Dobře zašitej frajer

Dobře zašitej frajer https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419669/mid_dobre-zasitej-frajer-oXG-419669.jpg 4 21 7

Literární svět Petra Šabacha je královstvím, ve kterém namísto trůnu stojí hospodská židle, okolo stolu sedí štamgasti a rytířský řád se udílí za dobrý příběh. Na život se tu dívá skrz půllitr s pivem, aby získal patřičně komické rysy a nostalgickou náladu, a pije se svižně, aby nespadla pěna. Autorský styl Petra Šabacha představuje nejzákladnější formu, na níž stojí literatura - poutavě odvyprávěnou a vypointovanou historku, kterou ovládl osobitým stylem, s autenticitou a nadsázkou. Šabach se tak posadil k jednomu stolu s Jaroslavem Haškem a Bohumilem Hrabalem. Napsal desítky povídek a románů, z nichž některé byly zpracovány filmově a staly se sdílenou výpovědí o konci normalizace a náhle svobodných devadesátých letech. Výběr toho nejlepšího z Šabachova díla doplněný dosud nepublikovanými povídkami připravili spisovatelé Emil Hakl a Václav Kahuda, předmluvu napsal autorův přítel Zdeněk Svěrák.... celý text

NikiGrouse
16.11.2021 3 z 5

Toto zrovna není můj šálek kávy. Pár povídek mě pobavilo, u některých mi chyběla pointa, nebo mi nedošla? Nevím. U novel jsem měla také střídavě oblačno- občas jsem se zasmála, ale spíš jsem se do čtení musela nutit.

ilona_1981
08.04.2021 2 z 5

Šabacha miluju a četla jsem všechno, ale tohle je trochu "podvod na čtenáře", protože si kupujete jen dvě dosud nepublikované povídky a protože to je na knihu málo, přilepí se k tomu ještě dvě knihy které už jste četli a máte doma a bum, velká kniha za 350 Kč je na světě.

Blanche3
07.11.2020 4 z 5

Na Šabacha musí mít člověk asi trochu náladu… anebo k němu nějak přirozeně dospět. Dřív mě jeho knížky moc nebavily, přišly mi navzájem hodně podobné. Tuhle antologii jsem si ale užila. V delších příbězích je Šabach přesvědčivější než v krátkých povídkách, ale celkově je znát, že má svůj charakteristický styl, nikomu se nepodbízí, píše tak, jak je přesvědčený, že psát má. Pokračuje v tradici autorů, kteří dokázali spojit zdánlivě lehký a humoristický tón s výpovědí o podstatě lidského bytí. Co dodat? Petra Šabacha je velká škoda.

petrarka72
10.08.2020 5 z 5

Hořko, trapno a zároveň pravdivo a autentično. Šabachovy povídky jsou nenápadně skvělé, inspirativní a ne pro každého. Ať už píše o chlapovi zašitém v medvědovi, setkání s Gustou či Gumou, tulácích, dětech s velkýma očima či roztoužených, zapomenutých nebo ztracených dospělých. A srovnání s Jarchovského scénáři zábavné...

Lucienka
11.06.2020 5 z 5

Znala jsem dřív filmová zpracování povídek a až poté knihu, takže nad míru spokojenost v tomhle pořadí. Je to nejen dobrá zábava, ale i svědectví své doby. "Jezte ruská vejce, vejce našich přátel." :-)

iceVS
21.12.2019 5 z 5

Spokojenost. Šabacha si ráda přečtu kdykoliv znovu.

jan37
26.10.2019 3 z 5

Čekal jsem více nepublikovaných povídek. Takto jde spíše jen o kompilaci již známého

humor

Petr Šabach
česká, 1951 - 2017
2005  76%Hovno hoří
2006  83%Občanský průkaz
2010  84%Opilé banány
2012  59%Království za story
2012  79%Máslem dolů

Kniha Dobře zašitej frajer je v