Huldar - zajímavá myšlenka, psycholožka Freya byla správný protipól poldy Huldara. Moc dobře se to celé četlo, i když mě to nevcuclo do děje tak jako jiné série (Minier, Weaver, Carter). První díl byl asi nejslabší; tředí díl se mi líbil nejvíc a přečetla jsem ho vcukuletu.

Pdede
14.08.2021 5 z 5

Opět úžasná detektivka

Vestička
12.06.2021 2 z 5

(SPOILER) Kdybych Yrsu potkala , měla bych na ni pár otázek. Je nutné do docela dobrého příběhu napasovat natolik komplikované a morbidní způsoby vraždy? Vždy min. u toho prvního si vrah nemohl být jistý, že to výjde. Kde našel ten vysavač? Našim by nikoho nezabil, netáhne. Proč je potřeba popisovat tolik utrpení? Proč si tu pásku nekoupil? A proč vše tak komplikovaně?

veruptackova
02.06.2021 3 z 5

Detektivky miluju, ale nejsem úplně fanynkou severského krimi, přesto jsem chtěla tuhle velmi chválenou autorku už dlouho vyzkoušet.
Kniha je bohatá na detaily a nelze jí upřít hloubku postav. Mě osobně tyto hodně popisné detektivky bohužel ubírají na napětí.
Hlavním plusem knihy je originální námět a způsob vraždění.
Zápletku jsem odhadla v podstatě od první kapitoly, ale věřím, že spousta čtenářů bude stopy odkrývat postupně společně se sympatickou dvojicí vyšetřovatelů.
Pokud máte rádi severské krimi, budete nadšení.

anibeni
01.06.2021 5 z 5

Yrsu mám jako spisovatelku ráda a tak jsem byla zvědavá na její další sérii. Hned první krimi mě překvapila - jednak naprosto originálním způsobem zabíjení a druhak i samotným vývojem událostí, luštěním šifer na vlastní pěst a vývoj možného vztahu mezi Freyou a Huldarem. Samotný závěr byl pro mně překvapivý - jako vraha jsem tipovala někoho úplně jiného a vlastně až téměř do konce mi to na něj vše sedělo.. A pak najednou - zvrat..

Venny345
17.05.2021 3 z 5

Jakákoliv kniha, která zavání genetikou, má velký náběh na nějakou senzaci. Proto jsem také sáhla po tomto thrilleru. Těšila jsem se na sofistikovaný popis různých metod, které požívají vyšetřovatelé. Začátek knihy byl výborný, jako když se auto dostane z nuly na sto během pár vteřin. Problém byl, že na konstantní stovce už pak kniha zůstala až do konce, což mě mrzelo. Dočetla jsem ji vlivem setrvačnosti.
Ale protože jsem hodná, dám autorce ještě šanci a další díl si přečtu.

AlbionFoxyFox
15.05.2021 3 z 5

Začátek byl skvělý, pak jsem se do čtení musela nutit :(

SputnikV
10.05.2021

tak tahle kniha mne opravdu nechytla

Nixa
19.04.2021 5 z 5

Knihy od Yrsy mám ráda, ale tuto sérii jsem docela dlouho odkládala a byla to chyba. Tohle bylo fakt skvělý! Četlo se mi to dobře a líbila se mi tam i dějová linka Freyji a Huldara. Oba dva jsem si oblíbila od prvních stránek.

Schuminka
19.04.2021 1 z 5

Neblahá praxe překládání minoritních jazyků přes angličtinu ani tady nenese ovoce, kdyby to aspoň někdo přečetl v redakci a upravit všechny ty "nepsané předpisy", co se v knize vyskytují... Nápad byl dobrý, provedení o mnoho horší. Všechny postavy autorka líčí velice negativisticky, ale jinak klouže po povrchu, pouze postava Karla je aspoň trochu propracovaná. První polovinu se stále opakují pasáže, kdy obě hlavní postavy fňukají nad svými vztahy, Freyja navíc na svou bytovou situaci a bratra ve vězení, Huldar se zaměřuje na závislost na cigaretách, ostatní vyšetřovatelé si stěžují na mnoho práce, ale z děje to spíš působí, že nic nedělají. Samotného případu se v podstatě týkají jen kapitoly, kdy dochází k vraždě. Závěr nepřekvapil, dal se čekat tak od 3. kapitoly.