Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10091 1166

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

Denika
12.07.2016 3 z 5

Nepříliš poutavé vyprávění, do kterého autor chytře "skryl" to, jakým způsobem funguje revoluce. Kniha jako taková mě nebavila, oceňuji však srozumitelnost, s jakou pan Orwell toto téma zpracoval. Soudruhům se to dozajisto nelíbilo. :)

AllyKumari
12.07.2016 5 z 5

Bylo by to velmi zábavné, kdyby to nebylo tak velmi smutné. Skvělá novela s ukázkovým použitím alegorie, kořeněná úsměvnou ironií, a zanechávající čtenáře s těžkým srdcem.

Miricius
29.06.2016 5 z 5

Čítať som začal o deviatej večer. Povedal som si, že aspoň pár stránok dám... ...no a skončil som o pol dvanástej poslednou stránkou :)

spackova.p
28.06.2016 5 z 5

Tohle opravdu stálo za to si přečíst!

eva.haf
23.06.2016 5 z 5

Ta podoba je prostě neuvěřitelná.

EliaBooks
22.06.2016 5 z 5

Páni...! Opravdu kniha, která ukazuje pohled na svět a jeho politiku. Obdivuji autora, že dokázal takto vystihnout a zpracovat takovéto téma do bajky.

KniSKov
15.06.2016 4 z 5

V době, kdy Orwell tuhle knihu napsal, mohl ještě málokdo tušit, jak výstižná bude tahle bajka i pro situaci v naší zemi..... Vzhledem k tomu, že jsem krátce před Framou četla knihu V šedých tónech, připadalo mi to ještě o to víc depresivnější a zlověstnější. Skvěle vystihnutí princip fungování socialismu.

rasputin
14.06.2016 5 z 5

Četl jsem to jednu sobotu. Ráno jsem začal. Pak byl oběd, po obědě káva a pak práce. Betonový základ pro schod k terase. Jedna várka betonu v díře, druhá várka v kolečku. Pak byla odpočinková káva a k tomu zhruba polovina knihy, co jsem nestihl dočíst. A tak jsem četl a četl a četl......káva už byla dávno vypitá........sakra já nemůžu za to, že ten pitomej beton tvrdne tak rychle. Já to prostě musel dočíst!

SmallLucia
02.06.2016 4 z 5

"Ale nebylo už možné rozlišit, která tvář patří člověku a která praseti."
Za mě skvělá kniha.

boxas
29.05.2016 5 z 5

Jako by to G. Orwell napsal před pár lety a jen pro nás. Geniální a nadčasové. Dokud bude o osudech tisíců rozhodovat touha po moci a snaha o vlastní prospěch, pohrdání druhými a naprostá ignorace takových kategorií, jako je např. slušnost, tak bude tato kniha vždy aktuální... Takže asi navždy.

Michal1999
29.05.2016 5 z 5

Farma zvířat mě silně zasáhla. Jestliže jsem se od nějaké knihy opravdu nemohl odtrhnout, dokud ji nedočtu, bylo to právě tohle Orwellovo dílo.

sonroll
17.05.2016 5 z 5

Poslední dobou se často setkávám se slovem "deprese". Nějak jsem pořád nevěděl, jak si tyto psychické stavy představit. V průběhu čtení této bajky se ve mně mísily ovšem takové stavy zlosti a zároveň beznaděje, že jsem zřejmě do drobné deprese upadl.

Je až neuvěřitelné, že stačilo pouhých pět let, aby se tato alegorie u nás začala tvořit také!

SeverusSnape
16.05.2016 4 z 5

Satira,bajka
Velmi nadčasové,geniálně provedeno.
Člověk se až zděsí,když to přirovná k historický událostem..

Vikina333
16.05.2016 5 z 5

Nadčasově geniální! Jak poučné..

"Do rady pro doškolování se zpočátku velmi aktivně zapojila kočka. Jednoho dne byla viděna, jak sedí na střeše a rozpráví s vrabci, kteří byli téměř v jejím dosahu. Povídala něco v tom smyslu, že všecha zvířata jsou si nyní soudruhy a kterýkoli vrabec že k nímůže přijít a sednout si jí na tlapku. Vrabce to však nepřesvědčilo.. :)"

niki-chan
14.05.2016 5 z 5

Ze začátku vypadá příběh jako krok k lepším zítřkům. Ovšem postupně vychází najevo, že lepší bylo jen pozlátko a skutečnost je naprosto odlišná. Úžasně vykreslený děj a podstata (ne)lidskosti

bara9550
02.05.2016 5 z 5

povinná četba na střední škole, která je čtivá a hlavně vybízí člověka aby se zamyslel nad dobou minulou i dnešní.
Nadčasové dílo, tak jak to pak Orwell zkrátka uměl

Adamson
29.04.2016 5 z 5

Velice chytlave čtení (škoda že tak krátké). Myslím ža každý pochopí co tím chtěl Orwell říct.

MarcanC
20.04.2016 5 z 5

Naprosto geniální a až hrozivě přesná studie socialismu.

johannis
19.04.2016 5 z 5

Zprvu pohádka o zvířátkách s velkými plány, vizemi a sny, která se velmi záhy změní ve velmi závažný a trpký příběh plný teroru, vymazávání kulturní paměti, zastrašování, úprav historie a potlačování práv.

wildprincess
19.04.2016 4 z 5

Velice pravdivé....nic víc asi nemusím dodávat.