Dračí oči

Dračí oči https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1134/bmid_draci-oci-MDO-1134.jpg 4 1182 161

Bylo nebylo byl jednou jeden zlý čaroděj... ...a dračí srdce a princové... ďábelský mág a temná věž... starobylý hrad a strašné tajemství. Stephen King vás tímto dílem, plným magického zla, odvahy a šlechetnosti, uchvátí do ledového sevření a odvede do nejděsivějšího a nejnesnesitelnějšího království špatnosti... a ponechá na vás, co je pravda a co fantazie... neříkejte, že nejste zvědaví! Tajemné chodby, dračí oči, ďábelské síly, nejtemnější hlubiny strachu - to se na vás Stephen King znovu chystá! Čtenáři Temné věže neponechají bez povšimnutí fakt, že se jedná o další knihu dokreslující svět Rolanda z Gileadu.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Eyes of the Dragon , 1987

RyonMathrin
13.08.2019 3 z 5

Knihu jsem si vybral hlavně podle názvu. Jedná se o teprve mé druhé přečtené dílo od S. Kinga. Fanoušci prominou, ale nutí mne to napsat: tak tohle že je ten slovutný King? Jistě, bylo to napínavé, gradovalo to, popisy byly pěkné, nápady super - písek, dračí oči, ubrousky... Originální prvky - devítikomorák.. Ale bylo to neskutečně dlouhé, při úvahách a plánech hlavních postav, které byly nasnadě a dokola omílané to byla téměř slovní onanie. To hlavní, co mi vadilo, byl však americký styl, který jsem v bledě modrém viděl v nějakém televizním pořadu (myslím, že se to jmenovalo Pekelná kuchyně, nutno podotknout, že jsem se ani na ten jeden díl nedodíval a podobným pořadům se od té doby vyhýbám) : pár větami prozrazuje, co bude následovat, v podstatě kniha spoiluje sama sebe. Toto provedl i King v Dračích očích a několikrát. Budiž, pohádková atmosféra knihy by to snesla, možná... Lehké náznaky ve správnou chvíli jsou OK... Ale to, že ze čtenářů dělá nepokrytě blbce, když jim před koncem knihy už tak omílané indicie ještě prežvýká (opět v duchu zmíněného tupého TV scénáře "... před deseti minutami jste viděli a za deset minut uvidíte" ) to už mě vážně míchlo.
Takže shrnuto - příběh zajímavý, jen tak jej nezapomenu, ale kvůli zpracování si knihu už nepřečtu. Doporučil bych ji snad dětem, ovšem až tak od 12 kvůli pasáži se žezlem :-)
Doufám, že známější autorovy knihy budou lepší (povídka - či rozsahem spíš novela Vykoupení z věznice Shawshank nasadila laťku příjemně vysoko).

petraj30
22.07.2019 5 z 5

Tuto knihu jsem četla jako malá a velice ráda se k ní teď v dospělosti vracím. Od Kinga jsme trochu zvyklí na jiné žánry, ale byla to bomba

Petr Seth
16.06.2019 5 z 5

dobra kniha

Ivan Kučera
05.06.2019 3 z 5

Na Kinga veľmi neobvyklý žáner, ale ja osobne si myslím, že každý aspoň trochu normálny spisovateľ sa vo svojom živote skôr alebo neskôr dostane do štádia, v ktorom chce napísať aspoň nejakú drobnosť pre deti - či už pre svoje, alebo cudzie. Možno to príde v osemdesiatke, ale príde. Myslím, že Stephenovi nečakaný výlet do rozprávkového žánru vyšiel, nie je to veľdielo, ale tak zas to možno v tomto konkrétnom prípade ani nikto nečakal. Atmosféra je zaujímavá, proste to fakt vyzerá ako keď majster hororu píše rozprávku resp. fantasy.

jaroiva
29.05.2019 5 z 5

Na své cestě k Temné věži jsem si s chutí užila tuhle pohádku.
Narozdíl od čistě temnověžních knížek mě tato bavila od začátku až do konce a připomněla mi doby, kdy nám vyprávěl náš tatínek pohádky... Jo, tohle byl můj šálek čaje.

orson
27.04.2019 3 z 5

Po dlouhé době jsem si zase jendou přečetl Kinga... ač byl text čtivý, přišlo mi, že čtu jen vatu - celkem se v příběhu nic překvapivého nestalo, žádné odbočky, kličky, děj šel přímo od začátku do cíle, který čtenář už skoro od začátku znal. Celé to byla spíše jen taková pohádka.

any333
21.04.2019 5 z 5

Dračí oči jsem dostala společně s To pod stromeček a když už mi ona zmíněná 'cihlička' došla, rozhodla jsem se, že se podívám i na tuhle 'pohádku'. Jen jsem si tak nějak ve své naivní hlavě vsugerovala, že se jedná o čistější pohádku pro děti, ne pro dospělé, jak jsem se pak přesvědčila asi o patnáct stránek vepředu. Má znuděnost, s jakou jsem k příběhu přistupovala, se náhle rozplynula a nastoupilo místo ní vítané peprné rozptýlení. Jen když jsem pak jistou scénu o výhni a žezlu dávala přečíst spolužákům, trochu žasli nad tím, jak se mi pořád daří vyhledávat a číst takové sprostoty. Ale když já si vážně myslela, že je to pohádka...
No, tedy poté, co mě scéna o stvoření mladého prince vyvedla z úplné pohádky, dostavilo se další takové prozření; fakt, že jediný drak, co se tam za celou dobu mihne, je pouze hlava šmírovacího Devítíkomoráka. Tehdy jsem už úplně odevzdaně a bez nějakých zkoušek předvídavosti postupovala po stránkách a zvykala si na vyprávěcí styl psaní s promlouvacími frázemi autora, co obyčejně moc nemusím, ale nakonec jsem se i s nimi sžila.
Děj až do toho, než čaroděj skutečně zatne dráp do správy státu, plyne velmi pokojně a v duchu seznamování, pak je čtenář pomalu stavěn před kousky mozaiky celistvého plánu, co souvisí i s roky předtím, než se odehrává samotný popsaný příběh. Neskutečně jsem se tehdy začetla, držela Petrovi palce a dumala nad tím, o co tomu Flaggovi vlastně ve skutečnosti jde, protože jsem si nemohla připustit to prosté pohádkové 'chtění páchat zlo', kdy zloduch něco takového dělá proto, že je zlý zloduch. Ale někde jsem četla nějaké zmínky, že se Flagg vyskytuje i v jedné jiné autorově sérii, tak na to třeba jednou dostanu odpověď.
Na konci je děj dělen do mnohdy velice krátkých kapitol, co nemají někdy ani šest řádků, ale napětí se stupňuje a vyplouvá tu na povrch um atmosféry hororového krále, protože jsem měla osobně pocit mrazu, že slyším Flagga taky dupat někde na schodech, a to jsem četla v přízemí. Nikdo asi nečekal nic jiného, než jak to nakonec dopadlo, ale i tak bych to označila za zábavné čtení, sice asi ne přímo pro děti - tedy pokud u nich nejsou vyvinuté dvojsmysly a nebo kdyby se moc nebály Flagga, aby pak usnuly - , ale tak nad těch jedenáct by to asi už podle mě šlo.

namby
20.01.2019 5 z 5

Tak jsem právě dočetla. Celou dobu, jsem nemohla uvěřit, že toto napsal opravdu King. Pro mě opět super čtení. Kniha mě opravdu chytla a těšila jsem se na chvíle, kdy budu moct pokračovat v knize. Když jsem se dozvěděla, že tuto knihu napsal pro dceru, zahřálo mě to u srdce. Kdo by nechtěl knihu "jen pro něj"? Po této knize jsem šáhla jen kvůli propojení s Temnou věží a těším se na další pokračování....

Anushka1
24.12.2018 5 z 5

Pohádka podle Kinga. Trochu netradiční dílo z pera mistra Kinga. Rozvíjí příběh o zradě a tužbě po moci. Jasné rozdělení, kdo je kladná a kdo záporná postava, tak jako v pohádce. Akorát, že tou zápornou postavou je pouze čaroděj Flagg, který prostupuje jako padouch několika Kingovými díly (Svědectví, Temná věž). Děj je trochu předvídatelný, ale zato velmi čtivý a zábavný.

denniys
22.12.2018 5 z 5

Bezesporu ma nejoblibenejsi knizka od pana Kinga :) a zustane to tak,je to proste srdecni zalezitost..

Messilina
29.11.2018 5 z 5

Já nejsem ,,kingovec" takže nemůžu srovnávat s jeho další tvorbou. Četla jsem totiž dohromady dvě jeho knihy, ale tahle pohádka se mi líbila.

brodequin
16.10.2018 4 z 5

Výborně napsaná knížka, s dobrou atmosférou a zajímavým stylem vyprávění. Škoda, že příběh byl jednoduchý a prostý. Navíc jsem čekal trošku více fantasy. Toto bylo jednoduché drámo ze středověku. :-) Ale dobrý...

elisabeth03
06.10.2018 3 z 5

Skvělá vypracovaná pohádka!

aneta2290
19.07.2018 4 z 5

Pohádka po Kingovsku, úžasný :))

polly23
10.07.2018 4 z 5

Tohle byl můj první King,naneštěstí jsem zvolila pohádku pro dospělé.
Příběh jako takový je zajímavý,jen mě mrzí,že King nerozvinul více Flagga,protože pro mě to byla zajímavá postava.
Kniha se četla celkem dobře,ale ke konci už to autor zbytečně natahoval.

tereza9831
21.06.2018 5 z 5

King umí i pohádky. První půlku knihy jsem četla s napětím a očekáváním, druhá půlka je už trosku klišé, ale i tak krásné.

RendysStrange
18.06.2018 3 z 5

Nevím co si o této kníze myslet. Čekala jsem něco více strašidelného. Připadalo mi to jako hodně špatná pohádka.

MíšaS.
06.06.2018 3 z 5

Popravdě řečeno, nevím, co si mám o knize myslet. Jako pohádka pro děti, i když jsou to děti mistra hororů, mi to přijde moc surrealistické a pro dospěláka zase moc velká pohádka...
Doopravdy nevím, ani příběh samotný mě moc nezaujal.

buldozer5
25.05.2018 5 z 5

Když se nad tím zamyslím, celý příběh je vlastně naprosté klišé. Děj odehrávající se ve středověku, starý král, následníci trůnů, záporák, pro kterého je onen následník nepohodlný a tak se ho chce zbavit. S tím vším se ještě pojí drak, který v žádné středověké pohádce nesmí chybět. Zní to trochu jako nudný, ohraný příběh, který vás brzy omrzí. Ale pozor! Jedná se o pohádku pro dospělé, kterou zpracoval Stephen King, to už začíná vypadat slibněji, že?
Kniha se mi hrozně líbila, zkrátka jsem se od ní nedokázal odtrhnout. King příběh moc nenatahoval (co se stalo?), a když už se mi konečně knihu podařilo odložit, nemohl jsem uvěřit, kolik jsem u ní strávil hodin! Všechny postavy mi tam sedly, záporáka, známého z jiných knih od Kinga, jsem také uvítal, takže já si nemůžu stěžovat. Konec sice předvídatelný, ale stále jde přeci o pohádku (i když v ní král shoří zevnitř). 5*

Tara943
01.05.2018 5 z 5

Moje první kniha od Kinga, kterou jsem dostala od bratra k narozeninám a díky níž jsem započla číst další Kingovu tvorbu.