Dvadsať tisíc míľ pod morom

Dvadsať tisíc míľ pod morom https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44023/dvadsat-tisic-mil-pod-morom-44023.jpg 4 1660 218

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbetě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladé letá

Vingt mille lieues sous les mers , 1870

frigo
29.04.2012 5 z 5

Nádherná kniha.Co jsem se na ní načekal než se mi dostala do rukou v knihovně.Je to už skoro padesátpět let.

vitavita
08.04.2012 5 z 5

Čtivá a pro fanoušky Verna lahůdka ...

reykjavik
05.03.2012 5 z 5

Výborná kniha, která zaujme, pobaví, poučí a uchvátí. Jules Verne zase v této knize "předvídal", co bude v budoucnu, což je o to lepší.

HTO
14.02.2012 5 z 5

Pln pocitu, že tomuto dílu se dá jen tleskat a na to, abych o něm psal, mám pramálo rozumu, omezím se *na pozadí mne slyšíte tleskat* na čtyři slova, jednu anekdotu a pár výpisků.

1. Nautron respoc lorni virch.

2. Conseilova („Myslím, že by byl nerozeznal vorvaně od velryby. Přesto však to byl statečný a hodný chlapec." – – „Nevím, zda by byl rozeznal tuňáka obecného od tuňáka pruhovaného") překrásná věta „A co babirusa pana profesora?", je mým oblíbeným péefkem, případně citátem, když chci někoho potěšit.

3. Nedovedu si Vernův „šrafovaný svět" představit bez dialogů jako:

„Ostenec,“ řekl jsem.
„A to ostenec čínský,“ dodal Ned Land.
„Který patří do řádu čtverzubců,“ bručel si Conseil.

* A ještě jeden můj oblíbený, i proto, že vlastně kryptozoologický:

„Bylo také navrženo, aby ta chobotnice dostala jméno chobotnice Bouguerova.“
„A jak byla dlouhá?“ ptal se Kanaďan.
„Neměla tak asi šest metrů?“ vmísil se do hovoru Conseil, který stál u okna a prohlížel si výčnělky podmořského srázu.
„Přesně tolik,“ odpověděl jsem.
„A neměla na hlavě osm chapadel, která se zmítala ve vodě jako klubko hadů?“
„Přesně tak.“
„A neměla obrovské oči na vrcholu hlavy?“
„Ano, Conseili.“
„A neměla místo tlamy papoušcí zobák, ovšem zobák hrozný?“
„Skutečně, Conseili.“
„Pak s dovolením,“ dodal klidně Conseil, „je tady právě chobotnice Bouguerova, nebo aspoň jedna z jejích sester.“

Vecko99
20.01.2012 5 z 5

Nejlepší kniha od Julese Verna

kmenicka
07.01.2012 5 z 5

Knižka se mi velice líbila, i když ji považuji v místech za velice rozvláčnou, určitě to někomu vadit nebude.

Martin_Happy
05.01.2012 5 z 5

Pro mne nejoblíbenější Verneovka.

Wolf_1
29.12.2011 5 z 5

Co se dá dodat.... dvacet tisíc mil pod mořem je prostě dvacet tisíc mil pod mořem... Jules Verne má mou nejhlubší poklonu.

kurcatovium
04.12.2011 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem patří mezi to vůbec nejlepší, co bylo kdy napsáno pro mládež. Napínavé, tajuplné, výpravné, plné dobrodružství, najde se zkrátka vše, co si dětské srdce žádá.

jprst
07.11.2011 5 z 5

Je pravdou, že v době mého dětství moc kvalitních dobrodružných knížek dostupných nebylo, proto verneovky pro nás byly zážitkem a tato kniha mezi ně rozhodně patřila. Dnes se skutečně může jevit jako příliš rozvláčná a místy i nudná. Rozhodně bych ji čtenářům, kteří chtějí zkusit Verna nenabízel jako první, druhou...., ale až později.

Zajda
31.07.2011 3 z 5

Knihu jsem četl asi v páté třídě. Nabažen Tajuplného ostrova jsem opět očekával fantastické dobrodružství a skvělý čtenářský zážitek. Ani jedno se nedostavilo. Příliš, přespříliš dlouhé přírodopisné pasáže. Hrdina je pořád uvězněn v Nautilu. A nejhlubší dno moře, kde by mohly číchat ty nejzajímavější bytosti a nejroztodivnější tajemství, je pusté a holé jako poušť... Trochu mě mrzí že jsem knihu odložil asi 30 stránek před koncem a dodneška nevím jak to dopadlo s kapítánem Nemem...

kuba.dash
20.03.2011 3 z 5

I přes obdivuhodný futurismus Verneova díla mě jak tato, tak i jiné jeho knihy, moc neoslovily. Přiznávám, že nejsem fanoušek sci-fi. Nechť Vás knihy provází...

Šmerka
09.03.2011 4 z 5

No....Někdy jsem si připala, že čtu v encyklopedii podmořského světa.Kolikrát se tam zminoval o řádech, čeledích, podřádech, atd.Pro mě moc informací najednou.Ale jinak bych nemohla nic vytknout :)

Honey0105
23.02.2011 3 z 5

Hodnocení je zde poměrně těžké. Po přečtení knihy ´Maják na konci světa´ jsem se zase chtěla pustit do Verna a tak jsem sáhla po téhle knize, protože název mě zaujal asi nejvíc. Ze začátku jsem byla nadšená a prvních sto stránek jsem přečetla jedním dechem! Bylo to napínavé a já u toho opravdu vzrušeně seděla, ale to se jednalo opravdu jen o prvních sto stránek. Pak pro mě knížka začala být trochu nudnou. Někdy se objevila nějaká napínavá scéna, ale spíš se děj trochu vlekl. Proto jsem četla zbytek knížky skoro dva měsíce. Až znovu posledních padesát stránek jsem četla už v očekávání. Chtěla jsem znát jak to dopadne a proč tomu tak bude! Hlavně jsem se chtěla co nejvíc dozvědět o kapitánovi Nemovi. A konec už noebyl tak napínavě rozvitý, ale docela mě potěšil i když jsem si přeci jen představovala více informací o kapitánovi.
Velice mě ale zaujali postavy a musím se přiznat, že je těžké se s nimi teď jen tak rozloučit! Přesto za mnoho nezajímavých momentů pro mě knížka trochu ztratila na kvalitě a dávám jí trochu nad průměr, ale jen lehce. Ale myslím si, že kdyby se vynechali nějaké přehnané části a kniha byla zkrácena tak o polovinu, tak se jedná o naprostý skvost literatury!

knihovnice
02.02.2011 4 z 5

V dětství srdeční záležitost,napínavá,oblíbená.

M.A.s.a.k.R.A
29.12.2010 3 z 5

Mám kamarada, pro ktereho je tato kniha nejoblibenejsi od Vernea. Ac velky Verneuv fanda, musim rict, ze jsem se misty nudil. Kdyby mne o pulnoci vzbudili, tak bych bez problemu vyjmenoval 5 knih, ktere mne od nej bavily vic...

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih. Vůbec mi nepřipadá dlouhá nebo rozvláčná, naopak, poskytla mi spoustu informací, které si pamatuji dodnes.

poz3n
30.11.-0001 5 z 5

Moje srdcová knížka. Nejoblíbenější mýho dětství.