Dilema

Dilema https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452126/bmid_dilema-ZqX-452126.jpg 4 975 975

Pravda by ji mohla zničit. Mlčení zase zničí jeho. Livia nikdy nezažila svatbu snů, protože si Adama vzala v mládí a narychlo. O to víc se teď upíná na oslavu svých čtyřicátých narozenin, na níž bude chybět jen jejich dcera Marnie studující v zahraničí. Adam ale přichystal překvapení – tajně pro Marnie zařídil letenku domů. Když ho však během dne zdrtí šokující zpráva, není schopen ji Livii sdělit, než oslava skončí. Jak daleko zajde, aby své milované ženě dopřál posledních pár hodin štěstí?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Motto

The Dilemma , 2019

Sabča92
09.12.2020 4 z 5

Vydání knihy proběhlo dost v tichosti, a bohužel i ten příběh je vcelku tišší než autorčiny předchozí. Dilema je příběh odehrávající se v jednom dni, konkrétně na jedné dlouho připravované oslavě. Příběh sledujeme očima dvěma hlavních hrdinů Livie a Adama. Na straně Livie tak vnímáme její nadšení z oslavy a na straně Adama pak naopak smutek a zoufalství. V jednotlivých kapitolách se ale kromě upřednostněné oslavě věnujeme i minulosti hrdinů. Odhaluje se nám celá řada rodinných dramat jako například odmítnutí rodiny, potrat, nevěra nebo lži. Co všechno jsme schopni obětovat pro lásku? Dilema je jiná kniha, je to velké rodinné drama, které se četlo na jednu stranu moc dobře, protože jsem knihu nemohla odložit, ale na druhou stranu se četlo s bolestným srdcem.

JANIDE
07.12.2020 5 z 5

Kniha se mi libila, každý má své dilema, se kterým se pokouší popasovat sám....doporučuji přečíst.

Višnička
05.12.2020 5 z 5

Tak já půjdu asi proti proudu - za mě jednoznačně nejlepší knihy této spisovatelky! Možná to je tím, že mě tak neberou "thrillery", kde je vše od začátku a dané a všichni víme jak to dopadne. Toto bylo opravdu spíše rodinné a vztahové drama, kniha mě chytla první větou a už mě nepustila, přečteno na dva zátahy, musela jsem vědět co nejrychleji jak to dopadne. Doporučuji!

KatChiss
04.12.2020 4 z 5

3,5/5
Od autorky jsem četla Přiveď mě zpátky a hodně se mi líbila. Proto jsem si Dilema chtěla přečíst. Ale pozor, není to thriller, ale rodinné drama. Naštěstí jsem to zjistila ještě před čtením, takže jsem pak nebyla zklamaná.
Příběh se odehrává během dvou dnů a mapuje rodinu - manželský pár a dvě dospělé děti. Hlavním tématem je narozeninová oslava Livie (matky), která slaví 40 let. Neměla honosnou svatbu, proto už 20 let plánuje tuto oslavu. Jenže se stane něco nečekaného.
V první řadě chci říct, že jsem vůbec nechápala, proč se ta oslava tolik řeší. 20 let ji plánuje, 20 let na ni šetří. Tohle jsou typičtí Američani. Doufala jsem, že oslava brzy skončí, ale ona probíhala až skoro do úplného konce knihy. Nicméně příběh nebyl jen o té oslavě. Odkrýval rodinnou tragédii, tajemství a vypořádávání se s žalem a smutkem. V příběhu vystupovalo větší množství postav, které byly pro hlavní protagonisty důležité. Byli to jejich blízcí přátelé, které člověk v těchto těžkých chvílích potřebuje.
Nejvíc ze všeho se mi líbily vztahy mezi jednotlivými postavami. Bezmezná láska mezi Livií a Adamem. Vztah dcery a otce mezi Adamem a Marnie. Vztah otce a syna mezi Adamem a Joshem, který se v průběhu příběhu vyvíjel. Vztah Adama a jeho otce, který vždy věděl, jak svého již dospělého syna podržet. Přátelský vztah mezi Adamem a Nelsonem, který byl spíše bratrský - ten se mi líbil možná ze všeho nejvíc.
Poslední kapitoly mě naprosto rozdrtily. Autorka bravurně popsala tragické situace plné žalu a já pocítila jen zlomek toho, co musí lidi zažívat v takových chvílích.
Za knihu děkuji @knizniklub a @radablazek

Magdyla.8
03.12.2020 2 z 5

Kdo čeká psychothiler tak se nedočká, tento příběh je spíše rodinné drama. Tato kniha byla pro mě z těch slabších od spisovatelky. Příběh se četl rychle,svižně ubíhal, ale lži které se skrývaly pod povrchem jsem tak neprožívala jako kdysi. Postava Marnie mě přímo štvala, její oblíbenost všech okolo taky a očekávala jsem nějaký epický konec u kterého by to bylo to pravé ořechové a ten správný thiler, ale nic nepřišlo... je to škoda, kniha s jiným koncem by na mě jinak působila. Příběh mě jenom přesvědčil, že není dobré si ve vztahu tajit všechny tajemství za každou cenu a je lepší je někdy říkat.

Veronika2692
30.11.2020 4 z 5

Líbila se mi, stejně jako všechny její předešlé. Celý příběh byl fajn, jen jsem asi čekala, že přijde ještě nějaké wow finále, a to se úplně nekonalo. Ale v každém případě je to příběh, ze kterého bysme si všichni mohli vzít ponaučení.

Ajuszka
30.11.2020 5 z 5

Nic jiného než luxusní čtení jsem ani neočekávala. Vy, co máte taky rádi knihy od B. A. Paris, si rozhodně musíte přečíst i tuhle.

Setkáváme se zde se sympatickým párem Lyvií a Adamem, Lyvie se chystá na svou velkolepou oslavu narozenin. Každý z nich má ovšem své tajemství. Tajemství, které se týká jejich dcery Marnie.

Musim říct, že do poslední stránky jsem doufala.. No nic, přesvědčte se sami

hs777
29.11.2020 5 z 5

Excelentní psychodrama. Vysněná narozeninová oslava, dvě tajemství a obrovské dilema - svěřit se a sdílet, nebo mlčet a ochránit... a přitom obojí je špatně. K přečtení mě nalákal komentář Šánky a i já vřele doporučuji.

sabiburesova
29.11.2020 5 z 5

Autorka mě opět Nezklamala, i přes to, že tahle kniha byla jiná... každopádně při čtení jsem zapomínala dýchat a pobrečela jsem si taky dost. Úžasná kniha, jedna z nejlepších tento rok

kalinkacz
28.11.2020 3 z 5

Ach jo, proč jen tohle není psychothriller, který autorce tolik jde... Toto rodinné drama znělo skvěle... Autorka mi opět ukázala, že píše tak čtivě a napínavě, že jsem i tuto její novinku přečetla na dvě posezení... Co mě ale zklamalo bylo to, že veškerá tajemství mi autorka odhalila na prvních 70 stranách a já očekávala, že si se mnou začne hrát a na konci, byť se jedná o rodinné drama, tak přijde nějaký ten zvrat a wow... Místo toho jsem dostala jen to, co říká anotace - tedy, že Adama udělá vše pro to, aby tajemství před svou ženou utajil... Každému je již podle anotace jasné, že to všechno musí prasknout, ale já prostě čekala více než jen to... Velká škoda a doufám, že autorka příště přijde s něčím více propracovaným...

Katulinka69
28.11.2020 3 z 5

Přečetla jsem jedním dechem . Trochu jsem čekala nějaký zlom, který nepřišel, ale přesto se mi knížka líbila

Terka1975
27.11.2020 4 z 5

Thrillery této autorky nepatří úplně k mým oblíbeným, ale tohle bylo něco úplně jiného. Psychologické rodinné drama, kde všichni moc přemýšlí co říct, neříct a kdy, aby byli dostatečně empatičtí a nezranili city druhých. Bylo to hodně uvěřitelné a čekala jsem nějaký zázrak na konci, ze vše bude jinak, ale realita taková nebývá. A tak jsem poslední strany dočetla přes slzy v očích.

Lukeronka
23.11.2020 3 z 5

Čtivé to bylo, ale zajímavé moc ne :( Až ten konec byl napínavý, člověku uplně trnulo z toho, jak se to odvíjelo, ale jinak se celou knihu nedělo nic jiného, než že hlavní hrdinové, každý ve své vlastní kapitole, řeší, jak druhému říct své tajemství... To ale od začátku víte, takže je to v podstatě jen čekání na to, kdy to teda přijde. Ostatní knihy autorky mám v oblíbených, tahle bohužel zklamala.

raty
23.11.2020 5 z 5

Kniha "Přiveď mě zpátky" mě málem odvedla od její autorky. Naštěstí jsem se pustila i to této novinky. Toto skvělé psychologické drama je podle mě zatím její nejlepší knihou. Perfektní sonda do myšlení lidí v situaci, kdy žádné rozhodnutí nepovede k správnému řešení. Bravo!!!

ladyka
22.11.2020 5 z 5

Teda,tak to jsem nečekala! Takové napětí a propletenec, do něhož se manželé dostali s dobrými úmysly chránit jeden druhého,svou rodinu...Naprosto souhlasím se Šánkou - velmi zdařilé rodinné drama (nikoli thriller), nedočkavě jsem musela číst dál a dál... Jen nečekejte velké zvraty ani bohatý děj,je to spíše o pocitech,myšlenkách a domněnkách. Čekala bych vyšší hodnocení, já dávám plný počet bez sebemenšího zaváhání! Spolu se Za zavřenými dveřmi řadím mezi to nejlepší od autorky. Rozhodně doporučuji - jen si o ději nic nezjišťujte předem,já knížku četla rovnou a o to byla víc překvapená/nepřipravená na emoční smršť..

Kočička911
19.11.2020 3 z 5

To teda bylo nic moc.. A rozhodně ne to co jsem čekala od tak dobré autorky..
Docela zklamání..

TessaJean
19.11.2020 3 z 5

Jen na úvod bych ráda řekla, že miluju knihy od B. A. Paris , a tak když jsem se dozvěděla, že má vycházet její nová kniha, věděla jsem, že ji musím mít. Tentokrát jsem byla ale dost zklamaná. O thriller se rozhodně nejedná, je to spíš rodinné drama, které ale nemá dostatečně propracovanou zápletku a přijde mi, že autorka místy vařila z vody a já si říkala, co to tam sakra píše a proč? Vždyť je to úplně o ničem. Děj se točí vlastně jen okolo rodinné oslavy, přitom manžel se rozhoduje, jestli manželce říct či neříct onu osudnou událost. O ničem jiném kniha není, i když jsem čekala alespoň na konci nějaký zvrat. Nicméně nutno podotknout, že autorka píše alespoň čtivě, takže jsem to měla rychle přečtené a už se k ní nikdy nevrátím. Přijde mi, že každá její další kniha je horší a horší…

Dela111
19.11.2020 4 z 5

V této knize se B. A. Paris vydala do jiného žánru než jsme u ní zvyklí. Napsala psychologické drama a já bych řekla, že se jí tento výlet povedl tak napůl. Námět vybrala výborně, přímo silný kalibr.
Říká se, že na špatné zprávy je času dost, ale platí to tak pokaždé? Toto dilema řeší hlavní postavy Livie a Adam. Oba chtějí něco tomu druhému říct, ale oddalují to, aby zbytečně neublížili, aby nezkazili jiný okamžik.

Tato kniha měla velký potenciál, ale neřekla bych, že ho autorka úplně využila. Výborná je poslední čtvrtina knihy. Děj, který jí předchází - přípravy na oslavu, oslava samotná a zároveň popis váhání a rozpolcenosti obou hlavních postav, to vše na mě působilo místy trochu povrchně a po určitém čase jako už zbytečně natahované. A to by nemělo, protože právě toto dilema mělo být vykresleno nejlépe. Naopak výborně napsané bylo emočně vypjaté velké finále.
Moje hodnocení je 70%.
Jak už tu jednou padlo - čtenářky knih Liane Moriarty budou touto nadšené a slupnou ji jako malinu ;-).

Šánka
17.11.2020 5 z 5

Teď jsem dočetla a musím to ze sebe vypsat. Kdyby to šlo, tak bych nejraději B. A. Paris vzkázala, ať nechá psaní thrillerů pro ženy jiným spisovatelkám, (je jich dost), a napíše hodně podobných knih jako je Dilema, (takových je málo). Za mě nejlepší autorčina kniha, a to se mi její thrillery líbily!
Tohle je skvěle napsané rodinné psychologické drama s hlubokým popisem citů a jednání všech postav. To dilema, které se táhne celým příběhem je tak silné, napínavé, že jsem měla velkou chuť podívat se na závěr,....neudělala jsem to.
Výborná kniha, nechápu tak nízké hodnocení a doporučuji !!!

Adris
17.11.2020 4 z 5

⭐️⭐️⭐️⭐️
Tedy, toto rodinné drama ve mně vyvolalo silné emoce. Ač to není thriller... vlastně, z určitého úhlu pohledu by mohlo jít o horor, příběh se mi moc líbil. Dokonce tak, že knihu si u B A Paris zařadím na své třetí oblíbené místo.

A jak stále opakuji, a zde se to jasně ukazuje, je třeba, aby mezi sebou lidé více komunikovali a řešili problémy společně.

Kdo rád knihy od Moriarty, myslím, že kniha je pro něj.