Eleanor se má vážně skvěle

Eleanor se má vážně skvěle https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354644/bmid_eleanor-se-ma-vazne-skvele-0oF-354644.png 4 1417 423

Nikdy není pozdě změnit svůj život. Svérázná, asociální Eleanor Oliphantová všechno zvládá sama. Vystudovala klasickou literaturu, ale pracuje jako účetní a je jí úplně jedno, co si o ní ostatní myslí. Po Glasgow chodí v kožené vestě a s taškou na kolečkách. Nemá žádné kamarády a víkendy tráví s lahví vodky, aby vytěsnila vzpomínky na otřesné dětství. Když ale naváže nečekané přátelství s kolegou Raymondem, začne jí docházet, že takhle to dál nejde a že musí vystoupit ze své ulity.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plus

Eleanor Oliphant Is Completely Fine , 2017

mol378
26.08.2022 3 z 5

Jsem trochu na rozpacích. Čtena hlasem Petry Špalkové se poslouchala kniha výborně, poslechla jsem ji téměř v jednom zátahu a moc mě zajímalo, o co jde v životě Eleanor a jak to dopadne. Téma osamělosti a života Eleanor ve vlastním světě zpracováno výborně. Nebylo divu, že je taková, jaká je. Jen ta rychlá změna byla málo pravděpodobná. Všichni kolem byli tak strašně hodní, vstřícní a tak nápomocní změnit její poměr k nim samotným... Poněkud nereálné, trochu naivní. Nicméně pozitivní, a nejen soucit, ale i naději v lepší zítřek vzbuzující. A lze se i něčemu přiučit ohledně budování vztahů a vůle zbavit se předsudků a prvoplánové kritiky.

bookfan
21.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Knížku jsem přečetla během dvou odpolední, četla se opravdu dobře, líbilo se mi, že hlavní hrdinka je introvert a mimoň, téma je zajímavé i užitečné, postřehy jsou často vtipné i trefné, ale přesto mám strašlivé nutkání ji trošičku zkritizovat. Takže: přes všechny klady výše uvedené tato kniha prostě není propracované literární dílo a pět hvězdiček jí nemohu dát.
Poměrně brzy jsem přišla na to, k jaké tragédii došlo a kdo a proč zemřel (a to nejsem žádný šerlok, náznaků bylo poměrně dost). Ledasco je přitažené za vlasy, těžko uvěřit, že by vysokoškolsky vzdělaná mladá žena z kanceláře neznala například rozdíl mezi laptopem a tabletem, tomu prostě uniknout nejde. Občas jsem měla dojem, jako by přišla z pustého ostrova nebo se jednalo o puberťačku. Neuvěřitelný byl např. impuls se zpěvákem, který spolu s několika dalšími okolnostmi spustil zásadní zvrat v životě hlavní hrdinky. Eleanor vykazuje autistické projevy, ale autistka zcela jistě není, podle toho, jak poměrně rychle své staré návyky opustí. Z duševních problémů jejího typu se člověk fakt nevyhrabe během necelých dvou měsíců, za tak krátkou dobu se obvykle pacient nedostane ani z blbého zhroucení se z práce.
Taky mě u těchto knížek pro ženy, kdy se z ošklivého káčatka stane labuť, štve to, že ze začátku jsou popisovány a vnímají se jako ošklivé, ale postupně se dozvíme, že vlastně mají krásné husté vlasy do pasu (popsané jako fádní), jemný nos (kritizovaný za to, že je příliš malý), jemnou pleť a přiměřenou postavu. A dokonce i jizvy se poměrně snadno podaří zatřít make-upem. Uvítala bych raději postavu, co když už má být ošklivka, tak má třeba křivý nos, disharmonii dolní čelisti, zapadlá šilhající očička, hrb a jiné nenapravitelné vady, nebo alespoň ať vypadá jako většina běžných smrtelníků ve fázi, kdy o sebe nedbají. Protože když se ukáže, že ošklivka je téměř vždy vlastně krasavice a stačí si koupit nové oblečení, umýt vlasy a nalíčit se, je to prostě k naštvání!
S Eleanor jsem soucítila, přes poměrně velké množství vtipných situací ve mě kniha zanechala spíš smutek, vzhledem k traumatu, kterým si musela projít, a od kterého jsem se jako čtenářka nemohla oprostit a vtipné situace si náležitě užít. Nakonec dávám tři hvězdičky, je to knížka napsaná s dobrým úmyslem, ale naivní a ne příliš propracovaná.

Aliii
18.08.2022 4 z 5

Ze začátku jsem si musela trochu zvykat na Eleanořin pohled na svět. Po bližším seznámení už jsem s ní prožívala její pocity a přidávala k nim svou empatii tam, kde si Eleanor žádné city nechtěla dovolit. Vtipné poznámky i kritika dnešní společnosti (popis SpongeBoba bych sama lépe nenapsala :-D) alespoň trochu vyvažovaly dramatickou minulost a drásající přítomnost.

KnihomolkaMari
14.08.2022 5 z 5

Ach, ta naše Eleanor. Když jsem začínala s knihou neměla jsem nejmenší tušení, jak to se mnou v průběhu zamává. Chvílemi jsem si přišla ještě křehčí, než Eleanor a v jednu chvíli jsem se i rozbrečela, ale štěstím, že se ji začalo konečně dostávat toho, co si zasloužila. Neuvěřitelný příběh, i přes to, že v sobě nese velké neštěstí, tak se zde najdou i vtipné momenty, a možná proto mi to přišlo i tak realistické. Ano, Eleanor byla poněkud divná, ale i tak jsem se s ní v některých věcech zcela ztotožnila, takže jsem asi taky možná trochu narušená, ale nestydím se za to. Všem doporučuji.

Mateo67
09.08.2022 5 z 5

Jak se může mít člověk při čtení vážně skvěle, když mu čtení trhá srdce na kousky? S Eleanor a za Eleanor jsem takřka dýchala a každý její krůček, každý její pokrok byl pro mě úlevný.
A Raymonde, tisíceré díky, že jsi tam byl.

Lenka2533
08.08.2022 4 z 5

Kdyby mi ji mamka nepůjčila na dovolené, protože už jsem neměla co číst :D, tak bych si ji asi nikdy nepřečetla. A jsem ráda, že jsem jí dala šanci. Sice to nebylo žádné oddechové čtení, které jsem na léto chtěla, ale ani toho nelituji. Protože to ukazuje dost vážná a důležitá témata. Některé zápletky mě dost šokovaly. Hlavně konec. Některé části na začátku mě teda moc nebavily, ale potom se to rozjelo.
U knihy jsem si často říkala, jaké mám štěstí, že mám vlastně skvělý život. Protože jaké věci se dějí, to často člověk nechápe.
Hrozně se mi líbilo, jak kniha ukazuje přátelství. To bylo nádherné. Přátelství je jedna z nejdůležitějších věcí na světě! A každý, i Eleanor, si zaslouží skvělé kamarády. Každý si je může najít.
Myslím, že kniha je super. Řekla bych, že je docela důležitá. Za mě 4 ⭐

Ivetaa
31.07.2022 3 z 5

Ze začátku mi Eleanor byla krajně nesympatická, až jsem chtěla knihu odložit. Nerada to dělám a dala jsem jim oběma šanci. Příběh je fajn, ale přesto bych znovu nečetla. Nesympatie zůstává - tak jako já nemusím být každému "příjemná".

Slunik127
29.07.2022 4 z 5

Ze zacatku me kniha docela stvala, prisla mi trapne povrchni a bez napadu. Nenechte se odradit. Autorka se postupne propracuje k prekvapivym zaverum a krasne graduje napeti a udrzuje ctenarovu pozornost.

Olča220
29.07.2022 5 z 5

Špatně se mi hledají ta správná slova, ale přesně kvůli takovým knížkám jsem šťastná, že čtu! Kniha je neuvěřitelně čtivá, silná, zkrátka skvělá. Miluji knihy, které mi něco předají a já se na svět dívám trošku jinou optikou, než doposud. Jen víc takových příběhů a jestli váháte, přestaňte a začněte číst!

Coupekradka
28.07.2022

Neuvěřitelně silný příběh, smála jsem se a plakala zároveň ...

8422
27.07.2022 5 z 5

Pro mě skvělý zážitek. Eleanor zápasí se svým osudem, za který nemůže. Matka ji připravila otřesné dětství a ona se z toho chce dostat. Nejdříve naivně, bez pomoci, a nakonec s psycholožkou. Má štěstí, okolo ní jsou lidé, kteří jsou empatičtí. Do děje jsem se nechal vtáhnout, o Eleanor se bál, přál jí, aby se z té hrůzy dostala a nakonec věřil, že už jí nic neublíží.

Titas9001
21.07.2022 5 z 5

Smutný, úsměvný, tragický, dojemný a plný neděje do budoucna - takový je život Eleanor Oliphantové. DOBRÉ DNY - práce-vodka-spánek a do toho přichází kamarádství s Raymondem, záchrana stařečka na ulici a vysněný vztah s rockovou hvězdou. Najednou se Eleanor ocitá v novém prostředí a samovolně se rozhodne vystoupit ze své ulity a pomalu končí její život tak trochu slona v porcelánu. ŠPATNÉ DNY - dozvídáme se vše o Eleanor. Vše o životě zanedbávaného dítěte, které se po tragických událostech dostává do soukolí sociálního systému, který nedbá na psychický stav dítěte. A právě Raymond zjistí vše o jejím dětství a přemluví ji k psychoterapii. LEPŠÍ DNY - Eleanor se vrací do práce. Zjišťuje, že lidem kolem na ní záleží, že si ji váží nejen jako spolehlivého zaměstnance ale i jako člověka. Eleanor přežila! Doporučuji k přečtení, protože to je moc hezké čtení.

loolee
13.07.2022 3 z 5

Strašně zvláštní dílo. Několikrát jsem měla chuť knihu odložit, ale přemohla mě zvědavost, co se bude dít dál. Eleanor je hodně svá, ve skutečnosti asi nevím, jestli bych její přítomnost rozdýchala. K téhle knížce se vrátím, tohle musím přečíst a vstřebat ještě jednou.

Clair16
01.07.2022 4 z 5

„Oblíbení jedinci se někdy musí smát věcem, které jim nepřipadají moc vtipné, dělat něco, co se jim úplně nechce, a navíc s lidmi, jejichž společnost je dvakrát netěší. To já nemusím. Před lety jsem se rozhodla, že jestli si mám vybrat mezi tímhle a samotou, tak beru samotu. Že to bude jistější. Říká se, že za lásku se platí zármutkem. Podle mě je to příliš vysoká cena.“

Snad by se mnou Eleanor i autorka, která jí vtiskla život, souhlasily: zdá se, jako by tvůrci anotací knížku často ani nečetli, nebo jen hodně povrchně. Naproti tomu komentáře čtenářů níž trefují na hlavičku jeden hřebík za druhým. Třicetiletá vypravěčka tohohle lehkou rukou napsaného, ale abnormálně tíživého příběhu není ve svém samotářství zas až tak výjimečná – společnost by jí snadno mohli nabídnout Pokrevní bratři, Holčička se sirkami nebo Micah Mortimer z Rusovlásky u cesty. Ale přesto je originální. Eleanor má skvělé vyjadřovací schopnosti, specifický náhled spojující ironii s až dětskou nevinností a vtipné postřehy, jimiž umí relativizovat nejednu situaci. Mohlo by to celé být jinak, ale proč vlastně? Vždyť čtenářsky příznivě a s přesahem ukazuje odvahu k hledání vlastní cesty, překročení strašáků minulosti a novým začátkům.

janka2000
30.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Velmi dobrá kniha o psychickém zdraví a boji se životem. Eleanor je dost svá, nehledí na společnost a žije si dle toho, co považuje za logické. Jenže pak se toho začne dít moc, až nevidí smysl v životě, ale ukáže se, že přeci jen má kamarády a kořeny, ke kterým se chce vrátit.
Strašně moc oceňuji postavu Raymonda, který je extrémně obyčejný a průměrný, ale zároveň je skvělý, protože je. To pochopíte, až si to přečtěte. Doporučuji.

Pavla79
28.06.2022 5 z 5

Naprosto úžasné čtení, které jsem potřebovala. :) Jsem šťastná, že se má Eleanor vážně skvěle. Aneb, jak nesoudit lidi, dokud je nepoznáme. Krásný a povzbudivý příběh...

enigma
28.06.2022 4 z 5

Bylo mi potěšením slečno Oliphantová. Eleanor se četla vážně skvěle.

munka
12.06.2022 5 z 5

Krásny, ale aj smutný príbeh o osamelej Eleanor . Až priateľstvo s Raymondom jej ukáže cestu von z osamelosti. Za mňa super. Doporučujem.

DK197
11.06.2022 4 z 5

E-KNIHA: Tohle je jedna z knih, co by mi utekla nebýt čtenářské výzvy. A to by byla opravdu škoda, protože je to nevšední příběh s ještě nevšednější hrdinkou a příjemným humorem. Navíc zpracovává i jedno vážné téma skrz vzpomínky na dětství (viz štítek, víc neprozradím kvůli spoileru). Takže pokud hledáte něco originálního s jemným humorem, co vás ale emocionálně jen tak nepustí, je tohle ideální volba. O hvězdičku méně za to, že jsem (asi navyklá z jiných knih) celou dobu čekala na detailnější popis dětství. Ale tady šlo víc než o hrůzy minulosti o cestu k uzdravení v současnosti.

SPOILER: Otázkou zůstává, kolik zdejších čtenářů, co Eleanor mají tak rádi, by ji měli rádi i v reálu. Protože v knížce vidíte hrdinovi do hlavy, chápete jeho pohnutky. V životě ale ne. A tak by milá Eleanor byla jen pouhou nevrlou nesympatickou a hysterickou ženskou, která seřve chudáka slečnu po tom, co si sama vybere druh depilace, neví o tom vůbec nic a pak se jí to nelíbí...

Christie2020
27.05.2022 4 z 5

Eleanor je svéráz! Ale je úžasná. A tahle kniha byla jako její hrdinka. Neuvěřitelně dojemný příběhy.

psychologické romány izolace osamělost společenské romány potlačované vzpomínky

Autorovy knížky

Gail Honeyman
skotská, 1972
2017  87%Eleanor se má vážně skvěle

Kniha Eleanor se má vážně skvěle je v

Přečtených1 838x