Dva proti Říši

Dva proti Říši https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/7810/bmid_dva-proti-risi-8GP-7810.jpg 5 1572 394

Román založený na podrobném zkoumání pramenů a literatury popisuje scénu domácího odboje i exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu na Heydricha, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se líčení soukromého života hrdinů. Poskytuje realistický obraz o strukturách německé moci, zabývá se vyšetřovacími postupy gestapa. Román zaujme strhujícím dějem i výbornou psychologií postav. Vydání první.... celý text

Metla
25.11.2020 5 z 5

Další strohá historická fakta byla nahrazena literárním popisem, který doplnil množství detailů a překryl nezřetelné černobílé momentky v mé paměti živoucími barvami skutečnosti. Co se mi nepodařilo zjistit z románu, dohledala jsem částečně v téměř vševědoucí Wikipedii.
Název knihy vlastně není přesný, protože těch hrdinů, vzdorujících dle svých možností zrůdnosti nacismu, bylo podstatně více. Ve škole o všech neučí, hodiny dějepisu se omezují pouze na nejznámější jména; ráda jsem poznala další a hodlám ctít jejich památku přinejmenším v duchu. Nezaslouží si být zapomenuti. Bohužel krutá doba nebyla skoupá ani na zbabělce - nikomu však nepřísluší soudit, bolest nebo strach o své blízké může člověka snadno dohnat k zoufalým činům.
Kdykoliv narazím na pohnuté osudy účastníků 2. světové války, přiměje mě to lépe chápat současnou německou sebenenávist, s jakou se ochotně vzdávají své civilizace ve prospěch lidí z chudobou a válkami zmítaných zemí. Hitler a jeho pohůnci likvidují Evropu i 75 let po své smrti.

Panu Šulcovi bych za pečlivé shromáždění dat a jejich převedení do dramatické podoby udělila silné čtyři medaile, ovšem z úcty ke statečným vojákům, členům odboje i nevinným obětem zhovadilé ideologie musím připíchnout také pátou. 85%

Svatka63
21.11.2020 5 z 5

Skvěle napsaný příběh o atentátu na Heydricha, napínavý, dojemný, přitažlivý a pro lidi, kteří se zabývají historií určitě přínosný. Nedovedu úplně posoudit na kolik je pravdivý a na kolik je to fikce, ale mě to přimělo si určité věci dohledat a o této těžké době si něco zjistit. Souhlasím s názorem, že tato kniha by měla být zařazena do povinné četby.

rumund
20.11.2020 5 z 5

Skvělá kniha s českou dobou minulou. Já jako milovník knih s tématikou druhé světové války, to byla pro mne povinnost a neprohloupil jsem.

hrom33
08.11.2020 5 z 5

Skvěle napsaná knížka, která se čte sama. Pro milovníky druhé světové války téměř nutnost.
Pravděpodobně nejlepší válečný román.

Renda698
08.11.2020 odpad!

nuda ani jsem to málem nedočetl

DámaMáma
04.10.2020 5 z 5

Strhující!
Skvěle napsaný historický román, který člověka přenese mezi parašutisty, hrdiny, kteří jsou dnes skoro až zapomínáni a připomene nám dobu, kdy nebylo snadné žít “normálně”.
Po všech stránkách jsem byla knihou unesena a budu se k ni ještě dlouho v myšlenkách vracet...

d.oliee
01.10.2020 5 z 5

Úžasná kniha plná strašlivých věcí tehdejší doby.

Mišák240
25.09.2020 5 z 5

Úžasně napsaná kniha. Velmi dobře se četla, vše v ní srozumitelně popsáno, vysvětleno. Je v ní popsáno vše, všechny hrůzy, co válka přinesla, ale i neskutečná statečnost, pomoc a naděje lidí - hrdinů, kteří se nikdy nevzdávali a hájili naši zemi.

Tesák
07.09.2020 5 z 5

Skvělé!

martin_aston
03.09.2020 5 z 5

Vynikajúci, historicky verný román, popisujúci jednu z najvýznamnejších udalostí našej histórie, likvidáciu Heydricha duom Gabčík a Kubiš, za hrdinskej pomoci domácich odbojárov. Strhujúco napísané, vtiahne do deja a nepustí. Taká historická príručka pre tých, čo radi čítajú beletriu :). To tradované "Valčíkove zrkadielko", ktoré nemá historický základ, mu rád odpustím.

J.P.S.
21.08.2020 5 z 5

Naprosto úžasné zpracování příběhu Kubiše a Gabčíka. Správná směs historie, napětí, odvahy a hrdinství. Zaujaly mě i části psané z pohledu Gestapa. Vrcholem byl popis bitvy v kostele - i když jsem věděl, jak to dopadne, tak přesto četl s napětím a držel našim klukům palce až do posledního náboje! Jedna z knih, kterou jsem si krátce po přečetní musel přečíst znovu :))

Kniha, která potěší všechny zájemce o historii druhé světové války, ale která zároveň zaujme a nadchne i čtenáře, které téma druhé světové války jinak nebere či o něm nic nevědí (příkladem budiž ženy v naší rodině, které přes počáteční skepsi knihu nakonec přečetly jedním dechem a se slzami v očích na konci:)).

Pavlaj
21.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Co dodat ke knížce, u které je skoro 300 komentářů....Konečně mám jasno, jak spolu souvisely jednotlivé výsadky, co měl kdo za úkol, propojení výsadkářů s jednotlivými odbojovými skupinami a tak vůbec. Závidím všem, kdo se dnes tuhle historii ve škole učí (knížku přinesla dcera jako četbu k maturitě). Protože my se jí za bolševiků učili buď tendenčně anebo vůbec - jediným správným odbojem byli komunističtí partyzáni, exilová vláda = špatná, důstojnický odboj jako Tři králové neexistoval. Přestože příběh a jeho konec je dneska už notoricky známý, nenudíte se ani trochu. Mrazivé je závěrečné shrnutí konce těch, kteří výsadkářům pomáhali. (SPOILER: neunikl nikdo, ani děti.)

eva3992
16.08.2020 5 z 5

Historický román, který mapuje atentát na Reinharda Heydricha. Popisuje scénu domácího odboje, exilovou vládu, výcvik parašutistů v Anglii, přípravu atentátu, okolnosti i situaci po něm. Nevyhýbá se ani soukromému životu hrdinů.

Když jsem knihu vzala poprvé do ruky, bála jsem se, že na mě bude moc odborná a strohá o historických faktech, ale to jsem se opravdu spletla. Kniha je čtivá, napínavá, přehledná, se srozumitelně podanými historickými fakty.

Autor má můj obdiv, protože tohle se tak často nevidí, aby se skloubila takto přesná historie s neskutečně čtivým románem, který Vás okamžitě pohltí a už nepustí. Kniha nemá žádná hluchá místa, stále se v ní něco děje, co udržuje Vaši pozornost.

Věřím, že tato kniha je i pro ty, kdo nejsou znalcem druhé světové války. Vše je vylíčeno a popsáno tak, že to pochopí určitě každý. Jsou zde úžasně vykresleny postavy, jejich charaktery. Je tu cítit atmosféra té doby, která byla neskutečně těžká.

Rozhodně doporučuji k přečtení, myslím, že tohle by si měl přečíst každý.

Keika
15.08.2020 5 z 5

Sila. Vyplatí se dočíst do konce. Škoda, že se do knížky nevešli všichni hrdinové. Zasloužili by si alespoň zmínku na konci. Tato knížka musela dát neuvěřitelnou práci. No, asi ji budu muset chvilku vstřebávat. Obzvlášť paní Moravcovou.

Mudry
14.08.2020 5 z 5

Jeden z nejznámějších příběhů naší historie. Příběh, o němž jsem toho tolik slyšela, viděla i četla. Říkala jsem si, jestli mě to bude vlastně bavit, když znám začátek, prostředek i konec ? A bavilo !!! Skvěle zpracované, úžasně čtivé a dokonce i napínavé !

Janek
10.08.2020 5 z 5

Výborně napsaná, ke čtenáři vstřícná kniha nabitá informacemi. Příběh o Mašínech "Zatím dobrý" od J. Nováka se mi zdál literárně lépe zpracovaný, za Šulcovy parašutisty jsem nedokázala úplně dýchat. Ale i tak to bylo výborné. Hodně mě zaujala zejména perspektiva gestapa - až jsem z toho měla husí kůži. A když jsem dočetla poslední stránky, usnula jsem a ve snu se propadla o desítky let zpět. I já jsem se schovávala v kryptě a už jsem věděla, že z tohohle živá nevyváznu...

NemcovaKN
05.08.2020 5 z 5

Když jsem si v antikvariátu tuto knihu kupovala, tak jsem ani netušila, že se jedná o takový poklad. :-) Výborně napsané - čtivé, napínavé a přesto je zde i plno informací a faktů.

Astarothh
29.07.2020 5 z 5

Tak kterou Gabčík požádal o ruku? Liběnu anebo Aničku!? :)

Velmi, velmi povedená kniha, místy vtipná, napínavá a hodně čtivá. Kluci strašně stateční! Stejně tak domácí odboj a ostatní parašutisté vyjma pár kolaborantů.

georgearrow
15.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Tohle ani není historie, to je opravdu thriller. A možná se proti říši budeme muset opět postavit. Takže, lidé čtěte!

lady78
15.07.2020 5 z 5