Filuta

Filuta https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329766/bmid_filuta-yds-329766.jpg 4 321 73

Filuta - dítě ulice a stok a odchovanec nalezince - je oblíbeným příslušníkem komunity chudých obyvatel středu Londýna. Většina z nich se živí činností, která se pohybuje na hranicích zákona. Podobně jako Oliver Twist má ale dar potkávat spíše lidi, kteří jej táhnou nahoru ke slunci než dolů do stoky, i když pravda je, že právě stoky mu dávají živobytí. V divoké bouři zachrání Filuta zraněnou mladou ženu, která vyskočila z jedoucího kočáru. Její strážci ji převáželi neznámo kam. Filuta, vyzbrojený vztekem a párem mosazných boxerů, jim rychle dokáže, že dva muži možná stačí na jednu dívku, ale rozhodně ne na rychlého, mladého a rozzuřeného Filutu. A od okamžiku, kdy Filuta spatří tvář té ubohé zlatovlasé dívky, se jeho život zásadně mění.... celý text

Literatura světová Humor Historické romány
Vydáno: ekniha , Talpress

Dodger , 2012

snupko
21.02.2017 3 z 5

Terry Pratchett sa "zeměplošské" škrupiny už nikdy nezbaví, to je jasné každému. Na druhú stranu, ten kto si niečo o ňom prečítal vie, že by to ani živý, či mŕtvy nechcel. Na tretiu stranu, ľudia sú na niečo zvyknutí a tak len s nevôľou skúšajú iný kabát a hlavne porovnávajú.
Vynikajúci autor sa tentoraz, zo svojho sveta premiestnil do našeho, konkrétne londýn cca 1850 a sleduje fiktívne lapálie mladého Filutu, ktorému sekundujú historicky overené postavy. :) Kniha pobavila a ďakujem dvornému prekladateľovi Janů Kantůrkovi, bez ktorého by bola zábava podstatne na nižšej úrovni.

david5746
19.02.2017 3 z 5

Vcelku zajímavý fiktivní příběh, zasazený do skutečné doby, srovnával bych asi s knihou Národ, se kterou mám obdobný problém - prostě mě to tak nechytlo, ikdyž to objektivně není špatné.

Yoaquin93
14.02.2017 4 z 5

Fantas(tický)y příběh o Filutovi. Jediné, co mi trochu vadilo, a proto nedávám pět hvězd, je velmi rychle popsán největší souboj mezi Filutou a Cizákem. Velmi dlouho se k němu schylovalo a nakonec to skončí na pár řádkách... Jinak vše ostatní bylo velmi precizné, propracované a promyšlené.

Alcarmo
07.02.2017 5 z 5

Sir Terry Pratchett, držitel Řádu britského impéria, stvořil nejen sérii knih, povídek, map či kuchařek o fiktivní zemi, díky které si fantasy literaturu oblíbili čtenáři po celém světě. Mimo to však napsal také celou řadu velice čtivých knih, mezi které Filuta bezesporu patří. Všechny jeho knihy, které jsem měl možnost dosud číst, spojuje skutečnost, že dokáží vzbudit v čtenáři tu správnou atmosféru. Podobně jako až neuvěřitelné vyobrazení charakterů jednotlivých postav. Filuta není historický román, ale historická fantasy, proto mi jako čtenáři mírné ohýbání historických faktů nevadí. Poutavý příběh, který v sobě skrývá trochu pocty Dickensovi a Mayhewovi, ale také toho, že svět - ačkoliv není vždy pěkným místem - utváříme sami svými činy. To vše zabaleno ve skvělém překladu Jana Kantůrka.

evka.jurca
01.02.2017 4 z 5

Knížka byla velice čtivá, pohled obyčejného kluka s neobyčejných charakterem a pohledem na věc. Akorát poslední čtvrtinou knihy jsem se musela prolouskávat (plánování, náznaky, pro mě divný konec), ale snad to bude i tím, že jsem četla knihu v angličtině.

Kiszoun
31.01.2017 4 z 5

Terryho precizně popisný styl vykreslování charakterů postav, krásně funguje i při navodění atmosféry viktoriánské Anglie, včetně vylíčení životů těch nejnižších vrstev (zvlášť se mi pak líbilo, jak se autor snaží čtenáře zasvětit do světa staroanglické měny). Jen škoda, že jsme se nedozvěděli více o Solomonových cestách, které mi tak trošku připomínaly stoletého staříka. Děj docela dobře graduje ač místy na chvíli zastaví aby nabral dech, což by nijak nevadilo, nebýt trošku odbytého závěru, který mě docela překvapil co se jeho náhlosti týče. Za to strhnu jednu hvězdu, ale jinak se opět potvrdilo, že Terry Pratchett je (byl) autor, jehož místo hned jen tak někdo nenahradí...

Liberius
31.01.2017 4 z 5

Má první zkušenost s Pratchettem. Kniha se mi líbila, ale nijak extra mě nenadchla. Zápletka byla trochu slabší, zato postavy vše doháněly.

Alma-Nacida
26.01.2017 5 z 5

Poněkud nezvyklý Pratchett, trochu připomínka stylu knihy Národ. Méně srandy, hodně reálií, za mě opět již standartních 5 hvězd. :-)

Alix
21.01.2017 4 z 5

Filuta se mi líbil, ale je asi chyba na mé straně, že ji porovnávám se Zeměplochou. Dávám ale čtyři hvězdy, akorát si myslím, že kniha prostě nejiskří tak, jako starší knihy TP.

jakub0085
14.01.2017 5 z 5

Pohodové čtení, velice se mi líbilo

MC87
14.01.2017 5 z 5

Filuta (víc se mi líbí originální jméno Dodger) je odzbrojující kluk, kterej dokázal elegantně proklouznout nástrahám tehdejší doby, samozřejmě s patřičným štěstím....líbí se mi zapojení historických postav a od dokonalosti mě vzhledem k počtu krys v knížce dělí jen zapojení krysího smrťě, který mohl pronést nějakou repliku...ale i tak 5*

BarkaS
07.01.2017 5 z 5

Pocta Mayhewovi a Dickensovi a připomínka toho, že svět je někdy pěkně ošklivý a špinavý místo. Ale i v něm žijou hodný lidi, který uměj konat dobro a sem tam i dodat nějakou tu vodu na vošplouchnutí. A taky je tu Dáma. Díky, sire Terry. (A díky, pane Kantůrku.)

laepus
29.12.2016 5 z 5

Pratchetta miluju jako žádného jiného autora na světě a i když Filuta není žádné převratné a do dějinliteraturysezapisující dílo, mám pro něj prostě slabost a tu pátou hvězdu dávám jen tak :) I když vlastně ne jen tak - mám rád viktoriánskou Anglii, mám rád Londýn, líbí se mi zapojení skutečných postav (Dickens, Disraeli, Bazzalgette, Viktorie) i dokonalé vykreslení skutečného Londýna tak, jak se jevil 90% jeho tehdejších (nemajetných) obyvatel, než právě přišel Dickens se svými romány, než přišel Disraeli se svými reformami, než přišel Bazzalgette se svou kanalizací a Viktorie s úžasnými stavbami a muzei. Ač to není Zeměplocha, je to typický Pratchett a za to jsem rád.