Eleanor se má vážně skvěle

Eleanor se má vážně skvěle https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/354644/bmid_eleanor-se-ma-vazne-skvele-0oF-354644.png 4 1417 423

Nikdy není pozdě změnit svůj život. Svérázná, asociální Eleanor Oliphantová všechno zvládá sama. Vystudovala klasickou literaturu, ale pracuje jako účetní a je jí úplně jedno, co si o ní ostatní myslí. Po Glasgow chodí v kožené vestě a s taškou na kolečkách. Nemá žádné kamarády a víkendy tráví s lahví vodky, aby vytěsnila vzpomínky na otřesné dětství. Když ale naváže nečekané přátelství s kolegou Raymondem, začne jí docházet, že takhle to dál nejde a že musí vystoupit ze své ulity.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Plus

Eleanor Oliphant Is Completely Fine , 2017

hannina
27.05.2022 4 z 5

Eleanor je mimoň. Je vzdělaná, pracovitá a strašně osamělá. Na víkendy se otupuje litry vodky, aby to nějak dala. To, co jí život nadělil. Shodou různých okolností se pomalu pomaličku začíná sbližovat s Raymondem, ajťákem z práce ..... a toto přátelství ji zachrání, resp. pomůže jí, aby se zachránila. A poselství? Neobracejte se k mimoňům zády..... nikdy nevíte, co si nesou na hrbu.

Mindy
26.05.2022 5 z 5

Eleanor si musí oblíbit snad každý. Je naprosto skvělá. A ten její příběh je tak silný! Smutný, ale místy i úsměvný. Je obdivuhodné, jak zvládá poprat se se svým osudem, odkázána jen a pouze na sebe. Anebo ne? Přečtěte si a uvidíte.

Petratra
25.05.2022 5 z 5

Tuhle knížku fakt můžu doporučit. Eleanor je mi dost blízká. I když nechlastám vodku a nechtěla jsem se nikdy zabít. Ale jinak jsem v mládí byla v lecčems podobný mimoň jako Eleanor. Knížka která pobaví i dojme, je veselá i vážná, je prostě svá.

"Závist ovšem nebyla nic ve srovnání se smutkem, který mě naplňoval, protože jsem nikdy nepoznala... co vlastně? Asi bezpodmínečnou lásku. Nemělo ovšem smysl plakat nad rozlitým mlékem. Díky Raymondovi jsem teď aspoň částečně poznala, jaké by to bylo, a měla bych mu za to být vděčná. Dnes mi přivezl bonboniéru a nafouklý balonek. Značně svérázné. ...
"Co to je?" zajímalo mě. "Je to... sýr?" Balonek jsem ještě nikdy nedostala a takhle podivný už vůbec ne.
"Eleanor, to je Spongebob," vysvětlil mi Raymond pomalu a zřetelně, jako bych byla hňup. "Spongebob v kalhotách, ty ho neznáš?"
Napůl člověk, napůl mycí houba s předkusem! A prodává se jako housky na krámě! Celý život slýchám, že jsem zvláštní, ale když pak vidím takovouhle věc, mám dojem, že jsem vlastně docela normální.

IvyLouve
21.05.2022 5 z 5

Najprv mi to pripadalo ako oddychové čítanie, vhodné aj pre mládež, kde síce máme hrdinku s ťažkou traumou z minulosti, ale autorka to podávala tak, aby sa čitateľ hlavne necítil zle, naopak, aby sa aj pobavil na tej asociálnej slečne, ktorá svojou prehnanou kultivovanosťou a ignoráciou súčasných módnych a spoločenských trendov pôsobí ako roztomilý mimozemšťan, a jej pravidelným liekom na smútok je vodka. Dokonca aj dej sa mi videl akýsi jednoduchý a banálny: táto čudná baba sa teda zamiluje do speváka, skamoší s ajťákom z práce, s ním zachráni staršieho pána, a začína sa premena na novú Eleanor…

Lenže za tým všetkým odniekiaľ zvnútra prebublávalo niečo znepokojivé, toxické, príšerné. A ja som nakoniec strašne rada, že som túto krásnu knihu prečítala a nenechala sa odradiť podľa mňa dosť odveci citátmi ľudí, ktorý o knihe tvrdia, že je neskutočne zábavná. Možno na povrchu. Príde však deň, kedy sa hra na novú Eleanor škaredo zvrtne a kedy je treba začať liečiť rany, ktoré čas ani vodka nikdy nezahojili. Také skutočné priateľstvo, ľudské i zvieracie, je prvým krokom k zázraku… Eleanor, nezabudnem na teba a tvoj udatný boj s démonmi, nezabudnem na skvelého Raymonda.

,,Dnes je novou rakovinou právě osamělost - je to něco ostudného a trapného a člověk si za to může tak nějak záhadně sám. Je to děsivá, nevyléčitelná nemoc, tak strašná, že se o ní neodvažujeme mluvit. Ostatní to slovo nechtějí ani slyšet, protože se bojí, aby nepostihla i je nebo aby na ně osud neseslal nějakou jinou hrůzu.”

Lka
19.05.2022 4 z 5

Audiokniha :
Zajímavý příběh dívky Eleanor, která se vyrovnává se zážitky z dětství. Eleanor je trochu jiná, zvláštní a přesto sympatická.

eva3992
15.05.2022 5 z 5

Eleanor Oliphantová, originální postavička, která žije sama, pracuje jako účetní, víkendy tráví s lahví vodky a je jí úplně jedno, co si ostatní myslí. Když se seznámí s kolegou Raymondem, začíná ji docházet, že by se měla chovat asi trochu jinak a pomalu vystupuje ze své ulity.

Tak tento příběh mě pohltil u prvních řádků, knihu jsem už neodložila a přečetla ji na jeden zátah. Potřebovala jsem vědět co bude dál, co se z toho „vyklube“. Eleanor je opravdu zvláštní, ale byla mi sympatická a dokázala jsem se do ní, i přes její podivné chování, vcítit. Obecně mám v knihách ráda různé podivíny a zvláštní osůbky.

Celý příběh je smutný i vtipný, ale hlavně je velmi dojemný, U čtení jsem se musela usmívat, ale i nějaká ta slzička ukápla. Hlavně pak poslední třetina knihy byla hodně smutná až depresivní. Ukáže nám, že i když si člověk prožije neskutečně těžké věci, je důležité se zvednout a jít dál. Celá kniha by se také dala pojmout jako takový psychologický rozbor a na konci knihy pak pochopíme, proč se Eleanor chovala tak, jak se chovala.

Celý příběh jsem si dokázala představit jako film a věřím, že by byl můj oblíbený

Děkuji, že můžu zářit!

Barbara182
10.05.2022 4 z 5

Čtivě napsaná kniha, které udává tón hlavní svérázná postava :-) Eleanor sice hodně připomíná Rainmana, ale stejně jako on vám bude i přes svoji praštěnost sympatická hned od začátku. Navíc jakmile začnete odhalovat její minulost, hodně věcí se tím vysvětlí a vám coby čtenáři pro ni bude krvácet srdce a budete jí držet palce, aby to dobře dopadlo :-) Velice příjemné čtenářské překvapení :-)

Bustedka
07.05.2022 4 z 5

Krásná ukázka toho, jak vás dětství ovlivní na celý život. Jak se může nepřekonané trauma projevit na tom, jak žijete každý den.

Eleanor je 30ti letá holka zdánlivě bez emocí. Má velmi" komplikovaný vztah s matkou, žádného otce, jizvy na tváři a na duši. Taky má ale kolegu, který ji začne vystavovat situacím, které jí jsou najednou příjemné. Poprvé v životě.

Bylo to čtivé. Závěr byl trochu slabší, žádné extra vysvětlování, ale jinak moc pěkné.

pakoshka
30.04.2022 4 z 5

Nečekala jsem, že si Eleanor tak oblíbím. Opravdu příjemné čtení s praštěnou hrdinkou a zvláštními lidmi, plné malinko cyničtějšího humoru, laskavosti, ale i vážnějších témat, bez patosu. Moc se mi to líbilo, až se sama divím.

Vlak7
29.04.2022 4 z 5

Skromny příběh Eleanor. Na 30 letou slečnu mi Eleanor na dnešní dobu přišla hodně naivní, neznala, taková Alenka v říši divů. Pohodové čtení, které neurazí...

vikaa
26.04.2022 4 z 5

Původně jsem si myslela, že půjde o nějaké lehké čtení, ale to jsem se trochu přepočítala. Přestože kniha pojednává o těžkém životním traumatu, nechybí v ní ani humor a světlo na konci tunelu. Eleanor je divná, to je pravda, ale je také zábavná, chytrá, neotřelá, jedinečná a je jí úplně jedno, co si o ni kdo myslí... Nemyslím si, že Eleanor někdy splyne s davem (ani po 1000 terapiích ne), ale to je právě dobře.

TheKaciZ
25.04.2022 5 z 5

Zhlta som ju za dva dni. Eleanor sa nedalo si neoblubit.

haWranka
25.04.2022 5 z 5

Zpočátku mi byla Eleanor děsně nesympatická, pak se to nějak nenápadně měnilo a najednou jsem zjistila, že bych za ni dýchala, že je to hvězda a já jí přeju jen to nejlepší. Dlouho se mě nějaký příběh tak nedotkl.

Ei.leen
24.04.2022 5 z 5

Eleanor je přesně ta hlavní postava, která mě drží v pozoru. Nemůžu se rozhodnout, jestli je nebo není sympatická. V druhé polovině knihy převážily sympatie. Vzhledem k tomu, že se sama věnuji práci s lidmi, kteří si prošli něčím traumatickým, dívala jsem se na příběh malinko i očima odborníka. Vždy mám radost, když i po této stránce kniha obstojí, i když terapeutka se mi občas zdála trošku hrrr. Terapie je v knihách vždy vykreslena zjednodušeně, to asi jinak nejde, ale nijak mě to neuráželo. Moc se mi líbila cesta, kterou Eleanor ušla. Ráda jsem ji sledovala. Nejednou jsem se i zasmála.

beruzzka
24.04.2022 5 z 5

Letos asi nejlepší kniha, kterou jsem četla. úžasný vývoj Eleanor, uzasny pribeh u ktereho jsem se neubránila slzam. Dokonale!

Eerian
06.04.2022 5 z 5

Ta knížka je boží! Jsem rada, že jsem na ní narazila. Mám ráda takové psychologické romány. Nedivím se vysokému hodnocení a přidávám i své.

katynka78
21.03.2022 4 z 5

Nevím, čím to je, že většinou si dovedu zvolit na poslech knížky, u kterých si pak zpětně uvědomím, že kdybych je četla, tak by mě to tak nebavilo a nebo možná i nudilo.
Toto je ten případ, ale naštěstí jsem zvolila přednes Petry Špalkové, která mě dokázala nadchnout, vtáhnout, upoutat a já poslouchala a vnímala myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Naprosto jsem pochopila pointu knihy, je to vyprávění o životě Eleanor pouze z jejího pohledu a to dodává celé knize psychologický ráz, protože vnímáme všechny její postřehy, myšlenky, pocity a názory na vše kolem sebe i v sobě sama.
Tím, že je to jen její pohled, sledujeme, jak myslí a autorka tohoto příběhu vytvořila Eleanor jako velmi bystrou, chytrou a i filosoficky zaměřenou.

Vcítit se do toho, co prožila ale dost dobře nejde, protože ta tragédie, co zažila, to neumožňuje, ale my čtenáři chápeme, že to byl hnus. O to víc se mi líbí, že se dokázala osudu postavit, vzepřít a vybojovat si co "nejnormálnější" život.
Trošku mě mrzí, že některé věci tam nejsou dovysvětlené a více popsané, ale je to právě tím, že je to jen o myšlenkách Eleanor, takže pohled její matky či jiných lidí je zkreslen právě tím, co si myslí hlavní hrdinka.

Bavilo mě to - opravdu musím říct, že ta psychologie tomu dodala zajímavost. A taky musím říct z osobního života, že něco podobného máme v rodině a možná díky této knize tomu člověku budu víc rozumět. I když nemá takové štěstí jako Eleanor ke konci.

Iwets
16.03.2022 4 z 5

Zas a znovu díky čtenářská výzvo! Nebýt každoročních témat, tak by se mi do ruky tahle čtivá kniha nedostala. Nečekala jsem, ale vážně mě zaujala. Doporučuji :)

Tilte
11.03.2022

podarena oddychovka na dovolenou

zuzad
10.03.2022 4 z 5

V některých momentech jsem se v Eleanor poznala... asi jsem taky trochu netypická. Ale přesně tohle mě na knize bavilo. Nehledě na ten úžasný vývoj, na konci kterého vstane Eli jako Fénix z popela.

psychologické romány izolace osamělost společenské romány potlačované vzpomínky

Autorovy knížky

Gail Honeyman
skotská, 1972
2017  87%Eleanor se má vážně skvěle

Kniha Eleanor se má vážně skvěle je v

Přečtených1 838x