Zvláštní úkoly

Zvláštní úkoly https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6724/bmid_zvlastni-ukoly-pfX-6724.jpg 4 20 5

Dva detektivní romány o podvodnících a maniakovi Další, v pořadí již pátá knížka Borise Akunina o ruském detektivovi konce devatenáctého století Erastu Fandorinovi nás zavádí do Moskvy, kde Fandorin slouží u generálního gubernátora jako úředník pro zvláštní úkoly, a obsahuje dva příběhy. V prvním, nazvaném Pikový kluk, je Fandorin na stopě geniálnímu podvodníkovi, který je mu svým důvtipem, uměním maskovat se a bleskovou reakcí důstojným protivníkem. Druhý příběh Dekoratér vypráví o bestiálním vrahovi, který v Moskvě vraždí žebračky a prostitutky a jejich mrtvoly odporným způsobem zohavuje. Je možné, že se Jack Rozparovač objevil v Moskvě, aby tam pokračoval ve svém strašlivém díle? Podaří se Fandorinovi rozluštit jednu z největších hádanek světové kriminalistiky?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Albatros (ČR)

Особые поручения , 1998

Aghatte
08.10.2021 5 z 5

Poslední díl byl opět skvělý. Oblíbila jsem si japonského soudruha Masa, který Erasta doprovázel již v minulém díle, líbí se mi jejich soužití, domácnost, cvičení a bojovné akce.
Povídky v tomto díle byly jako den a noc, jedna lehká, humorná a druhá naopak temnější něž nejhorší peklo. Bylo mi moc líto Erastova pomocníčka a jeho sestřičky.
Všech pět dílů vracím do knihovny, škoda, že nejsou další.

Fuckenbrau
14.02.2021 5 z 5

České rozloučení s Fandorinem, Akunin nám přináší hned dva napínavé příběhy. Už když jsem knížku začínal číst, tak jsem byl docela naštván, že tato vynikající série u nás přestala vycházet. Holt jsme malej trh no.
Jak už bylo popsáno níže, první detektivní případ je celkem milej, ten druhej nekompromisní a krutej.

Peleus
17.04.2018 4 z 5

Zvláštní úkoly nejsou zatíženy jednak velkou politikou, jednak autorovými pokusy o konfrontaci mentalit jednotlivých národů, jak už to Boris Akunin mívá ve zvyku.

Zatímco v Pikovém klukovi čtenář řeší dilema, zda fandit vyšetřovateli, nebo sympatickým pachatelům, Dekoratér pracuje s mýtem zvaným Jack Rozparovač a nutno říct že ne bez jisté dávky logiky nabízí vlastní pojetí tématu.

Nejde o špičku detektivního žánru, avšak hledáte-li vcelku nenáročné čtení na dovolenou, jedná se o jasnou volbu.

bondula
01.03.2013 4 z 5

Prvý príbeh je vynikajúci. Detektívka, kde netečie krv a záporák je sympaťák. Dokonca končí šťastne. Skutočne na päť hviezdičiek. Dekoratér je presný opak. Surový, krvavý masaker. Za tri hviezdy. V priemere je to veľmi príjemná knižka, kde si každý fanúšik detektívok nájde to svoje.

soukroma
20.12.2012 4 z 5

Docela dobře se tyhle příběhy o ruské realitě konce 19. století čtou. V této knize jsou dva naprosto odlišné příběhy - zatímco první je takový hravý, nejde zrovna o život a podvodník je téměř k zulíbání, druhý příběh je drastický skrz naskrz a rozhodně nic a nikdo nemá šťastný konec.

Boris Akunin (p)
gruzínská, 1956