Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/bmid_dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 5 1573 394

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první.... celý text

kerstyn
13.02.2020 5 z 5

Každý, kdo dával ve škole pozor tenhle příběh zná. Možná proto jsem čtení knihy Dva proti Říši neustále odkládala... Do teď. Upřímně, nečekala jsem, že mě to tak rozseká a budu u knížky bulet. Jiří Šulc naprosto precizně vystavěl příběh českého odboje během druhé světové války, výsadky parašutistů, přípravu a pak samotný atentát na Heydricha, šílené represe ze strany Němců (popravy, mučení, vypálení Lidic a Ležáků), zradu Karla Čurdy až po závěrečnou bitvu v kostele. Když k tomu máte za sebou i filmy jako Lidice, Operace Silver A nebo Anthropoid, události pak nabírají konkrétnějších představ. A je to vážně děsivý.

Surikata369
07.02.2020 5 z 5

Teda, tohle je naprosto NEUVĚŘITELNÁ kniha v tom nejlepším smyslu slova. Musím říct, že jsem dlouho nečetla něco tak dobře zpracovanýho a zajímavýho. Ani nevím proč, ale dávala jsem si s touhle knihou načas a tak chci říct všem, kdo to má taky tak, aby neváhali a rychle po ni skočili, protože tohle je fakt skvost český literatury, podle mě. Mohla bych napsat x věcí, co je na ní tak skvělýho, ale to by tenhle komentář byl zbytečně dlouhý, takže já jenom říkám - s přehledem 5* a určitě se u mě zařazuje ke knihám, ke kterým se budu ráda vracet... Na konec komentáře jenom - ČEST VŠEM NÁRODNÍM HRDINŮM

Antonín055
04.02.2020 5 z 5

Naprosto skvělá kniha popisující události atentátu na Reinharda Heydricha. Dle mého názoru velmi kvalitní zpracování této tématiky, které zaujme i čtenáře, kteří nevyhledávají literaturu z období 2. světové války. Od začátku do konce neztrácí kniha na tempu a co strana, to barvité líčení jedné z nejvýznamnější událostí, která se odehrála za 2. světové války na našem území. Tuto knihu vřele DOPORUČUJI!!!
...určitě si objednám další knihu tohoto autora.

Veron479
03.01.2020

Velmi hezky zpracovaná kniha.

Luca91984
27.12.2019 4 z 5

Mrzi me, ze jsem si knizku vybrala v predvanocni dobe a nemela jsem tak cas cist kazdy den. I tak jsem knizku cetla jednim dechem v kazde volne minute, je velmi dobre napsana. Prestoze se jednotlive deje stridaji, celek je prehledny. Posledni stranky jsem vyslovene hltala a, i kdyz clovek vi, jak to vsechno skonci, stejne jsem fandila osazenstvu kostela. Tahle knizka mi zase jednou navodila pocit hrdosti na to, ze jsem Ceska.
Pribeh hrdinstvi a vlastenectvi, ktery proste musi znat kazdy.

MilanCFC
20.12.2019 5 z 5

O výsadcích i samotném atentátu mám už leccos přečteno a ani od této románové podoby jsem se nemohl odtrhnout. Během závěrečné scény, kdy počítáte ony poslední výstřely a Němci se doslova modlí, jsem cítil, jak mi buší srdce. Věrni zůstali.
ČTĚTE ČTĚTE ČTĚTE

Klárai
12.12.2019 5 z 5

Moc zajímavá kniha. Doporučuji.

palka452
10.12.2019 5 z 5

Vše dávno znám o téma jsem se zajímala od 10 let,ale fantasticky zpracované... při čtení nahlas (partnerovi)jsem se neubránila dojetí kolik pro nás obětovali..kdo z nás by to dnes dokázal... Excelentní

rottwy
24.11.2019 5 z 5

Prostě povinnost pro všechny. Neuvěřitelný příběh našich největších hrdinů.

milan3144
14.11.2019 5 z 5

Po "Zrádcích", ke kterým jsem přistupoval před přečtením s určitým despektem, s názorem:"co mi to tak nového asi může dát, když vím jak to skončí", jsem si dal před čtením další knihy od tohoto autora poměrně dlouhou přestávku. No a udělal jsem dobře. Opět jsem začínal mít, i napříč tomu že "Zrádci" mě úplně pohltiti, pochybnosti o tom, že mě to bude bavit. Pro mě notoricky, alespoň v základním rysu, známý příběh s tragickým koncem pro hlavní hrdiny. A právě tahle má startovní pozice mi snad ještě více dovolila opět, tak jako u Zrádců, být doslova vcucnut do děje a autorovo postavení příběhu na několika dějových linií, doslova hltat.
Hodnotím stejně nadšeně a vysoko jako "Zrádce". Pět hvězd.

kazetko
13.11.2019 5 z 5

Silný příběh. Skvěle odvyprávěno. Četla se mi dobře, vtáhla mne do děje během pár stránek. Přemýšlím, co bych vyčetla - nic mě nenapadá.

Ronnie68
25.10.2019 4 z 5

Nebyla to špatná kniha ... ale někdy jsem se nedokázala orientovat, která osoba zrovna promlouvá (pro mě to nebylo nějak ohraničeno) ... ale jinak se to četlo dobře a téma je zpracováno docela čtivě

Roberta
24.10.2019 5 z 5

Skvělá kniha, ale jak těžce se mi četla...

Josh
22.10.2019 5 z 5

TAHLE KNIHA jako povinná četba pro každého Čecha bez výjimky!!

Je tak přesným obrazem tohoto národa, že je mi až smutno. Je tu pár recenzí, promiňte, ale omezených a potvrzují jen, že chování lidí je stejné za všech dob, válka je extremizuje. Jak by se zachovalo moje okolí, známí, přátelé, rodina, já ….kdyby!? Socialismus s STB není tak dávno. Proto pár postřehů z knihy.

Nejen pro Anthropoid, vojenský pohled - plnili rozkaz, lidský - měli strach, ale rozhodli se mu čelit, se ctí, protože čelit zlu není pohoda klídek.

Češi chtějí vše okecat, přechytračit,... ale Němci se tomu jen smáli. Měli Čechy přečtené, př. CITACE: "Máme pár hodně dobrých týpků, kteří si donášením na své krajany rádi posilují sebevědomí." or "Každému Čechovi musí být jasno, jaké dvě možnosti mají na výběr, buď zradit nebo umřít.“ or „Když je tlak na Čechy příliš velký, postaví se mu."

2 UKÁZKOVÉ POSTAVY:
1) Oldřich Pechal přes naprosto nelidské bití neřekl nic, ani po výhrůžce zabití rodiny!! Autor se nestaví do hodnotitelské role, jaký názor měla rodina při konfrontaci na jeho mlčení (Morávek také věděl, že nic nezmění, když Němci budou chtít tak….)
2) Čurda byl "tlačen" matkou a rodinou ve jménu lásky (pochybné tehdy i dnes), ale byl to voják a mohl, měl posoudit činy vs následky (na rozdíl od velmi mladého Gerika, jež byl s ním později v 1947 odsouzen). Kdo si opravdu myslí, že jeho udání (bez něj by Němci nic neměli!!) i když morálně špatné bylo přijatelné řešení, pak je demagog. Ve jménu ochrany koho? Sebe, rodiny, nevinných nejen z Lidic? Ani ve snu! Čistý zbabělec, pokrytec, ubožák, který udal pro radost! Co to změnil na zabíjení nevinných? Co na to jeho svědomí? .... Nabízelo se řešení, avšak to dokázal třeba voják Ivan Kolařík (suďte zda je lehké smířit se sebevraždou), ale i "běžný" člověk jako paní Moravcová (jaká to žena!!). Přemýšlel o ní s knězem i Valčík...

SEBEREFLEXE? NADĚJE?
1) rozhovor Opálky s tetou: "Češi donášejí na Čechy? - Je dost lidí, kteří to dělají z vlastní vůle, mají své důvody, většinou mají strach - Ale to by ještě nemělo z lidí dělat zrádce - To víš, takový tlak… - Jaké další důvody mají? – Závist - Češi proti Čechům! - Jsou to zoufalí, slabí lidé, kteří musí žít uprostřed hrůzy a strachu."
2) rozhovor Kubiše s Piskáčkem: "Němci jsou schopní udělat čím vyhrožují - Já vím - Máte rodinu, tak musím jít - Sedni si, mám taky svou vlast a pokud je tohle způsob, jak jí pomoci udělám to - Ale vašemu synovi je teprve 15 - A nechci aby si jednou myslel, že jeho táta je zbabělec, chci abys věděl, že tě tu nechám rád.".

DÍKY PANE ŠULCI a všem včetně Eduarda Stehlíka, kteří Vám pomohli najít rovnováhu mezi známou skutečností a spisovatelským právem a dát tak tomuto činu tolik zasloužené místo do literatury. Hrdinství má čin sám o sobě, ať ho posuzujeme kriticky + nebo -.

Mám hodně otázek, nejistoty kolik chyb a přehmatů vedlo ke smrti, tak mj. doufám, že naše profesionální armáda se poučila z minulosti. A ještě více doufám, že nejen náš národ je schopen se z minulosti poučit. Váhám, když čtu, slyším zprávy z domova i ze světa :o(

Kuci12
03.10.2019 5 z 5

Znáte fakta z dějepisu, z novin a z médií. Tohle je, ale mnohem lepší. Úžasná kniha o hrdinství a i o tom ostatním.

včelařka
09.09.2019 5 z 5

Brilantně zpracovaná historická fakta do velmi čtivé beletrie.

MaRau9391
07.09.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, kterou jsem určitě nečetla naposled. Velká poklona panu autorovi. 5*

mirektrubak
20.08.2019 4 z 5

Gabčík a Kubiš jsou v mých očích hrdinové. Bez debat. Jejich odhodlání, odvaha a smysl pro spravedlnost je příkladná, následováníhodná. Měli by nám být vzory. Měli bychom si je s úctou připomínat, myslím, ještě mnohem víc, než to teď děláme. Timothy Snyder píše, že pokud nebude ve svobodné společnosti nikdo, kdo bude ochoten za ni položit život, pak svobodná společnost nepřežije a všichni zahyneme v tyranii. Naši současnou svobodu máme i díky statečnosti těchto mužů.
Přesto jsem si při čtení pokládal stejnou otázku, jakou mě před časem nedávala spát při prozkoumávání Bernanosových Dialogů karmelitek: jakým způsobem zohlednit do svého rozhodování fakt, že moje dobrovolná oběť bude doprovázena obětmi jiných lidí, kteří na proces mého rozhodování neměli vliv, nebo s výsledkem dokonce nesouhlasili. Samozřejmě, tahle otázka nemířila na oba vykonavatele, byli to stateční vojáci, kteří plnili odhodlaně své poslání (a také by je podobná dilemata jen paralyzovala). Krev lidických na jejich hlavy nepadá. Ale my, kteří se díváme s odstupem, si tu základní otázku (jestli to stálo za to) můžeme klást. Nebo lépe: nemůžeme neklást.
Já osobně ... prostě nevím. Cena každého lidského života je tak mimo všechna měřítka, že se bráním jakémukoli kvantifikování ve smyslu, že deset tisíc popravených je ještě akceptovatelných, ale milion mrtvých už by znamenalo, že provedení atentátu bylo chybnou strategií. Přesto je potřebné se tomuhle promýšlení nevyhýbat, už jen proto, že nás to nutí si uvědomit, jak unikátní je každý člověk, jak je cena každého člověka nevyčíslitelná.

Celý příběh parašutistů je prostě fascinující. Je v něm všechno. Je zároveň archetypální (přirovnání k antické tragédii se mi zdá být na místě, zde opravdu nemusíme velkými slovy šetřit) i hluboce lidský, dojemný. Je přehledný v rozdělení rolí (není zde žádná pochybnost o tom, kde je dobro a kde zlo), ale zároveň nás nepřestává trochu znepokojovat – jak jsem se to pokoušel popsat v předchozím odstavci.
Zpracování do podoby dramatického románu je pro mě ... no trochu, jako když vidím půvabnou ženu namalovanou, načesanou a vyšňořenou ve večerní róbě. Ocením to, ale stejně si myslím, že to není potřeba, že kvůli mně to dělat nemusela, že přece přirozená krása už nepotřebuje zdobit.
Ale Jiří Šulc svoji roli vypravěče zvládl dobře, nakolik jsem to schopen – jako cizinec v tomto typu literatury – posoudit. Nepřehání to s patosem, dramatické situace jsou opravdu dramatické a tam, kde se musí dopouštět fabulace (v dialozích i při popisu vnitřních stavů hrdinů) si zachovává věrohodnost. Mé občasné rozpaky při četbě tak byly mnohem víc způsobovány mým vztahem k žánru obecně než k tomuto konkrétnímu románu.
Ale stejně – při vší úctě k autorovu literárnímu talentu a působivému podání – bylo pro mě tím nejvíc emotivním momentem čtení seznamu výsadkářů a odbojářů a lakonické konstatování jejich osudů: Popraven, zastřelen, zastřelen s celou rodinou … a znova a znova, další a další jména, až k nevydržení.

Jessybelle
18.08.2019 5 z 5

Kniha na mě udělala obrovský dojem, nemám slov... Ocitla jsem se mezi nimi, mezi obyčejnými lidmi, kteří se stávali hrdiny... klobouk dolů před nimi.

Petrstik
15.08.2019 5 z 5

Autor v tomto románu s vynikajícími znalostmi k použité látce a skvělou literární fabulací prostě nedává jinou možnost než číst tento román jedním dechem.