Dívka, již jsi tu zanechal

Dívka, již jsi tu zanechal https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272584/mid_divka-jiz-jsi-tu-zanechal-WNh-272584.jpg 5 2482 659

Píše se rok 1916, když francouzský malíř Édouard Lefevre odchází bojovat na frontu. Jeho mladé manželce Sophii zůstává na památku její portrét, na svou dobu poněkud nezvyklý.

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: ekniha , Ikar (ČR)

The Girl You Left Behind , 2013

dzeta
04.01.2021 4 z 5

Silný příběh se šťastným koncem.

Kačík75
31.12.2020 5 z 5

Moje oblíbená od JoJo. Silný příběh.

Luc00inka
28.12.2020 5 z 5

Opravdu nádherná knížka. Zpočátku jsem si říkala, že když se děj odehrává za války, nebude mě to bavit, ale mýlila jsem se. Hltala jsem každé slovo a moc jsem se do knížky zamilovala.????❤

hlentilka
18.12.2020 5 z 5

Silný příběh, první kniha, kterou jsem od autorky přečetla v elektronické podobě. Od této chvíle jsem přečetla všechny knihy autorky. Mám na ni závislost.

zdenaR
12.12.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem.
Nádherný, smutný příběh, od něhož se nelze odtrhnout.
Zároveň napínavý.
Doporučuji :)))

makyla
08.11.2020 5 z 5

Krásná kniha s tak populárním tématem. Válka x současnost.
Řekla bych, že první třetina knihy je válečný život Sophie a její rodiny.
Druhá třetina se věnuje Liv a obrazu, kolem kterého se rozhoří soudní spor.
V poslední třetině se obě linky střídají, až vyústí ve finále, kde je vysvětleno, jak... Přečtěte si to. :)

ArwenEvenstar
05.11.2020 4 z 5

(SPOILER) Knihu Dívka, již jsi tu zanechal považuji spíše za oddychovu četbu, nicméně i tak kniha předává určité poselství.

Dvě ženy žijící v odlišných stoletích spojuje jedno umělecké dílo a také podobný osud a hlavně životní odhodlanost a síla nevzdat se, protože nikdy nevíte, za kterým rohem se ukrývá splnění vašeho nejhlubšího přání. („Prostě za to, žes to nevzdala. To je někdy samo o sobě hrdinství.“)

Většina děje se točí kolem soudního sporu, který řeší navrácení „ukradeného“ uměleckého díla. Kousek po kousíčku se před námi odkrývá osud hlavní hrdinky Sofie a její rodiny za první světové války. Druhá hlavní hrdinka Liv prožívá v současnosti kvůli restituční kauze peklo na zemi. Odmítá ale podlehnout tlaku společnosti o tom, co je správně a o tom, jak by měly být napraveny válečné křivdy. Koneckonců, nevznikne navrácením díla zpět původním majitelům újma současnému vlastníkovi? Je možné tento problém vyřešit ke spokojenosti obou stran? („Záleží jenom na pravdě. Bez toho řešíš akorát něčí praštěný představy.“)

V průběhu četby přijdete na to, že nikdy nemůžeme házet všechny do jednoho pytle. I váš největší nepřítel může být slušný člověk, jen okolnosti ho postavily do nepřátelské pozice.

V závěru knihy se dozvíme všechny podstatné chybějící informace o Sofii. Řada drobných detailů ale zůstane neobjasněna. Kde se vzali Lefevrovi dědicové? Skutečně Aurelien na svoji sestru úplně zanevřel a věřil zprávě o její smrti?

EleanorJane
29.10.2020 4 z 5

Vždy jsem tvrdila, že nikdy od Moyesové nic číst nebudu, že nemám ráda sladké romanťárny. No, nakonec jsem něco přečetla. Tuhle knihu. A musím vzít svá slova zpět. Mám ráda romány z období války. No a tak jsem tuto knihu ze zvědavosti začal číst, zaujal mne totiž její námět. A výsledek? Přečteno za 3 dny! Prostě mne to vtáhlo a já musela číst a číst, abych se dozvěděla pravdu.

jithunka88
05.10.2020 5 z 5

Krásné čtení, paní Moyes umí psát příběhy

Pumpkin
25.09.2020 5 z 5

Velice příjemné a chytlavé čtení. Víc se mi líbila linka v minulosti, ale celkově hodnotím knihu velmi pozitivně. Určitě vyzkouším i nějakou další od autorky.

LucyBrand
18.09.2020 5 z 5

Silný příběh dvou žen, které zcela nečekaně spojí obraz jedné z nich. Sophie žije na severu Francie, které je za 1. světové války okupováno Němci. Sílu přežít útrapy jí dodává vlastní podobizna - dar od manžela, který odešel bojovat na frontu. O 90 let později se seznamujeme s Liv. Ta žije v Londýně a neprožívá zrovna šťastné životní období. Kniha je rozdělena na dvě části, přičemž první se odehrává během války a končí otevřeně. Ve druhé se přesuneme do Londýna, který zdánlivě nemá s příběhem Sophie nic společného. Velkou roli zde hraje romantika a pár nečekaných zvratů. Dívka již jsi tu zanechal je příběh, který se vám dostane pod kůži. Ke konci knihy jsem měla husinu a měla jsem co dělat, abych udržela slzy, a tak by to podle mě mělo u dobré knihy být.

Fonendoskop
17.09.2020 4 z 5

Zajímavý příběh, plný zvratů, s trochou historie a spoustou dojemných chvil.

Luc.i
15.09.2020 3 z 5

Asi jsem měla moc vysoká očekávání. ... Samotný příběh se mi poměrně líbil ale obě hlavní postavy - Sofie i Liv- mi byly nesympatické. Často jsem se pozastavovala nad jejich chováním , hlavně teda ke konci knížky jak se chovala Liv a jak se rozhodovala mi přišlo hrozně nepřirozené. Celkově 3/5*. Byla to moje první knížka od autorky ale myslím že někdy ještě některou zkusím

Girty20
11.09.2020 5 z 5

Za mě nejlepší ????

zimolka
03.09.2020 4 z 5

Tady ubírám jednu hvězdičku.Kniha byla zatím nejslabší ze všech ostatních,ale ne že by nebyla pěkná.Jen se tu dle mého názoru zbytečně vlekl spor o obraz.Jinak příběh krásný.

lenka6962
15.08.2020 5 z 5

Úžasný příběh. Naprosto fascinující pohled na umění a světovou válku

Katka2382
04.08.2020 4 z 5

Ale jo,je to taková napínavá oddechovka.Na mě tedy už trochu přeslazená.I jsem sama se sebou bojovala abych se nekoukla jak to dopadlo,ale odolala jsem až do úplného konce.

Áďa302
03.08.2020 5 z 5

Moje první knížka od Jojo a byla to naprostá pecka! První část knihy, která se odehrávala v minulosti se četla sama, ale druhá část už mě tak nebavila. Spíš až ten konec. Osudy postav z přítomnosti mě moc nezajímali, ale musíte to přečíst aby jste se dozvěděli co se doopravdy tehdy stalo.
SPOILER
Příchod někoho z dětí z minulosti na konci knihy se dal čekat. Ale kniha jinak naprosto bombová!

acrev
03.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha mě naprosto nadchla! Příběh je nádherně zpracovaný a promyšlený. Knihu jsem přečetla jedním dechem během pár dní. Na jednu stranu jsem se nemohla odtrhnout, protože jsem potřebovala vědět, co se stane dál a na druhou stranu jsem knihu nechtěla dočíst, protože pak příběh skončí, z čehož mi u dobrých knih bývá trochu smutno.
Příběh Sophie byl nádherný. První část se četla opravdu lehce a svižně. Trochu mě překvapil skok do roku 2006, který jsem nečekala. Většinou takovouto změnu v půlce knihy nemám moc ráda a i u této knihy jsem po zjištění přestala na chvilku číst. Ale moc dlouho jsem to nevydržela a nakonec musím uznat, že obě části jsou dobré, napínavé a že i jiný styl obou částí není překážkou, určitým způsobem odděluje oba příběhy a čtivosti to nebrání. Snad se i pěkně doplňují. I když jako asi většinu mě víc bavila první část se Sophie.
Příběh s Liv se mi zdál ke konci možná trochu takový nedotažený. Liv si celou dobu stojí za svým názorem, v podstatě o všechno přijde a jen na základě odhalení Sophiina osudu změní názor o 180 stupňů a všeho by se vzdala. Tomuto jejímu kroku jsem úplně nevěřila. Co se mi ale líbilo, byla určitá paralela mezi životem Sophie a Liv. Obě bojují za nějaké své přesvědčení, obě se dostanou až na dno svých sil, jsou lidmi zavrhovány a jako by za odměnu za jejich utrpení se jim splní jejich sen.
Také konec knihy mě potěšil. Nevěřila jsem, že autorka čtenářům dopřeje happy end (viděla jsem některé filmové adaptace jejích knih), ale zde k oboum příběhům sedl. Celkový dojem z "Dívky" je tedy za mě opravdu úžasný a u několika pasážích jsem byla vyloženě dojatá. Moc doporučuji.

janqa410
30.07.2020 5 z 5

(SPOILER) První kniha od Jojo a skvělá! Zvolené téma mě naprosto uchvátilo a knihu jsem zhltla během několika večerů i přesto, že je téměř pětiset stránková. Životní příběh Sophie a jejich blízkých, na mě udělal obrovský dojem a spoustu toho ve mě zanechal. Snad odjakživa mám slabost pro příběhy z válek. A i když je tento smyšlený, já chci věřit tomu, že Sophie opravdu existovala a přes to všechno, čím si prošla, opravdu svoji lásku Edóurda našla a skutečně zemřeli spolu a šťastní. Válečné příběhy, ať smyšlené či skutečné, ve mě vždy vyvolávají jak pocit bezmoci a lítosti nad zúčastněnými, někdy pociťují i potřebu to příkoří změnit, což samozřejmě již nejde, zároveň jsou ale plné nadějí, víry v něco lepšího. A přesně tohle dle mě, v nás chtěla vyvolat i Jojo. A nevím jak u vás, ale u mě se jí to povedlo! Já tam byla! Seděla jsem u nich na kávě, přihlížela jsem jak Sophii nakládali do auta, viděla jsem tvář komandanta, který ve skutečnosti byl dobrý člověk, vidím ještě teď zamilovaný pár stařečků, jak sedí pod dekou, zalití západem slunce, popíjí kávu, drží se za ruku a jsou prostě spolu. Jsem neuvěřitelně spokojená s nimi a nadšená tvorbou Jojo. Příběh Liv a Paula byl taky moc fajn, fandila jsem jí, jim oběma. A dobře to dopadlo. Ale příběh Sophie to nepřebilo.