Farma zvířat

Farma zvířat https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29638/bmid_farma-zvirat-Zok-29638.jpg 5 10110 1169

Farma zvířat je alegorický satirizující román George Orwella, ukazující formou bajky politické vztahy a děje mezi lidmi. Autor se důsledně vyhýbá vysvětlujícím komentářům, ale vzhledem k době napsání díla je nejzjevnější podobenství se stalinistickou degenerací Sovětského svazu. V příběhu se objevuje skupinka zvířat, která se vzbouří a vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Jejich vláda se však postupně zvrhne v brutální tyranii. Tento román byl napsán v průběhu 2. světové války a vydán srpnu roku 1945. Ačkoliv nebyl do konce 50. let příliš úspěšným, dnes je jedním z nejznámějších děl autora, stejně jako např. antiutopický román 1984.... celý text

Literatura světová Novely Romány
Vydáno: , Aurora (Praha)

Animal Farm , 1945

LuckaDea
19.01.2023 5 z 5

Knihu jsem si vybrala jako jednu z několika knih povinné četby k maturitě. Neměla jsem velká očekávání, ale nakonec se tato kniha zařadila mezi nejoblíbenější knihy z povinné četby. Kniha je nadčasová a originálně pojatá.

Antoramix
17.01.2023 5 z 5

Když jsem do své čtenářské bubliny pustil úplně jiný žánr než preferuji, nečekal jsem, že na mě 1984 tak hodně zapůsobí. Byl jsem prostě nadšen, takže Farma zvířat byla hned další volba. Orwell tu bajkovým způsobem sice nezatracuje komunismus, ale poukazuje na hrůznost stalinismu a vlastně jakéhokoliv totalitního systému. Tolik paralel s historií, ale i současností je šokující a zarážející zároveň. Orwell je prostě génius a ta jeho nadčasovost je až neuvěřitelná. Ideály rovnosti, volnosti a bratrství vždy směřují k tomu, že revoluce nakonec sežere své děti.

VojtěchZeman
13.01.2023 5 z 5

"Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou rovnější." Nemá smysl jeden z nejslavnějších románů 20. století popisovat nebo hodnotit, už od základní školy většina z nás ví, o čem dílo pojednává. Co mě mile překvapilo je fakt, že dílo nevystupuje ze svých hranic a mimo drobnosti jako oslovování "soudruhu", případně "soudružko", neporušuje svět na farmě a nemá potřebu nic vysvětlovat nebo propojovat. I když, jak také zmiňuje komentář nakladatelství Maťa, můžeme najít v knize několik významů (například Leninova posedlost elektrizací a Kulišem projektovaný mlýn).

puczmeloun
10.01.2023 3 z 5

Rozumím, že pro mnoho čtenářů jde o skvělou alegorii. Některé věty z knihy doslova zlidověly a oproti mnoha jiným dílům se tady všemi deseti přikláním k zařazení mezi povinnou školní četbu. Jenže. Čtenářům (a milovníkům) vyzrálejšího, propracovanějšího a temnějšího díla 1984 (resp. skvělých komiksových adaptací) musí Farma zvířat logicky připadat příliš nadsazená, jednoduchá a s postavami až filmově zveličenými. Já si z toho odnáším pocit, že Orwell musel po návratu své vzpomínky na španělskou občanskou válku někde hutně ventilovat a než došlo na pozdější knihu, byla "zvířecí verze" ideální možností.

EliskaD
09.01.2023 5 z 5

Z té symboliky mrazí.

enymey
04.01.2023 5 z 5

supeS. Uz chapu, proc je tohle dilo tak ocenovane. Vyborne pojate pripodobneni, az z toho mrazi.

Lenča727
29.12.2022 5 z 5

Orwell věděl… Ach jo. Nenažraná prasata ke korytům, koně tažní a chovní, ovce bučí a ničemu nerozumí, slepice si můžou zadnice utrhnout, stádo je poslušné a chce věřit v lepší zítřky, které asi nikdy nepřijdou. A stádo se nestačí divit, kam se to dostalo.Dokonalá ukázka manipulace,vymývání mozků ( a jak je to snadné), demagogie, překrucování skutečností ve jménu všeobecného blaha a prosperity a boj proti společnému nepříteli. Jak snadno jsme ovladatelní a nepoučitelní, bohužel.Všechna zvířata jsou si rovna, některá jsou si rovnější.

Amare
22.12.2022 4 z 5

Božsky děsivá antiutopie. Bravurní popis totality a snahy o vytvoření té nejlepší společnosti. Gradace je neuvěřitelná. Říkáte si, že už to nemůže být horší, poté ale přijde něco, co vás vyvede z omylu. Přijde mi úžasné, jak se autorovi podařilo zaznamenat tolik důležitých a zajímavých faktů na tak málo stránkách. Ideální kniha, pokud chcete zjistit, jak takový režim a život v něm vypadal.

Xcom
20.12.2022 5 z 5

Toto je úžasná kniha která mě naprosto pohltila. dobrý příběh skvělé postavy mohu je doporučit

Marfulka007
19.12.2022 5 z 5

Šílené. Děsivé. Čtivé. A hlavně stále velmi aktuální. Víc asi není třeba říkat... Jedná se o tak úzkou knihu, že by si ji měl přečíst opravdu každý.

sabina5156
18.12.2022 5 z 5

Jednodušší a stručnější 1984, které se spíše než na samotnou krutost režimu zaměřuje na hlavní charaktery, které ji tvoří. Díky jasné charakteristice postav je i popis režimu jasný a úderný. Též popis prostředí a soustředění se na symboliku posouvá toto dílo do významnějších pater.

CimToZeJaManon
04.12.2022 5 z 5

Za všechno může Kuliš!!

Bezkonkurenčně nejvýstižnější politická satira a jedna z nestárnoucích klasik, která bude bohužel vždy do jisté míry aktuální. Co více dodat..snad jen tolik výstižné „Make Orwell fiction again!“

EvikU.
30.11.2022 5 z 5

Přiznám se, že jsem vůbec nevěděla o čem to je. Proto začátek mě trochu překvapil. Je to hodně nadčasová kniha až mě místy mrazilo, kolik se v ní nachází pravdy.

Čte se poměrně rychle a sama. Jsem plná pocitů, nevím co víc napsat. Velké hodnocení si určitě zaslouží i to, že je zařazena do povinné četby. Počtem stran malá, myšlenkami velká kniha.

Určitě všem doporučuji.

martineden
18.11.2022 5 z 5

Četla jsem asi před dvaceti lety a nyní znovu, pamatovala jsem si, že to je vynikající záležitost, ale překvapilo mě, jak moc to je dobré čtení. A bohužel aktuální...

Štěpánka_010
30.10.2022 5 z 5

Poměrně složité ale brilantně zpracované téma knihy, které se nestává zastaralým ani v dnešní době. Dalo by se říct, že se její děj dá nasadit téměř na jakoukoliv dobu. Celkově je to knížka, která v sobě skrývá víc než těch sto stránek. Kniha opravdu stojí za přečtení, doporučuji.

vodovodnice
25.10.2022 4 z 5

Já jsem nejdříve přečetla román 1984 a teprve teď Farmu Zvířat.

Musím říct, že 1984 je to propracovanější a v podstatě stejný příběh nebo motiv jako Farma zvířat. Ale to bude nejspíše tím, že první byla vydána Farma a až později byl vydán román 1984.

U farmy zvířat mi imponuje, že je to tenká knížka,velmi dobře napsaná, snadno se čte, ale je to taková zhuštěná verze 1984. Asi by bylo lepší si obě knížky přečíst v opačném pořadí.
Nicméně je to velmi aktuální knížka, která bude platná a moderní asi v každé době.

Kabuky
23.10.2022 5 z 5

Velmi nadčasové téma.

karelpeter
19.10.2022 4 z 5

Podoba příběhu s jakýmikoliv státy či politickými režimy je samozřejmě úplně náhodná! :-)

evik_svistik
16.10.2022 5 z 5

Naprosto dokonalé, nemám slov!

mfajmanova
10.10.2022 3 z 5

Nestárnoucí klasika, která mě nicméně vůbec nebavila číst.