Doktorka z domu Trubačů

Doktorka z domu Trubačů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2462/bmid_doktorka-z-domu-trubacu-S55-2462.jpg 5 996 246

Autorka líčí život české lékařky Dr. Vlasty Kálalové-Di Lottiové. Její touhu po pomáhání a poznávání. Ve dvacátých letech se vypravila do Bagdádu, kde chtěla zřídit československou nemocnici, kam by lékaři z ČS jezdili získávat zkušenosti. Dosáhne toho, dokonce tam získá přátele a založí vlastní rodinu. Vrací se do Čech, kde se jí tragicky změní život, ale i tak je dále cílevědomá a ochotná pomoci tam, kde je třeba.... celý text

slaska77
09.02.2020 5 z 5

Někdy je mi smutno, že takové poklady české literatury, jako je bezesporu tvorba paní Borské, zůstávají čtenářstvem nepovšimnuty. Přitom zrovna tato knížka má všechno, má neuvěřitelný příběh jedné neuvěřitelné ženy, který se odehrává na historickém pozadí bouřlivého 20. století. Tvorba paní Borské se vyznačovala nejen krásnou vypravěčskou linkou, které nikdy nic nepřebývá a nic nechybí, ale také maximální věrohodností opírající se o značné podklady, dopisy a další dohledané dobové zdroje, pokaždé to muselo dát velkou práci vše dát dokupy. Oproti některým jiným čtenářům se mi celá knížka četla s takovou lehkostí a doslova jsem se těšila na další a další kapitoly. I popis tragédie, která se hlavní hrdince stala, mi přišel tak neuvěřitelně autentický. Prostě osudově strašné, ale čtenářsky krása a doporučuji! (Únor: 941 stran)

avokado4
18.01.2020 5 z 5

Velmi kvalitní kniha.

pe.placha
30.11.2019 3 z 5

Příběh paní doktorky mě nadchl, zasloužila by si větší pozornost. Kniha mi ale nevyhovovala velikosti písma (za to ale autor úplně nemůže) a tak nějak těžko se mi četla. Opakovaně jsem ji na nějaký čas odložila. Nakonec jsem ji ale dočetla, protože si to ten příběh bezesporu zaslouží. Byla to obdivuhodná žena.

Coco3
22.11.2019 4 z 5

Co říct, dočetla jsem silou vůle, tak nějak, že si to paní doktorka Vlasta za všechnu svou práci navíc zaslouží. Výjimečná žena, tak inteligentní, schopná, lidská. Kéž by se mi cizí řeči učily tak lehce jako jí. Boha uměla jich 12, neuvěřitelné! A taky mi jí bylo moc líto, taková rána. Sečteno, podtrženo její život, povaha, ambice, přístup k životu byl inspirující, obdivuhodný. Sama jet do Bagdádu, založit tam nemocnici, drsné, kde všude byla, pomohla. Ale nenadchl mě styl psaní knihy, v závěru jsem se už hůř orientovala v postavách a chyběl mi tam náboj. Ale jsem ráda, že jsem ji dočetla a že jsem se s takovou osobností, ženou, seznámila.

Hani77
24.09.2019 4 z 5

Příběh doktorky Kálalové za 2. sv. války jsem znala od dětství, protože bydlím nedaleko a kolem jejího domu jsem jezdila 3 roky do školy. O jejím působení v Bagdádu jsem věděla jen matně a už vůbec jsem nevěděla o jejím poválečném životě, proto jsem se rozhodla to napravit. Doktorce Kálalové bych dala bez řečí plný počet *, i když upřímně bych byla radši její známou než rodinným příslušníkem. Autorčin styl už mi ale tolik nesedl: někdy jsem měla problém se začíst, místy mi to přišlo chaotické, autorka přeskakovala děj. Ale místy je román psán velice hezky a při popisování cesty do Skandinávie se mi moc líbilo několik skvělých myšlenek - tesat je do skály!!

"Když člověk někam jede a nezná ani trochu tamější řeč, je nesamostatný jak dítě,pořád aby ho doprovázeli. Je jako barvoslepý na výstavě obrazů, vnímá jen obrysy, víc nic."

"Tak je to s láskou vůbec: nemilujeme, co je krásné, ale vidíme krásu v tom, co milujem."

"Muži se rádi pochlubí hezkou manželkou. Jsou odedávna lovci: Koukejte, jaký kus jsem ulovil! Já nikdy moc hezká nebyla. Řekněme, že jsem chytrá, chápavá. Ale chytrá žena mužskému sebevědomí neprospívá. Stokrát radši si vedou mezi lidi krásnou husičku než chytrou ženu. Mohla by, nedej bože, snad i vzbudit dojem, že je chytřejší než oni. Chytrá smí být kamarádka, to se cení. Manželka má být pěkná a oddaná. Tak jsem radši zůstala tou kamarádkou."
"U nás je to takový lidový zvyk, děvčátku se dává do první koupele červená pentle, aby bylo krásné, vedle chlapce se pokládá kniha, aby byl chytrý. Dělba práce."
"Jenomže zapomínají, že hloupá matka jim nevychová chytré syny."

p.pavlina
30.08.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Je to velmi poutavě napsaný příběh o zajímavé osobě. Bez této knihy bych doktorku Kálalovou nikdy neznala a o dost bych přišla. Byla to moc zajímavá žena.

tynkaiscrazy
24.08.2019 5 z 5

neskutečně inspirativní čtení

Elleniel
02.08.2019 5 z 5

Zvláštní styl psaní ale chytil mě. Ale hodnotím pozitivně, že si autorka raději nedomýšlela a psala klientů jen to, k čemu měla zdroje. Jakožto sama žena lékařka, obdivovuju Vlastu, klaním se před ní a jsem si jistá, že bych to já nedokázala. Hlavně přežít poté, co všichni ostatní zemřeli, dokonce si zbytek života užít a dál pomáhat. Velký respekt. Z knihy jsem měla řádnou depresi, ale přečtení nelituju.

alcahanca
28.07.2019 5 z 5

Velmi čtivá kniha o velmi zajímavé dr. Vlastě Kalálové di Lotti. Do té doby jsem paní doktorku vůbec neznala, přitom to byla neobyčejná žena, která znala více než 12 jazyků a ve své době byla pokroková a cílevědomá. Po velké tragédii v životě se dokázala opět zvednout, ačkoliv tak velké neštěstí by stačilo na několik životů. Velice inspirativní žena. Po dlouhé době kniha, která mě hodně zasáhla. 5/5*

ajasin
22.07.2019 4 z 5

Velice čtivě podaný životopis jedné zajímavé osobnosti minulého století. Člověk nemůže neobdivovat odvahu, houževnatost, pracovitost a odhodlání paní doktorky jít k vysněnému cíli a udělat pro jeho dosažení maximum.

hlavinka
17.07.2019 2 z 5

Jiste zajimavy zivot pani doktorky, ale knizka se mi cetla tezko, misty byla nezazivna a obcas se v ni spatne orientovalo.

martineden
13.06.2019 5 z 5

Překrásná kniha, skutečný příběh nadané a pracovité ženy, se kterou se osud nemazlí.

gigi77
09.06.2019 4 z 5

Velmi pěkně napsaná biografie. Paní doktorka Kálalová byla neobyčejná, cilevědomá, nezastavitelná, trochu lehkomyslná ... volná. Hlavně neporazitelná. Ráda se nechávám podobnými memoary inspirovat, ale mě život této ženy neimponoval, ani jeho pestré stránky.
Ostatně sama paní Kálalová ve své nejtěžší životní etapě vypovídá velmi výstižně v jednom ze svých dopisů: ... já vzala za svůj díl a vůbec nemám životu za zlé - ber si, co máš rád, ale zaplať za to, říká pánbůh, a tak to mám za spravedlivé. Za něco platíme předem, za něco dodatečně.

... osobně se neustále ptám, čím budu muset zaplatit já za svůj spokojený život? Co mě osud ještě přichystá? A tak se raději často řídím heslem mého muže: “Žer, nebo budeš sežrán. Avšak žer, ale nemlaskej!”

Babo
29.05.2019 5 z 5

Obdivuhodná žena ,skvělá kniha. Autorce se podařilo naprosto neuvěřitelně propojit dopisy s vyprávěním životního příběhu ženy ,která prošla celý svět se srdcem na dlani , bez předsudků , bez snahy násilně měnit myšlení , s respektem k názorům a zvyklostem jiných .
"Bojovala" za lepší život beze zbraní jen svými neuvěřitelnými znalostmi a schopnostmi .
Z každé stránky na mne dýchala láska k lidem , bez patosu a silných slov .
Její osobní tragédie ji nezlomila , neuzavřela se do svého světa ,ale vždy se obklopovala lidmi , které obohacovala svými vědomostmi a lidskostí .

letadlosknihou
02.05.2019 5 z 5

Velmi silný příběh a silná žena. Asi nebylo jednoduché s paní doktorkou pracovat a žít, ale to knize na čtivosti neubírá. Válečné období bylo podle mě trochu rozvleklé, ale ten konec války (pozor spojler) - za to by se nemusela stydět ani Hra o trůny. Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla a rozšířila si tak obzory.

Melaanie
29.04.2019 5 z 5

Hezký příběh o velmi zajímavé ženě. Myslím si, že by mělo vycházet více takových to knih o zajímavých lidech. Její síla byla obdivuhodná a líbilo se mi, že i ve stáří se stále učila novým věcem a chtěla být nějakým způsobem prospěšná.

HankaJóga
17.04.2019 5 z 5

Velmi krásně napsaná kniha o obdivuhodné ženě, která pomáhá lidem na každém kroku. A to nemluvím jen o lékařské pomoci, ale hlavně té lidské. Za svou obětavost, nezjištnost a za to, jak se dokázala poprat s nepřízní osudu má dr. Kalálová můj velký respekt. Víc takových lidí i v této době, bych přála nám všem.

BabaJaga11
14.04.2019 5 z 5

Pozoruhodná kniha o pozoruhodné ženě. O životě dr. Kálalové-di Lottiové ani o událostech na sklonku druhé světové války na Táborsku a Písecku, které do života této statečné lékařky velmi tragicky zasáhly, jsem dosud neměla tušení. O to víc mě potěšilo, když jsem zjistila, že Prácheňské muzeum v Písku loni připravilo literární pásmo, v němž byl připomenut život dr. Kálalové. Je vidět, že tato postavou drobná, ale vnitřně nesmírně silná žena skutečně pozitivně ovlivnila život mnoha lidí a že se na ni nezapomíná. Život dr. Kálalové, ač se nedožila nijak závratného věku, by vydal na několik životů, a může nás inspirovat i dnes. Jsem vděčná, že Ilona Borská sepsala knihu o jejím životě, ač sama se s dr. Kálalovou setkala jen kratičce. Dostala však k dispozici rozsáhlou korespondenci, kterou dr. Kálalová vedla se svojí rodinou a přáteli, mnoho lidí přispělo vzpomínkami, a tak vznikla kniha čtivá, povzbudivá (byť místy smutná, dokonce vemi smutná...) a přesto plná zajímavých faktografických údajů. Velice se mi líbilo, že autorka nezastírala ani slabé stránky povahy dr. Kálalové, protože zkrátka nikdo není dokonalý a s ženou, která byla velmi skromná až asketická, a ve svém konání perfekcionistická, nemuselo být pro její okolí vždy jednoduché vždy vyjít po dobrém. Stejně tak nerozhodnost a výčitky, jimiž se občas trápila a svěřovala je v dopisech svým nejbližším, autorka v knize zmiňuje, a činí tak hlavní postavu svojí knihy lidsky přístupnější co nejširšímu okruhu čtenářů.

Stani95
28.03.2019 4 z 5

Mám rada knížky o osobnostech z historie, takže tato mě velmi zaujala. Nicméně závěr se mi četl hůře.

Messilina
17.02.2019 5 z 5

Toto je moje srdcovka, kniha o ženě, která si bez sebemenší pochybnosti zaslouží obdiv. Jak bylo napsáno níže, je škoda, že se o takovýchto lidech více nemluví. Paní doktorka byla obdivuhodná žena. Přiznávám se, že jak se u knih příliš nedojímám, tak po smrti dětí a manžela paní doktorky jsem měla problém se udržet. O to více obdivuji, že to dokázala překonat a jít dál.