Eleanor a Park

Eleanor a Park
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455211/bmid_eleanor-a-park-EUX-455211.jpg 4 1733 1733

Romance ze školního prostředí, neobvyklá je v tom, že hlavní hrdinka není nejkrásnější holka na škole a její milý není nejúžasnější borec; ona je obyčejná, trochu při těle, on nenápadný kluk s částečně asijskými předky. Jejich zvolna se vyvíjející vztah překvapí je samotné a je líčený tak, že když se poprvé vezmou za ruku, připraví to o dech je i čtenáře. Celosvětový fenomén ve stylu Hvězdy nám nepřály.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Yoli (ČR)

Eleanor and Park , 2014

tsal
18.02.2017 4 z 5

Tohle! Tohle jsem čekala od Fangirl! Eleanor a Park mě jen utvrdili v dojmu, že Fangirl k čitelnosti potřebovala seškrtat asi tak 100 stran. Teď však zpět k našemu párku outsiderů.
Být divný a na střední škole je vždy snadná cesta do pekel. Někdy stačí málo - třeba být jediný Asiat v okolí. Jindy je ta nálož divnosti větší - třeba když jste z chudé problémové rodiny, nemáte ani kartáček na zuby a váš nevlastní otec je ožrala a surovec. Z naší dvojice to má zcela jistě horší Eleanor, v jejíž kůži by nechtěl být nikdo z nás. Park, který si do setkání s ní myslel, že prožíval těžký život středoškoláka, si teď musí trochu přeskládat priority, zamyslet se nad vlastním životem a hlavně přehodnotit některé své postoje. A zatímco se ti dva perou se svým životem i sami se sebou, vzniká mezi nimi pouto přátelství, důvěry a nakonec i lásky, která je oba překvapuje.
Ve všech ohledech je to svižné, chvílemi snad trochu banální, čtivo o dvou puberťácích, jejich první lásce a objevování sexuality. Je to však skvěle napsaný příběh o puberťácích a Eleanořina linka mu navíc dodává na dramatičnosti, která v závěru špičkově vyvrcholí. Kéž by takové byly všechny knihy paní Rowellové.
Závěrem pochvala obálky. Minimalismus knihám zkrátka sluší, snad jen ty reklamní nápisy ještě osekat.

Kalilinka
12.02.2017 4 z 5

Knížka se velmi dobře četla, moc mě zaujal příběh. Je to opravdu krásné vyprávění. Jak tvrdí autorka, opravdu mě to vzalo za srdce. Bohužel mi však její závěr připadá až příliš otevřený a také se často opakují stejné věty. Nebýt toho závěru nebránila bych se plnému počtu hvězdiček...

Bebe_0897
07.02.2017 5 z 5

Jedna z mých nejmilejších knížek. Bravorně napsaná. Mohu doporučit

hellena1523
05.02.2017 5 z 5

Když jsem se do knihy pouštěla, má očekávání byla nevalná. Ale musím říct, že si mě okamžitě získala a jakmile jsem ji dočetla, měla jsem chuť začít znovu...Eleanor i Park mě moc bavili...ty dva si člověk musí zamilovat...Rowellová zpracovala poměrně nelehké téma, ale způsobem, který není ani příliš naivní, ani příliš drsný - zkrátka tak akorát stravitelný pro cílovou skupinu. Navíc píše velmi čtivě a svižně.

Madluska
25.01.2017 3 z 5

Pozor, mohou se vyskytovat spoilery! Z téhle knížky mám velice rozporuplné pocity... Přiznávám, že se až stydím, jak jsem se tu a tam zasnila u jiskření mezi titulními postavami.
Jenže pak se vždycky ozvala ta racionálnější část mého já a najednou jsem se prostě nemohla zbavit pocitu, že to R. Rowellová psala jen na efekt. Chápu, co je YA, tuším, na koho cílí, vím, že nemůžu čekat skvost, ke kterému se budou vracet další 4 generace čtenářů, ale stejně mi to celé připadalo přitažené za vlasy: Eleanor není hezká (ale je sexy?), není oblíbená (ale kamarádky si najde? A mimochodem, u scény jsem si zažila malé déjá vu, nejdřív Carrie, pak Eleanor - asi mají v USA nějaké jiné tradice :-)), navíc z problémové rodiny. Vedle toho Park je slaďoušek každým coulem, aby se nad ním čtenářky mohly rozplývat.
Knížka se jednoduše snaží být a) retro, b) punk, c) cool, d) sweet (nicméně sem neřadím všechny ty poznámky o snědení drahé polovičky - Freud by opět zajásal), ale na mě to úplně nefungovalo.
Hlavně jsem ovšem naprosto nechápala jednání postav a autorčina vysvětlení podle mého silně pokulhávají: jak k sobě ti dva našli cestu (tak dlouho spolu cestovali autobusem, až přeskočila jiskra?), proč Eleanořina matka zůstávala u Richieho (měla snad zosobňovat typickou mučednici v domě násilníka?), proč Parkova maminka po jediné návštěvě supermarketu začala brát Eleanor na milost (prostě si vzpomněla, že ve velkých rodinách mají děti hlad?), proč když doma nemají co jíst, mají vždycky aspoň vanilku za ucho... A ten závěr... Myslím, že šustí papírem - ukažte mi 16letou holku, která bude tak zatvrzelá víc než rok... Takových momentů se v knize najde bezpočet a dost mě to mrzí...
Četlo se to ale snadno a rychle a opravdu se mi líbilo střídání postav a nahlížení do jejich myšlenek.

rava
24.01.2017 5 z 5

Krásná kniha, skvěle napsaná. Rozhodně doporučuji.

Diginka
17.01.2017 5 z 5

Moje první přečtená knížka této autorky a proto pro mě vítězí nad Fangirl!

Žožik
17.01.2017 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, přečetla jsem ji jedním dechem. Příběh je moc hezky napsaný. Za mě určitě doporučuji si přečíst.

Hoshi
17.01.2017 5 z 5

Krásná, oddechová kniha, která zahřeje a zároveň rozesmutní. O této knize jsem hodně četla a moc se mi do ní nechtělo.. A nakonec jsem ji našla pod stromečkem, a tak mi nezbývalo nic jiného než se do ní pustit. Jsem opravdu nadšená, jak Rainbow dokáže napsat něco tak romantického a dojemného ... Eleanor a Park jsou jako dvě strany mince a přeci k sobě patří. .. Mm.. A jak to bylo dál?

lucie5503
16.01.2017 5 z 5

Nečekala jsem víc, než příběh první lásky pro holky a dostala jsem všechno! Kniha opravdu mile překvapila, brala jsem ji jako oddechovou, ale až tak úplně nebyla. Jasně, je to YA žánr, takže tam najdeme to, co očekáváme, ale ještě k tomu navíc daleko lepší věci. Za mě pět hvězdiček, i když to není to nejlepší, co jsem kdy četla, ale právem si je zaslouží :)

Kaci90
14.01.2017 5 z 5

Je těžké o této knize cokoliv napsat, je to už pár let, co jsem ji četla, a i přesto je to jako včera. Silný příběh, co se čte tak lehce. A ten konec?!

andreapistkova
13.01.2017 5 z 5

Tuhle knížku jsem dlouho ve své knihovně přehlížela, nějak se mi do ní nechtělo,ale co jsem po ní sáhla nemohla jsem přestat číst. Je to napínavé, zamilované a svým způsobem neobyčejné. Moc se mi kniha líbila, ale ten konec...

AndyK
11.01.2017 5 z 5

To bylo tak milé! Tak dojemné! Během čtení jsem se neustále přiblble usmívala a přidala si jako by mi bylo znovu 16 :-) To, jak se Eleanor a Park postupně poznávali a zamilovávali se do sebe, bylo naprosto kouzelné. A popsané s takovou lehkostí, že to snad ani není možné. Moc mě bavilo střídání vypravěčů a sledovat to celé jak z pohledu Eleanor, tak Parka. Dávám pět hvězdiček a jdu se ještě chvíli zasnít :-)

S.monika
06.01.2017 4 z 5

Ze začátku máte pocit, že držíte v rukou klasické teen-zamilované tlachání o dvou odlišných, smutných puberťácích. Ale postupem stránek je odkrýván krásný příběh, který se zdá až moc reálný, až moc smutný a chcete ten šťastný smyšlený konec!

vodopad152
02.01.2017 5 z 5

Kniha byla........ prostě úžasná. Vůbec nevím co k tomu říct. Od začátku knihy jsem si promýšlela co napíšu a teď jsem to dočetla a nevím vůbec nic. Bylo vážně super. Kniha měla spád a přiměřenou rychlost příběhu. Trošku mi tam vadila sprostá slova, ale chápu to navodilo to tu pravou atmosféru. Park byl vždy úžasný a Eleanor jsem občas nechápala, ale oba byli dobří hlavní hrdinové. No prostě Wooow!!!!

MartinkaSl
27.12.2016 4 z 5

Příjemná teen knížka. Ze začátku se mi četla špatně, ale později jsem ji přečetla jedním dechem. Mrzelo mě chování Eleanor na konci. Takové zakončení knihy jsem opravdu nečekala.

barus_78
18.12.2016 5 z 5

Ten konec?? Wooooow a ještě jednou wow!Musím mít pokračování! Rainbow druhý díl prosím :D

SunshineGirl
14.12.2016 5 z 5

Úplně jiná knížka, než jakou jsem čekala, musím ale říct, že překvapila příjemně. Není to asi úplně knížka pro každého, ale mě se líbila.

lukyli154
13.12.2016 4 z 5

Bylo to zvláštní, ale tak nějak hezky zvláštní. Eleanor jsem často nemohla pochopit, ani jsem neporozuměla jejímu rozhodnutí ohledně Parka. A poslední věta v knížce??? To jako vážně! Chci vysvětlení.

kacenka7206
07.12.2016 5 z 5

Rowellová je prostě má krev a má duše. Konečně příběh, kde nejsou všichni dokonalí. Četla bych to pořád dokola. :)