Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékaře
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/310526/bmid_egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-ziv-OIj-310526.jpg 5 5112 5112

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Český klub

Sinuhet egyptiläinen , 1945

Dalia
06.04.2020 5 z 5

Vydejme se do časů starověkého Egypta a prožijme život lékaře Sinuheta prostřednictvím jeho vypravění ...
Krásný příběh z dob vlády reformátorského faraona Achnatona.

Radka1911
03.04.2020 3 z 5

Knihu jsem přečetla již před časem při pobytu v nemocnici, a protože je to nejoblíbenější knížka mé maminky, dám jí určitě ještě jednu šanci. Námět, příběh, vše se mi líbilo, ale dvě hvězdičky z hodnocení jsem ubrala za rozvláčnost.

danielpernik
02.04.2020 5 z 5

"Tehdy jsem pochopil, že největší radostí lidu je, může-li společně křičet, a nedbá mnoho o to, proč křičí, nýbrž každý se cítí silnějším, křičí-li s ostatními, a má pak i věc, pro kterou křičí, za jedině správnou."

Byla to dlouhá cesta. Ne proto, že by se to četlo těžko, ale proto, že stačila vždy malá porce k přemýšlení a kniha je to ohromná. A díky Waltarimu za to! Rozhodně jeden z nejlepších historických románů, co jsem kdy četl. Né-li nejlepší vůbec. Dlouho ve mě Sinuhet s Kaptahem a všemi ostatními zůstanou. A až zmizí, protože vše je prchavé, přečtu si ho znova.
Tolik moudrosti, co je ukryto ve stránkách sinuheta, by člověk těžko našel v kdejaké knize osobního rozvoje.

Njevíc mě bavily následující hlášky, kterých je tam fakt mrak. V podstatě byla alespoň jedna z nich na každé stránce... :D

- Tvoje slova jsou jako bzučení mouchy v mých uších
- Tvoje zlato je jako prach u mých nohou.
- Tak mě rozčílil, že jsem roztrhal své roucho.
- Narodil se s lejnem mezi prsty.
- Stříkám svou vodu na tvoje názory.
- Půjdu s tebou, protože beze mne jsi jako jehně v psí boudě.

jana14
05.03.2020 5 z 5

Nádherná kniha. Měla jí v knihovně moje babička ve starém vydání: 2 knihy v pouzdře. Jak na mne tato kniha zapůsobila svou moudrostí a lidskostí i svým konečným fatalismem nedovedu ani popsat. Bylo mi asi 15 let. Můj zájem o starověký Egypt vzlétl do nebes, ale bohužel musím konstatovat, že žádný následující román s podobnou tematikou mne už nikdy tak silně nezaujal. Mika Waltari byl prostě KING.

Kate72
19.02.2020 4 z 5

Moc zajímavá kniha, plná historických událostí. Krásně sepsána i když těch dějových linek tam bylo strašně moc. Taky jsem se jí prokousávala poměrně dlouhou dobu, ale rozhodně nelituji.
Na druhou stranu, zase chvíli člověk nemusel do knihovny:)

Lanoiah
18.02.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla.

jan14s
12.02.2020 5 z 5

Opravdu vynikající kniha.
Velice chytlavě přibližuje život lidí v Egyptě a přilehlých státech v období před více než dvěma tisíci lety, které je pro mně snad nejzajímavější části historie lidstva. Nejvíce mně fascinuje, jak některé skutečnosti, které si pan Waltari musel domýšlet, se časem potvrdili jako pravdivé či nejpravděpodobnější.
Člověk by řekl, když se autor zaměří na co nejvěrnější popis způsobu života lidí té doby, tak se bude méně soustředit na příběh. Opak je pravdou. Příběh je napínavý, chytlavý a mnoho dalšího. Sinuhet mi velice připomínal mně, což v konečném důsledku je poněkud znepokojivé, když vezmeme v úvahu jak skončili jeho bližní. Nezbývá než si z knihy vzít ponaučení.

esma
10.02.2020 5 z 5

Waltari si z existence více než 3000 let trvající Egyptské říše vybral dobu panování faraona Achnatona (1351-1333 před n.l.). Jeho lékař Sinuhet se sice "narodil" v Helsinkách v roce 1945, ale autor skrze jeho příběh popisuje dobu v rámci dostupných reálií nejenom v Egyptě, ale i v zemích, kterými Sinuhet procházel a předkládá onen nekončící lidský příběh dobyvačných a náboženských válek, násilí, intrik, bezmoci a utrpení. A hlavně příběh jednotlivého člověka, který si dobu, ve které bude žít, nevybírá a musí ji ustát, byť může zůstat stejně osamělý jako Sinuhet.
V Egyptě jsem nikdy nebyla, ale byla jsem v egyptském muzeu v Turíně. Je nádherné, rozsáhlé, plné velkolepých soch, sarkofágů, mumií, různých artefaktů, nepřestáváte se podivovat vysokému stupni dovednosti, kterou bez pomoci elektřiny pouze s využitím lidské síly dosáhli. S Nilem za zády postavili pyramidy, sfingu, chrámy, ale hlavně nechávali díky znalosti písma vzkazy : malby, papyrusy, hliněné deštičky, slavnou a významnou Rosettskou desku, díky které jsme jazykům starověkého světa porozuměli. Návštěva muzea byla také impulzem, že jsem se k této knize znovu vrátila.

Egypťan mi dělal společnost v autě, poslouchala jsem audio, ale nesedlo mi, protože jsem se nemohla vracet zpět, spousta hezky vyjádřených myšlenek rychle utekla, doporučuji dát přednost "klasice".

komančéro
07.02.2020 5 z 5

Velká paráda. Za socíku jsem knihu podcenil, protože v mých očích řadila se k nesehnatelným a jen mezi známými kolujícím legendárním bichlím typu Věčné Ambry (tu jsem dodnes nečetl) nebo Désirée (tu jsem četl a není špatná, ale přece jen spíš ženské čtivo). Před pár lety jsem Sinuheta dostal darem a tak dlouho jsem byl pošťuchován, ať ho čtu, až jsem ho tedy zdolal. Doslova, neboť kniha je opravdu, ale opravdu objemná. A ne všechny části jsou tak výživné jako ta o Sinuhetových rodičích a nefér kurtizáně Nefer Nefer Nefer, o "stáži" u balzamovačů či o Krétském labyrintu. Ale ač hrdinovy příhody jsou často repetitivní, celek nakonec skvěle funguje a u málokterého románu si tak zameditujete o pomíjivosti všeho a o smyslu života. Klobouk dolů před autorem, kolik toho nastudoval a do jaké hloubky se ponořil pro svou největší perlu.

Snoopi
04.02.2020 5 z 5

Vynikající kniha... Když jsme ji před pár lety s kamarádkou dočetly, měla na nás tak silný účinek, že jsme si začaly psát vzkazy ve stejném duchu... Co říci víc. Ale čtenář si na ten jazyk musí nejdříve trochu zvyknout :-)

nai.ivka
03.02.2020 5 z 5

Knížku jsem četla asi ve dvaceti a líbila se mi moc. Vracím se k ní jako ke starému příteli.

zdenaR
24.01.2020 4 z 5

Kdysi dávno přečteno jako kniha, nedávno posloucháno jako audio.
A stále se mi líbí :-)))

Ranuncul
19.01.2020 2 z 5

Dočetla jsem jenom proto,ze nemám ráda nedoctene knížky.Opravdu úmorné.

Lokki
10.01.2020 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha. Prvně jsem ji četla na střední, pak v dospělosti a minimálně ještě jednou se ji chystám přečíst (což běžně nedělám). Kromě zajímavého děje tu je i spousta postřehů a mouder.

Bob2019
07.01.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Četl jsem ji třikrát a pořád mě baví.

levap
06.01.2020 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem byla neskutečná

Han-nah
06.01.2020 5 z 5

K této knize, kterou jsem kdysi půjčila, nebyla mi vrácena, tak jsem si ji koupila znovu. Patří mezi ty, ke kterým se pravidelně dle svého životního rozpoložení vracím a aspoň prolistuji některé pasáže, které mi vždy posílí. A tato umně napsaná kniha to umí.

Maryan
30.12.2019 5 z 5

Toto som čítal na vojenčine, čo bolo takmer pred 30 rokmi. :-) Bolo to v nejakej dvojdielnej edícii. Veľmi som sa na tom príbehu bavil, bolo tam množstvo skrytého humoru. Tú knihu si potom prečítal ďalší ,,spolubojovník", ktorého tiež veľmi bavila. Mal by som si ju prečítať znovu, pretože na dej padla hmla, detaily som už zabudol.

iveta3867
30.12.2019 4 z 5

Zajímavé čtení z historie Egypta, ale pro me az moc zdlouhave, prilis deju..

petr_
27.12.2019 5 z 5

Nádherný bohatě rozvinutý příběh. Přečetl jsem si ho vícekrát.