Leviatan

Třetí kniha z historické detektivní řady Dobrodružství Erasta Fandorina. Volně navazuje na předchozí Případ Azazel a Turecký gambit. Příběh začíná tentokrát v Paříži, kde je nalezena mrtvola výstředního starožitníka. Jediným důkazem v tomto případu se stává klíč ve tvaru velryby. Jak se vzápětí zjistí, má to být jízdenka na zaoceánský parník Leviatan plující z anglického Southamptonu do indické Kalkaty a vrah se musí skrývat právě zde. Fandorin, který přistupuje až v Káhiře, musí vraha odhalit dřív, než parník přistane v Kalkatě. Román volně navazuje na předchozí díly Případ Azazel a Turecký gambit a i tentokrát je prodchnut zajímavými dobovými detaily, líčením atraktivního prostředí, vtipným vyprávěním a především jedinečným napětím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/4025/dobrodruzstvi-erasta-fandorina-levi-hh0-4025.jpg 4.126

Dobrodružství Erasta Fandorina (3.)

Левиафан (1998)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Leviatan

Awapuhi

Veselé hravé čtení, zápletka z vyšší společnosti se záhadou a jako bonus Fandorin. Rozkošná detektivka, balzám pro duši.

soukroma
22.01.2017

Ke komentáři pod tímto přidám ještě spokojenost nad trefným vyobrazením typických stereotypů různých národností - škrobení Britové, škudliví Holanďané, podivní Japonci ad. - a vzájemných (povětšinou nepříliš pozitivních) vztahů mezi příslušníky různých zemí.

GreenMagritte
16.05.2016

Román mi svým stylem připomněl detektivky od Agathy Christie. Je zde skupina celkem elegantní společnosti, v níž každá osoba má své tajemství a své skryté motivy. Tyto informace Fandorin pomalu a důvtipně skládá dohromady, aby mohl falešná obvinění vyvrátit a odhalit skutečného viníka. I přesto, že se vyšetřování odehrává na zaoceánské lodi, exotika a dobrodružství je jaksi jenom tušené, protože se neodehrává v exteriérech, ale pouze na lodi - v podstatě u jídelního stolu, kde se skupina pravidelně setkává. Proto také román působí jako divadelní hra, kterou by velmi lehce mohla být.

Kniha se četla velmi dobře a představuje ideální volbu pro letní čtení. Akuninovi se přezdívá „ruský Umberto Eco“ a jeho série o Erastu Fandorinovi má být blízká právě postmoderním románům tohoto slavného italského literáta. Postmoderní román má přinést jak zábavu pro laického čtenáře, tak intelektuální požitek a skryté náměty pro „poučeného“ čtenáře. I v Leviatanovi získáme spoustu zajímavých informací, např. o indických drahokamech či trojím budování Suezu apod., pro mne však román zůstává příjemným literárním odpočinutím, které se s prožitky při čtení Jména růže nemůže srovnávat.

Keddie
17.02.2016

Zatím nejlepší kniha o Fandorinovi. Trochu mi připomínal Hercula Poirot. I ten příběh byl takový komorní, ale přesto zajímavý a chvílemi i strhující. Zajímavé taky bylo sledovat příběh z pohledu různých postav. Už se těším na další díl.

Gothard
30.10.2015

Po pravdě, žádná sláva to nebyla. Autor vychází z klasického konceptu - vrah se nachází v uzavřené skupince, která nemůže uniknout, protože cestuje na zámořské lodi. Přinejmenším první polovina knihy je zajímavá svou nápaditostí a barvitostí popisů cesty i jednání podezřelých. Také předkládání nových zjištění očima cestujících (ve formě dopisů nebo deníků nebo myšlenkových procesů) byl určitě dobrý nápad. Ale postupně se Akunin podobně jako jeho nepříliš sympatický francouzský detektiv dostává do úzkých, protože nové zásadní důkazy se vlastně neobjevují a vyšetřování přešlapuje na místě. A pak přichází Fandorin a logickou dedukcí a úžasnými pozorovacími schopnostmi vše vyřeší, aniž by v mnoha případech měl jakýkoliv smysluplný důkaz. Čtenář tak ani nemá šanci zapojit se do hledání vraha, protože některá zjištění jsou prostě jen předložena. Závěrečné navršení point je pak už docela nevěrohodné. Závěrečné navršení point je docela nevěrohodné. Čekal jsem víc a lepší finále.

Grigorij Šalvovič Čchartišvili

Boris Akunin (p)