Dračí zuby

Dračí zuby https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378602/bmid_draci-zuby-EsX-378602.jpg 4 152 45

Píše se rok 1876 a vysokoškolák William musí strávit léto na západě Ameriky, a proto se přidá k paleontologovi Othnielu Marshovi. Paranoidní Marsh pojme podezření, že je William špeh a pracuje pro jeho dávného rivala v oboru, Edwina Copea, a tak nechá mladého studenta napospas městečku plnému zločinců. William nakonec skutečně spojí síly s Copem a společně učiní historický objev. S cenným pokladem v rukou Williamovi hrozí smrtelné nebezpečí a „válka o kosti“ může začít. – Román slavného spisovatele a scenáristy Michaela Crichtona (Jurský park, Kmen Andromeda, Pohotovost a další) z roku 1974 byl nalezen posmrtně a anglicky vyšel až v roce 2017. Inspiruje se skutečnými událostmi, které vešly do dějin pod názvem „válka o kosti“ – jednalo se o rivalitou dvou paleontologů, kteří neváhali udělat cokoli, aby soupeře v honbě za těmi nejzajímavějšími objevy pošpinili. Paleontologie jako věda se díky tomuto sporu nesmírně rozvinula. Crichton v románu umně kombinuje napínavý příběh s atmosférou Divokého západu a důkladnými rešeršemi ohledně paleontologických reálií. -- „Zábavný historický thriller. Fanoušci Crichtonových napínavých historických románů budou nadšení.“ – Publishers Weekly... celý text

Dobrodružné Thrillery Historické romány
Vydáno: , Plus

Dragon Teeth , 2017

YA-girl
05.05.2020 3 z 5

Čekala jsem od románu něco trochu jiného, přesto jsem se ale na této výpravě na západ USA a navíc do minulosti (do roku 1875) za kostmi "draků" k mému překvapení dobře bavila :).

yaoiyuri
07.02.2020 5 z 5

Mnó… chtěla jsem příběh o kovbojských paleontolozích / paleontologických kovbojích (moje vysněné povolání, haha) – a dostala jsem ho! Spolu s počátkem paleontologie jako takové, intrikami, vědeckým hašteřením, indiány a dalšími nedílnými kulisami opravdu zatraceně „Divokého“ západu a u nás celkem neznámých „Bone Wars“.

Rozhodně nečekejte prequel k Jurskému parku... s ním knihu vůbec nesrovnávejte, nebo budete zklamaní. Kromě autora a dinosauřích kostí totiž obě díla nic jiného nespojuje.

Fikce a skutečnost jsou v Zubech propojeny čtivě a uvěřitelně, není to sice úplně „ten“ Crichton (to, že rukopis uložil k ledu, asi mělo svůj důvod, z textu je hlavně ke konci cítit, že mu k vydání dopomohl někdo další), ale je to krásná pohádka pro dospělé.
A i kdyby Dračí zuby nevyšly pod Crichtonovým jménem, tak si je ráda přečtu, už jen kvůli obálce – dinouš na přebalu je pro mě vždycky silné lákadlo, které zatím nikdy nezklamalo, a tahle ilustrace mi přijde epesní.

Navíc mě kniha navnadila, abych někdy v budoucnu sáhla po (tentokrát nevyfabulované) knize Charlese Stenberga The Life of a Fossil Hunter.

alena7008
26.12.2019 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem. Velice se mi líbil přerod hlavního hrdiny z rozmazleného chlapce na muže pevných zásad.

DennisMoore
14.09.2019 5 z 5

Uznávám - udělal jsem si to sám (žádné dvojsmysly, prosím), ale stejně: Michaeli Crichtone, ty bídáku! Člověk se na tu knihu tak těší, protože ho Válka kostí zajímá a ví, že málokdo dokázal napsat literaturu faktu tak čtivě jako právě Crichton, potom čte, čte, čte, doslova zažraný do každého odstavce... A protože přehlédl anotaci, až na konci se dozví, že se z toho všeho opravdu stala asi třetina a zbytek je fantazie. A teď ty pocity - mám vztek, protože mě Crichton podvedl? Trochu, ale bylo to přece skvělé čtení. A navíc jsem si mohl přečíst anotaci a nevěřit deníkovým zápisům, jakkoliv autenticky vypadají. Takže přiznávám - nachytal jsem se, ale pobavil jsem se tak dobře, jak jen to bylo možné. A ani můj hlad po faktech nakonec nepřišel zkrátka, protože přese všechnu tu fantazii se Crichtonovi zároveň podařilo velmi obratně vylíčit část nelehké historie indiánských válek a takřka hmatatelně zachytit nadšení prvních paleontologů i popsat jednu z neznámých tváří Divokého západu.

IYv
29.08.2019 5 z 5

lahůdka

Staráknížka
11.05.2019

Tahle kniha se mi prostě nelíbila. Nech mi to pan Crichton promine, ale asi měl slabší den.
Vlastně musím říic, že jsem ji ani nedočetla, někde ve dvou třetinách jsem ji odložila. Přitom jsem byla zvědavá jaké to bude. našla jsem tam pár zajímavostí - ten boj vědátorů byl zajímavý, ale nějak to nešlo.Nevadí, pan autor má spoustu jiných skvělých knih - miluju Kmen Andromeda.

muchomurka
05.04.2019 3 z 5

Knížka se dobře četla, mělo to dobrý náběh na napínavý příběh, ale něco tomu chybělo. Všechno jak kdyby klouzalo po povrchu, bylo to uspěchané. Zase na druhou stranu jsem se bála, že se to povleče, takže za mě lepší toto. Ale škoda, čekala jsem něco jako Jurský park (když se to bere jako jeho předchůdce), mohlo to být něco, mělo to potenciál.

Hana417
05.04.2019 4 z 5

Velmi dobrá kniha. Crichton je prostě borec. Zajímavé téma, čtivě napsáno, nejen, že jsem se dobře bavila, ale opět jsem se dozvěděla něco nového.

Corso
14.03.2019 3 z 5

Jasne, ze ked nieco vyjde roky po autorovej smrti, bude to na 90% nedorobene, vystarchane pozostalymi niekde v suplikoch a adresaroch. Len zablesky Crichtonovho umenia putavo odvypravat pribeh, a jeho umenie uchopit akukolvek temu, zaner, obdobie. Mozno to malo byt neskor uhladene, doladene, poopravovane a upravene, no uz sa nestalo. (dost nudny, pomerne rychlo ale predsa zdlhavo odvypravany pribeh, inspirovany skutocnymi postavami a budu sa mihat aj legendy divokeho zapadu... ani ryba ani rak, ani vedecke dobrodruzstvo, ani western) Avsak napriklad scenka pistolnickeho suboja alebo opisy zivota v Deadwoode su dokazom, ze by kowbojky zvladal lavou zadnou. Najvacsia moja vytka je vlastne ten mix hoci je to zjednotene a ucelene. Citajte len pre doplnenie Crichtono-bibliografie. Kto by chcel ako neskuseny zacat s Crichtonom, toto na zaciatok nedoporucujem. Nejake citatelske vychutnavanicko a posusnanicko sa tentoraz uz nekona. Utahane 3 hviezdicky.

aneta.giraffe
13.03.2019 4 z 5

Nakonec to bylo docela fajn. Tema “Divoky zapad” mi do te doby nic nerikalo,takze jsem si rada precetla par zajimavych veci.

ZaS
10.03.2019 4 z 5

Crichton je asi jediný autor, kterému se podařilo vydat ještě po své smrti tři knihy; Dračí zuby dokonce až deset let poté co zemřel. Za všechno údajně vděčíme jeho archivu, kde se našlo mnoho rozpracovaných románů. V tom je ale současně slabina všech posmrtných projektů – v lepším případě byly nedokončené, možná dokonce autorem opuštěné a proto je dodělával někdo jiný. Výrazně slabá Pirátská odyssea je nejmarkantnější příkladem „vykrádání hrobky“ ale i v Dračích zubech (stejně jako předtím v Mikru) ucítíte určitou degradaci stylu. Přesto stojí za přečtení, nicméně otevřeně přiznávám, že z úcty k autorovi jsem přidal opět jednu hvězdičku.

madem
26.11.2018 4 z 5

Kniha se čte dobře, děj utíká. Je zajímavé sledovat osudy indiánů z pera spisovatele, který se této problematice běžně nevěnuje.
Jen jsem stále čekala nějaké větší překvapení.

1972Sixo
25.11.2018 5 z 5

Bravó! Toľko humoru a dobrodružstva som teda nečakal. Ako tu spomína TeaPeter, je to ako klasická Mayovka, ale v tom je jej výhra. V dnešnom zastúpení technothrillerov je to ozajstné občerstvenie.

TeaPeter
17.11.2018 2 z 5

Kniha mě rozhodně nenadchla. Je to sice téměř klasická májovka, jen jí nenapsal Karel May. A v tom je asi ta chyba. Crichtonovy ostatní knihy jsou z úplně jiného soudku a ukazují, co autor opravdu umí. Myslím si, že i to mohl být důvod, proč ji autor sice napsal, ale nikdy nevydal. Takže jedna malá parafráze na konec: Kdybych to byl býval věděl, tak bych tuhle knihu nikdy do ruky nevzal.

orinka3
10.10.2018 5 z 5

Nikdy bych si nepomyslila, že si v roce 2018 přečtu
čerstvou indiánku! Asi proto jsem tak nadšená. Četlo se mi to jedna radost, hlavnímu hrdinovi jsem držela všecky palce. Jedno dobrodružství střídalo druhé, náš hrdina vyzrál, zmužněl a sázku vyhrál! Je to opravdu prima čtení, dotýká se i historických faktů. Moc se mi líbila věta, že i když má člověk na hlavě bůhvíkolik per, pořád je to ČLOVĚK. Děkuji za pěkný čtenářský zážitek, Crichton opět nezklamal.

Igor1311
29.09.2018 5 z 5

opat raz crichton prekvapil a ponukol mix westernu, trocha vedeckeho nadychu (počiatky paleontologie a suboj Marsha s Copeom), štipku americkej historie a vojnu s indianmi a vznikol z toho príjemný, oddychový príbeh plný napätia. Pomyslenie na to, že na trh prišiel s množstvom napínavých príbehov s krimi zápletkou a s príbehmi založenými na historických udalostiach (vikingovia v netvoroch z hmiel, pirátska odysea,...), radí sa crichton, aspon pre mna, medzi popredných autorov píšucich populárno-vedecké knihy.

CharlesWard
27.09.2018 2 z 5

Chápu, proč Crichton knihu napsal takříkajíc do šuplíku. Tohle totiž s Jurským parkem nemá absolutně nic společného! A Míša jakoby nevěděl, jestli chce napsat román alá Jurský Park, western nebo román s historickými podrobnostmi. A v tom vidím největší problém. Když ani autor pořádně neví, jak chce knihu pojmout, co potom teprve chudáci čtenáři. Jedna rada na závěr: Knihu rozhodně nekupujte!

zahadum
26.09.2018 5 z 5

Netradičná kniha pána spisovateľa Crichtona, ktorá sa odohráva na divokom západe. Neuveriteľne živá a akčná kniha kde sa snáď v každej vete niečo deje. Sledujeme rivalitu dvoch vedcov ktorí za honbou za vedeckým objavom neváhajú siahať po krajných možnostiach...pri čítaní tejto knihy sa vám zatají dych...budete cítiť piesok a dusno púšte...prach a vietor prérie a budete sa s hrôzou obzerať za váš chrbát či nevidíte ich..koho ? no predsa indiánov. Knihu odporúčam ale pozor....ide v nej o život.

harena
23.09.2018 5 z 5

Dračí zuby vydala žena M. Crichtona až po jeho smrti. Pravděpodobně román začal psát v r. 1974, kdy si dopisoval s kurátorem paleontologie obratlovců a je inspirován skutečnými událostmi. "Válka o kosti" mezi paleontology skutečně probíhala, už jsem si to vygooglovala. Poznatky vědy propojené do dobrodružného, napínavého a zábavného příběhu o krásách a nebezpečích rané paleontologie, o osídlování Ameriky a o indiánech. Moc dobře se příběh četl a navíc jsem zase o něco chytřejší :))

pravnik
10.09.2018 3 z 5

Fajn kniha na léto. Lehké čtení. Přiběh hezky plyne. Autor čtenáře nezatěžuje balastem.