Kdysi

Kdysi https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309293/bmid_kdysi-6558e539c9706.png 5 467 120

Felix a Zelda série

Každý si zaslouží zažít něco dobrého. Alespoň jednou v životě. Tři roky a osm měsíců žije devítiletý Felix v odlehlém katolickém sirotčinci v horách, ačkoli není katolického vyznání. Jeho rodiče nejsou mrtví. Přivedli ho k matce Mince, představené jeptišek, aby se měl dobře. A určitě si pro něj brzy přijdou, jak Felix věří, jen co vyřeší potíže, které mají se svým knihkupectvím. Protože židovští knihkupci to mají v Polsku roku 1942 těžké. Jak moc, to Felix pochopí, až když se v sirotčinci objeví muži s podivnými páskami na rukávech a začnou vyhazovat a pálit knihy z místní knihovny. Felix uteče, aby našel rodiče a před těmi muži je varoval. Cestou zachrání z hořícího domu malou Zeldu, jejíž rodina byla zavražděna, a pomalu mu dochází, co mají tihle spalovači knih za lubem. A co to znamená pro něj, Zeldu a všechny ostatní Židy. Morris Gleitzman líčí v prvním dílu z čtyřdílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, jeho výpověď je však o to silnější.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Argo

Once , 2006

triatlet
16.07.2018 5 z 5

"Nemůžete nikoho nutit, aby uvěřil nějakému příběhu." (s. 155)

Kdysi vzdává hold Januszi Korczakovi.
Kdysi motivuje k přečtení knížek Richmal Cromptonové.
Kdysi je příběh o holokaustu. Příběh vyprávěný očima devítiletého kluka. Příběh, který vytvořil autor, jehož židovští předci žili v Krakově. Příběh, který je jiný než ostatní.
"Copak to nechápete?"

Dashow
13.07.2018 5 z 5

Četla jsem hodně knížek o osudech lidí během druhé sv.války.. ale tahle knížka mě opravdu dostala! Ta dětská naivita, upřímnost, naděje... neschopnost uvěřit, že by život mohl být opravdu až tak ... nemůžu najít to správné slovo... Během čtení jsem měla po celou dobu slzy v očích, a občas jsem nechala i nějakou utéct. Je to krásná, dojemná a zároveň krutá knížka... rozhodně DOPORUČUJI! Dala bych jí dnešním dětem jako povinnou četbu. Aby věděli, že radost může mít někdo i z toho že má pro sebe celou mrkev...

Lucie89
02.07.2018 5 z 5

Poprvé jsem četla knihu, která je psána očima dítěte a toho, jak odlisne děti vnímají svět. V tomto případě velice smutný příběh, který mě i několikrát donutil knihu zavřít, vydechnout, nadechnout a pokračovat.

Hakl54
14.06.2018 5 z 5

Když jsem chodila za hluboké totality do první třídy, ukázali nám kryt civilní obrany s výlezem. Paní učitelka nás poučila, že až bude válka, budeme schovaní v krytu a výlezem se dostaneme ven. Pohltila mě obrovská tíseň a strach z války a panika, že budu někdy v krytu bez maminky. Při čtení knihy se mi toto trauma z dětství připomnělo a plně jsem cítila s malým chlapcem. Knížka je smutná, ale musím ocenit jakým způsobem autor téma války z pohledu malých dětí zpracoval.

martinasudová
07.06.2018 5 z 5

Výborná knížka !!! Přečetla jsem ji jedním dechem. Je neuvěřitelné jak pracuje dětská představivost, jak se snaží za vším hledat to krásné a neztrácet naději. A je krásné, že i toto všechno vydrží některým až do dospělosti. Doporučuji všem a rychle objednávám další díl

dancav28
04.06.2018 3 z 5

Knížka dobrá, ale moc mě nezaujala, není to úplně můj šálek kávy

rashmi
23.05.2018 5 z 5

Úžasná kniha!!! Už se těším na další díly a rozuzlení příběhu. V knize se mi nejvíce líbila ochota lidí obětovat svůj život, aby někomu pomohl. Myslím si, že tuto knihu by si měl přečíst úplně každý.

Sylvienka
21.05.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, nemohla jsem se od čtení odtrhnout, přečetla jsem během jednoho dne...Je to krásný a dojemný příběh malého židovského chlapce, který byl rodiči odložen do sirotčince, aby ho zachránili...jemu samozřejmě řekli něco jiného. Z pohledu dítěte a dětské naivity je strašně zajímavý pohled dítěte a zároveň nepochopitelný, proč "ti lidé" pálí židovské knihy...a zároveň poznání, že asi nepůjde pouze o knihy...nechápe proč by "ti lidé" něměli rádi Židy. Felix je velmi inteligntní a milý kluk, miluje knihy a je výborný vypravěč, těsím se druhý díl.

lidunka1
17.05.2018 5 z 5

Smutná, ale nádherná.

DancerJaneBooks
12.05.2018 5 z 5

Moje první slova, jak jsem tuhle knížku dočetla byly: ,,Omg, to bylo boží." Na tuhle knížku jsem narazila jenom náhodou a jsem moc ráda, že jsem na ni narazila. Styl psaní autora, od kterého jsem něco četla poprvé, mi určitě vyhovoval a ještě k tomu se ten příběh odehrával v roce 1942, což já mám ráda takové knížky, které jsou v jiném století než ve kterém žijeme my. Je to strašně krásný, napínavý, dojemný, smutný a silný příběh! Felixe jsem si moc oblíbila. Sice byl na začátku docela dost naivní, což mě taky někdy štvalo, ale bylo mu teprve devět a navíc to tomu dodává tu smutnost. Podle mě tenhle příběh není jenom pro děti a mládež a určitě si myslím, že by ji ocenili i dospělí. Zeldu jsem naopak ze začátku neměla moc ráda, ale potom už nebyla zas tak protivná. Bylo mi všech strašně líto a taky jsem strašně smutná z toho, že Felix se Zeldou opustili Barneyho. Prostě mi přirostl k srdci a společně s Felixem to jsou v téhle knížce moje nejoblíbenější postavy. Muselo to být pro všechny strašné. Felix byl hodně odvážný, statečný a taky laskavý. Bylo mi prostě strašně líto toho, jak Felixovi postupem času, že je válka atd... , začalo všechno docházet. Teď musím pořád myslet na to, jak to dopadlo s Barneyem a s ostatními dětmi. Občas mi bylo i do pláče. Podle mě by bylo i strašně moc hezké zfilmování téhle úžasné knížky. Už se moc těším, až se začtu do druhého dílu. (Navíc jsem měla takové štěstí, že jsem si ho v knihovně stihla vypůjčit jako první :) )

BeeBee84
28.04.2018 4 z 5

"Když dospělí projevují z nějakého výletu přemrštěnou radost, znamená to, že bude trvat věčnost, než budete na místě. Taky to může znamenat, že až tam skutečně dorazíte, zabijí vás."
Moc se mi líbila ta dětská naivita, která byla postupně konfrontována s drsnou realitou života židovského chlapce za 2. světové války. Téma holocaustu je samo o sobě velmi silné, na intenzitě mu přidá, pokud je nahlíženo dětskou perspektivou.

rarášek
16.03.2018 5 z 5

Četla jsem toho už hodně na toto téma, ale můžu s jistotou napsat, že nejsilnější příběh je ten, který je vyprávěn z pohledu nevinného dítětě.
Felixe jsem si zamilovala. Statečný, laskavý, rozhodný, velký čtenář a výborný vypravěč příběhů s velikou fantazií. Občas mě na začátku štvala jeho naivita, ale postupem času, kdy viděl hrůzy války a začalo mu všechno docházet, musel předčasně dospět a kvůli tomu mi ho bylo líto a chtěla jsem vše vrátit na začátek, do horského sirotčince, kde do té doby žil docela bezstarostný život. Líbilo se mi, jak se ujal Zeldy a stal se jejím ochráncem. Zelda mi ze začátku přišla hrozně protivná, ale s postupem času mi i ona přirostla k srdci a doufala v to nejlepší pro oba dva.
Byl to pro mě silný první díl a ke konci jsem byla velice napjatá. Knihu doporučuji a hned se přesouvám na druhý díl. :)

JonasPal
07.01.2018 5 z 5

Tato knížka je, jak bych to řekl... zvláštní a hlavně díky tomu, že je z pohledu chlapce, který o válce neví vpodstatě skoro vůbec nic, doporučuji!

kiraa
07.01.2018 5 z 5

Jedním slovem dokonalost. Vím už dávno, že dobrý knížky nepotřebují reklamu a čtenáře si najdou samy. Příběh, který je fantazií, ale inspirován skutečnými událostmi a polským lékařem, který zasvětil život židovským dětem a pro které aniž musel, obětoval svůj život. Ač je kniha psaná z pohledu dítěte a určena pro mládež, věřte, že vás dokáže dokonale vyždímat. Alespoň u mě tomu tak bylo.

mot33
07.01.2018 5 z 5

Nato že je to příběh posbírán z několika zážitků tak super námět a napsáno můžu vřele doporučit.

dark.ma93
04.01.2018 5 z 5

Jeden z velmi silných a expresivních čtenářských zážitků. Jeden z mých Topů z knih o světové válce. Na dané knize knize pro mě bylo velkým zážitkem to, že byla vyprávěná z pohledu malého kluka. Navíc kluka, který na svět nahlíží s dětskou naivitou, ostatně celá kniha je o dětech a o tom, jak válku vnímaly právě ony. Je to moc smutné a přitom nádherné čtení.

ejwa1937
13.12.2017 5 z 5

Krásná obálka k děsivému příběhu, kterých se za války stávaly bohužel spousty. V podstatě nemám dalších slov... K přečtení doporučuji, ale je to síla.

Anna 13
08.12.2017 5 z 5

Ne, Zlodějka knih není bolestnější než tohle... tohle je totiž... tak strašné...

Nemám slov pro knihu, která nám vylíčila, jaké to je být dítětem a žít ve válce. Jaké to je o ní nevědět, jaké to je jí poznat, jaké to je se nechat oklamávat... Jaké to je nerozumět...

Je nejen o utrpení židovského chlapce, ale především o jeho ODVAZE!

Silně doporučuji!!!

HDosoudilová
28.11.2017 5 z 5

I když jsem přečetla již několik knih na toto téma, pořád mě to nepřestává fascinovat a dojímat. A tento příběh obzvlášť, jelikož je to z pohledu malého chlapce, který navíc vůbec netuší, co se okolo něj děje. Kniha se mi četla dobře, děj je poutavý a jsem moc zvědavá na další díly. Akorát bych to neřadila mezi knihy pro děti a mládež.

lushi
13.10.2017 4 z 5

Naivní pohled nevědomého chlapce na holocaust a postupné zjišťování pravdy. Hodně děsivá četba, ale čtivá s unikátním vypravěčem. Ale nevím, jak starému dítěti bych to dala přečíst, já jsem se na tu knihu mračila celou dobu.