Falešný kupón

Falešný kupón https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64812/bmid_falesny-kupon-hjy-64812.jpg 4 28 8

Osm kriminálních novel a povídek o lidských vášních a tragických osudech z pera nejvýznamnějších ruských autorů. Tyto okrajové prózy ruských klasiků nejsou běžnými detektivkami v dnešním slova smyslu, patří však k tomu nejlepšímu, co dává tato tematika v literatuře světové.

alibaba72
15.06.2023 5 z 5

Sice moc nečtu povídkové knihy, ale tato stojí za to :-) Jo někdy se vyplatí si přečíst klasiku.

Cestovatel91
04.03.2020 4 z 5

Nízká míra vzdělanosti nižších vrstev obyvatelstva Ruska v 19. století, kdy se povídky odehrávají, absolutismus, zaostalost venkova a zemědělské výroby, následky nevolnictví, národnostní otázka a nacionalismus, a konečně obecně pomalá industrializace země - to vše z povídek jenom čiší. Někomu to může přibat ubohé, já takové syrové příběhy zbožňuji.

Povídky jsou z pera světově známých autorů (Dostojevskij, Tolstoj, Turgeněv, ... ) a nutno říct, že většina z nich se mi dostala pořádně pod kůži. Některé texty (zejména ty hodně krátké) však byly velmi jednoduché a řekl bych, s trochou nadsázky, že by je napsal i běžný student gymnázia (např. Strašná povídka, která má 2,5 stránky).

Jo a nečtěte hned jako první tu první povídku, která se jmenuje Falešný kupón, protože je nejlepší a to se má nechávat na konec. :-)

Iljaajli
29.11.2017 5 z 5

Skvělý výběr výborných povídek.

Petruse21
28.05.2017 4 z 5

Mně se to líbilo, mám podobné povídky ráda. Nejvíc se mi líbila lady macbeth mcenského újezdu

Franc
21.01.2017 4 z 5

Opět skvělé dílo, které oblaží duši čtenářovu. Ústředním tématem knihy je vražda. Spolu s autory proniknete až na úplné dno duše vrahovi a téměř autenticky s nimi prožíváte jejich pohnutky, důvody, následky skutků.Tak tomu může být pouze u povídek pocházejících z pera ruského autora.

Autoři ve svých dílech nešetří stavy nízké ani vysoké. Ve jejich dílech se odráží morálka doby. Z osob nízkých číší beznaděj a rezignace na spravedlnost, z osob vyšších bezcharakternost a rezignace na úvahy nad následky svých činů.

Věřím, že každý komu projde tato kniha rukama bude nadšen, a jen tak mu z paměti nezmizí vzpomínka na silný čtenářský zážitek.

MaxQ
30.08.2016 4 z 5

Široká je ruská duše. Obsáhne statečnost, hrdost i obětavost, ale i touhu a nenávist. A je v Rusku mnoho lidí bez duše, jako zvířata. Krásně napsané povídky, kde nejde o hledání pachatele, ale o motiv a trest.

Koka
29.01.2016 5 z 5

Téma zločinu a trestu bylo mezi ruskými literáty 19. století vysloveně "oblíbené". Frenkvence motivů těžkých hrdelních zločinů je v jejich dílech opravdu nadstandardní a zjevně odráží jejich frekvenci v reálném životě. A to ve všech společenských vrstvách: od negramotných mužiků s vychlastanými mozky, kteří se od zvířat lišili jenom chůzí po dvou, přes tupé a znuděné kupcové bez morálky, svědomí, budoucnosti, až po oficíry, kteří už jako desetiletí kluci museli houfně nastupovat do kadetních škol a místo houpacích koní a dřevěných šavliček byli od dětství vedeni k údajné hrdosti, která přikazovala zabíjet pro každou "urážku" ,a k bezuzdnému hýření v předem ztraceném životě.
Když chce někdo pochopit tu tajemnou a nepochopitelnou "ruskou duši", to stigma alkoholem a staletími despotizmu zdegenerových generací, měl by si tyto krátké ukázky morální bídy přečíst. Tvoří totiž jenom lehkou ouvertúru k tomu, co se pak dělo ve 20. století.

maryzka
21.03.2013 2 z 5

Soubor povídek kriminalních příběhů, které jsou sondou poměrů v ruských věznicích, rozervaných, neštastných lidí z dobrých i špatných osobních, rodinných poměrů