Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/bmid_dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 5 1572 394

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první.... celý text

bruntal
29.06.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem četl. Ač mi toto téma v literatuře není nejbližší, tak možná i proto, že ve mne někde hluboko dříme vlastenectví, musím hodnotit nejvyšším počtem hvězd. Kniha je zároveň historicky téměř přesná.

Atanone
24.06.2020 5 z 5

Úžasně napsaná kniha, která docela hodně obohatila mou hlavu, i když srdce se dotkla jen okrajově.

terimila
31.05.2020 5 z 5

Nejlepší umělecké ztvárnění operace Anthropoid, co znám. A to jsem v poslední době shlédla snad všecky filmy, které existují. Ale Šulcově knížce se rovnat nemůžou. Autor odvedl skvělou práci. Knížka je úžasně čtivá, strhující, místy drsná, místy nesmírně citlivá. Umí přitlačit tam, kam to patří (některé scény z mučení na gestapu jsou šílené), jinde zase povolí a dovolí postavám i čtenáři kus úsměvu nebo i zasmání.
A touto skvělou formou seznamuje čtenáře s obrovskou spoustou historických faktů (ať už potvrzených nebo velmi pravděpodobných) nejen o samotném útoku na Heydricha, ale i o výcviku parašutistů v Británii, přípravách v protektorátu, spolupráci s odbojem a dalšími skupinami,o každodenním životě v okupované zemi, seznamuje s hlavními reprezentanty protektorátní správy, SS, gestapa.
Do toho Šulc geniálně, citlivě, věrohodně a neokázale zapracoval psychologii a lidské stránky hlavních hrdinů. Ukázal ty kluky jako lidi - se všema slabostma, pravděpodobnýma obavama, ale i s jejich zoufalou snahou žít a něco si užít, protože sami dobře věděli, že jim čas neúprosně utíká. Jo a hodně se povedl Čurda. Jeho vykreslení jako nešťastného váhajícího člověka, který podlehl strachu a tlaku okolí, mi přijde pravděpodobnější než to klasický pojetí prohnilýho zrádce, který byl vždycky divnej, slizkej a špatnost v sobě měl odjakživa.

Jedinou drobností, kterou by bylo možné vytknout, je občasné odchýlení od historických skutečností. Co vím, tak nacisté při boji v kostele měli pouze zraněné, žádné mrtvé, kdežto Šulc nechal nácků pomřít docela dost. V závěru zmiňuje, odkud čerpal, ale očividně to ten nejlepší zdroj nebyl. Také není potvrzena přítomnost Josefa Valčíka na místě útoku. Na druhou stranu, Šulc odolal několika silným klišé, která se o útoku zažila z jiných uměleckých ztvárnění, například sedmi statečným do kostela nedal sten-guny.

Sečteno, podtrženo - tohle je skvělá a nesmírně přínosná knížka. Jak říká Mike99, tohle by měla být povinná četba na školách. I když se na ní dá najít pár drobných pih na kráse, nelze hodnotit jinak než plnou palbou. Díky, pane Šulci.

Mike99
24.05.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, i přes závažnost a známost obsahu se četlo jedním dechem. Psáno ze tří úhlů pohledu - exilové vlády, parašutistů a Němců. Ocenil jsem i doslov autora a závěrečnou rekapitulaci osob s jejich dalšími osudy. Toto by měla být doporučená četba pro střední školy.

Janadvorackova
23.05.2020 5 z 5

Výborná kniha, dala bych padesát hvězd, kdyby to šlo.
Sice víte, jak hlavní protagonisté dopadnou, ale to zážitky neumenšuje. Audio nešlo vypnout. Přesto je škoda, že nešlo jen o obyčejný dobrodružný příběh, ale o knihu napsanou na základě skutečnosti.

Co se obsahu týče, udělala jsem si lepší představu o lidech zapojených do atentátu na Heydricha a událostech jemu předcházejících.

Krásně znázorněná občasná bezradnost gestapa a některé komické momenty celku dodaly šmrnc a takový zvláštní rozměr.

Toffee
20.05.2020 5 z 5

Výborné zpracování nejen vlastního atentátu, ale i jeho celého pozadí. Atentát na Heydricha je notoricky známý - všichni ví o zatáčce, selhání zbraní, kryptě. Tady to ale čtenář dostane naservírováno se všemi detaily, s přípravou v Anglii, politickým pozadím atd. a navíc hodně čtivou beletristickou formou. Zajímavá pro mne byla určitá naivita výsadkářů tváří v tvář realitě protektorátu, na kterou je výcvik ani zpravodajské informace nemohly připravit, hrozná dilemata, kterými ti mladí kluci museli sami čelit. Spád knížce dávala i linie souběžného pátrání nacistů před atentátem i po něm. Jejich důkladnost a práce s každou nepatrnou stopou byla děsivá. Člověk při čtení skoro zapomene, že ví, jak to celé dopadne, a napjatě sleduje, jak se nacisté přibližují, doufáte, že někdo přece jen unikne .... (souběžně jsem si hledala na internetu a neunikl téměř nikdo, kdo se i jen mihl kolem).
I když si myslíte, že atentát na Heydricha znáte, takhle knížka za přečtení rozhodně stojí.

jiribi
16.05.2020 5 z 5

Vynikající je i zpracování audiokniky. Skvěle načteno Ladislavem Frejem. Doporučuji!

Jirinamac
15.05.2020 5 z 5

Po přečtení knížky Máma milovala Gabčíka, jsem si řekla, že už žádnou takovou číst nebudu, ale nedalo mi to a jsem ráda. Tato knížka je zase z jiného pohledu, ale fakta jsou daný. Doporučuji navštívit kostel a kryptu.

nicole1990
15.05.2020 5 z 5

Knížek z války jsem přečetla hodně nejvíc teda o koncentračních táborech o atentátu na Heydricha je to moje první přečtena knížka a četla se jedním dechem. Popisovani mučení jsem fakt nedávala, co vše museli vydržet. Hlavně Ata Moravec to co udělali jemu to jsem přes slzy neviděla. Jednoznačně hodně silna knížka a vše bylo napsané tak jak se to opravdu stalo žádné vymysli. Určitě doporučuji a měl by si ji přečíst každý aspoň by si pak lidi vážili života a toho v jaké žijeme době.

Hermiona419
06.05.2020 5 z 5

Strašně moc čtivá a zajímavá kniha. Doporučuji!!

anule90
04.05.2020 5 z 5

Skvěle napsáno. I když člověk příběh zná, je kniha napínavá a stejně vás dojme a naštve a zkrátka vyvolá spoustu emocí.

Radunnie
29.04.2020 5 z 5

Báječná kniha!
Zpočátku jsem byla, přiznávám, trochu skeptická vzhledem k tomu, že se jedná o beletristickou formu, avšak právě ta knize dodala na čtivosti a srozumitelnosti! Navíc si díky dialogům dokážu představit, že tak nějak rozhovory aktérů skutečně mohly v dané době probíhat. Dokonce jsem trochu slevila z kritického názoru na zrádce Čurdu, ačkoliv doposud jsem nepochopila, proč byl zrovna on (kromě Gerika) zvolen Angličany pro náročný úkol, vyžadující maximální odvahu a sebezapření!
Budiž autorovi k chvále, že informacemi a četnými osobami, které se ve skutečnosti podílely na příběhu (a že jich bylo!), zbytečně neodvádí pozornost od informací a osob pro příběh důležitých, jak mimo jiné vysvětluje ve svém Dodatku.
Můj pocit po dočtení knížky přetrvává, a sice hrdost na to, že pocházím ze stejné země jako naši hrdinové!

petulka19
26.04.2020 5 z 5

Kdybych mohla, tak bych dala hvězdiček 6! Úžasná kniha, která by neměla chybět v povinné četbě!

HerrPilot
12.04.2020 5 z 5

Tahle knížka to byla pekelná jízda. Když jsem touto větou před týdnem začínal svůj komentář k Orwellově 1984, netušil jsem, že o jednoho Wodehouse později se zas dostanu do něčeho podobného. O příběhu se snad šířit nemusím, proto vypíšu pár věcí, které mne zaujaly.
Jakkoliv to byla autorova prvotina, mělo to velký spád, bylo to psychologicky prokreslené, popisy byly střídmé, leč velmi výstižné.
Co učinilo tuhle knihu ještě o stupínek lepší byl pohled na druhou stranu barikády. Jak se Němci snažili zjistit víc o parašutistech, jak se gestapo ocitlo v dočasně slepé uličce po atentátu na Heydricha, jak si gestapáci vjížděli do vlasů s esesáky, jelikož nedokázali uklidnit sedm „puberťáků se špuntovkama“ v jednom pomenším kostele,...
Výborně je zde vykreslen epický poslední boj posledního Krále (to je ten, který jednotlivým gestapákům posílal „milostné“ pohlednice), jakož i velice brutální mučení nešťastného parašutisty Pechala (aneb Drcení varlat nemusí vždy nést kýžené výsledky) a skoro dvacetiletého Ati Moravce. Kniha také nabídne zajímavý pohled na zrádce Čurdu, který je postaven před těžké rozhodnutí (upřímně se této zradě moc... nedivím, jeho následné trvalé kolaboraci už kapku jo. Ale pokud byl kapku divnější už v Británii, není na vině i tamější čs. velení, že do tak vysoce delikátní mise zařadilo podivína?), pro které měl nesobeckou motivaci, na rozdíl od Gerika. A celou bandu Čecháčků, kteří se snažili zpacifikovat jak Kubiše, tak Gabčíka (těsně po atentátu) raději nekomentuju. Ale zase nevím, jak bych se zachoval já sám...

Vzato kol a kolem, je to skvěle napsaná kniha, jejímž velkým přínosem je, že stručná hesla obaluje masem a životem.
Jelikož je kniha výtečná a během scény atentátu a závěrečné bitvy se mi nekontrolovaně roztřásly ruce, dávám knize 7 opadákovaných * z 5 a navrch zařazuji mezi Doporučené.

blacklucie
23.03.2020 5 z 5

Tohle vřele doporučuji i těm, kteří knihy z války nemají rádi, jako já. Prostě vynikající!

lenca.vym
17.03.2020 5 z 5

Knížka je naprosto úžasná. I když člověk příběh zná a ví, jak skončí, knížku není možné odložit, a tak se čte jedním dechem, proto když je na konci, nejen, že pláče kvůli tomu, že dočítá perfektní knížku, ale také i z osudu hrdinů, jejichž čin dokazuje lásku k vlasti. Je moc pěkně zpracovaná a jsem si jistá, že by se líbila i těm, kteří nevyhledávají knihy s válečnou či historickou tematikou, a možná i díky tomu bych ji zařadila do pomyslného žebříčku knih, které si musí přečíst každý, protože neuvěřitelným způsobem otevře oči a změní pohled na náš národ a Čechy. Nádherná, ale plačtivá.

Harold
17.03.2020 4 z 5

Úžasná kniha, skvělý děj, spousta akce a přitom to vše je realita a zároveň česká nedávná historie. Takto jednoduše lze shrnout tuto knihu o českém odboji za druhé světové války. Nechybí samozřejmě aktivity Tří králů, těžkosti odbojářů, útoky gestapa, atentát na Heydricha až po samotnou bitvu v kostele. Vřele doporučuji, Čtěte, další důkaz že jsme měli skutečné hrdiny.

petbrab
23.02.2020 5 z 5

Moje druhá kniha od Šulce.
Četl jsem ji krátce po Zrádcích, kteří mi přišli o chloupek lepší.
Ale závěrečná kapitola byla uchvatná.
Člověk ten příběh zná, ale stejně Vás Šulc vtáhne do děje, že nemůžete knihu odložit.

VirusXY
19.02.2020 5 z 5

Super. Knihu jsem přelouskal na jeden zátah.

TereVy
16.02.2020 5 z 5

Super kniha, připadala jsem si, jak mě to vtáhlo do děje, že jsem skoro tam a v té době to sleduji vlastníma očima