Emma

Emma https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34669/bmid_emma-NlR-34669.jpg 4 1524 197

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty. Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyně svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout? Anebo je to prostě tak, že ctnosti a noblesa doby minulé nám i dnes v podání tak dobré autorky, jako je Jane Austenová, mají co říct?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rozmluvy , Leda

Emma , 1815

kattyV
17.02.2013 4 z 5

Musím, říct, že poněkud panovačná a až příliš sebevědomá Emma mi zpočátku notně lezla na nervy, ale on ji život trošku zkrouhl a ohladil hrany. Pak už to bylo v pohodě.

knihomols.r.o.
15.02.2013 4 z 5

Po přečtení Pýchy a předsudku to bylo zklamání... Asi jsem si měla dát odstup :) celkově ale nepatří mezi nejhorší, spíš k lepšímu průměru.

tatruszka
04.02.2013 5 z 5

Moc krásná kniha s pěkně plynoucím dějem a příjemným příběhem. Zaujalo především především přirozeně se měnící chování a povaha hlavní hrdinky, která dokázala napáchat spoustu chyb, ale dokázala je i uznat a napravit, což není právě jednoduchá záležitost. Pěkné je taky filmové zpracování tohoto románu.

Lily96
06.01.2013 5 z 5

Moc pěkná knížka, dobře se mi četla, Emma si mě pomalu získávala svými nepatrnými změnami a moje nejoblíbenější postava je bezkonkurenčně pan Knightly! Kdybych měla srovnávat, zařadila bych to kousíček pod Pýchu a předsudek a rozhodně nad Rozum a cit.

Graine
16.08.2012

Zajímavá kniha vynikající autorky, která báječně vykresluje poměry tehdejší anglické společnosti

xxiixxi
11.04.2012 2 z 5

Bohužel, tato kniha se mi četla špatně a nenadchla mne :-( Špatně se mi orientovalo, kde kdo bydlí a s kým je příbuzný, také rozlišení na pana Knightleyho a na Johna Knightleyho mne mátlo. Příliš dlouhá kniha (530 stránek), kde se vlastně tak 430 stránek nic zvláštního nedělo, je to jen snůška klepů, předsudků a lichotek. Čekala jsem nějakou velkou lásku, ale 450 stránek hrdinka tvrdí, že se nikdy nevdá a pak se během pár stránek stačí zasnoubit a vdát. Takové nemastné neslané, neoblíbila jsem si žádnou z postav. Navíc jsem měla nějaké divné vydání, občas byla příjmení v češtině (s háčky)! a chyběly mezery, což mi také kazilo dojem ze čtení.

sabulicka
03.04.2012 3 z 5

JA nás v tomto příběhu přivádí do života mladé dívky, která je zajištěná a nemusí si proto hledat ženicha, jako je to například v ostatních románech této spisovatelky nutné. Příběh je čtivý a propojen ironií, ale co si autorka mohla odpustit v tomto příběhu, jsou nekonečné večerní plesy nebo večeře, kde se nic neodehrávalo a spíše se jen tak mluvilo.

Beatrice
18.03.2012 5 z 5

Hlavná hrdinka Emma mi nebola zo začiatku sympatická. Príliš istá sama sebou, príliš strkala nos do cudzích vecí. No po pár stránkach sa to zmenilo a s chuťou som sa zabávala na absurdných situáciách v knihe. Každý si tam o niekom niečo myslel a vo väčšine prípadov sa aj mýlil :D Zábavná, svižná a dokonalá :)

Malin
31.01.2012 5 z 5

Když jsem ji četla poprvé, nudila mě. Připadalo mi, že se tam začíná něco dít tak v půlce.
Po shlédnutí filmu jsem se k ní ale vrátila a od té doby ještě několikrát. Nějak jsem Emmě přišla na chuť, mám ji dokonce možná raději, než Pýchu a předsudek. Zjistila jsem, že mi je hlavní hrdinka vlastně dost podobná. (což ovšem není nic k chlubení, že...)

mis22
22.01.2012 5 z 5

Nádherná knížka. Příběh jsem si opravdu oblíbila. Po pýše a předsudku je to hned druhá má oblíbená knížka od Jane Austen. Rozhodně doporučuji!

zipporah
29.12.2011 5 z 5

Pán Knightley je najlepší, lepší než Darcy, pretože je dokonalý a je nežiadúca pravdepodobnosť, že taký v skutočnosti existuje na Zemi, o to žiadúcejšie, aby sa vyskytol v knihe, ale len písanej perom Austenovej!!! Filmový s Gwyneth Paltrow je skvelý. Príbeh je najlepší, z tých, čo som čítala, Emma baví, jediná vec, ktorú autorke neodpustím je môj čistý predsudok z dvadsaťročného!!! vekového rozdielu medzi ústrednými postavami.

Marťa 262
30.10.2011

Je to zvláštní, ale možná, že kvůli této obálce bych knihu ani nečetla. Tyto nové obálky se mi vůbec nelíbí!!!! :(

monii
13.09.2011 5 z 5

Musím říci, že v kontrastu ostatních hrdinek Jane Austenové mi u Emmy chvíli trvalo, než jsem si na ni zvykla a posléze si ji i oblíbila. Pokud byste zde totiž hledali umírněnost, pokoru či vlídnost, našli byste jen tu vlídnost. A pak také notnou dávku sebevědomí, tvrdohlavosti a lehkomyslnosti (v tom mírnějším slova smyslu). Přesto se z Emmy postupně (pro někoho od samého začátku) vyvine sympatická bytost, která se dopracuje ke zpytování vlastních chyb.
Ač v sobě příběh nese jisté morální poselství, hlavní linka je ryze romantická, prokládaná vtipnými situacemi a úvahami hlavní hrdinky. Autorce vlastní jemná ironie pak i zde vyznívá o to komičtěji, že její příběhy jsou vesměs inspirovány reálným životem vyšších středních vrstev její doby.

Nerissa
03.09.2011 3 z 5

Nevím, ale tahle knížka od Jane Austenová mě příliš nezaujala. Nějak jsem se nemohla začíst a Emma mě i trochu rozčilovala :-d

Pajďulka
07.04.2011 5 z 5

Nejlepší knížka od Austenové! Svižná a vtipná!! zároveň moderní

Darsa
22.11.2010 5 z 5

Emmu jsem četla již třikrát a tento fakt, myslím, mluví za vše. Pro mě nejlepší kniha Jane Austenové.

Naoko
30.11.-0001 5 z 5

Co se mi na Emmě oproti jiným hrdinkám knih Jane Austenové líbí je fakt, že má své jistoty a nemusí po dobrém sňatku jen skrytě toužit a snít. Je tomu právě naopak, protože najít si dobrou partii by pro ni asi nebylo nic těžkého. Přesto ji více baví starat se o blaho ostatních (alespoň o to plynoucí z dobrého sňatku). Optimističnost spojená s naivitou a trochou vypočítavosti je to, co dělá z Emmy možná tu nejsympatičtější a nejuvěřitelnější postavu Jane Austenové.