Poprava

Poprava https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466477/bmid_poprava-ENI-466477.png 4 376 105

Freyja & Huldar série

Mladý a bohatý investor je nalezen oběšený na starém popravišti v lávovém poli Gálgahraun poblíž Rejkjavíku. Je ale zřejmé, že nejde o sebevraždu. Do hrudi má zabodnutý čtyřpalcový hřebík a k jeho tělu je připevněn útržek papíru. Případ je spojen s opuštěným čtyřletým chlapcem, kterého najdou v bytě zavražděného a který ví jen to, že jeho mamince se má brzy narodit další dítě...Vyšetřování dvojice Freyja & Huldar pokračuje 4. dílem série.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Metafora

Gatið , 2017

Timkim
12.06.2023 4 z 5

Odposlouchán čtvrtý díl ze série a musím uznat , o malý chlup slabší než díly předchozí. Začátek byl velmi slibný, ale postupem to nějak ztrácelo tempo. Navíc Freya tam nedostala tolik prostoru. Cca od poloviny to opět nabíralo na síle a když už jsem tušil kdo co a jak, tak mi moje dedukce Yrsa opět rozkopala a já koukal jako blázen. Za plno to dnes nebude, ale solidních 85% si zaslouží, hlavně kvůli tomu konci.

annettka1098
11.06.2023 3 z 5

Tento díl se dobře četl a má velmi zajímavou zápletku. Byla jsem hodně zvědavá, kdo stojí za vraždou a co s tím má společného malý chlapec.
Nicméně mi v celé serii hodně chybí detailní vykresní postav a občas se setkám s tím, že ne všem detailům dokážu uvěřit. Čtvrtý díl serie byl na mne také málo děsivý, jsem od severských krimi zvyklá na mnohem temnější atmosféru. Vraha jsem ale vůbec neodhadla a celý případ byl dobře promyšlený.

Hodnocení: 60 %

Lusa
07.06.2023 5 z 5

Tahle série je opravdu skvělá, moc dobře se to čte a je to napínavé. Tento díl opět nezklamal a odhaluje tak další problém o které se moc nemluví.

mi-380
06.06.2023 5 z 5

Těžko popsat, čím je styl autorky specifický. Pokusím se: nekompromisní pohled na odvrácenou stranu bohaté a prosperující ostrovní společnosti, nenápadný, potměšilý humor, plastický popis a trvalý vývoj hlavních postav, promyšlené zápletky, relativně malá komunita, kde tykání je normou. To vše na pozadí drsného severského počasí. Nic z toho nechybí ani tentokrát, oba hlavní hrdinové kolem sebe chodí jako nespokojený tygr a naštvaná tygřice, Huldar má ale tentokrát víc práce. Případ je zamotaný, s velmi překvapivým koncem a k tomu ještě nová policejní šéfová je ze všech tygřic ta nejzuřivější.
Už mám v ruce další díl s názvem Panenka.
90 % (zatím 283 hodnotících s průměrem 87 %).
...
Když Freyja před měsícem potřebovala elektrikáře, dostala radu, ať se sama zapíše do kurzu, protože ten pravděpodobně dokončí dřív, než elektrikáře sežene.
...
"Co je k obědu?" Dívka zírala na prázdný kuchyňský stůl a zklamání v její tváři prozradilo, že moc nedoufá, že vůbec něco dostane. Byla chuděrka tak hubená, že by to jistě nebylo poprvé, kdy by se musela obejít bez jídla. Heidrún musela zabrat gumu u tepláků, které jí půjčila.
"Rýžový puding."
Dívku to potěšilo, ale po tváři jí zase přelétly chmury, když se zeptala, jestli na něm bude skořicový cukr. Když Heidrún řekla, že ano, jako by jí z ramen spadlo závaží. Dokonce si začala pobrukovat, zatímco brala misky a pokládala je na stůl.

kaca1530
02.03.2023 4 z 5

Pro mě možná nepatrně slabší díl než ty předchozí. Freya má trochu míň prostoru než jindy.

kahuda01
16.02.2023 3 z 5

Tak nevím, začátek super, konec taky ušel, ale ta část mezi nimi nic moc. Samé zbytečně žvanění o ničem...

vivula
07.02.2023 3 z 5

Jakože témata a závěry od prvního dílu - naprostá pecka. Ale jak jsem četla čtvrtou knížku ze série v řadě hned za sebou, měla jsem pocit, že tam bylo až zbytečně moc té ,,vaty” na vyplnění stránek. Ale zase mám strach, že když si dám pauzu a pak se k sérii vrátím, budu mít v postavách už uplnej bordel…. No pokračuju dál :-D

Adinlea
26.01.2023 5 z 5

Opet pet hvezd, u Yrsy se proste neda jinak. Co kniha, to velmi vysoky standart, je jedno o jakem tematu zrovna je… Vsechny knihy protina motiv zlocinu na detech, coz je tezke tema a po ctyrech knihach, ktere jsem precetla behem meisce, je mi tezko na dusi…
Ale kazdopadne si opatrim i dalsi dva dily, ktere jsou momentalne na trhu :) Yrsa je pro me jedna z nejlepsicj soucasnych autoru krimi a moc rada ji podporim!

berila
21.01.2023 3 z 5

Tak nevím, předchozí díly byly perfektní, ale tady mi nějak vadil styl psaní. Určitě to nebylo překladem, ale spíše autorkou. Ale jinak se jedná o výbornou sérii, takže doporučím i tak k přečtení.

david847
17.01.2023 5 z 5

Tato islandská spisovatelka je můj nejnovější objev a tedy musím říct, že jsem si ji hned po první knize zařadil do svých top. Potrpím si na neotřelé konce, a u Yrsy si vážně přijdu na své. Klobouk dolů, kam se hrabou všichni ti mnohem profláknutější seveřané...

Bubo19
13.01.2023 5 z 5

Po přečtení třetího dílu jsem si říkala, že je tato série na mě moc brutální, ale uběhly dva roky, a nakonec jsem neodolala a půjčila jsem si v knihovně díl čtvrtý. Rozhodnutí vůbec nelituji, příběh sice začal drsně, ale pak už je to jedno velké napínavé vyšetřování, které ukazuje, že není všechno tak, jak to vypadá. No a na závěr si pro nás Yrsa připravila zase jedno překvapení. Tento díl se mi z celé série zatím líbil nejvíc.

martiline
31.12.2022 5 z 5

Opět působivá detektivka od Yrsy ...
Až skoro do půlky knihy se toho nic moc nedělo a nebylo se čeho chytit ... ale pak dostal děj spád a došlo k zajímavému rozuzlení.

Kyri
21.11.2022 1 z 5

Úvod, na to že je docela drastický, se i přesto dobře čte. Šéfová stále protivná a šikanuje, koho může. Jeden policajt se pořád znechucuje, jak někdo může zveřejnit porno bez souhlasu obou aktérů. To, že oběť někdo prošpikoval hřebíkem, než ho zavraždil, mu morálně pochybné nepřijde... Pak je tam ještě jeden protivný kolega a další, který se bojí, že praskne, že je homosexuál. Pak další hrdinka ze sociálky - proč tam ta straší, ani moc nechápu, snad proto, aby vysvětlovala, že úřad, který rozhoduje o svěření dětí do péče, to myslí dobře, a ta zas hlídá věčně protivnou holčičku. Je na tom Islandu někdo milý a dobře naložený? A na závěr docela zajímavé rozuzlení. Bohužel ten začátek a konec dají dokupy tak 10% knihy, zbytek jsou lidé protivní, řeší něco, co se zločinem nemá co dělat, a co je bohužel zcela nezajímavé.
Nějaké autorčiny knihy se mi líbily, ale tahle to tedy není.

IreneP
03.11.2022 4 z 5

Líbí se mi, jak Yrsa dokáže do každé krimi dostat i spoustu společenských problémů jako domácí násilí nebo sexuální videa natočená bez souhlasu, šikanu v Katarzi apod. Trochu mě mrzelo, že tentokrát nedostala víc prostoru Freyja. Přesto je Poprava výborná krimi s ještě lepším koncem. A na koho se vždycky ve vyprávění těším, je malá Saga. :-)

lištička123
26.10.2022 5 z 5

Opět skvěle napsaná kniha od této autorky.

Teclaireddy
25.10.2022 3 z 5

Konec na můj vkus moc překombinovaný, ale docela mne to bavilo.

Evišťátko
18.10.2022 5 z 5

Moje první setkání s autorkou a docela jsem si to užívala.Dokonce natolik,abych se pustila do přečtení celé série a uvidíme,jak mě chytne.

Čmeláček
09.10.2022 5 z 5

Prostě bomba! Yrsa se nezdá, ale její knihy se nedají přestat číst :). Ode mě určitě velké doporučení! :)

pavel9410
23.08.2022 5 z 5

Za mne zatim nejlepsi dil z cele serie a tesim se na dalsi.

m_martina
20.07.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila, přečetla jsem ji jedním dechem. Nemám co vytknout a dávám pět hvězd.