Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310526/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-OIj-310526.jpg 5 5084 707

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

PaníLenka
19.04.2021 5 z 5

Přečteno za studií, tj. dávno, dodnes jeden z mých nejsilnějších zážitků

Pavlina50
12.04.2021 5 z 5

„MOŽNÝ SPOILER“
Mika Waltari prý o této knize řekl: „Psal jsem o své vlastní době v historickém převleku“.
K této jeho údajně řečené větě jsem se dostala až po přečtení knihy a dost mě to pobavilo, protože naprosto stejné myšlenky mě provázely celou knihou. Teda až na to, že kniha poprvé vyšla v roce 1945, a Waltari do ní promítnul zejména dobu 2. světové války – já jsem v ní viděla už dobu současnou. Nicméně to jen potvrzuje její geniální nadčasovost. Skoro všechny dějinné události mi asociovaly události, které se nedávno děly a pořád dějí kolem nás – mění se vlastně jen „kulisy“ kolem v závislosti na době a technickému pokroku. Dřívější změny v uctívání starých a nových bohů nahradily v dnešní době změny politických režimů, trvalý je i neustálý boj mezi snahou o rovnost všech proti moci a elitářství jednotlivců, prostředky k ovládání lidských mas však zůstávají pořád stejné. I lidské povahy a způsoby jejich chování jsou napříč věky vlastně neměnné. Touha po bohatství, moci úspěchu, ale i touha po obyčejném lidském štěstí je trvalá. Vždycky byli, jsou a budou lidé dobří a zlí, spravedlivý a nespravedliví, poctiví a nepoctiví, pracovití a líní, mocichtiví a pokorní. Myslím, že za každou postavu knihy si každý z nás může dosadit aspoň nějakého známého člověka, ať už ze svého okolí, nebo například někoho známého mediálně.
Na začátku jsem sice měla docela velký problém se do knihy začíst, nemohla jsem si zvyknout na ten její zvláštní jazyk, chvílemi jsem skoro nevěřila, že knihu vůbec dočtu. Ovšem cca od dvousté stránky se to zlomilo, kniha pro mě najednou dostala nečekaný spád a to už vydrželo až do samotného konce.
Je to nádherně a poutavě napsaná kniha popisující život ve starém Egyptě očima lékaře Sinuheta, který vypráví vlastní spletitý životní příběh s jeho neustále se střídajícími úspěchy a pády a trvalým balancováním mezi bezstarostným životem v bohatství a chudobou. Na jeho životním příběhu lze sledovat jeho postupný vývoj v chápání světa, a to od určité naivity mládí, ze které ovšem vlivem jediného nešťastného činu velmi brzy vystřízliví, přes spoustu životních karambolů, ke kterým dochází v důsledku jeho častých ne příliš šťastných rozhodnutí, až po konečné prozření, poznání a hlavně dosažení vnitřního míru. Mě osobně hodně bavila postava jeho sluhy Kaptaha, který sice rozhodně neměl extra kladný charakter, ale jeho mazanost, lstivost a touha po bohatství byla současně vyvažována trvalou úctou a věrností ke svému pánovi. Hlavně jeho postava mě asociovala některé „poctivé“ podnikatele z dnešní doby. V knize jsem našla všechno - je to fiktivní příběh podložený historickými fakty, takže kniha mě nejen dokázala pobavit, ale pomohla mi také rozšířit obecné znalosti z historie, a to už vůbec nemluvím o tom neskutečném množství hezkých, zajímavých a pravdivých myšlenek, kterých je kniha opravdu plná. Pro mě je to jedna z knih, ke které se určitě chci vracet.

666Jitka
06.04.2021 5 z 5

Knihu jsem četla už dříve s velkým nadšením a jedním dechem. Jedna z nejkrásnějších knih o starém Egyptě, které jsem zatím měla to potěšení přečíst. Poslouchala jsem také jako audio knihu a také se mi moc líbila. Určitě se jak ke knize, tak k audio verzi ještě ráda vrátím.

8405
22.03.2021 5 z 5

Velmi povedená a krásná kniha. Po jejím přečtení si připadám jako bych prožil celý Sinuhetův život. Obsahuje velké množství moudrosti, je poměrně zábavná a velmi obohacující. Jedná se o první takto rozsáhlou publikaci, kterou jsem přečetl bez větších problémů. O to víc se zapsala do mého srdce a nevylučuji, že se k ní v budoucnu vrátím.

Mary432
20.03.2021 5 z 5

K Egypťanovi se vracím pravidelně. Nalistuji stránku a čtu. Nevím, jestli to dobře napíšu, ale u žádné jiné knihy jsem neměla tak zvláštní pocit soucitu k hlavnímu hrdinovi, chápala jsem jeho chyby a žasla nad zmoudřením. Sinuhet vystupuje z historie, je v knize natrvalo "mumifikován" v živé podobě o jaké se faraonům ani nesnilo.

-Pečivo-
17.03.2021 4 z 5

Po střední jsem jel s klukama na dovolenou do Hurghady a zvládnul jsem za dva týdny neopustit ani jednou hotelový resort, vypít čtyři bazény tvrdky a nevidět ani jednu pyramidu. Takže jsem expert na egyptologii a proto není divu, že jsem do sebe nasoukal těchto 1000 stran o egyptským doktorovi.

V knize se toho stalo tolik, že to nemá cenu ani psát, protože bych to musel psát strašně dlouho. Takže abych to zkrátil - 7/10.

EmillyT
11.03.2021 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih. Jsem ráda, že jsem se k ní díky čtenářské výzvě pro rok 2021 měla příležitost opět vrátit. Příběh je velmi poutavý a čtivý, když jsem ho dočetla, opět mi bylo líto, že již končí. Čtenář v knize nalezne spoustu zajímavých a moudrých myšlenek. Už teď se těším, až se k této knize zase jednou vrátím.

Evazita
09.03.2021 5 z 5

Někdo tady psal, že na tuto knihu vzpomínat nebude...Tak to já musím říct, že vždy, když uslyším něco o Egyptě, vybaví se mi Sinuhet a jeho neskutečný životní příběh, Kaptah, Haremheb, Aton s Amonem, mladý chetitský princ.
A rovněž nádherná životní moudra, která jsou v knize obsažena.

“Není rozdílu mezi lidmi a každý člověk se narodí na svět nahý a srdce lidské je jedinou mírou mezi lidmi. A nelze měřit člověka podle barvy jeho pleti či podle jeho jazyka, a nelze měřit člověka podle jeho roucha či šperků, a nelze měřit člověka podle jeho bohatství či chudoby - nýbrž jedině podle jeho srdce.”

Hanka231
04.03.2021 5 z 5

Moje zamilovaná kniha.

Kjeta
27.02.2021 5 z 5

Na mne silná kniha, ale začetla jsem se a moc mě bavila.

bery11
21.02.2021 5 z 5

nádherná kniha,moc mě nadchla.četla se velmi lehce a přitom se člověk dozvěděl o minulosti velmi poutavým způsobem.vůbec nevadilo,že má 800 stránek,naopak mě mrzelo,že příběh končí

begonie226
15.02.2021 4 z 5

Přestože měli moji rodiče tuto knihu ve své knihovně, nikdy se mi do ní nechtělo. Určitě to bylo pro její rozsáhlý obsah. Ale snad právě díky databázi knih jsem po ní teď sáhla a nelituji. Děj je dynamický a vyprávění Sinuheta mě dokonale vtáhlo do starého Egypta. Trhám si tedy roucho a sypu si na hlavu popel, že jsem si ji nepřečetla již tehdy.

Jerry H
30.01.2021 5 z 5

Tak jsem ho konečně dočetl. Až na to, že to je pořádná bichle, je v ní obrovské množství moudra a to i v dnešní době. Co se týče povinné četby, tak bych se k ní také přikláněl, a když ne povinně, tak alespoň pro rady a rozumy v ní napsané.

kedalch
29.01.2021 5 z 5

Jak tu napsal ErecSchatten - Sinuhet jednou a dost! Hmm to je pěkná blbost, teda alespoň pro mě. Za život jsem ho četl alespoň 3x a teď po letech ho poslouchám znovu jako audioknihu a pořád tam mám co najít. Kdysi jsem si z něj i vypisoval citáty a můj svazek je díky půjčování tak omletej, že sotva točí stránkama.... :-)

Rhodopis
28.01.2021 5 z 5

Moc ráda jsem sáhla do knihovny a opět po letech přečetla :-)

ErecSchatten
27.01.2021 4 z 5

Člověk si řekne povinná četba a hned si o knize udělá nějaký obrázek. Přesto tato kniha je úžasná, vývoj hlavního hrdiny i přesnost historického kontextu je šokující. Tuto knihu vřele doporučuji pokud se někomu líbí starodávný Egypt. Avšak jednou a dost, není to kniha ke které by se člověk rád vracel.

MiJant
27.01.2021 5 z 5

Krásna knižka, treba zaradiť do kategórie "Povinné čítanie"

Usire
26.01.2021 5 z 5

Poprvé jsem četl na SLŠ a zprvu mě odrazoval počet stran. Po začtení byl problém vyřešen a já litoval proč je to tak krátké. Je to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl.

TerezaaBaarova
16.01.2021 5 z 5

Egypťana Sinuheta jsem četla už dvakrát a vždy jsem v něm objevila něco nového a zajímavého. Myslím, že během dalších let ho prečtu zas.
Pro mne srdcovka!

senbja
14.01.2021 5 z 5

Knihu jsem četla hodně dávno jedním dechem, i když ani Egypt, ani historie nepatří k mým zájmům. Hledala jsem v ní dobrodružství a našla moudrost.