Eleanor se má vážně skvěle

Eleanor se má vážně skvěle https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354644/bmid_eleanor-se-ma-vazne-skvele-0oF-354644.png 4 1417 423

Nikdy není pozdě změnit svůj život. Svérázná, asociální Eleanor Oliphantová všechno zvládá sama. Vystudovala klasickou literaturu, ale pracuje jako účetní a je jí úplně jedno, co si o ní ostatní myslí. Po Glasgow chodí v kožené vestě a s taškou na kolečkách. Nemá žádné kamarády a víkendy tráví s lahví vodky, aby vytěsnila vzpomínky na otřesné dětství. Když ale naváže nečekané přátelství s kolegou Raymondem, začne jí docházet, že takhle to dál nejde a že musí vystoupit ze své ulity.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plus

Eleanor Oliphant Is Completely Fine , 2017

eleonora0863
19.09.2023 5 z 5

Miluju, jedna z mých nezásadnějších knih! Kdyby nevyšla tak pozdě, tak se vsadím, že mě rodiče pojmenovali po hlavní postavě.

Gilnien
30.08.2023 3 z 5

Knížku mi doporučila kamarádka se slovy, že je moc vtipná a oddechová. Asi mám úplně jiný vkus, ale já bych jí nazvala spíš smutnou a depresivní. Jediné pozitivum je Eleanořin optimistický psychologický posun, i když to mi vyznělo spíš jako klišé. Závěr s její matkou mě velice překvapil, nic jsem netušila celou tu dobu.
Kniha byla čtivá a zábavná, o tom žádná, ale znovu ji číst nepotřebuji.

boeink
28.08.2023 5 z 5

Dojemný smutný i vtipný příběh, u kterého jsem měla úsměv na rtu a taky slzy v očích. Eleanor si získala moje srdce, byla trochu divná, ale všichni, kdo jsme knihu četli, víme proč. Měla štěstí, že potkala Raymonda, svého prvního opravdového kamaráda, moc bych jim přála, aby jim to spolu vyšlo.
Skvělá kniha, moc doporučuju přečíst.

LenkaMacak
23.08.2023 4 z 5

Nádherný příběh. Zpočátku jsem měla problém se začíst, ale nakonec se mi kniha moc líbila. Eleanor je sice podivínská, ale sympatická a velmi osamělá žena, která má za sebou velké trauma z dětství. 4/5*

dagmar7365
20.08.2023 3 z 5

Buď jsem na knihu nenarazila ve správný čas a nebo jen nesdílím všeobecné nadšení.
Eleanor je podivínka, od začátku je dost jasné, co se za tím vším skrývá, proč se tak chová, její životní osud je vykonstruován dost prvoplánově, aby ve čtenářkách vzbudil emoce, ale současně tak nějak jen klouže po povrchu.
(SPOILER) Jak už to tak bývá, je neatraktivní, uzavřená ve svém světě, terčem posměchu kolegů, bez přátel, jako důsledek prožitého traumatu...a pak najednou jako mávnutí kouzelného proutku se vše změní.
Takových příběhů už bylo sepsáno...bohužel tento mi nějak nedal nic navíc, proč bych si Eleanor měla oblíbit a zamilovat. Miluji knihy F. Backmana, líbila se mi Fazona, Zázrak na nástupišti č. 5 a mnoho dalších, které jsou o obyčejných lidech, plné laskavosti, humoru, milých lidí, které taky idealizují svět kolem sebe, ale Eleanor mezi ně nezařadím, bohužel mi nějak nesedla.

Belanna
18.08.2023 5 z 5

Když nic nečekám, bývám překvapená. U této knížky to platí dvojnásobně.
Krásný příběh, plný emocí všeho druhu. Ty slzavé střídají nadlehčené situace a místy až černý humor, což v autorčině podání způsobí jedinečný čtenářský zážitek.
Eleanor jsem si oblíbila a vůbec mi nepřipadala "divná", jen zkrátka svoje.

Evazita
31.07.2023 5 z 5

Asi jsem knihu četla v nějakém přecitlivělém období, ale za mě teda hodně povedený kousek. Eleanor byla prostě skvělá, její minulost jsem probrečela, a tak nějak celý román na mě dost zapůsobil. Opět jsem se utvrdila v tom, že knihu musíte číst ve správnou dobu, aby vás chytla za srdce.

Besa
27.07.2023 5 z 5

Veľmi dobrá kniha, ja som čítanie naozaj užila, hoci zo začiatku ma kniha až tak neuchvátila. Hlavná hrdinka je čudáčka a pre takých ja mám slabosť. Rozpráva inak ako ostatní, myslí inak ako ostatní,nezapadá a nevie čítať medzi riadkami. Osamelá bez priateľov a rodiny s bremenom ťažkého detstva a hroznej matky. A chlastá. Bavilo ma čítať, ako sa popasovala so životom a ako sa naučila priateliť. Tento aspekt mi pripomína Muža menom Ove od Backmana alebo Tady žila Britt-Marie od toho istého autora.

Sandalkar
21.07.2023 5 z 5

Kniha i hlavni autorka postupne rozkvetaji jako z jara rostlinky. Eleanor je...sva, jedinecna a odvazna. Raymond je supr obycejnej chlap. Nekdy trochu tezke, nekdy mile a nekdy humorne pasaze.

Doporucuji.

Tano
26.06.2023 5 z 5

Pecka, nejedná se o můj běžný žánr, ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a fakt pecka. Člověk sice tuší, že je v zde nějaké temnější pozadí, ale i tak je Eleanořin střet s realitou velice vtipný a zábavný. Speciálně pokud má někdo rád i sarkasmus a ironii, tak se určitě pobaví :) Cca ve 2/3 jsem se začínala obávat, aby kniha neskončila v rozporu s mým dojmem z ní, ale obávala jsem se zbytečně, od začátku do konce je to fakt příjemné čtení.

Maky78
15.06.2023 5 z 5

Všichni ji doporučují, tak jsem si ji přečetla a za mě dost dobrý.
Eleanor je jedinečná a Raymond je super chlap.
Hlava vytěsní hrůzy, které zažijeme. Děj sem tam protnul jemný humor a tajemství, romantiky je tam na mě tak akorát.

Librorumistka
05.06.2023 2 z 5

Tato kniha má námět, který ze samotného děje příliš neodhauje a tak jsem ani neměla představu, co přesně od knihy čekat. Bohužel musím konstatovat, že kniha mi nepředala nic, co by mě nějak extra zaujalo. Hlavní postava Eleanor se sice na první pohled zdá zajímavá svou svérázností, nicméně v příběhu její osobnost poměrně zaniká skrze to, jak se začne snažit přizpůsobit svému okolí. Navíc jsem se do ní naprosto nedokázala vcítit a to ani po odhalení její minulosti, protože svoje problémy řešila dost zvláštními a problematickými způsoby. Děj klouzal po povrchu a neobsahoval žádné větší výkyvy, které by si mě získaly. Celkově mě tahle kniha příliš nenadchla. Kdyby šla trochu více do hloubky, vyzdvihla problematické pasáže a poskytla čtenáři lehce dynamičtější příběh, mohla v mém hodnocení dopadnout velice dobře. Avšak to se bohužel nestalo, a tak musím knihu ohodnotit jako lehce podprůměrnou záležitost.

PaníLenka
05.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Neměla jsem od knihy žádná očekávání, nějak se u mě ocitla. Po několika stránkách jsem dostala strach, že se bude jednat o prvoplánovou legraci na úkor asociální chudinky, leč posléze se příběh začal jevit více tajemně a čím dál víc dojemně, nicméně vtipné pasáže provázejí celý příběh až do šťastného konce. Spokojenost.

Abia
13.05.2023 3 z 5

Popiska na titulní straně nějak neplatí. Občas jsem se zasmála, dojetí bylo dávkované trochu prvoplánově a překvapení se nekonalo. Eleanor jsem si oblíbila, jen ta kniha je prostě průhledná a zjednodušená.

mandari
02.05.2023 5 z 5

Tato kniha mne velice mile překvapila. Je krásně vyobrazeno, co naše mysl dokáže udělat s naší pamětí a námi obecně ...

eliska2126
08.04.2023 5 z 5

Od této knihy jsem měla opravdu velká očekávání. Viděla jsem na ní spoustu pozitivních ohlasů a byla jsem opravdu zvědavá, co na ní řeknu já sama. Vystoupila jsem ze své čtecí rutiny romantických příběhů a pustila jsem se do Eleanor a jsem za to opravdu vděčná, protože tahle kniha je tak krásná, i když obsahuje dost bolesti.

Eleanor jako postavu jsem si opravdu zamilovala. Eleanor je totiž jedinečná. Je jí úplně jedno, co si o ní, kdo myslí. Bavilo mě sledovat svět jejíma očima. Nebála se říct, co si myslí, i když to někdy nebylo příjemné. A přesně to jsem si na ni cenila nejvíc - její odvahu. Eleanor si prošla neuvěřitelných vývojem. Autorka nám během vyprávění dávala náznaky toho, co se v Eleanořině životě kdysi stalo, ale vlastně nechala Eleanor samotnou, aby nám to řekla ve finále sama.

Strašně se mi líbilo budování přátelství mezi ní a Raymondem. Bylo to tak krásné a čisté.

Kniha na mě opravdu zapůsobila. Byl to opravdu krásný příběh, ale když jsem se dostala do hloubky, bylo mi Eleanor opravdu líto skrz to všechno, co se jí stalo. I tak si ale myslím, že se má Eleanor vážně skvěle.

crossandra
28.03.2023 5 z 5

Knihu jsem měla předvybranou jako "humor" a přečetla jsem ji v rámci čtenářské výzvy. Kniha se četla velmi dobře. Nejsou v ní žádná dlouhá hluchá místa, která by člověka nutila přeskakovat. Brzy bylo jasné, co je s hlavní hrdinkou v nepořádku, i když se k tomu čtenář dostává postupně a jen v náznacích. Přesto konec skýtal ještě velké překvapení. Líbilo se mi právě to, že nám autorka odhalení tragického osudu Eleanor dávkovala v náznacích, bez detailního popisu hrůz, v nichž se snad může vyžívat jen úchyl. Pouhých náznaků se nám dostává proto, že vše sledujeme očima hlavní hrdinky. Co se odehrálo vytěsnila a odmítá si o tom cokoli zjišťovat. Už tak působí děsivě, jaký vliv měly události Eleanořina dětství na její psychiku, jak jí zabránily žít plnohodnotný život. Nelze než obdivovat, jak se s tím vypořádala prozatímně, než se tomu skutečně dokázala postavit. S rozhovorů s matkou vyloženě mrazí. Román ovšem nepůsobí nijak depresivně, také díky občasnému humoru. Ten zase nepůsobí nijak nepatřičně, protože vtipné situace se stávají i lidem s dlouhodobou depresí, přestože ti je tak rozhodně nevnímají. Určitě bych však knih neoznačila štítkem "humor". Pokud tedy neočekáváte, že se budete hlasitě řehtat aspoň na každé páté stránce, ale chcete výjimečné hrdince držet palce a s napětím sledovat, jak zvládne banální i náročné životní situace, pak se rozhodně nudit nebudete.

annarehakova
12.03.2023 2 z 5

Souhlasím s uživatelem "los". Kniha je napsaná myslím tak, aby se dobře prodávala, tedy začetla jsem se rychle. Je tam pro mě prvoplánově nasázena špetka humoru, šikany, násilí, sexuálního násilí ale vše jen v náznacích, autorka od toho skrz hrdinku vždy rychle uteče, aby se čtenář nebo čtenářka nevyděsila a knihu nezaklapla. Postava je vystavěná spíše jako karikatura lidí, kteří tak silné trauma prožili. V půlce knihu musím tedy odložit, protože se i přes občasná uchechtnutí a odsýpavost čtení nemůžu zbavit pocitu, že to autorka celé napsala prvoplánově. A že ve finále takové rádobyhluboké dílko může skutečným obětem podobných činů jen uškodit. Protože co když nebudou tak easygoing, roztomile vtipní a schopní se ze dne na den proměnit v tvora, co se líčí, oblíká podle Cosmopolitanu a chodí na večírky? Bohužel, vlastně tuhle knihu vnímám jako dost toxickou.

marie.kolarova
04.03.2023 5 z 5

Tak toto byla hezká a zajímavá kniha. Přečetla jsem ji během pár večerů, kniha je velmi čtivá a čtenář chce vědět, jak to dopadne. Hlavní hrdinka je divná, střelená, možná ze začátku působí až nesympaticky, ale pak vlastně pochopíte proč. Humorné pasáže se střídají s vážnějšími a dojemnějšími. Celý příběh možná působí trošku nerealisticky, ale to mě v tomto případě vůbec nevadilo.

Janina2609
01.03.2023 3 z 5

“Ignis aurum probat miseria fortes viros”

Zvláštní příběh. Stejně zvláštní jako hlavní hrdinka, zprvu nesympatická, postupem děje víme proč, a začneme ji vlastně fandit. Vše je ale prvoplánové, místy nepravděpodobné, někdy až moc harmonické….čekala jsem nějaký zvrat v ději a ono nic.
Chápu, že takovéto knihy jsou čtivé, ale chci trochu víc.
Dávám stejně jako pár kolegů zde 3,5 ⭐️

psychologické romány izolace osamělost společenské romány potlačované vzpomínky

Autorovy knížky

Gail Honeyman
skotská, 1972
2017  87%Eleanor se má vážně skvěle

Kniha Eleanor se má vážně skvěle je v

Přečtených1 838x