Poprava

Poprava https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466477/bmid_poprava-ENI-466477.png 4 376 105

Freyja & Huldar série

Mladý a bohatý investor je nalezen oběšený na starém popravišti v lávovém poli Gálgahraun poblíž Rejkjavíku. Je ale zřejmé, že nejde o sebevraždu. Do hrudi má zabodnutý čtyřpalcový hřebík a k jeho tělu je připevněn útržek papíru. Případ je spojen s opuštěným čtyřletým chlapcem, kterého najdou v bytě zavražděného a který ví jen to, že jeho mamince se má brzy narodit další dítě...Vyšetřování dvojice Freyja & Huldar pokračuje 4. dílem série.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Metafora

Gatið , 2017

gabriela8049
05.01.2022 5 z 5

Jedna z naj krimi serii s Huldarom a Freyou. Aj ked Freya sa tu az tak casto nevyskutuje, pribeh sa rychlo cita.. Yrsa trochu ubrala od svojich farbistych opisov vrazd. A velke plus je za Erlu, konecne realna postava

kokosek
13.12.2021 4 z 5

Na to jak je na Islandu málo lidí a jak se skoro všichni musí znát, je tam celkem dost úchylných lidí. A to všemi možnými způsoby. Za to určitě může nedostatek slunce v zimě a nedostatek spánku v létě. Jinak si to nedokážu vysvětlit.
Ale kniha je dobrá. Jen škoda, že autorka není třeba američanka. Přeci jen tam je více možností jak se schovat, jak věci prodloužit. Na Islandu víte všechno hned, vše najdete do druhého dne a tak má autorka málo možností jak knihu natáhnout. I když různé možnosti zůstaly nevyužity,třeba první oběť byla často v americe a s tím se mohlo udělat víc.
To ovšem znamená, že vše je rychlé, má to spád a nezbývá než se těšit na další pokračování. Ono život s hadem na Islandu bude asi zajímavý.

Anie94
10.12.2021 4 z 5

Pribeh byl ctivy od zacatku do konce, hltate stranku za strankou, protoze proste potrebujete vedet jak to skonci. V pribehu sledujeme jednu vrazdu, ktera se zprvu tvari jako sebevrazda, ale kdo vi... Vysetrovani se tak rozjizdi na plne obratky a tym Erly a Huldara ma plne ruce prace.

Pokud to vezmete jako ja tuto "serii" od konce, tak to vubec nevadi, jelikoz i bez cteni predchozich dilu se v deji hrave vyznate.

Rekneme ze poslednich dost stranek knizky me uz nebavilo tolik jako cela kniha predtim a konec je dost splacany. Misty je kniha zbytecne natahovana a zdlouhava. Ale i tak to bylo fajn svizne cteni.

Katania
28.11.2021 5 z 5

Yrsa mě snad nikdy nezklame. Opět super (i když znepokojivé) čtení! A už se těším na další, co bude s Freyjou a Huldarem.

Hella
16.11.2021 4 z 5

Autorka prostě umí! Bylo to skvělé jako vždy. Jediné, co mi trochu kazí zážitek z takhle perfektní knihy je to, že mezitím dávno zapomenu, co bylo ve třech knihách předchozích, ale to je jen malý kaz na kráse (holt si domyslím).

astra3
29.10.2021 5 z 5

Napínavé, zamotané, čtivé. Dokonalá Yrsa.

Viggen
21.10.2021 3 z 5

Zajímavá zápletka, parádně vystupňované napětí a nečekaný závěr. To jsou ty klady. Dějové linie se prolínají někdy trochu nečitelně, a islandská jména tomu nepřidají. Čtenář se musí místy dost soustředit, aby se neztratil. A mínus bych dal ještě tomu, že jazyk Yrsy je tak trochu jednoduchý, dalo by se říct i lehce neliterární, až dokumentárně popisný. Ale může to být samozřejmě i překladem. Nedokáži posoudit.

Kristyna_Bubu
12.10.2021 4 z 5

Čtvrtej díl od Yrsy ze série s Huldarem a Freyou. Opět prostě jízda, já to miluju!!! Pro mě má všecko, co má detektivka mít, většinou se případy týkaj rodinnejch vztahů, nějakejch tajemství a to mám ráda. Navíc Yrsa umí překvapit nejen odhalením vraha, ale ještě tomu dodá třešničku třeba na poslední stránce. Pro mě jsou to ohromně čtivý detektivky a Poprava nebyla výjimkou Přečteno za pár dní a budu vyhlížet další díl! A taky trošku doufat, že Huldar s Freyou už konečně budou mít to rande!

Angelicca
10.10.2021 5 z 5

Nejnovější kniha od mé oblíbené autorky opět nezklamala. Mám ráda dvojici Freyi a Huldara a už teď se těším na další příběh s nimi.

zdendula31
23.09.2021 5 z 5

Moje favoritka opět nezklamala..skvělé čtení.

bookbug_cz
20.09.2021 4 z 5

Ono těch severských detektivek a thrillerů není nikdy dost, nemyslíte? V Popravě to začíná už na první straně. Mrazivo, děs, bafáníčko. Sledujeme zde policejní vyšetřování, které začíná morbidní vraždou mladého a především velmi bohatého investora. Jeho tělo je nalezeno na starém popravišti poblíž Rekjavíku a do hrudi mu pachatel zabodl hřebík s papírkem (ne úplně obyčejný hřebík).
Opět se zde setkáváme zde s dvojicí vyšetřovatelů Freyja & Huldar. Huldara zavede vyšetřování do bytu mrtvého muže, kde zrovna psycholožka Freya řeší situaci s opuštěným malým dítětem, o kterém se snaží zjistit jakékoliv dostupné informace. Záhadou ale je, jak se do bytu dítě dostalo, jak se jmenuje a jestli má někde rodiče, kteří na něj čekají. Nikdo ale dítě jeho popisu nepohřešuje! Jak je to sakra možné?
Autorka odhaluje a řeší několik zdánlivě nesouvisejících linek, které vás provádí knihou s trvajícím napětím. Příběh je složitý, čtenář se musí opravdu důkladně soustředit, a ani to mu moc nepomůže. Respektive - mě to nepomohlo. Byla jsem zmatená od začátku až do konce a neustále napjatá. Což je ale u knihy fakt dobře, ne? Kniha působí dojmem překombinovaného příběhu, ale opak je pravdou. Zde všechno do sebe pasuje, všechno má svůj důvod, své vysvětlení a zápletka je reálná a uvěřitelná. Tenhle thriller nebude úplně odpočinkové čtení, je třeba se na něj hodně soustředit.

itlady
08.09.2021 4 z 5

Další pecka od islandské autorky. Některé pasáže mi připadaly až moc detailní a zdlouhavé, ale to mě právě bavilo.

ennlady
31.08.2021 5 z 5

Knížka mě úplně pohltila, vůbec jsem ji nemohla odložit. Yrsa píše nekomplikovaným svěžím stylem a je to velice čtivé. Vůbec mi nechyběla brutalita z minulých dílů. Tento příběh se zakládá na propletenosti událostí a hříchů jednotlivých aktérů, není to ale propletené moc, abych se v tom ztratila. Počáteční zločin a to, co po něm následuje, je tak podivné, že z toho vyšetřovací tým má pěkně zamotanou hlavu. Ovšem jakmile se první drobné dílky začínají spojovat, je už jen otázka času, kdy se vše rozlouskne. No, a závěr mě teda překvapil.

cornetka
26.08.2021 4 z 5

Předchozí díly jsem nečetla, takže nedokážu porovnat. Huldar mi byl ale symaptický, bavil mě ze všech nejvíc.

MartinaF
14.08.2021 5 z 5

I když dávám pět hvězdiček, přesto jsem lehce zklamaná. Autorka upustila od brutalit, které použila v předchozích dílech, což je trochu zklamání. (A ne, v násilí se opravdu nevyžívám, ale autorka je drsnými popisy vražd známá). Předchozími tituly nasadila hodně vysokou laťku, tady děj plynul vcelku klidně. Vraha jsem, jako obvykle, nepoznala, přesto mě příběh vtáhnul do sebe. Yrsa umí psát skvěle, ale tohle je trochu slabší pokračování.

Johana
11.08.2021 3 z 5

Po Katarzi jsem poněkud zklamaná. Rozjezd s viselcem byl vynikající, bohužel se nestalo nic, co by ve mně vzbudilo skutečný zájem o život či smrt toho zesnulého... A pak se objeví čtyřletý kluk, který mne přesvědčil, že je ve hře jen proto, aby mohla vstupovat na scénu psycholožka Freyja. Další text mi připadal hlavně - dlouhý. Závěrečná kapitola pak obsahuje takové všelijak splácané překvapení, toho typu, které navíc nemám ráda: když k zvratu v ději nevedly žádné indicie.
Popravdě bych dala dvě hvězdičky, nebýt malé vedlejší linky s bytem a krajtou, která mne srdečně pobavila.
Pěkně načtená audiokniha, četla Klára Cibulková.

cérka
21.07.2021 4 z 5

I když název sám o sobě dobře vystihuje téma knihy, já se s ní přesto tentokrát trochu "prala". Samotné vyšetřování bylo na můj vkus velmi zdlouhavé a já dlouho nechápala co mi autorka naznačuje. Ano, opět jsem až do samotného konce netušila kdo je vrahem, tady Yrsa nezklamala. U této autorky jsem ovšem zvyklá na větší level, a tady cítím trochu zklamání. Zatím nejslabší ze všech dílů.

111moni
18.07.2021 5 z 5

Tak první dojem, autorka by měla psát rychleji :-) vypadly mi vztahy z minulých knih, nicméně jsem se chytla. Příběh opět neměl chybu, autorka umí zaujmout a držet čtenáře , vést jej po stopě. Mám její styl ráda pro to, že nepoužívá vycpávky, čtenář je pohlcen příběhem.

allebra
04.07.2021 5 z 5

Yrsa Sigurðardóttir zabodovala i tentokrát. Příběh byl velmi čtivý, napínavý a přiměřeně propletený, s překvapivým závěrem. Opět se potvrdilo, že na všechno (nebo alespoň téměř na všechno) se jednou přijde a zlý skutek bude nakonec přece jen potrestán. Těším se na další pokračování série a věřím, že v ní zase dostane psychožka Freyja více prostoru.

Gugu
28.06.2021 5 z 5

Moje první kniha od Yrsy a jsem nadšená, pokud je podle ostatních komentářů nejslabší, tak se mám na co těšit. Jsem spokojená, vyprávění plné napětí, které odsýpá, žádné natahování děje nebo prodlužování pointy. Skvěle se to četlo, v podstatě na jeden zátah. Jako napínavou oddechovku jedině doporučuji.