Exodus

Exodus https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360354/mid_exodus-3ev-360354.jpg 5 519 126

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině. Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960 film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Exodus , 1958

petra1394
20.03.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.
Tipy na podobné knihy:

Ch. Potok - Vyvolení, Putování - Dějiny Židů
C. Falconer - Zběsilost

MonikaK
12.01.2019 5 z 5

Naprosto dechberoucí kniha! Zhltla jsem ji za týden. Kniha popisující boj židů o zrod Izraele, sílu nejen mužů, ale i žen a dětí, kteří museli být silní, protože nepřátelům je jedno, na koho útočí. Popisuje život lidí v kibucu, ale také vzpomínky jednotlivých účastníků na koncentrační tábory, pogromy v ruských ghettech a útoky arabů na židovské osady. Na této knize mě dostává, jak autor vzájemně proplétá minulost a přítomnost a propojuje ji v nekolika zajívých příbězích, na kterých ukazuje sílu a odhodlání židů v boji o svobodu a vlastní stát. Nejvíce mi ale vyráží dech zjištění, jak velmi těžké to měli židé i po druhé světové válce. Vůbec mi dříve nedocházelo, že se svět lusknutím prstu nezměnil a že stále přetrvával antisemitismus, jak si státy nepřály příliv židů z koncentračních táborů a jak důležité bylo pro Británii zabránit vlivu židů na blízkém východě, tedy jak obtížný byl boj židů o vlastní stát. Rozhodne toto téma neopouštím.

AlenaF
03.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha plná historických zajímavostí o vzniku státu Izrael. Doporučuji.

LieselM
28.12.2018 5 z 5

Naprosto neskutečně napsaný a do detailu propracovaný román. Doporučuji všem zájemcům o historii nebo lidem, kteří chtějí porozumět okolnostem, za jakých Izrael vznikl. Nenchte se odradit délkou, stojí to za to! :-)

vendy246
25.10.2018 5 z 5

Přečetla jsem za týden, úplně mě to pohltilo. Nestačila jsem se divit, žasnout a být ohromená. To autor chtěl... Hlava ani srdce nebere, proč lidé, jejichž náboženství je nosným pilířem křesťanství i islámu, museli po tisíce let tolik trpět. Byli nuceni opustit svou vlast, živořit všude možně po světě, trpět ústrky, bezpráví a vraždění. Ti co přežili pogromy a koncentráky se neměli kam vrátit, nikomu nechyběli a nikdo se jich nezastal. Neměli jak a za co se dostat do Palestiny a když už tam skoro byli, drželi je Britové v dalších táborech na Kypru. Nakonec je v zemi zaslíbené čekala jen poušť a nekončící boj s Araby, kteří měli zbraně a byli v obrovské přesile. To mohli zvládnout jen Bohem vyvolení...

Babo
18.09.2018 5 z 5

Kniha mi přinesla spoustu nových informací . O utrpení v koncentračních táborech v Německu toho každý asi ví dost . Autor se ale nesoustředil jen na toto období a místo ,ale zachytil těžký život Židů např. i v Rusku nebo Polsku .
Jednotlivé příběhy se spojily po konci 2.světové války , při pokusu odjet do země zaslíbené , tedy Palestíny.
Tato kniha mi ukázala , po kolikáté už , že za vším je politika a zájmy velmocí .
Můj obdiv patří všem,kteří obětovali svůj život budování Izraele .Lidem,kteří dokázali přeměnit bažiny v rozkvetlé zahrady .
Co ale stále nechápu , kde se bere ta nenávist vůči Židům už několik tisíc let . Proč zrovna oni ?

Finn69
30.07.2018 4 z 5

Obsáhlá kronika vzniku státu Izrael, ve které najdete spoustu velmi zajímavých historických faktů, o kterých se jinak příliš nemluví. Zejména mě zajímalo období britského mandátu a jeho konce, to bylo opravdu velmi dobré a spoustu věcí jsem se dozvěděl. A je třeba říct, že celý ten příběh vzniku prosperujícího státu v podstatě z ničeho a proti vůli všech je fascinující a je vlastně zázrak, že se to vůbec podařilo.
Na druhé straně pro člověka, který má k Palestině v podstatě neutrální vztah a nemá hotový názor na to, kdo má v dlouhém sporu mezi Židy a Araby vlastně právo na své straně, může být na závadu ten romanticko-sionistický pohled, kterým je celá kniha doslova prosáknutá. Mě to místy opravdu vadilo. Nějak nedokážu uvěřit tomu, že všichni Židé jsou vysocí, silní a stateční a všichni Arabové neschopní, hloupí a bezzásadoví. Že jsou židovské ženy krásné, inteligentní a rusovlasé bojovnice, zatímco všechny Arabky jsou ošklivé a smrdí.
To je asi hlavní důvod proč nedávám pět hvězd, troška objektivity by na škodu nebyla...

čef
26.06.2018 5 z 5

Fascinující kniha o druhém židovském exodu do země zaslíbené tentokráte nikoliv jen z Egypta, ale z celého světa. Romantický příběh v ní obsažený slouží především k přiblížení atmosféry doby. Mnohem důležitější a zajímavější jsou historické vsuvky z dějin Židovstva a vzniku státu Izrael. Přiznávám, že knihy ani filmy o Židech nemám příliš rád, asi pro jejich jednostrannost a pasivní utrpení v nich většinou obsažené. Toto je však úplně něco jiného. Autor sice fandí Izraelcům, ale má tolik nových a silných argumentů a příběhů z jejich oprávněného a hrdinného boje, že se nedá nic jiného než jim fandit s ním. Víte např. o postoji dánského krále k odporné snaze Němců v obsazeném Dánsku v době 2. světové války, o úsilí Jana Masaryka po ní nebo o podivné úloze Britů v Palestině? Čtěte a dozvíte se mnohem více.

Mekina*
25.06.2018 3 z 5

Téma výborné, ale na mě příliš zdlouhavě napsáno.

Jaruš7
19.06.2018 5 z 5

Exodus jsem četla před lety, líbila se mi.
Svícen - Menora (sedm ramen -sedm dnů stvoření světa, hořící keř), symbol z obálky, který byl chráněný a utajený před jinověrci má svou sílu víry starší než kříž ; jejich zrod má společnou zem, a jejich historie - vytvářely kulturní styl.

Klára90
11.06.2018 4 z 5

Kniha, která rozhodně není jen knihou pro pobavení. Místy se čte velmi těžko, vyžaduje velké soustředění. Příběhy Ariho, Karen, Dova, Kitty a dalších byly pro mne vždy milým osvěžením v ději. Hodně jednostranně zaměřená kniha, to je třeba mít na paměti, nicméně pro mě byly opět nějaké skutečnosti nové, takže jsem ráda, že mě kniha o tyto fakta obohatila.

kristleko
22.04.2018 4 z 5

Zajímavý dokument doby – jak obsahově, tak kontextově. Na jedné straně poutavé líčení roztodivných a silných osudů Karen, Dova, bratří Rabinských a dalších Židů, kteří uprchli před strastmi a pronásledováním do Palestiny. Na straně druhé pak nepokrytá sionistická propaganda, která vyzdvihuje Židy jako všemocné hrdiny a z Britů dělá naduté zloduchy a z Arabů lenivé primitivy. Nutno podotknout, že „politická“ linka je výrazně slabší než ta „lidská“ a zvláště čtvrtý díl knihy se stává takřka jen popisem izraelské války o nezávislost (1948). Je ale pozoruhodné číst o tom, kolik toho byli Židé ochotni obětovat a čeho byli schopni dosáhnout – na polích, v politice i v boji. A to přesto, jak slabý byl zprvu židovský stát (zvláště oproti pozdějším arabským pokusům o vymazání Izraele z povrchu zemského v letech 1967 a 1973). Kniha vypráví o úplně jiných Židech, než jaké známe od I. B. Singera nebo Chaima Potoka – je příznačné, že ve vesnici židovské mládeže Gan Dafna „nebyla ani synagoga“, sionistům totiž už nešlo tolik o náboženství, nýbrž o politický národ.

mum
02.04.2018 5 z 5

Pro mně dost silná kniha.Většinou mám ráda pohodovky.U týhle knížky jsem musela přemýšlet .Rozhodně změnila můj pohled na tyto události.

Kadibut
24.01.2018 5 z 5

Kniha, která má určitě více dokumentární hodnotu než literární. Každopádně je obrovsky čtivá, alespoň mně příběh židů chytil a "hltal" jsem každou stránku kolikrát dlouho do noci, ikdyž jsem věděl, že ráno brzy vstávám.

Siwan
20.11.2017 5 z 5

Je to prostě dobře napsané, má to spád a náboj.

Chesterton
09.11.2017 5 z 5

Četla jsem před léty a byla jsem nadšená. Jednoznačně patří mezi klenoty mé knihovny:)

Rihatama
05.10.2017 5 z 5

Dílo je napsáno velice poutavě a člověka se musí tyto strašlivé příběhy židovského národa i jednotlivců znovu a zase dotknout, jakkoli je zná z mnoha zdrojů. A i když milostným linkám v takových příbězích obvykle moc nefandím, nelze přece jednoduše říci, že život židů je pouze o boji, jenom se kolem něj téměř všechno točí. Kniha je pozoruhodná a sdělná ve svém dějepisném zpracování a současně románově vykresluje hrdost, vytrvalost a nezměrné vlastenectví židů předznamenané staletími utrpení jejich národa. Exodus mi věnoval jeden izraelský velvyslanec. Autora Leona Urise si tento vzdělaný izraelský diplomat v důchodovém věku velmi váží a kniha dle něj předkládá věrný obraz života židů a izraelitů.

Monolit0713
28.08.2017 4 z 5

Silný příběh. Poučné, zajímavé, čtivé.

slimáčik
22.08.2017 5 z 5

Už je to poriadne dávno, čo som ju čítala po prvýkrát. Táto tématika je veľmi blízka môjmu srdcu, lebo asi zo 70-člennej rodiny môjho svokra na Slovensku zostali 4, do Izraela sa odsťahovali 2 a ostatní...
Návykovo čtivý štýl a vovádzanie do historických súvislostí alebo záludností politiky s prelínajúcim sa príbehom, príbehmi = nezabudnuteľné dielo!

Dagnov157
26.06.2017 4 z 5

Židovská tematika mě hodně zajímá a tady jsem se dověděla řadu věcí i z židovské historie. Zvlášť se mi líbil příběh o holandských židech.