Doktorka z domu Trubačů

Doktorka z domu Trubačů https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2462/bmid_doktorka-z-domu-trubacu-S55-2462.jpg 5 998 246

Autorka líčí život české lékařky Dr. Vlasty Kálalové-Di Lottiové. Její touhu po pomáhání a poznávání. Ve dvacátých letech se vypravila do Bagdádu, kde chtěla zřídit československou nemocnici, kam by lékaři z ČS jezdili získávat zkušenosti. Dosáhne toho, dokonce tam získá přátele a založí vlastní rodinu. Vrací se do Čech, kde se jí tragicky změní život, ale i tak je dále cílevědomá a ochotná pomoci tam, kde je třeba.... celý text

veronika9700
15.02.2019 5 z 5

Je smutné, že o takových lidech se jenom tak nedozvíme. Kdybych jednou, vlastně omylem, nenarazila na tuto knihu v knihkupectví, vůbec bych netušila, že se můžeme pyšnit takovouto skvělou ženou. I když můžeme se jako národ pyšnit někým, o kom se ani pořádně nemluví? Předně bych chtěla smeknout Paní Iloně Borské, zato jak krásně přiblížila život této významné dámy.
Pokud si chcete přečíst knihu o emancipované ženě, chytřejší než si kdo kdy pomyslel, odvážné a sečtělé doktorce, která šla za tím, pro co se rozhodla, přečtěte si tuto knihu. Najdete v ní totiž mnohem víc než jen to. Naleznete v ní i sílu pro život, protože tato žena měla velmi náročnou cestu, kterou si přes všechno co pro druhé udělala nezasloužila. Na život ale nezanevřela i přesto, jaký k ní byl nespravedlivý. A to pro nás všechny může být inspirací, ostatně jako célá Vlasta Kalálová .

maja2712
05.02.2019 5 z 5

Celou knihu jsem doslova žasla nad jazykovými schopnostmi a urputnosti paní doktorky. Na jednu stranu obdivuhodné, jen jsem se nemohla zbavit pocitu, ze je typ člověka, který se honbou za svým posláním dobrovolně uštve a bere tak s sebou všechny okolo. Hodně jsem nad tímto svědectvím o jejím životě premyslela. Byla statečna...

prochajda
02.01.2019 4 z 5

Obdivuhodná žena. Jsem ráda, že jsem se, díky knize, seznámila s nelehkým životem statečné lékařky Vlasty z jižních Čech.
"...jsme na světě jen jednou, máme dopřát duši, aby se mohla radovat ze života."

Mirka2778
03.12.2018 5 z 5

Pokud někdo hledá příklad emancipované ženy, tak doktorka Kalálová je přímo vzor. Vzdělaná, pracovitá, nebojácná průkopnice. Její touha pomáhat i vzdělávat byla nezměrná.
Moc se mi líbilo, jak z knížky vyplývá, že v Bagdádě dvacátých až třicátých let sice vládly přísné muslimské tradice, ale zároveň se nevylučovalo, aby vyznavači jiných náboženství zas ctili ty své.
Autorka nás provází životem odhodlané ženy od příjezdu do Istanbulu, cestou do Bagdádu, zařizováním ordinace i nemocnice.
V Iráku tehdejší doby nebylo snadné být ženou, ale ani cizinkou. Naštěstí díky své odbornosti i pracovitosti často získala pomocnou ruku v ten pravý čas.
Protože je v knize použito i dost dochovaných dopisů, máme možnost poznat život i myšlenky doktorky Kalálové opravdu zblízka.

Rozlučme se, dokud se smějeme!

soukroma
13.11.2018 5 z 5

Byla jsem zvědavá na osudy mladé doktorky, která se vydala do neznáma (ani jsem před otevřením knihy nevěděla kam vlastně, co ti Trubači byli vlastně zač). Dostalo se mi v této knize ale mnohem více, než jsem se dočetla v komentářích - exotika Orientu byla jen zlomkem, stejně jako mladické zanícení a rozhodnutí mladé vzdělané ženy vydat se s odborným cílem daleko do Bagdádu. Jakkoli byla tahle etapa jejího života velice zajímavá a "drsná" (dnes je hodně věcí jinak, ale pro nevěřící a ženu navrch je to snad ještě horší než ve 20. letech minulého století), mnohem více na mě zapůsobilo vše, co se dělo poté. Jednak rodinná mimořádná tragédie, ale zejména návrat domů.
Konec války, jak jej zažila (přesněji jak nám autorka zprostředkovala), mi zůstane patrně navždy v paměti, protože takto zblízka jsem se se skutečnou civilní tragédií (kterých jistě muselo být spousta) ve dnech osvobozování ještě nesetkala. V žádné knize. A tady stačilo pár desítek stran a slzy mi tekly proudem. A tak si musím postesknout, že jak je téma válečné u nás tak "populární" a chrlí se nové počiny a nová literární pojetí, pohled na jednu skutečnou tragédii, v knize, které je dnes 40 let a o níž se v téhle souvislosti moc neví, stojí za všechny moderní rádoby válečné přiběhy.
A tím samozřejmě ani život hrdinky ani kniha nekončí: vidíme, co úsilí ji stálo zůstat vůbec při smyslech a smysluplně naplnit další týdny, měsíce a roky života. Obdivuhodně se jí podařilo postavit se na nohy a zaměstnávat se - studovat jazyky (kolik jich nakonec ovládala: 12-14?), učit děti a nadále se věnovat aspoň trochu své profesi a pomáhat nemocným, třeba přes půl světa...
Nezbyvá než ocenit osobnost paní doktorky a práci autorky na získávání veškerých možných podkladů pro napsání této knihy (četla jsem nejnovější vydání, takže už bez cenzury). (Trochu vrtá hlavou, co se stalo s nevlastním synem, který "zmizel z obrazu" - toho se ani autorka nedopídila.)
Na autorčin styl - krátké věty, románové pasáže střídané autentickými pasážemi z hrdinčiných dopisů - jsem si stihla už zvyknout u knihy Kdo zachránil jeden život, takže mi vyhovoval (nevyváženost je dána nedostatkem korespondence v dobách, kdy byla hrdinka doma a svým blízkým a přátelům proto nepsala - z ciziny se většina jejích dopisů zřejmě zachovala v rukách adresátů, a máme tak možnost do nich nahlížet).

Damato
25.10.2018 5 z 5

Slíbila jsem rodině, že do naší knihovny doma už nebudou žádné knihy přibývat, nebo se tak za chvilku nevejdeme.... ale tohle, tu chci, tuhle knihu pro svůj život velice nutně potřebuji, ta prostě musí být v mé knihovně, i kdyby měla být přidána polička na chodbu. Jak to, že jsem o téhle paní v životě neslyšela? Tohle je skutečný příběh skutečné postavy? Úžasné, žasnu a skládám poklonu před takovou ženou. A trochu si i myslím, že ta její statečnost a ochota pomáhat a žít pro druhé je dána dobou, kdy byl člověk hrdý na to odkud pochází - a že češství bylo na sakra vysokém žebříčku.

Analady
12.10.2018 4 z 5

Po přečtení této knihy cítím velký obdiv. Jednak k paní doktorce Vlastě Kálalové Di Lottiové za všechno, čeho ve svém životě dosáhla, za její neuvěřitelnou píli, pracovitost, cílevědomost a dobrosrdečnost. A také k paní spisovatelce Iloně Borské, která sepsala tento životopis velice pečlivě, citlivě a čtivě. Opravdu to byl velký čtenářský zážitek.

ZuK1
05.10.2018 5 z 5

Úžasná knížka i obdivuhodný životní příběh ...

Nočnípták
03.09.2018 5 z 5

A prolog a doslov jsou skoro samostatnou povídkou.

Nočnípták
03.09.2018 5 z 5

Nemám spočítáno, kolikrát jsem četla tuto knihu. Moje maminka ji čte pravidelně každý rok. Máme ji obě zařazenou mezi knihami, kterých si nejvíc ceníme. Kdysi jsem vlastnila první vydání knihy. Všem známým jsem ji tak dlouho doporučovala a půjčovala, až mě ji někdo nevrátil. Pak jsem přišla o druhou. Už jsem lakomec, tuhle už nepůjčuji.

Jak je možné, že o takové ženě málokdo ví, že se o ní neučí na školách? Všichni známe jméno Marie Curie Sklodowská. Troufám si říct, že Vlasta Kálalová DiLotti se s ní může klidně srovnávat.

Je těžké o této knize psát komentář. Nedokážu vystihnout slovy těžký život této silné ženy. Aby jste poznali její sílu, musíte si knihu přečíst. Nenechte se odradit recenzí na začátku Kdybych ji tenkrát četla, asi bych se do knihy vůbec nepustila.

wanella
19.08.2018 5 z 5

Klobouk dolů před tím co jeden člověk, popřípadě jedna žena může dokázat tvrdou prací. Tato knížka je pohlazení na duši, ponaučení, že se člověk nikdy nemá vzdávat a v neposlední řadě pomáhat ostatním.

aralka
05.08.2018 5 z 5

Neuvěřitelná žena a úžasně literárně zpracovaný její životní příběh!!! Kniha ve mě zanechala velký dojem, takže hned po přečtení knihy jsem začla pátrat na internetu a nechápu, jak je možné, že se o této ženě víc veřejně neví a nemluví.... také jsem se zajela podívat do Bernartic, nedaleko Tábora směrem na Písek, a tam jsem si prohlédla v jejím rodném domě malou expozici, která jí je jako významné rodačce věnována a i celý dům, kde nyní sídlí obecní knihovna... ten dům má svoje kouzlo, je úžasný a moc děkuji i paní knihovnici za osobnější vyprávění o paní doktorce a různé detaily, které se v knize neobjevily, celé to bylo moc zajímavé.... Kniha si určitě zaslouží plný počet hvězdiček, to je bez diskuze!

Čičolina
31.07.2018 4 z 5

Doktorka Kálalová je zjevení! Jak je psano v hodnoceních, jak jen je možné, že se m nčlověk o takové osobnosti dozvídá náhodou ze staršího románu!?! To je námět na film a povinně do učebnic. Neuvěřitelná žena, pro dnešní svět trochu dost učebnicová, plná vlastenectví a patosu, tolik charakteristického pro ty, kdo dospívali za Masaryka.Celé vyprávění i doslov je strhující. Já mám ale problém s autorkou nebo slohem, nevím, četlo se mi nelehce, nejradši bych knihu odložila, ani se mi k ní nechtělo vracet, ale po pár řádcích mě děj vždy dostal. A tak to má být.

pedroK
13.07.2018 5 z 5

Nádherná kniha, na kterou ani po letech nemůžu zapomenout. Čtivě psaný příběh ambiciozní lékařky ve 20. letech minulého století a její životní osudy během 2. světové války a dál. Svérázná silná povaha a rány osudy, se kterými se musela vypořádat. Obdivuhodná žena, nad jejímiž rozhodnutími zůstávám stát s otevřenou pusou. Vřele doporučuji tuto i další knihy autorčiny tvorby.

lima123
07.07.2018 4 z 5

Úprimne obdivujem odvahu mladej lekárky odísť do neznámeho arabského sveta. Tiež perfektnú znalosť jazykov a schopnosť rýchlo sa ich naučiť. Srdečnosť a dobročinnosť z nej doslova žiarila kdekoľvek bola. Preto aj dokázala zvládnuť trápenia života a vždy mala veľa priateľov po celom svete. Knihu som objavila náhodou, no určite ju odporúčam.

Péťa1950
19.06.2018 5 z 5

Skutečný příběh, síla ženy k překonání těžkých životních situací.

jarmila6295
14.06.2018 5 z 5

Bylo mi velkou ctí přečíst si tuto knihu!

Šarlota12
11.06.2018 5 z 5

Úžasná kniha, silný, poutavý příběh lékařky o které by se mělo učit ve školách a přesto ji téměř nikdo nezná. Bohužel...

manka71
07.06.2018 5 z 5

Tahle kniha mě naprosto dostala, velmi silný příběh, silná žena a výborné zpracování autorkou. Autorka si dala mravenčí práci, aby o paní Dr. Kálalové zjistila co nejvíc a z dopisů a vyprávění pamětníků poskládala skvělý životopisný román. Náš národ má svoje velké osobnosti a paní Dr. Kálalová je jednou z nich a doufám, že díky paní Borské se na paní Dr. Kálalovou nezapomene.

blaninka3
19.05.2018 5 z 5

Tuhle knížku jsem našla na půdě a přečetla jsem ji doslova jedním dechem. Neuvěřitelný příběh neuvěřitelné ženy, která přežila a vydržela všechno. Klobouk dolů před Dr. Vlastou Kálalovou, která se mimochodem zastala i Dr. Milady Horákové.