Černá perla

Černá perla https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37169/bmid_cerna-perla-3nZ-37169.jpg 5 84 16

Dynastie Morlandů série

Pátý díl historické romantické ságy vás přenese do Anglie druhé poloviny sedmnáctého století. Morlandové jsou už značně rozvětvenou rodinou, jejíž členové hrají důležitou roli v politice i v armádě. Válka skončila, ale život na Morlandu se vrací do starých kolejí jen velmi pomalu. Raplh, který se vlády nad panstvím ujal po smrtí dědečka, marně vymáhá zpět pozemky, zabavené rodině Cromwellem. Ani rodinný život mu nepřináší štěstí. Po smrti manželky postihuje nevyléčitelná nemoc i jeho syny, Ralph se pomalu smiřuje s osamělostí, ale Morland musí mít dědice. Kterou ženskou šíji ozdobí rodinný náhrdelník z černých perel? Ruth Morlandová na Shawes vychovává svou dceru Annunciatu, aniž by někomu prozradila, kdo je jejím otcem. Annunciata vyrostla v krásnou, nezkrotnou dívku, ale mladý Kit si jejist, že to bude jednou on, kdo se s ní ožení. Ruth však má s Annunciatou jiné plány. Posílá ji do Londýna kde dvoru Karla Stuarta, jenž se nedávno vrátil z vyhnanství v cizině. Chce dát Annunciatě, jediné dědičce Shawes, možnost najít si urozeného manžela a poznat jiný způsob života, než jí nabízí venkovský domov.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The Morland Dynasty 5: The Black Pearl , 1982

raty
21.03.2024 5 z 5

Opět velká poklona autorce.
Další osudy členů rodiny Morlandů jsou opět velmi pestré, zajímavé, smutné i veselé. Autorce se daří i přes větší počet postav udržet příběh srozumitelný.
Dává čtenáři možnost přenést se do Anglie sedmnáctého století, porozumět lidem a jejich konání, porozumět době a tehdejším zvykům. Mám ráda beletrizovanou historii a tato je opravdu povedená.

Evaho73
04.03.2024 5 z 5

Po krátkej prestávke som sa opäť vrátila k mojej obľúbenej historického romantickej ságe Dynastia Morlandov.
Konkrétne táto piata séria ma zaviedla do Anglicka druhej polovice sedemnásteho storočia, kde rodina Morlandov odohráva dôležitú úlohu aj pri dvore a dozvedáme sa tak trochu histórie  o kráľovi Karolovi II. Príbeh opäť sleduje osudy členov tejto rozvetvenej rodiny, ich lásku, radosť, smútok, ale aj vojnu a smrť najbližších. História sa opakuje a máme tu opäť silnú ženskú zástupkyňu rodu Annunciatu, ktorá dáva príbehu určitý náboj. Autorka dokáže detailne opísať dobu, v ktorej sa príbeh odohráva, a vtiahne čitateľa do atmosféry a vtedajšej módy v Londýne.

martiline
20.06.2023 5 z 5

Celá tahle sága Dynastie Morlandů mne velmi zajímá a ráda ji čtu. Těším se, kolik nádherných dílů mne ještě čeká. Autorka vše tak lidsky a hezky popisuje, že si i zvyknete na tu těžkou dobu krátkého života, nemocí a umírání. Jako by v té době žila a věděla, že tehdy se na životě nedalo lpět ... dokáže popsat vůni i pach tehdejšího Londýna a vy v té době jste spolu s ní. Já se přenesla do těch dob panství a zahrad pánů Morlandů a posléze i do Londýna ... a i když vše bylo až dojemně těžké, tak to bylo až hezké ...

Paulika419
20.05.2023 5 z 5

Tento a díl první této ságy byl z mého pohledu nejlepší.Spisovatelka dojemně popsala umírání Ralphovi ženy Mary a obou synů Edwarda a Edmunda.Velký dojem na mě udělal Kit kdy pomohl v těžké situaci Cathy.Co napsat k hrdince Annunciatě tohoto dílu.Nezkušená mladá dívka a události se na ni hrnou jedna za druhou a je třeba se s nimi vypořádat.Trochu zavádějící byla pomoc krále Karla,ale pro ženy měl slabost.Těší se na další pokračování.

likaf
02.09.2022 5 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé.

Shardlake
13.12.2020 5 z 5

Za mne opět čtivé, i když jsem se musela vracet k rodokmenu postav, který je na začátku knihy, abych si dokázala zařadit potomky postav. Nejen hlavní postavy rozvětveného rodu Morlandů prožívají své lásky, radosti, smutky, ale také války a smrti svých nejbližších, jako např. na morovou ránu. Anglie bojuje s Holandskem a Morlandové si snaží udržet přízeň u krále... Doporučuji a jdu na další díl.

hankapimi
22.03.2020 5 z 5

Černá perla mne moc bavila, autorka dopodrobna popsala život na královském dvoře Karla Stuarta v Londýně. Večírky, plesy, večeře, pikniky, hony, výlety k vodě. Móda, nové účesy, nové šaty, líčení, šperky. Flirtování u dvora, nevěry, milenci a milenky vedle manželů a manželek. A Annunciata je tu jako ryba ve vodě... Opět plný počet, klaním se paní autorce a jdu na Dlouhý stín. Vřele doporučuji všem čtenářům, milujícím historii.

nikikostadinova
09.06.2019 3 z 5

Trápila jsem se s tím, ale nakonec jsem knihu dočetla. Cením si, jako u ostatních dílů, že je zde krásně posán charakter doby. Ale jinak pěkněj zmatek v postavách, vztazích, alespoň co mě se týká. Ale chci zatím pokračovat.

Janadvorackova
30.12.2017 4 z 5

V roce 1666 se v Londýně staly dvě zásadní věci, myslím jako i ve skutečnosti. Prohnal se tamtudy mor - fakt jako velká epidemie. Bylo vedro, voda v řece klesla, na povrch vyplavaly všecky ty sajrajty, které se do té doby schovávaly pod vodou, v ulicích byly hromady odpadu a krysy a mouchy měly žně.
No a aby toho nebylo málo, krátce na to velká část Londýna shořela. Kupodivu to ale zastavilo ten mor :).
Ale kdo by o štěstí v neštěstí stál, žejo :).

Kniha tímhle rokem končí a sleduje osud Annunciaty Morlandové (matka se jí asi mstila, že ji takhle pojmenovala) a její triumfy u dvora. Ona to sice neví (čtenář jo, takže nic neprásknu), že v jejích žilách koluje královská krev. Mamka se po poslední bitvě trochu spustila - tedy utěšovala prince, jenž domů přivezl zprávy a tělo mrtvého člena rodiny.
Děvče je nadprůměrně hezké a ví to. No a pochopitelně ji to táhne do Londýna.

Ostatní události, jak už historické, tak osudy ostatních členů rodiny, jsou trochu upozaděné a autorka mě místy tímhle přístupem docela štvala.

Hlavní hrdinka není nesympatická, ale asi od půlky knihy mi bylo jasné, jak to dopadne a to už tak prima není. Mýlila jsem se jen málo, ale no... další díly dám :).

A pokud byste chtěli lekci rodinné historie, tak zmíněné děvče je dcerou Ruth z minulého dílu (tentokrát se tedy neskáče přes generaci, ale autorka jen nechá vyrůst tu nejmladší).
A pochopitelně hromada hrdinů umře na mor, díky nehodám i jiným nemocem (asi zápal plic). Holt to tehdá neměli lehké.

A také mi trochu vadí, jak se furt berou mezi sebou. Jistě, krev trochu ředí, to ano, ale tak si říkám, že u třicáté knihy se děj bude odehrávat na půdě psychiatrické léčebny, protože už budou nesvéprávní a jediné, co jim půjde, bude kolébat se dopředu, dozadu a slintat -:))).

Marie108
30.08.2017 5 z 5

Skvělé stejně jako předchozí díly.

čef
04.07.2017 5 z 5

Restaurace království po Cromwellových zmatcích a tvrdého puritanismu mi připomněla situaci u nás po roce 1989, také plná nadějí a radostného uvolnění od stálého tlaku na způsob života a potlačení vlastního názoru. Kniha si však především jako v minulých dílech všímá různých obyčejných dobových detailů a to mne především láká k přečtení dalších mnoha dílů.

Avefa2pe
05.08.2016 5 z 5

přečetla jsem všechny díly této ságy a nemohla se od nich odtrhnout, líbí se mi zpracování , popisování děje, návaznost .

Eliseba
22.07.2016 5 z 5

VELICE ZDAŘILÝ DÍL.

badinka4
12.06.2014 4 z 5

Tento díl,z těch pěti, mě bavil asi nejvíce.

Danafantom
12.03.2012 5 z 5

Na rozdíl od předchozích dílů, kde děj plynul tak, jak plyne život, tenhle byl docela napínavý :-)

WEIL
08.09.2011

I hodně historických románů má prý především pobavit.