Fluke

Fluke https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21757/bmid_fluke-9lG-21757.jpg 4 45 5

Toulal se v ulicích, poháněl jej hlad a pátrání po čemsi neurčitém. Šlachovitý psí kříženec. A byl ještě něco víc. Kdesi hluboko v podvědomí nosil vzpomínku a ta s každým dnem nabývala ostřejších obrysů. Trápila jej a nedopřávala mu klid. Vzpomínka na to, kým byl dříve…

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Mustang

Fluke , 1977

LaCucaracha
07.02.2020 3 z 5

Nenáročné čtení o člověku, který je psem a začíná se rozpomínat, že tomu tak nebylo vždy. Bohužel ten důvod, jak ke vtělení došlo, je nejméně překvapivý, asi jsem očekávala nějaké víc sci-fi řešení. Většinu knihy zabírá líčení psího života, nečekaně z pohledu psa, především těžký život na ulici a nevyzpytatelné a ne vždy hezké chování lidí. Je to vlastně tak trochu schéma knih pro děti – pejsek vypráví, co tak celé dny dělá. I popisy světa tomu odpovídají: ta divná zvířata na čtyřech kolech (rozuměj auta) apod. Akorát, že to není tak veselé jako v dětských knížkách. Až ke konci se začne rozplétat základní zápletka a začne se dít to hlavní. Rozuzlení je navzdory obecné předvídavosti knihy přece jen trochu překvapivé. No, žádná bomba to rozhodně nebyla, asi hraje roli i starší datum napsání, a ani nemám z knihy moc dobrý pocit (kdo by měl, když musí číst o kopání do psa). Ale zase se to četlo dost svižně a určitou zajímavost to má. Shrnuto: takový slabší průměr, ale od čtení neodrazuji.

lachtan77
10.09.2019 3 z 5

Tak trochu jsem myslel, že to bude jako Maggie od Craise. Opak je pravdou místy jsem si myslel, že čtu Dášenku. Postupně jsem v tom, ale začal vidět trochu jiný smysl. I tak mě to bohužel nechytlo

Poeta.kno
17.09.2018 3 z 5

Příběh je napsaný tak, že se dá opravdu věřit, že ho vypráví člověk v těle psa. V situacích jsou vystiženy pocity lidské a zároveň i psí s věrohodným přesvedčením. Těžko se dá uvěřit, že je to vše jen šťastná náhoda. Kniha přečtena za pár chvil.

danny_21
29.11.2017 4 z 5

Velmi povedený nápad, rozhodně to nejlepší, co jsem od Herberta zatím přečetl. Milý příběh o jedné nečekané inkarnaci s báječně vystihnutým popisem psího života a taky o tom, co se může stát, až jednou naše lidská životní pouť dojde ke konci. V jednom mám ale jasno, rozhodně bych nechtěl být mouchou :-) - 85 %

eraserhead
15.07.2014 3 z 5

Asi nejpodivnější kniha co jsem od Herberta četl. Vůbec ne špatná, naopak, jen je to cokoliv jiného, než od toho budete čekat. Horror jen lehce (nejvíce v části, kdy Fluke na čas zakotví u paní Birdleové, ta je místy dost děsivá - a ostatně již ta samotná premisa, "probudit" se v těle psa je dost mrazivá), fantasy trošku více (příběh prožíváme očima psa), v závěru pak, při odhalování pointy, dochází až k mysterióznímu dramatu hodně říznutým budhismem. Je to dojemné, čtivé, svým způsobem zajímavé. Od Herberta bych něco takového vůbec nečekal. A pozor, může vás to nakopnout k vegetariánství nebo přehodnocení svého vztahu ke zvířatům. Ale taky nemusí.

James Herbert
britská, 1943 - 2013