Emma

Emma https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35973/bmid_emma-jzq-35973.jpg 4 1524 197

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout? Anebo je to prostě tak, že ctnosti a noblesa doby minulé nám i dnes v podání tak dobré autorky, jako je Jane Austenová, mají co říct?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub , Ikar (ČR)

Emma , 1815

lidunka1
18.05.2023 2 z 5

Někdy mám pocit, že jsem snad musela číst něco jiného než ostatní. A zase mám tendenci se srovnávat s druhými. No, potěšilo mě, že někdo knihu dokonce označil za odpad. To bych zase neřekla, ale 4 nebo 5 hvězdiček, to mě šokuje.

lidunka1
17.05.2023 2 z 5

Tak tohle po 40 stránkách vzdávám. Přijde mi to tak plitké a povrchní. Nechť se paní Austen nehněvá, ale čtení jsem zanechala a vrácení se již k její tvorbě nehodlám

Bětuu
24.03.2023 4 z 5

Tohle byla zatím nejlepší kniha od Jane Austen. Děj se mi sice opět táhl, ale nebylo to tak hrozné a příběh mě bavil a místy i pobavil. Postavu Harriet jsem si oblíbila a film byl stejně dobrý jako kniha.

Jessica007
06.03.2023 4 z 5

Klasické dílo, romantický příběh, líbil se mi závěr. Příběh je ale moc protahovaný.

Rapeh
23.02.2023 3 z 5

Prostě Austen. Chvilkami zbytečně protáhnutý příběh

Prateri
27.01.2023 3 z 5

Mnoho slov, mnoho stránek. Příběh se velmi táhl. Emmou jsem tak moc nadšená nebyla, ale ty méně hlavní postavy a postavičky mne bavily mnohem víc, jejich vyjadřování a názory - to byl skvost. I když sloh spisovatelky jako vždy mistrný, v této knize byla místa, kdy jsem se nudila.

Miisha
24.01.2023 4 z 5

Nádherný příběh, který je tak nešťastně natáhnutý, že věřím, že ho spousta čtenářů vzdá. No... Vyplatí se vydržet!

zdenaR
08.01.2023 3 z 5

Klasika od Austen, jako mluvené slovo se dobře poslouchá.

andrii24
29.11.2022 3 z 5

Cit s vychováním nastaví vybranému srdci. Malebným polibkům s oduševnělou galancí, a proto ty salony lásky, dýchánky u krbu, v plenéru. Pro kulaté portréty nad hlavami loží. Hrdličky cukrují s amorky, nad šálky čokolády. Mezi růžičkami s vílí elegancí marcipánu.

Le Chat
25.10.2022 3 z 5

Za mne jednoznačně nejméně povedený román Jane Austen. Víc než 3 hvězdičky bohužel udělit nemůžu. Emma mne zklamala.

bigbabe
29.08.2022 2 z 5

No, tak teda přečteno. Na ČV od autora, který už nežije. Protože jsem ten typ, co by nemohl nedočíst knihu, tak jsem to teda dočetla, ale místy jsem se fakt musela nutit a tak od třetiny jsem nasadila extra rychločtení. U jiné knihy stejné autorky si pamatuji, že to bylo takové jako romantické a docela hezké. Toto, možná proto, že se to tak vleklo mě už vážně unavovalo. Aby se na 10 stránkách popisovalo, jak je ten mladík galantní, že opravil staré dámě brýle nebo aby slečna nechodila za deště ven, aby se neroztonala a pak jakoukoli tuto příhodu pak číst na dalších 2 stránkách třeba o 30 stran dále. Prostě trochu moc.
Další věc, co jsem u tohoto druhu knih už asi psala. Strašně mě zaráží, jak dnes lidi říkají, že dřív na sebe byli lidé milejší. Tak já nevím, ale z těchto podobných knih mě to přijde jako pravý opak. Půl dne přemýšlí, co říct, aby se někdo neurazil nebo řešit, že ten na ples může a ten ne, protože není dost společensky postavený a kdo si koho může vzít. Mě to prostě přijde jako přetvářka.
A v neposlední řadě, jak se do všeho chce Emma montovat a pak nadělá spíš víc škody než užitku, protože všichni se jen dohadují, co si ten druhý myslí, ale protože se nesluší mluvit narovinu, tak všichni dělají, co si myslí, že je správné ... cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly.

Nofar197
12.08.2022 odpad!

Mám ráda knihy Janě Austen, ale tato mě zklamala. Pokoušela jsem se ji přečíst asi dvakrát, ale pokaždé jsem to v první čtvrtině vzdala. Kniha je zbytečné rozvleklá, nevtahne do děje. I mistr tesař se někdy utne. Nebo že by bylo něco ztraceno v překladu?

hroubek
08.08.2022 3 z 5

Mám rád knihy od Jane Austenové. Mám rád toto období. Viděl jsem jedno filmové zpracování Emmy, které se mi dost líbilo a moc jsem se těšil až si knihu přečtu. Co se tedy mohlo pokazit?? V první řadě je kniha zbytečně dlouhá a taky se tam skoro nic neděje. Jasně, tohle by se dalo napsat i o jiných knihách, které autorka napsala, jenže oni oproti Emmě měly jednu obrovskou východu. Tou výhodou jsou zajímavější postavy. V této knize je těžké si nějaké postavy oblíbit. Je to dáno tím, že skoro nic nedělají, neřeší nic důležitého, nečekají je žádné výzvy a překážky atd. Problém je i v samotné hlavní hrdince, jelikož Emma se občas chová dost nesympaticky. Oproti předchozím knihám autorky mi to přišlo hodně ukecané, nudnější a samotné dialogy nebyly vůbec svižné. Nemůžu říci, že by se jednalo o špatnou knihu, přesto Pýcha a předsudek, Rozum a cit či Daleko od hlučícího davu od Thomase Hardyho jsou lepší a zajímavější knihy z tohoto období a prostředí.

morienhithwen
07.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Myslím, že to je první knížka, kterou jsem od Jane Austenové přečetla, a myslím, že si přečtu i Pýchu a předsudek ("z povinnosti"), ale jinak nevím, jestli se budu pouštět do dalšího zkoumání. Z nějakého důvodu mám problém vyrovnat se s tím neustálým posuzováním všech postav podle třídního původu. Některé konkrétní momenty jsou zábavné a zajímavé, ale nemůžu nijak zvlášť obdivovat knížku, jejíž hlavní hrdinka považuje někoho za vulgárního jenom proto, že se narodil lidem, kteří pracují rukama. Možná jsem málo vzdělaná na to, abych pochopila nuance, které do toho Austenová dává, (a taky se nejspíš za těch pár století změnil způsob, jakým vnímáme význam některých slov) a ono asi částečně je pointou tohoto příběhu, že takové předsudky jsou pitomé, ale i navzdory tomu kniha končí tím, že přátelství Emmy a Harriet musí skončit a změnit se na pouhé sousedské styky, protože si "nejsou rovny". (Anglicky.)

Elena_Dark
19.07.2022 4 z 5

Kniha se ke mně dostala doporučením a já musím říct, že jsem čekala malinko více. Neříkám, že by se mi kniha nelíbila, to ne, mám ji moc ráda, ale přišlo mi, že byla taková nenucená, neutrální a nezáživná. V ději se upřímně nic moc nedělo. Na druhou stranu se mi líbilo, jak byla kniha promyšlená a ten nápad, napsat knihu z takové doby. Nakonec knihu hodnotím kladně, ale dodávám, že se Emma často chovala přihlouple.

lucie5636
21.06.2022 3 z 5

Vzhledem k tomu, že Jane Austenovou a její tvorbu zbožňuji, neváhala jsem a pustila se do čtení i tohoto díla. Nebyla jsem sice zklamaná, ale ani přehnaně nadšená. Tuto knihu jsem překousávala o něco déle, než jsem zvyklá, ale i tak si jí určitě jednou přečtu znovu.

Tebby
29.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Byť se Emma většinu knížky chovala panovačně, tak musím říct, že mě kniha po celou dobu bavila. Nedalo se to však srovnat s Pýchou a předsudkem, ale určitě považuji příběh za lepší než v Rozumu a citu.
Trochu mě provokoval pan Woodhouse s jeho nepřiměřenou starostlivostí, i když to myslel v dobrém. A paní Eltonová? Ta mi byla vyloženě proti srsti. Navíc se v knize nacházelo pár velice nelogických momentů. A taky mě trochu mrzelo, že se děj knihy odehrával pouze v jednom městě.
Dívala jsem se i na film Láska podle předlohy, kde tuto knihu hodnotí a Bernadet tam zmínila, že Knightley je její nejoblíbenější muž Austenové. Nevím ale proč, dle mého neměl v knize tolik prostoru, aby se do něj člověk mohl jako do postavy zamilovat.
Každopádně příjemné čtení. :) 4*

Sabča817
21.05.2022 odpad!

Přečetla jsem asi jen 4 kapitoly a dál opravdu ne! Jenom samé plky plky plky. Zdlouhavé popisy jednotlivých postav. Emma už hned na začátku působí jako arogantní slípka, co si o sobě myslí, že je dokonalá!
Za mě nejlepší Opatství Northanger, Pýcha a předsudek a Rozum a cit. Zbylé knihy této autorky jsou hotová katastrofa!!!

Lucie Pfeifer.
12.05.2022 3 z 5

Málokdy se stává, že vám je hlavní postava nesympatická. Protagonisté jsou většinou vytvářeni tak, aby si je čtenář oblíbil. Emmu, která si s arogancí osobovala právo zasahovat lidem do jejich osudů, si nešlo oblíbit. Ani ke konci.

Austen to určitě takhle udělala naschvál a já musím říct, že se mi Emma natolik protivila, až se mi to celé vlastně zamlouvalo. Nestalo se, že by ve mně jediná strana románu nevzbuzovala nějaké pocity. V jednu chvíli jsem byla celá nešťastná z nikdy nekončících rozprav slečny Batesové, z přehnané starostlivosti pana Woodhouse se mi protáčely panenky a nedočkavě jsem čekala na příchod pana Knightleyho, až za pomocí své suché přímočarosti vyplodí konečně něco zajímavého. Nejvíce ze všeho jsem ale pociťovala netrpělivost. Celou dobu jsem čekala na to, až se někdo z nich konečně postaví ze židle u jedné z těch rádoby nastrojených setkání a zakřičí: „Stejně nikoho z vás nemám rád!“, protože tu povrchnost, neupřímnost a přehnanou zdvořilost jsem zvládala ze všeho nejméně.

Karolína18
28.04.2022 3 z 5

Kniha byla opravdu zdlouhavá, nejúmornější byl pak konec, který se zbytečně vlekl. Nenašla jsem téměř jedinou postavu, kterou bych si oblíbila. Nejlépe vycházel pan Knightley. Ale i taková paní Eltonová perfektně seděla na svou zápornou roli v knize, narozdíl od Emmy. Opravdu nedokážu pochopit, kde na ní lze nalézt nějaké kladné vlastnosti. Nejvíce mě štvala její naprostá důvěra ve svá hloupá odhalení, sebejistota a nafoukanost, jež projevovala v nadřazování svého postavení. Postavy byly vylíčeny mistrnně, ale ne úplně v souladu se svým účelem v knize.