Dobrodružství Toma Sawyera

Dobrodružství Toma Sawyera

Tom Sawyer bydlí u tety Polly, protože je sirotek. Nerad chodí do školy a také nerad pracuje. Ale velmi rád prožívá dobrodružství. Jednou v pátek nejde do školy a jeho teta ho potrestá malováním plotu. On vymyslí lest na kamarády a tvrdí, že ho malování plotu baví a že to nesmí dělat jen tak někdo. Chlapci ho přemlouvají, aby mohli také natírat plot. On se tedy „nechá“ přemluvit. Později je teta nadšená natřeným plotem a pustí ho ven. Tam Tom spatří dívku, která se později stane jeho novou spolužačkou. Ona se jmenuje Becky a Tom se do ní zamiluje. Tom se kamarádí s Huckem, chlapcem, který nechodí do školy, nemá rodiče a nemyje se. Jedné noci se Tom a Huck vydali na hřbitov. Byli zde svědky toho, jak indián Joe zavraždil doktora a Muff Potter stál opodál. Chlapci to nikomu neřekli, protože se báli. Jednou se vydali Tom, Huck a Joe Harper, který byl rozzlobený na svou matku, na druhou stranu řeky. Zůstali zde, protože se nemuseli učit a mohli si hrát. Ale když zjistili, že si lidé myslí, že jsou mrtví, tak se vrátili. Ve škole Becky zašpinila učitelovu knihu a Tom to vzal na sebe. Becky mu byla vděčná a přestala se na něho zlobit. O letních prázdninách byl soud s Muffem Potterem. Chlapci mu chtěli pomoct, a tak řekli, co viděli na hřbitově, čímž se prokázala Potterova nevina. Jednou hledali Tom a Huck poklad ve starém domě blízko domu paní Douglasové, když tam přišel indián Joe s přítelem. Mluvili o místě, kde by schovali peníze. Jednoho dne se děti rozhodly jít do jeskyně, ale když se vracely, zapomněli tam Becky a Toma. Huck mezitím sledoval indiána Joea a zjistil, že chce zabít paní Douglasovou. Šel tedy pro pomoc, a tak ji zachránil. Becky s Tomem chtěli jít domů, ale nemohli najít východ. O několik týdnů později našli indiana Joea mrtvého v jeskyni a Tom s Huckem šli do jeskyně hledat peníze indiána Joea. Našli je a bylo to 12,000 $. Paní Douglasová byla vděčná Huckovi za záchranu a ujala se ho. Chodil do školy, myl se..., ale moc se mu to nelíbilo. Tom ho ale přesvědčil, aby u ní zůstal, aby si s ním mohly všechny děti hrát. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/592/dobrodruzstvi-toma-sawyera-nxI-592.jpg 4.2553

Tom Sawyer (1.)

Adventures of Tom Sawyer (1876)

Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Majkrofon

Mile, vtipné a svieže, ale ako dieťa by ma to zaujalo určite oveľa viac.

maple34

Asi jsem se k této knize dostal příliš pozdě, ale nějak nevím, co na tomto příběhu všichni vidí. Budu si to muset přečíst ještě jednou. Twain je velmi silný v dialozích, ve kterých je čtenář doslova vtažen do situace, postavy volí akurátní slova, kadence promluv postav je nápaditá a přesná, ale těch dialogů je tu bohužel zoufale málo...Příběh chlapce průšviháře je notoricky známý, proto jsem se mu možná tak dlouho vyhýbal a proto možná nesplnil byť jen mladý kousek očekávání. Jazykově je kniha dost odloučená od dnešní mluvy mladých lidí, proto si myslím, že kniha neoplývá takovou popularitou jako za mých mladých let. Četli jsme v rámci čtení na pokračování v 5. třídě a děti byly z příběhu zmatené, zaujaly je jen určité pasáže v textu (bludiště, Joe Indián, piráti).

PeťkaW.

Toma Sawyera jsem přečetla kvůli maturitě. A číst ji nebylo ani zdaleka takové utrpení, jako u jiných titulů. Je psaná stravitelným jazykem, děj je docela zábavný a čtivý, líbí se mi detailní popisy americké kultury a zvyků z pohledu malého chlapce. Jako celek kniha působí tak nějak... čistě a nevinně. Twain se dokázal až obdivuhodně vžít do postavy malého chlapce a kdybych nevěděla, co vím, tak bych i věřila tomu, že knihu napsal malý chlapec :) Celé je to krásně uvěřitelné a mile naivní.

pepa4081

Nádherně napsaná knížka pro děti, ale i pro dospělé, kteří si umí vzpomenout, že v dětství nebyli zrovna andílci. Vrcholně uspokojivé.

Welinie

Čtená nedávno, ale líbila se mi stejně, jako kdybych ji četla za "mlada.

Baushka

Několik dobrodružství malého raubíře a jeho kamarádů, první láska, napětí, strach, spřízněnost, plán, pochopení, smutek a pláč, upřímnost a mnoho dalšího na pár stránkách románu rozhodně nejen pro děti.

Petra88
10.12.2016

Příjemná oddechovka. Četla se hezky, rychle.

Blancheerka
04.10.2016

Četlo se to krásně, snadno a rychle, protože mám pocit, že je spíše pro mladší čtenáře ;)

lucille48
18.07.2016

Román na mě udělal zvláštní dojem. Domnívám se, že jsem pochopila díky tomuto románu, že zastřít svou osobnost za tvář vzorného žáka, ne vždy vypovídá o dobrém charakteru – je tomu tak pouze v případě, kdy je onen člověk odvážný a v pravou chvíli poví, co má a nehledí jen sobecky na své dobré bydlo. Jsem si jistá, že tato literatura ve mně vzbudila další vlnu myšlenek, jež můj mozek s radostí vytěsnil, neboť se mu zdálo, že na ně nejsem připravena.

vercasa
01.07.2016

Kniha se mi libila, ale doporucuji spise pro kluky, neboť hlavni hrdina je kluk a popisuje sve zazitky a dobrodruzstvi, ktere provadi spolu se svymi kamarady.

Madlenka_Knihy
12.06.2016

Kniha mě nezaujala.

Micheline
11.03.2016

Kdo by nechtěl mít takového "rošťáka" doma :o))

ThrisaManx
18.01.2016

Tuto knihu jsem tak ráda četla! Zamilovala jsem si Toma natolik, že jsem měla pocit, jako bych to dobrodružství prožila s ním. Mnohem lepší než kniha Dobrodružství Huckleberryho Finna.

Luccy78
18.01.2016

Velmi pěkná kniha, která obohatila mé dospívání. Vyprávění sirotka Toma a jeho kamarádů, jejich dobrodružství, klukovin, ale přitom dobráckosti, jsem měla moc ráda a nadšená jsem byla i z filmového zpracování knihy.

Gael
30.12.2015

Krásný dětský bestseller. Už se těším na Dobrodružství Huckleberryho Finna.

petra2973
21.12.2015

Hezká a poutavá kniha.

Spýťa
06.12.2015

Krásná kniha, ale ještě lepší je audiokniha, kterou čte Naďa Konvalinková, Svatopluk Beneš a další.

Rade
12.11.2015

Tedy ta anotace zde (2005).... :-(
Jinak moje hodně oblíbená kniha z dětství. Pro děti, ale současně v mnohém taky pro dospělé...

pipu
12.11.2015

Nejlepší.... dá se číst pořád dokola..
Znova si připomínat dětství, dobrodružství, zamilovanost, přátelství, lest ..
Musím ji mít :)

terrybel
17.09.2015

Kniha je hlavně pro děti..
Nevim, zda to bylo tou dobou, ale zdá se mi, že děti jsou tam nějak moc odvážné, př. když se někdo ztratí v jeskyni, kde je černočerná tma, tak pochybuji, že když ho za pár dní najdou, tak se do ní chce vrátit.
V knize je strašně znát dětská naivita, což mě velice rozesmálo. Ale, dobrodružství si hoši užili požehnaně, to se musí uznat :D

woodward
15.08.2015

Když si člověk uvědomí, že Tom a jeho kamarádi prováděli svoje rošťárny ještě před občanskou válkou, tedy nejpozději někdy v polovině devatenáctého století, je dost zřejmé, že se od té doby lidi nijak zvlášť nezměnili, i když se změnil svět kolem nich, i jejich zvyklosti a povinnosti. Myslím, že je to povzbudivé zjištění.

tisha8409
05.08.2015

Popis po útěk dobrý.. ale pak to bylo o ničem. Afektovaná slova Olivera a natahovaný děj,,, a záchrana v podobě luxusního života a možností je happyendem...a to mi tam nesedí.

wiix
14.07.2015

Pre mládež veľmi pútavé a zmysluplné dielo plné poučení a dobrodružných príbehov.

Alinka2
12.06.2015

Je to velmi zajímavé, napínavé a vtipné. Co víc dodat, prostě skvělá dobrodružná kniha nejen pro mládež.

alimrix
07.03.2015

Slabší než DHF, nicméně jsem si vedle Toma připadala jako kompletně úskoprsý, racionální zabedněnec.

Ladys
28.09.2014

Tak za 4,5 si myslím.
Jedna z mých prvních knih, kde jsem dokázal číst a číst a číst.
A mám přesně vzpomínku na to, jak jsem tu knihu dostal. Když jsem jí rozbalil a viděl tu loď a klobouk na plotě, přečetl si, jak se to jmenuje, tak už jsem ji nechtěl pustit z ruky. Ani si nevzpomínám, co jsem ještě dostal, tak jsem se těšil, až budu číst. Malej knihomol.
S prakem v kapse a fotbalovým míčem pod postelí, ovšem, aby jste si nemysleli :-)

AdrienMonk
08.08.2014

Dobrodružné, napínavé a velmi, velmi vtipné! Kniha, která nestárne a dá se číst pořád dokola!

radek0635
30.06.2014

Vyloženě klukovská kniha, ale super!

moonchild
28.02.2014

Kniha mě kdysi nebavila protože patřila mezipovinnou četbu.Dneska se mi líbí a patří mezi favority.

ThePetinka
09.12.2013

Přiznávám, že se opět jedná o úlovek z řad povinné četby - nicméně zároveň také o první knihu, kterou jsem přečetla ve své nové čtečce (ze které jsem mimochodem dost nadšená). Z počátku jsem měla trochu strach, že na takovou knihu už jsem moc stará, ale ukázalo se, že moje domněnky jsou mylné. Výborně jsem se totiž bavila.
Tom Sawyer mi svým stylem docela připomněl Poláčkovu knihu Bylo nás pět. Mezi Péťou a Tomem je totiž minimální rozdíl. A to ani nezmiňuji Huckleberryho Finna a Pepka Zilvara z chudobince. Zkrátka a dobře, užila jsem si další parádní jízdu na vlnách dětství, naivních představ a otravných "dospěláckých" póz.
Abych se přiznala, děj příběhu mi nebyl tak docela neznámí, koneckonců, knihu jsme probírali už na základní škole. Nebyla jsem tudíž překvapená, napnutá ani znepokojená, což mi však nikterak neubralo na mém čtenářském zážitku. Spíš naopak - bavila jsem se.
Tenhle klučičí svět je mi hodně blízký a myslím, že nejen mě. Každý snad někdy vykopával poklad a cvrnkal kuličky (nebo alespoň každý na vesnici). A ten naivní dětský pohled na svět mě hodně bavil, dost často jsem se od srdce zasmála a než jsem se nadála, hlásila mi čtečka, že další stranu už kniha nemá