Měděná Venuše

Měděná Venuše https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5018/bmid_medena-venuse-ywb-5018.jpg 4 65 12

Marcus Didius Falco série

Měděná Venuše je třetí z řady vtipných antických detektivek, v nichž ožívá každodenní Řím z r. 71, z počátku vlády císaře Vespasiana. Marcus Didius Falco řeší svůj další případ, tentokrát v soukromých službách zbohatlické snobské rodiny propuštěnců. Z klientů se brzy stanou podezřelí, když dojde k vraždě jednoho z nich, a případ se zamotává. Falco brzy odhalí, že v pozadí je soupeření dvou mocných klik majitelů realit, kteří používají nevybíravé prostředky, aby rozšířili své panství nad pozemky a zchátralými činžovními domy: nejednou dochází i na žhářství a vraždy. Užuž se zdá, že se Falconovy hmotné a bytové podmínky konečně zlepšily, aby mohl žít se svou milovanou Helenou, senátorskou dcerou, ale čekají ho další komplikace, nástrahy, nakládačky a nebezpečí... -- "Krysy jsou vždycky větší, než by člověk očekával." Markovi Didiovi Falconovi, smolařskému detektivovi ve starověkém Římě, se hnusí, že musí sdílet vězeňskou celu s hlodavcem, ale je mu téměř stejně proti srsti, když za něho zaplatí kauci stará máma. Jeho urozená milá se stále nemůže rozhodnout, zda o něho stojí nebo ne a Titus Caesar se mu za minulé služby pro Palác odmění obrovskou mokrou rybou. V naději, že si snad zajistí lepší život nebo aspoň pomůže k lepšímu bytu, přijme Falco novou zakázku. V elegantním sídle na svazích Pincijského pahorku ohrožuje tři zbohatlé propuštěnce s dvěma výstředními manželkami mazaná rusovláska Severina Zotica. Ta má hubatého papouška, podivné styky s hadí tanečnicí – a velmi pochybnou minulost. Při sledování této lovkyně bohatství se Falco střetne s bezohlednými majiteli domů, s travičstvím a s ženami bez svědomí, které mají na něho nebezpečně políčeno... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , BB art

Venus in Copper , 1991

Lastodont
30.03.2023 3 z 5

Přečetl jsem to, ale nejsem z toho vodvázanej. Chování a dialogy postav mi do starověkého Říma moc nesedí, to je spíš chování lidí z 20. století.
Také mi poněkud vadil jazyk, akorát nevím, zda to je vina autorky, nebo překladatelky, ale do starověkého Říma prostě nepatří slovo "nazdar" (české obrozenecké, vzniklo v dubnu 1851), "detektiv" (pochází z angličtiny, ale kde byla angličtina a její jazykový vliv půl století po začátku nového letopočtu? to už se mi více líbilo slovo "pátrač", které v knížce také padlo) či dokonce "genocida" (to slovo vymyslel až po druhé světové válce Raphael [Rafał] Lemkin).
Těch "vztahových záležitostí" tam bylo na můj vkus trošku moc, ale to už je věc osobních preferencí.
Také mi to nepřijde jako nějak přehnaně komické - to John Maddox Roberts, který také píše detektivky ze starověkého Říma, je vtipnější a zároveň je jeho popis římských reálií tak nějak uvěřitelnější.
Po výše uvedené drtivé kritice však musím přiznat, že se to dalo číst, nechtělo se mi knížku odkládat, případ je trošku zamotaný, takže je člověk zvědavý, jak se to vlastně všechno seběhlo.
Takže suma sumárum: neodrazuji.

Česneksmedem
28.03.2023 5 z 5

Jak již napovídá název série, hlavní hrdina se jmenuje Falco. Pop-music se ale zrovna moc nevěnuje, zato se pokouší být detektivem. Není to ale žádný James Bond, takže dost často dostane na budku. Třetí díl jsem četl jako první, ale ničemu to nevadilo. Docela jsem se pobavil.

Barbara182
14.12.2020 3 z 5

Ve třetím pokračování Falco řeší soukromý případ (líbilo se mi, že pro změnu nevyšetřoval nic pro palác :-), podobně vtipné a zapeklité jako předchozí knihy, nechyběla Helena Justina, takže se to dobře četlo a určitě se pustím i do dalšího dílu :-)

hanzmb
10.08.2020 4 z 5

V tomto díle autorka zachovala to zajímavé - reálie starého Říma a zajímavý kriminální příběh. Ubrala z toho slazeného, v té době těžko reálného milostného vztahu. Spíš ho dostala do humorné polohy. Zatím asi nejlepší díl.

ariel platto
08.08.2019 5 z 5

Začala jsem číst tento díl jako první ze série a než jsem knihu dočetla, už jsem objednala z bazaru díly předchozí :-)

braunerova
18.11.2016 5 z 5

Vynikající detektivky ze starověkého Říma. Je znát, že autorka má tuto dobu důkladně nastudovanou, nejde jen o reálné osoby a události, ale dobře popisuje i jak římané žili a co jedli. Poznáte svět chudinských čtvrtí, činžáky bez vody a kanalizace a římský proletariát. Detektiv Falco mi připomíná Phila Marlowa, ale je mnohem vtipnější.

kryspin66
23.11.2015 4 z 5

Docela slušná krimi. Falco je opravdu šikovný informátor (vyšetřovatel).

trudoš
20.08.2015 4 z 5

Lindsey Davisová příběh opět rozehrála víc jako humoristický společenský román, než jako čistou detektivku. Nějakého toho pátrání se sice člověk dočká, ale do popředí spíš vystupuje komplikovaný vztah Marka a Heleny - on plebejec a ona dcera senátora. Naštěstí jak má kniha něco málo přes dvě stě padesát stran, není tahle linie tak markantní jako v Bronzových stínech. Samotná detektivní zápletka je solidní a jednoduchá. Příliš mnoho vrahů se sejde na jednom místě a je na Markovi, aby rozklíčoval, který z nich že to smrtelnou ránu vlastně zasadil. Jen mi vadilo, že v závěru se už autorka hodně spoléhá se na výřečnost hrdiny, než na logické jednání. Přesto Měděná Venuše bavila stejně jako předchozí knihy - vyhovuje mi starý Řím, říznutý moderní mluvou a jednáním, které samozřejmě neodpovídá historickým skutečnostem. Ale pravidla hry Lindsey Davisová přednesla už v prvním díle, takže alibi má dostatečně pevné. Okořeněno povedeným mezivztahovým humorem a sympatická oddechovka je na světě.

renefer
19.12.2014 5 z 5

Tento díl je můj nejoblíbenější. Snad proto, že se Falco konečně věnuje skutečné detektivní práci a necestuje někde po světě v zájmu císaře. Taky poznáváme většinu členů jeho rodiny a jeho vztah k Heleně nabírá spád.

Marika Vanova
18.12.2013 4 z 5

Druhá polovina se mi četla lépe a souhlasím s ksander33, že konec byl překvapivý a i v tom, že nebyl nikdo hnán před soud.

ksander33
13.12.2013 4 z 5

Celkem překvapivý konec =)

cori
09.02.2013 4 z 5

Třetí kniha s příběhy detektiva Falcona, který stále ještě nemá dořešený vztah s Helenou, ale podaří se mu ji přemluvit, aby k němu přestěhovala do nového solidnějšího bytu. Bohužel záhy o byt za dramatických okolností přijdou. Věčný smolař Falco je 2x uvězněn a taky zmlácen. Vtipná je scéna s přípravou obrovské kambaly a sháněním nádobí. Opět zajímavý exkurz do starověkého Říma.

starověký Řím historické detektivky

Lindsey Davis