Eleanor se má vážně skvěle

Eleanor se má vážně skvěle https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354644/bmid_eleanor-se-ma-vazne-skvele-0oF-354644.png 4 1417 423

Nikdy není pozdě změnit svůj život. Svérázná, asociální Eleanor Oliphantová všechno zvládá sama. Vystudovala klasickou literaturu, ale pracuje jako účetní a je jí úplně jedno, co si o ní ostatní myslí. Po Glasgow chodí v kožené vestě a s taškou na kolečkách. Nemá žádné kamarády a víkendy tráví s lahví vodky, aby vytěsnila vzpomínky na otřesné dětství. Když ale naváže nečekané přátelství s kolegou Raymondem, začne jí docházet, že takhle to dál nejde a že musí vystoupit ze své ulity.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plus

Eleanor Oliphant Is Completely Fine , 2017

Starmoon
02.02.2023 5 z 5

Zamilovala som si Eleanor Olifantovú. Jej čudáckosť, osamelosť, spôsob videnia sveta i spôsob vyrovnávania sa s ním. Odvahu, s ktorou sa rozhodla zo seba spraviť toho, kým chce byť, i odvahu potrebnú na spoznanie toho, kým bola.

Zamilovala som si štýl Gail Honeymanovej. Na debut neobyčajne zrelý; všetko bolo skvelo premyslené, vyrozprávané, vygradované – a ja som sa každú voľnú chvíľu tešila na ďalšie strany a epizódy. Nahlas som sa smiala aj vnútorne smoklila. A teraz len dúfam, že nová kniha je už na obzore, lebo by bola naozaj škoda, ak by autorka ostala len pri tejto.

simca9342
01.02.2023 5 z 5

Přečtená před lety .

Humorný příběh o samostatnosti, životě a společnosti. Eleanor je svá, na všechno má svůj názor a svým způsobem si užívá života. Chodí do práce a svůj život umí někdy až vtipně zkritizovat. Po přečtení knihy budete chtít hned udělat párty, oslavu, prostě něco bláznivého a pozvat na ni klidně vašeho nepřítele. Kniha plná emocí a nekonečných dobrodružství, které ale jde prožít taky v realitě a osobním životě. Moje motto, které se na knihu přesně hodí: Všechno jde, když se chce :-)

camelopardus
29.01.2023 4 z 5

Reklama na Tesco (viz koment níže), vodku a lidské teplo. Přestože je tam pár věcí dost přestřelených a občas se objeví i nějaká logická chyba, tak se mi kniha moc líbila.

jaroiva
03.01.2023 4 z 5

Toto reklamní vysílání firmy Tesco mě nakonec přesvědčilo v samotném konci k přidání čtvrté hvězdičky, ale je to takové 3,5* vítězství.
Zpočátku jsem Eleanor fakt nesnášela, až se to postupně začalo vysvětlovat, začala jsem být shovívavější. No dobře tedy. Ale i tak je to prostě ženský románek.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Kniha se zvláštní hlavní hrdinkou, která pomalinku vylézá z ulity po seznámení se svým kolegou. Toxický vztah s matkou a vlastní minulostí byl skvělý prvek. Velmi dobrá kniha, hezky se četla a měla silné stránky! To miluju, nesnáším, když má knížka tenounké stránky a pak moc rychle neubíhá. :(

Teraesa
29.12.2022 5 z 5

Túto bravúrnu knihu som si chcela už dlhšie prečítať a som veľmi rada, že sa mi to konečne podarilo. Eleanor mi prirástla k srdcu takmer okamžite. Jej "divnosť" a úprimnosť osviežovali postavu svojou autenticitou. Aj ostatné postavy boli dostatočne, uveriteľne opísané. Dejovú linku a napredovanie príbehu autorka tiež skvelo zvládla. Čítalo sa to jednoducho, hoci témy boli častokrát veľmi ťaživé.
Vo výsledku ma táto kniha príjemne prekvapila, hoci už od začiatku som o nej mala vysokú mienku, vďaka hodnoteniam. Vynikajúca kniha.

Werčíík
12.12.2022 3 z 5

Byla jsem celkem zklamaná, bohužel mě Eleanor až tak nenadchla, příběh mi přišel místy dost o ničem. Pořád jsem čekala, kdy přijde nějaký velký zvrat, ale nestalo se a proto musím dát jen 3*.

anavi2009
11.12.2022 5 z 5

Vlastně ani nevím, co ke knize napsat.. Depresivní? Možná chvilkama. Vtipná? Trochu jo. Laskavá? Hodně. Že života? Určitě! I když takový osud, jako má Eleanor určitě není běžný, příběh je především o osamělosti a síle se s ní poprat. Ačkoliv je Eleanor podivinka, vlastně si ji zamilujete a chápete její pohnutky.. Je to miláček.

Ani832
03.12.2022 5 z 5

Tahle kniha se tváří poměrně předvídatelně a prokouknutelně. Šla jsem do ní s tím, že si přečtu něco celkem vtipného o ženě lehce vybočující ze společnosti s problémy se sociální interakcí. A “Eleanor” taková je – do určité chvíle. Popisuje hrdinčin osamělý život a než se knížka dostane k temnějším věcem a k odhalování něčeho hlubšího, chvíli to zabere. V jeden moment jsem měla problémy číst dál a udržet pozornost. Prosím, nevzdávejte to, ten příběh ze začátku jen pokládá základy, na kterých později staví.

Protože tenhle počin klame tělem, další vývoj mě překvapil a pak už bylo těžké se odtrhnout. Je fajn, že je příběh zakončen na pozitivní notě, nicméně se Eleanor ze všeho začala vyhrabávat trochu podezřele rychle, což mi nepřijde úplně realistické.

Celkem bych “Eleanor se má vážně skvěle” označila jako milou, vtipnou, hořkou, někdy fakt depresivní story, od které budete odcházet v hořkosladkém rozpoložení.

Asi nechci prozrazovat víc, zkuste ji, třeba vás překvapí jako mě.

4,5*/5*

uzivatel6305
27.11.2022 5 z 5

Eleanor mě vážně nadchla. Tak zvláštní, komplikovaný člověk, s tolika nelogickými přesvědčeními… Velice smutná a zatrpklá povaha, která najednou získává důvod na sobě zapracovat, žít a zbavit se svých návyků a nedokonalostí. Moc mě zaujaly Eleanořiny myšlenky, chování a přístup k lidem, přátelství, a navíc hluboké city, se kterými se člověk někdy ztotožňuje, nebo je alespoň chápe. Opravdu silná kniha, u které se zasmějete, ale i zamáčknete slzu. Jen do ní!

marie.kolarova
04.11.2022 5 z 5

Do knihy jsem se ze začátku nemohla začíst, dokonce jsem i zvažovala, že ji odložím. Nakonec jsem ale vytrvala a vyplatilo se.

Hlavní hrdinka je poměrně svérázná, chvílema mě až její chování iritovalo :-) S některými hrdinkami se dokážu ztotožnit, s Eleonorou mi to vůbec nešlo. Její reakce, jednání i chování mi bylo absolutně cizí. Postupem času jsem ji ale s rozkrýváním její minulosti částečně začala chápala a pomalu jsem si k ní nacházela cestu.
Příběh se vyvíjí vcelku předvídatelně, ke konci knihy přišel ale vcelku nečekaný zvrat. Za konec knihy dávám autorce o jednu hvězdičku víc, než jsem chtěla dát původně.

Anniee
21.10.2022 3 z 5

Abych byla upřímná, Eleanor mě nenadchla. Čekala jsem trošku něco jiného. Přišlo mi to povrchní a tak nějak vzdálené, bez hloubky. Nenutilo mě to číst dál, nic se mnou nezarezonovalo a nic mě ani nepřekvapilo. Nebylo to špatně napsané, jen prostě asi nic pro mě.

Andi
20.10.2022 4 z 5

Je velice nepravděpodobné, aby se člověk s takovým dětstvím z ničeho nic začal uzdravovat skoro ze dne na den a dělal pokroky tak rychle. Co dělala do té doby? Velmi čtivá knížka, bylo zajímavé číst o myšlenkových pochodech psychicky labilní ženy, o jejím pohledu na svět a na život. Poučné, předvídatelné, příjemné čtení.

KatChiss
16.10.2022 2 z 5

Když jsem se do čtení této knihy pouštěla, nic moc jsem o ní nevěděla. Možná jen to, že ji doporučovala Reese Witherspoon. A i když jsem neměla skoro žádná očekávání, byla jsem zklamaná.
Eleanor je asociální, nemá žádné přátele, je jí jedno, co si o ní kdo myslí a večery tráví popíjením vodky, aby zapomněla na příšerné dětství. Je to přesně ten typ člověka, kterého je vám líto. Tenhle pocit se mě držel do té doby, než na koncertě zpozorovala zpěváka, do kterého se šíleně zamilovala a v hlavě s ním plánovala budoucnost. Změnila kvůli němu svůj vzhled i šatník. Sledovala všechny jeho statusy a tweety na sociálních sítích. Měla jsem chuť s ní zatřást a zakřičet jí do obličeje, že ho zaprvé vůbec nezná a zadruhé on ani neví, že nějaká Eleanor Elephantová existuje.
Mou rozmrzelost mírnil Raymond, ajťák a Eleanořin spolupracovník. I když byl v mnoha ohledech zvláštní, byl skvělý kamarád. Přesně ten, který vás ani v tom nejhorším období neopustí. Naopak vás z něj dostane.
Raymond a jeho přátelství s Eleanor bylo asi to jediné, co se mi na knize líbilo. Nebavilo mě to, přišlo mi to utahané a zápletku jsem uhodla asi v druhé kapitole. Je pravda, že se na konci objevil zvrat, který jsem nečekala. Vlastně se mi líbil i Eleanořin vývoj, jen se mi nelíbil ten důvod, proč se sama snažila změnit.

twix6862
04.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Mám dceru. Tohle bylo sakra těžký čtivo. Mamku budu rozdýchávat ještě dost dlouho...
Dočetla jsem to jenom díky zdejším komentářům, které byly příslibem pozitivního konce.
Vendula Jindrová kritiky.cz:
"A teprve pak vám to dojde. To, že skrze román „Eleanor se má vážně skvěle“ pochopíte, že někteří kolem nás se mohou potýkat s podobnými problémy. A vy tedy místo toho, že byste onoho podivína ignorovali, mu třeba nabídnete pomoc. Protože v tom okamžiku už budete vědět, že vy nemáte ponětí o tom, čím vším si daný člověk prošel, co ho trápí, jaké má postižení či omezení a podobně. Možností je spousta. A proto ho nemůžete ihned odsoudit a zaškatulkovat. Jedno je proto zřejmé – měli bychom si pomáhat, a to za každých okolností a bez rozdílu."

JaneSnapeová
20.09.2022 5 z 5

Kniha mého života, opravdu. Příběh byl emociální. Smála jsem se, zlobila, ale i plakala. Eleanor jsem si hned oblíbila a do Raymonda přímo zamilovala, jak byl pro Eleanor oporou. ️

Nikkiproch
17.09.2022 5 z 5

Zlato se pozná v ohni a stateční lidé v neštěstí.

pohoda58
14.09.2022 3 z 5

Že začátku jsem se nemohla začíst, ale potom se vyklubal velmi zajímavá kniha.

Yukon
05.09.2022 5 z 5

Že to bude pecka jsem tušila po pár stranách, ale bylo to ještě lepší. Eleanor jsem si zamilovala, správňácká mimoňka, nad jejími vnitřními komentáři jsem se opravdu bavila a těšila jsem se, až bude zase s někým mluvit. Dojemné, inspirativní, vtipné a opravdu čtivé. Skvělé!!!

annes
05.09.2022 5 z 5

Eleanor, určitě bych nechtěla být v tvojí kůži... hlavní hrdinka mi byla sympatická hned od začátku, ty její hlášky a přirovnání, to jak tráví večery atd., nicméně jsem ráda, že se posunula dopředu, to se vždycky hodí :-)

psychologické romány izolace osamělost společenské romány potlačované vzpomínky

Autorovy knížky

Gail Honeyman
skotská, 1972
2017  87%Eleanor se má vážně skvěle

Kniha Eleanor se má vážně skvěle je v

Přečtených1 838x