Dlouhý pochod

Dlouhý pochod https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/878/bmid_dlouhy-pochod-QTX-878.jpg 4 2518 474

Dlouhý pochod - tak se jmenuje nová soutěž pro čím dál otrlejší a náročnější diváky i soutěžící. Sto mladých chlapců se dobrovolně rozhodlo dát vsázku svůj život a vydat se společně na Dlouhý pochod. Soutěž má prostá pravidla: nikdo se nesmí odchýlit z vytyčené trasy a nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit chůzi pod určitou rychlost, jinak dostane napomenutí - tři napomenutí znamenají okamžitou smrt. Nezáleží na tom, kdo jde nejrychleji nebo dojde nejdál, zvítězí jenom ten, kdo z celé stovky vydrží nejdéle.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Long Walk , 1979

stanislav0373
12.03.2020 4 z 5

Bezmála 300 stran o tom, jak jde 100 lidí po silnici... Ale proč mě to tak bavilo? Co na tom bylo tak uchvacujícího?
Nevím... prostě jsem se nemohl odtrhnout, ačkoliv o té knize moc říci nemohu...ale byl to zážitek, výlet do světa vnitřních démonů, přání, vizí...do světa, který občas pozbývá smyslu jen proto, aby v něm člověk právě onen smysl našel...

Nicméně, jedno vím jistě, za přečtení stojí :-) A možná ne jen jednou...

Mečounka
11.03.2020 5 z 5

Ode mě si tato knížka zaslouží plný počet hvězd, jelikož mě dokázala zaujmout a vtáhnout do děje. Určitě ji řadím do svých oblíbených.

Ninjer
10.03.2020 4 z 5

Dystopický román se zvláštní "reality show". Stephen King je v tomhle ohledu slušný vizionář, o pár let později také píše o jakési "reality show" v Running Manovi - dlouho předtím než se něco takového rozjelo ve velkém a vlastně vůbec vznikl termín "reality show". Každopádně zde vidíme jednu bizarní obrovskou soutěž, kterou sleduje celý národ. Sto pečlivě vybraných chlapců se dorovolně přihlásili do Dlouhého pochodu, který má jednoduché pravidlo - musíš jít dopředu, jinak zemřeš. Poslední bere vše, konkrétně získá nějakou vysněnou odměnu, která (pravděpodobně v nepříliš veselé budoucnosti? To je pouze naznačeno...) mu zaručí vše, na co si vzpomene.

Bachman/King zde ukazuje to, jakcí jsou lidi voyeuři, jak je snadné získat slávu a další aspekty velkých soutěží. Kluci se sice o soutěži často baví, ale čtenář se přesto pořádně nedozví mechanismy soutěže a vnímá ji pouze z pohledu (postupně čím dál unavenějších) chodců, celý okolní svět je pro nás mlhavý. Hlavně proto to vypadá, že by se román pochod neměl brát doslovně a spíš se snaží poukázat na různé vnitřní problémy.

No, ale to mně občas trochu vadilo, protože by mě víc zajímalo, co je venku. Že jde o nějakou metaforu na život mi nestačí. Nejhorší pak pro mě byl závěr, který je sice svým způsobem působivý, ale taky jasně háže ručník do ringu, co se týče jakéhokoliv vysvětlování záhad kolem Dlouhého pochodu. Nic se nedozví ani účastníci pochodu, ani čtenář. Můžeme si jen zafilozovat, no...

Zajímavá knížka, stylově napsaná, ale chtěl bych od tohoto tématu víc.

Sedm puchýřů na nohou z deseti.

klara225
07.03.2020 5 z 5

Tato kniha si rozhodně zaslouží plný počet hvězd, nicméně si nemohu odpustit pár připomínek. Moc knih od Kinga jsem sice nečetla, ale každý závěr mi zatím vždy trochu zkazil celkový dojem z knihy. Některé hlubokomyslné pasáže jsem asi úplně nepochopila. Minimální rychlost pochodu ve srovnání s jeho dobou trvání se mi nezdála uvěřitelná. Každopádně knihu mohu pochválit a doporučovat dále. Jedná se o nadčasový a nezapomenutelný kousek.

Maverick25
04.03.2020 5 z 5

Příběh vyprávěný tak, že se od něj nemůžete odtrhnout. Skvělá psychologie postav a přibývající dramatičnost. A i když je od začátku jasné jak kniha dopadne, dá se přečíst bez problémů jedním dechem. Jedna z mála knih od Kinga, kde jsem spokojený s koncem.

Greenfingers
01.03.2020 5 z 5

Knihy, které King napsal pod pseudonymem Richard Bachman jsou vesměs zdařilé a tahleta je jednou z nich. Řekl bych něco jako "road movie po kingovsku"; má to spád, dramatičnost, žádná hluchá místa.

Sherosraz77
27.02.2020 5 z 5

Uf, dlouhej pochod to teda rozhodně byl! Sice pro mě jen dva dny vlakem na cestě do práce, ale můžu říct, že jsem rozhodně cítila pušku u hlavy stejně jako kluci v knize:D Kulervoucí příběh! Možná bych se tady o něm dost rozepsala, ale proč?! Přečtěte si ho nebo ne, to je na vás. K tomuto příběhu mám jaksi takový zvláštní citový vztah, že bych si ho chtěla nechat jen pro sebe. Až tak na mě zapůsobil! Takže: ,,Někdy jindy, někde jinde” ( Baker )

Temsiss
19.02.2020 5 z 5

Na první pohled se může zdát, že je kniha o ničem. Jen o klucích, kteří se vydají projít. Upřímně bych nečekala, že mě bude skoro 300 stránek o jednom dlouhém pochodu bavit.
Příběh je prostý - nesmíš zastavit. To je na tom to bravurní a šíleně napínavý, nemohla jsem se od knihy odtrhnout a pořád jsem byla zvědavá, jak to s kým dopadne.
Konec se mi hodně líbil a jsem ráda za to, jak je napsán. I když musím říct, že bych si (pozor spoiler) přála lepší konec pro McVriese a Stebbinse. Pete mi přirostl k srdci a tohle mi bylo fakt líto. Stebbinse jsem tolik u srdce neměla, ale byl to oblíbenec.
Tahle bachmanovka se mi opravdu líbila, skvělé čtení :)

Ver1982
14.02.2020 5 z 5

Skvělé čtení. Všechny od Kinga jsem nečetla, ale z těch, co jsem četla, byla tato nejlepší.

prelude
03.02.2020 5 z 5

Na této knížce je obdivuhodné že o příběh až tak nejde,ale jde především o postavy s kterými vás nechá jít nechá vás je mít rád prostě se snima sžít a pak vám je začne brát.Tak to má Stephen rád to umí nejlépe a za to mu dík.

opic 12
26.01.2020 5 z 5

Dělejte,všiváci ! To chcete žít věčně ?
-Neznámý rotmistr v 1.světové válce-

Tak si sráči dej toho svýho Red bulla,myslíš si,že ti dá křídla ? Dej si svoji oblíbenou Sprite,poněvadž budeš svůj.Neřeš ty vJeci,jestli třídit petky podle barev a velikosti.Prales ten stejně nezachráníš...vystup z vlaku,kterej ti stejně ujíždí-vydej se na cestu,čeká tě dlouhý pochod.
A vo čem to teda jako má bejt kámo ? O maj gad ty trubko.Dyt tam jenom jdou po cestě.To má bejt jako zábavný ?
A ted se velevážené čtenářstvo a zvláště ti kteří nečetli.Račte se posadit na svoji zadulku.Jo vy asi vlastně sedíte to dá rozum.
Todlecto mistr napsal v době kdy ještě nebyl Kingem.Račte si zjistit sami.Teda jestli je to ranné dílo,již tady dává vědět o své kvalitě psaní.Nekompromisní.Hned zkraje se bez nějakého zdlouhavého pindání jde na věc.Žádné flashbacky.Vše se odehrává stále na místě,během putování.Ne moc vysvětlování.Jakési bezčasí,zdánlivě blízká budoucnost.Jenom sto kluků.Tot vše.
Vlastně ještě něco.
Minimalistické.Charaktery.Psychologie.Atmosféra.Beznaděj.Únava.Existencionální šmrncnutí.Cena života a smrták v patách.V podstatě jenom tohle stačí S.K. k rozehránní-napínání a vy to víte,protože ho znáte.Bez strašení,duchů a jiných nadpřirozeností,ale jde to.Dokonalý závěr,vyústění.Je to klišé,pořád to opakovat.Prostě je to tak.
Po celou dobu nemělo slabou (což je paradox,vše na cestě) chvilku.Ještě ted žasnu nad zdánlivou jednoduchou úderností.Silnou výpovědí.Rozhodně si nebudete broukat Forever young. :-) Kdyby se dostavil pocit v nohou a v krku vyschnutí,není to jen pocitem.Ti kluci se zadřou pod kůži a vy se budete chtít vrátit a ještě jít...aspon ještě kousek.
Bachmanovka jak vyšitá.A jedna z topky osobních od agniK.
Úcta z těch třista stran,radost,standing ovation.

zpevSusannah
16.01.2020 4 z 5

Zajímavá kniha.
King zde skvěle vykresluje měnící se psychiku jednotlivých hrdinů. Od nadšených slov plných vítězství, odhodlání a síly až po naprostý propad do absolutní temnoty, ze které byl jen jeden možný únik - zastavit se.
Občas jsem měla sama pocit, že cítím puchýře na nohou a s každým výstřelem jsem malinko přivřela oči...
Kniha je nadčasová, přestože světlo světa spatřila už v roce 1979.
Jen škoda toho konce. Byl na mě moc rychlý a tak nějak nedotáhnutý. Knihu jsem zavírala se zmatenými a zklamanými pocity, že jsem se nedozvěděla víc. Možná jsem i těch pár posledních vět ani nepochopila... Teď fakt nevím.
Každopádně čtyři hvězdy jsou absolutně zasloužené!

Limonadovyjoe
07.01.2020 4 z 5

Těch tisíc mil těch tisíc mil
má jeden směr a jeden cíl.
Dílo z roku 1979! Neuvěřitelné.
Kniha je jako samotný pochod napříč celým Maine - zdlouhavá, úmorná, plná fyzických i psychických bolestí. Já sama bych uvítala hned na začátku knihy nějaké bližší informace, proč? Jak daleko? Co je výhrou? abych byla trochu motivována ke čtení jako samotní Chodci.
Co je třeba vychválit, je to že King je schopen udržet vyprávění bez možnosti zastavení nebo odbočení od děje. Prostě jde dál.
Některým klukům jsem fandila a je škoda, že konec je tak utnutý - nějaká oslava a info o výhře by se hodily, protože si to fakt zasloužil.

yamamen
31.12.2019

Moje první knížka od Kinga...přečetl jsem ji během dvou dnů.....příběh mne hodně zaujal už jen proto že sám rád chodím na dálkové pochody a vím jak je to náročné i když se můžete kdykoliv zastavit a na hlavu vám nemíří žádné zbraně připravené k okamžitému ukončení vašeho života....knihu mohu jen doporučit

bookcase
30.12.2019 5 z 5

Neskutečná psychopecka, měla jsem pocit, že jdu s nimi. Ještě teď vstřebávám.

Danielle22
26.12.2019 4 z 5

Na můj vkus pomalý začátek a mohl být delší konec. Jinak prostě dlouhý pochod. :-D Ke konci padaly slzy..

mareksevc
26.12.2019 5 z 5

výborná kniha , zaujímavá od prvých stránok , jedna z najlepších čo som od Kinga čítal

Ilirea25
12.12.2019 4 z 5

Stephen King mě stále více utvrzuje v tom, že z takové banality, jako je chůze z bodu A do bodu B, může být tak dechberoucí a napínavý. Ale konec byl moc uspěchaný a dost odfláknutý. 4*/5

Blaufik
11.12.2019 3 z 5

King se čtenáře nesnaží někam dotlačit a něco mu vnutit. Pouze ukazuje co všechno je člověk ochoten podstoupit v rámci reality show. Čím více utrpení, tím lépe. Každý má svého favorita a s mílemi, které nechávají za zády, se jejich šance na vítězství se mírně zvyšuje.

Přesto však při čtení vyvstává více otázek než odpovědí a pokud čekáte nějakou výraznější akci, tak se také nedočkáte. Jedná se o mrazivý příběh, který by za pár let klidně mohl být příběhem reálným. A já se ptám, kam až je člověk ochoten zajít v rámci reality show a televizní zábavy?

frantisek8863
07.12.2019 4 z 5

Alternativní Amerika, kde se za účast v celostátní soutěži platí vlastním životem. Jen jeden smí přežít a vyhrát výhru podle vlastního uvážení. Stačí hodně dlouhá cesta a 100 mladých kluků a děj si vystačí až do konce závodu a knihy. Příběh je plný emocí, utrpením a postavy jsou dobře vykreslené i s jejich někdy absurdními pohnutkami měnícími se postupem času v zoufalost. Jen jsem úplně nechápal nadšení společnosti a rodiny nechat riskovat životy vlastních dětí. Kde armáda ovládá společnost, slouží jako prostředek k hlídání a kontrole soutěžících. Hlavně byl zvláštní jejich neosobní přístup k zbytečně zmařeným životům chodců. Závěr jsem moc nepobral,stále jsem očekával víc informací a najednou je konec závodu i knihy.