Kdysi

Kdysi https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309293/bmid_kdysi-6558e539c9706.png 5 467 120

Felix a Zelda série

Každý si zaslouží zažít něco dobrého. Alespoň jednou v životě. Tři roky a osm měsíců žije devítiletý Felix v odlehlém katolickém sirotčinci v horách, ačkoli není katolického vyznání. Jeho rodiče nejsou mrtví. Přivedli ho k matce Mince, představené jeptišek, aby se měl dobře. A určitě si pro něj brzy přijdou, jak Felix věří, jen co vyřeší potíže, které mají se svým knihkupectvím. Protože židovští knihkupci to mají v Polsku roku 1942 těžké. Jak moc, to Felix pochopí, až když se v sirotčinci objeví muži s podivnými páskami na rukávech a začnou vyhazovat a pálit knihy z místní knihovny. Felix uteče, aby našel rodiče a před těmi muži je varoval. Cestou zachrání z hořícího domu malou Zeldu, jejíž rodina byla zavražděna, a pomalu mu dochází, co mají tihle spalovači knih za lubem. A co to znamená pro něj, Zeldu a všechny ostatní Židy. Morris Gleitzman líčí v prvním dílu z čtyřdílné řady život v okupovaném Polsku z dětsky naivní perspektivy malého hrdiny, jeho výpověď je však o to silnější.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Historické romány
Vydáno: , Argo

Once , 2006

Tobomicha
30.05.2019 5 z 5

Uf! Přečteno jedním dechem. Dojemně napsaný příběh židovského chlapce za druhé světové války hledajícího své rodiče. Povinná četba pro teenagery i rodiče. Doporučuji k přečtení také titul Ostrov v Ptačí ulici od Uri Orleva.

Půca4
25.05.2019 5 z 5

Tolik smutku.. Díky pohledu chlapce mi kniha dala více, než kterákoli jiná válečná kniha, kterou jsem kdy četla. Nemůžu uvěřit, že se něco takového skutečně dělo, že to vůbec někdo dopustil.
„Copak to nechápeš?“
Očima dítěte je vše najednou úplně jiné.

Miretti
02.05.2019 5 z 5

Další z knih , které nám připomínají tragickou historii. Ač je kniha žánrově pro děti, doporučuji i nám dospělým, je to jiný úhel pohledu očima dítěte.

Hathor89
22.04.2019 5 z 5

Možná se jedná o vymyšlený příběh, jak píše autor, inspirovaný životem lékaře, který obětoval svůj život za to, v co věřil, ale to mu nebere na děsivosti. Takové příběhy se děly. I když se tomu nechce věřit. Ale tomu nechtěli věřit ani tehdy … jak vypráví řada pamětníků: přece nemůže existovat něco tak děsivého jako tábory, ve kterých likvidují tisíce lidí denně. Pohled na válku z pozice dítěte je neskutečně silný. Klidně bych knihu zařadila do doporučené četby ve školách, seznámí děti s tematikou holokaustu a určitě v nich zanechá silné emoce. Stejně tak knihu doporučuji dospělým. Už jsem četla Chlapce v pruhovaném pyžamu a Chlapce na vrcholu hory (obě knihy doporučuji), tato mě dostala úplně stejně. Jednoduchost. Naivita. Děsivost. Rozhodně si přečtu další knihy ze série. Člověk pořád doufal, že naivita Felixovi zůstane, že najde své rodiče …

bruntal
13.04.2019 4 z 5

Silné, smutné... Pomyšlení na to, že se tyto věci skutečně děly je děsivé.

Ookmalej
11.04.2019 4 z 5

Běžně tyhle knihy nečtu, ale tuhle prostě nešlo odložit. Zblajzla jsem ji za den. A divím se, že je zařazená v rubrice Pro děti a mládež. Protože tuhle sérii bych dítěti rozhodně číst nedala, aby nemělo noční můry. Já jako dospělá mám z knihy husí kůži. Jen mě to utvrzuje v tom, že holocaust je nejtemnější kapitola lidstva, která se nesmí už nikdy zopakovat. O to děsivější je fakt, že kniha je inspirována pravdivými zážitky různých lidí.

efka.saf
08.04.2019 5 z 5

NO PÁNI! Na tuto sérii jsem narazila úplnou náhodou a nápad zprostředkovat dětem válečné dění a holokaust očima malého chlapce, mě zaujal. Ale to, co na mě čekalo na těch asi 160 stránkách, mě úplně odzbrojilo! Tento příběh byl skutečně nádherný! (Pokud není neuctivé toto slovo použít v souvislosti s daným tématem.) Felixův pohled na svět a celé dění kolem něj mi ovšem přišlo nesmírně kouzelné a dojemné. Ta odzbrojující naivita a dětská nevinnost, která byla v ostrém kontrastu se vším, co se tehdy dělo, byla autorem popsána s řemeslnou dokonalostí. A byť je spousta událostí v knize spíše jen naznačena, zasvěcený (dospělý) čtenář ví a dítě přesto pochopí. Nic to ale nemění na tom, že jsem s Felixem až do konce sdílela jeho naději, že rodiče najde živé a zdravé a zároveň jej obdivovala za jeho statečnost, se kterou se do těchto "sebevražedných dobrodružství" vrhal stále znovu a rovnou po hlavě. Těším se na další díly!

hayalet
28.03.2019 5 z 5

Hlavní hrdina je hoch s velkým srdcem plným dobra. Felix je ale Žid a popisuje svůj pohled na válku a ve své dětské naivitě si spousty věcí a činů vykládá po svém. Člověk touží zachovat mu jeho nevinnost až do konce knihy. Brzy však sám pochopí, že židé nejsou bráni jako rovnocenní obyvatelé. Po dočtení knihy musím jen konstatovat, že knížka mě zasáhla. A myslím, že na mrkev v polévce budu také pohlížet jinak.. Chystám se na další díl.

Petruš999
18.03.2019 5 z 5

Přečetla jsem tuto knihu jedním dechem, protože ji chci dát přečíst dceři. Je psaná dojemně, citlivě, ale všichni si naplno uvědomí, že žít v té době byla hrůza! Už čtu i druhý díl.

Christianne.K
02.03.2019 4 z 5

Brečela jsem, bylo to jednodušše úžasné citlivé a kouzelné.

PetraBery
13.02.2019 5 z 5

Anotace jasně vypovídá, o čem tato kniha určená hlavně pro děti je. Jen z ní není patrné, jak skvěle je napsaná a jak moc se nás může dotknout. Dojemný příběh devítiletého Felixe, polského židovského chlapce, popisuje nejen jeho cestu ze sirotčince a pobyt ve sklepě, ale hlavně hrůzu války v celém svém rozsahu viděnou očima dítěte. Postupné odhalování pravdy se táhne celou knihou, prozření ale pro Felixe není jednoduché. Ale je to také kniha o přátelství, odvaze a naději.

Beruska18
20.01.2019 4 z 5

Velmi dojemný příběh z válečného období z pohledu malého chlapce, který vůbec netuší, co se kolem něho děje a který na svět nahlíží s dětskou naivitou. Ta je však postupně konfrontována s drsnou realitou života Židů.

SimoneM
29.12.2018 5 z 5

Kniha se čte velice dobře. Děj je zajímavý a o to silnější, když je z pohledu naivního dítěte. Moc pěkná kniha.

v.r.b.o.v.a
01.12.2018 5 z 5

Pohled na 2.světovou válku očima malého chlapce

123987
13.10.2018 5 z 5

Supr kniha, doporučuji všem

Dashow
10.10.2018 5 z 5

Yaromil... A to pokračování... to je teprve mazec!

Yaromil
10.10.2018 3 z 5

Ať už kniha popisuje sebevětší hrůzy, které si dnes dokážeme jen stěží představit, měl jsem během čtení pocit, že jsem obdobný příběh četl nebo viděl na obrazovce už několikrát. Knihou však nejsem zklamaný, rád si přečtu pokračování.

Zlá-Ňufie
22.08.2018 4 z 5

Z počátku me Felix lehce rozčiloval, což mě v průběhu knihy přešlo, hlavně s Felixovým prozřením. Kniha je velmi čtivá (zhltla jsem jí za den), je také bez obalu, dojemná a velmi zajímavá jiným pojetím.
Už se těším, až se dostanu k dalším dílům.

domcalo
16.08.2018 4 z 5

Kdysi. Na první pohled jednoduchá knížka by dokázala každému po přečtení vysvětlit téma 2. světové války mnohem rychleji a lépe než všechny ty odborné a složité a dlouhé dokumenty . Po přečtení si uvědomíte, že není tak důležité vědět všechny letopočty a události, jako spíše pochopit celou podstatu této války, všechny ty nechutné věci, které nacisté udělali, všechny ty děti, které byly nuceny dospět příliš brzy..... Felix všechny tyto věci jemně popisuje očima dítěte, které se ještě ani nestihlo pořádně rozkoukat po světě. Z chlapce plného představivosti se tak přímo před vámi zrodí stvoření, které už nezná radost, ale jenom bolest, To je to nejděsivější a nejsmutněší, důvod, proč mě tato kniha tak zasáhla. Je to knížka o bolesti, ale i nezměrné odvaze, kvůli které stálo za to riskovat.

SmallLucia
10.08.2018 4 z 5

Kniha vás zprvu docela okouzlí a pobaví, když vidíte všechno skrz dětské oči. Později vám začnou docházet souvislosti a ty nevinné a naivní dětské myšlenky začnou bolet, dokud Felix nedojde k prozření, na které čekáme vlastně celou knih.