Dolores Claibornová

Dolores Claibornová
https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262/bmid_dolores-claibornova-1Ls-262.png 4 1400 1400

Dolores Claibornová na konci svého života vypráví příběh. Není to ovšem přesně ten příběh, který od ní policie čeká. Je podezřelá z vraždy Very Donovanové, mrzácké vdovy, pro kterou pracovala jako hospodyně a společnice. Dolores připouští, že se tyto dvě ženy ne vždycky snášely. Podle všeho ji její děti zanedbávaly, měla už po krk hořkosti a navzdory svému bohatství balancovala paní Donovanová po léta na pokraji šílenství. A když se její démonové začali projevovat příliš silně, možná, že jednoho dne toho měla Dolores prostě dost. Jenomže příběh Dolores Claibornové je poněkud jiný. Poněkud temnější, poněkud zvláštnější - a mnohem více děsivější...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Odeon

Dolores Claiborne , 1993

ChristineDaee
23.05.2018 5 z 5

Ďalšia z Kingovych naozaj čítavých kníh. Dorazila som ju za dva dni. :) Nejde o super strašidelné dielo. Výnimka sú prachoví zajačikovia, keď som si na nich spomenula v noci, keď som sa šla napiť, zrýchlila som skoro do behu ! :D Inak dielo vnímam ako srdcervúci príbeh ženy, ktorá robila to, čo každá matka, ktorá by bola v tak príšernej situácii. Jazyk je veľmi šťavnatý a na čitateľa čakajú veľmi otvorené reči o sexe a vylučovaní. Priznajme si, že pracujúca žena nemá čas na niekoho brať ohľady. :D Kniha, na ktorú sa nedá zabudnúť.

opic 12
30.04.2018 5 z 5

O věcech nadpřirozených...paranormálních...si nechte zdát,tady se jich nebudete bát.
Spíš o věcech nepřirozených.Bojím se to říct.Zlých,zlých nepěkných věcech.Pokud máte aspon jistý přehled slušnosti.Jistě.O věcech o kterých pohrdáte.Nechápete,ale jsou tu.O věcech opovrhujících,které jste nezažili a když už tak...O tom vám bude vyprávět hospodyně z ostrova Little Tall.
Obklopeni strachem z bližního svého.Noční můry v rodinách.Ulice.Stromy.Sloupy.Chodníky.Trávníky.Co se děje kolem za bezpráví.
Nesouhlasíme,nepochopíme-Stotožníme,rozumíme.Je čas Paní Claiborneová i váš.Prosím za všechny.
Slunce už je vysoko.Bílý ubrus jako padlý sníh.Rozlitá sklenice tu neměla být.Vítr přestal ohýbat větve.Ticho.Zdánlivě.Tu náhle...
Co se děje doma.Co se doma upeče tak se taky sní.Známý,sousedi ti však příběh jen letmo zahlédnou.
Silná neobyčejná lidská opravdová plná obětavosti a lásky to je postava Dolores a to je její příběh (výtečný King) o tom jaké je to být v dobrém Mrchou.Když už vám nic jiného nezbývá.Zlo nechodí po horách ani se neukrývá v podobě zombie.Zlo je pořád jenom zlo...
...v nás,ale jinak pěkný smutný vyprávění.
Zlo se taky ukrývá v knihách!!! Ano v podobách anotací na obálkách.A tady to není na potlesk,spíše na průple ... doporučuju nečíst :)

Mersilynn
24.04.2018 5 z 5

Knihu jsem zhltla, ani nevím jak. Opravdu silný příběh a až k neuvěření, že se muž takhle vcítil do ženy. Je to už chvilka, co mám knihu přečtenou a stejně si na ní občas samovolně vzpomenu, to se stává u těch nejlepších :)

martunka
12.04.2018 5 z 5

Prostě další skvělá kniha od Kinga. Ani tentokrát mě nezklamal! Příběh má ten správný rytmus a líbí se mi styl vyprávění. Dolores je prostě kouzelná.

pavlinka0250
30.03.2018 5 z 5

Naprosto výborná kniha, stejně tak film.

Placi
28.03.2018 4 z 5

Knihu Dolores Claiborneová hodnotím 4 hvězdami, ačkoli přiznávám, že z počátku se mi nečetla vůbec lehce. Chvilku mi trvalo začíst se do tohoto Kingova psychologického thrilleru a dokonce jsem ho musel na čas odložit. Děj se ale při popisu soužití Dolores s jejím manželem slušně rozjel.

Osobně mě trošku ubíjel koncept knihy, která je jednou velkou kapitolou, tedy vyprávěním Dolores o dvou osudových lidech jejího života. Mám rád, když mohu četbu přerušit na koncích kapitol, abych se pak hned vracel na začátku dalších. Tady to prostě nešlo a přes to jsem se na prvních stranách také prokousával.

Co se týče vyprávěcího stylu drsné ženy z venkovského prostředí státu Maine, ten knize neskutečně sedl a je to podle mého názoru jedno z lákadel knihy.

Co dodat, život se s Dolores vůbec nemazal a ona se tedy rozhodně nemazala s ním. Silná, opravdu silná žena. Příště již po Zelené míli, Dlouhém pochodu a nyní Dolores asi sáhnu po nějakém tom mistrově hororu.

kneprulka
20.01.2018 5 z 5

Asi budu jednou z mála čtenářek, které se kniha natolik líbila, abych ji dala rovnou 5 hvězdiček.
Kniha je neuvěřitelná. Vžila jsem se jak do postavy Dolores, tak do postavy Very. Věta " šest kolíčků Dolores, ne jenom čtyři..." mi v hlavě bude znít ještě dlouho.
Děkuji S. Kingovi za ni.

Film je stejně skvělý jako samotná kniha.
Doporučuji.

AnetaKor
12.01.2018 5 z 5

Velice se mi líbil styl "lidového vypravěče", i když Dolores bych lidovou nebo snad tuctovou nikdy neoznačila. Čí příběh byl nejsmutnější? Dolores? Very? Seleny?

ivana13
21.12.2017

Prostě pecka :-*

Aliii
08.11.2017 3 z 5

Velmi zajímavý námět a hodně originální zpracování. Mě osobně se knížka nečetla úplně lehce, ale přišlo mi neuvěřitelné, že se autor dokáže tak hluboce a věrohodně vžít do Dolores.

MKrat
03.11.2017 5 z 5

dobrá kniha, poutavý příběh..

eraserhead
11.10.2017 4 z 5

Pokud mě pamět neklame, je tohle první kniha Stephena Kinga, kterou jsem vlastnil. Koupila ji přesně před dvaceti lety má (tehdy ještě ne) manželka do naší společné domácnosti. Je to taky jedna z mála Kingových nehorrorových knih, která se mi líbí. Ten příběh je hodně chytlavý, osudy, myšlení a postupy hlavní hrdinky vcelku pochopitelné a i ta zdánlivě záporná (čti nepříjemná) postava si dokáže sympatie získat. Mám codela rád i televizní adaptaci, která však krásně ukazuje, jak musí (nebo zpravidla jsou) být filmové adaptace od kingových knih odlišné. prakticky čistě ženský román, jímž King dává najevo svou obecnou nelibost k mužům a projevuje pochopení a silnou podporu všem ženám a jejich osudům, problémům a strastem obecně. 3.5*

bivana009
02.10.2017

Moje zatím nejoblíbenější Kingova kniha. Je to dokonale jednoduše ztvárněný příběh prosté, ale silné ženy bez zbytečných příkras a kudrlinek. Dílo je navíc bez pro autora tak obvyklých mysteriózních situací a nadstaveb. Síla příběhu je tady na prvním místě a jednoduchá popisnost jej jen umocňuje. Ke knize se ráda vracím, můžu jen doporučit.

denib
27.09.2017 5 z 5

Naprosto vynikající kniha. Podle mě jedna z Kingových nejlepších. I když na Kinga nedám dopustit, má občas problém knihu nějak smysluplně zakončit. Tady ne. Je to dokonalé čtení od začátku do konce. Skvěle popsané chování ženské, která nemá v životě moc na výběr. Skvěle popsaný strach, bezmoc, vztek i chování mrchy, které je vám přitom ke konci líto. A moc se mi líbí i styl - celé je to psané jako výpověď, vyprávění hlavní hrdinky tak, jak jí "zobák" narostl. Bravo.

natalie8531
31.08.2017 3 z 5

Ukecanější ženu, než je Dolores, neznám

bobulaL
15.08.2017 5 z 5

Silný příběh o silné ženě. Neskutečné, jak King dokáže na 240 stránkách vést monolog Dolores ... a to bez jediné nudné pasáže. Jde opravdu o jiný šálek kávy, než jsme u SK zvyklí, ale o to více kniha překvapila. Přečteno bez mrknutí za dva dny. :)

DickBach
05.08.2017 5 z 5

V první chvíli jsem nad knihou kroutila zamítavě hlavou a říkala si, zda se náhodou Stephen nevrátil k drogám. Vadil mi styl, kniha psaná jako přepis rozhovoru? Nezbláznil se ten chlap??? No, nezbláznil. Zakousla jsem se a ... opět excelentní práce. Klobouk dolů a velké díky za tak luxusní zážitek. Prostě pan mistr. Není co dodat.

Klarinet
28.07.2017 4 z 5

Milá Dolores, jen ti chci napsat, že nejsi žádná mrcha, naopak jsi silná žena s velkým srdcem, které přetéká láskou k dětem a vše, co jsi udělala, je statečné a hodné obdivu. Milý Stephene, vy jste tak úchvatný vypravěč, který umí rozeznít všechny lidské emoce a dodat odvahu zvládnout mnohem lehčí životní situace, než řeší vaši hrdinové. Klobouk dolů!

Carol96
24.07.2017 4 z 5

Knihy od S. Kinga prostě miluji a tato kniha není výjimka.
Příběh je ze života, mohl by se stát komukoli z nás - silný příběh.
Je psána formou monologu, je čtivá, příběh hezky plyne. Během vyprávění se střídá přítomní čas minulým, ale není to vůbec matoucí. Myslím si, že kniha se velice povedla.

TerezTul
04.07.2017 4 z 5

Sice to není klasická Kingovka, ale i tak se mi moc líbila. Dolores je prostě milující matka, která chce své děti ochránit jakýmkoli způsobem.