Digitálna pevnosť

Digitálna pevnosť https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32253/bmid_digitalna-pevnost-FOK-32253.jpg 4 2380 220

V americkom Národnom bezpečnostnom úrade vznikne v záujme boja proti organizovanému zločinu, mafii a terorizmu najvýkonnejší počítač na svete TRANSLTR. Jeho cieľom je dešifrovať elektronickú poštu sveta zločinu. S touto predstavou nastúpi do úradu aj jeden z najlepších japonských kryptológov a expertov na počítače Ensei Tankado. Časom však zistí, že TRANSLTR dešifruje aj elektronickú poštu celkom nevinných ľudí. Odíde z úradu a začne proti nemu bojovať – vymyslí algoritmus, ktorým sa pokúsi nielen zneškodniť TRANSLTR, ale preniknúť aj do informačných trezorov Národného bezpečnostného úradu. Hrozí prezradenie všetkých tajných informácií týkajúcich sa americkej vlády, tajných služieb, vývoja najnovších zbraní a priemyselných technológií... Vedenie úradu na čele s veliteľom Strathmorom, hlavnou kryptologičkou Susan Fletcherovou a jej snúbencom Davidom Beckerom sa pustia zachraňovať informácie nedozernej hodnoty.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Digital Fortress , 1998

Merlin_CZ
19.09.2021 4 z 5

Fajn čtení, sice trošku zastaralé technologie, ale napínavý příběh a bavilo, takže doporučuji.

Paldiny
15.08.2021 2 z 5

„Kto bude strážiť strážcov?“ je otázka akú si kladie Dan Brown vo svojej prvotine. Na úvod nie zlý námet, no s ďalším popisom deja vystávajú otázky, na ktoré sa už odpoveď hľadá ťažšie. Máme tu tajnú organizáciu o rozpočte 20 miliárd, pre ktorú maká 25 000 vysoko kvalifikovaných ľudí v obore matematiky, techniky, IT či kryptológie. A z tejto masy ľudí tu máme štyroch, ktorí si prejdú peklom a piateho, civila, ktorý má byť poslednou inštanciou kdesi v Španielsku. Pýtate sa, čo potom ostatní? Odpoveď je prostá, ono je sobota a vtedy národná bezpečnosť na kontrolu všetkého spí. A tak sa v jeden pekný víkend môže v hlavnej budove odohrať súbežne vražda aj rezignácia prístroja za miliardy a nebyť vo finále ako v peci, tak si rozuzlenie toho čo sa v nej odohralo, počká až na upratovačku, ktorá bude v pondelok ráno polievať kancelársku zeleň. Brown tu načrtá otázku nerešpektovania súkromia, o ktoré nás majú pripravovať tí, čo nás chcú za každú cenu chrániť. Samotná hranica, kam by sa už zájsť nemalo ale zostáva na čitateľovom úsudku. Do jadra skutočného konfliktu sa tak nepozrieme, zostávame len vo fiktívnom svete, kde mi okrem iného vadilo aj to, že mozgy s IQ 180 sa potácali s otázkami, na ktoré som ja s bežným IQ poznal odpoveď kapitolu-dve pred nimi. Na druhú stranu je kniha svižnejšia ako autorov Bod klamu. Kvalitatívne ale vidím DIGI Pevnosť o nejaký ten megabajt nižšie.

TaNya_
16.04.2021

Ne-e toto nebylo tak dobré. Prostě tomu něco chybí. Nebo možná to digitální prostředí nebyla správná volba pro někoho jako Brown.

RoBertino27
15.03.2021 4 z 5

Navzdory celosvětové hysterii kolem Šifry mistra Leonarda/Da Vinciho kódu byla Digitální pevnost první knihou, kterou jsem od Browna četl. Později se mi do jisté míry vybavila určitá alegorie se Steve Berrym, i když tam už je zase agentský všeuměl, takový typický brouk Pytlík (všude byl, všechno ví, všechno zná a navíc umí). Pevnost mě bavila rozhodně mnohem více než Anatomie lži, čtená ve stejné době.

MirKop
29.01.2021 5 z 5

Po přečtení mutačního zašifrovaného řetězce Digitální pevnosti jsem vůbec netušil, že je to autorova prvotina. Za mě super knížka - ač jsem matematický antitalent, tak tady jsem se nějak s těmi všemi šiframi, kódy, superpočítači a mutačními řetězci zžil tak, že jsem si nepřipadal ani tak v nějakém surrealistickém světě, ale jako bych byl jeden z těch dešifrantů - natolik mě knížka pohltila.

Za mě 5 ⭐️ zasloužených

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Super, číta sa jedným dychom.

Nšo-či
08.12.2020 5 z 5

Tak jako každé dílo, od tohoto autora, i tohle je skvělé.

kamila5406
30.11.2020 odpad!

Nuda nic víc

icezero
25.11.2020 2 z 5

Pro mě jde poznat, že jde o první dílo. Sice je příběh zajímavě zpracovaný, ale nějak sem se nemohl začíst a některým věcem uvěřit. A to i když mi třeba části v jiných knihách Dana Browna přišly vic přitažený za vlasy, ale byly pro mě líp napsaný. Přesto digitální pevnost nezklamala... Ale ani nenadchla

vlkove
15.11.2020 4 z 5

Digitální pevnost je rozhodně nejslabší kniha jakou jsem od autora četla, ale i přesto nelze říci, že byla kniha špatná. První polovina knihy je méně záživná, obzvláště sto stránkový rozjezd, byl pro mě opravdu náročný. Celkový příběh je propracovaný a autor určitě musel dlouhou dobu studovat podklady, tak aby příběh byl komplexní. Hlavní hrdinové jsou příjemní. Musím se přiznat, že mi nejspíše nesedlo ani téma světa techniky a programátorů. Mnohem raději čtu o náboženských motivech a proto, přednostně doporučuji autorovu sérii s Robertem Langdonen.

Booklice
18.10.2020 4 z 5

Když jsem před lety sáhla po Šifře mistra Leonarda, nedočetla jsem ji. Bylo to proto, že jsem po ní sáhla ještě moc brzy, ale slíbila jsem se, že se k ní vrátím. Když pak vyšel Počátek, vzala jsem ho se zvědavostí mamce a do týdne přečetla. Uvědomila jsem si, že mě Brownovy knihy budou bavit. Ale předtím, než se vrátím k šifře, jsem se rozhodla, že začnu číst jeho knihy od začátku. Ne, že by navazovaly nebo se tak číst měly. A musím říct, že jsem byla Digitální pevností velmi překvapena. Od prvotiny jsem čekala, že nemusí být to pravé, ale mýlila jsem se. Kniha mě velmi rychle strhla do děje. Byla napínavá a měla překvapivé vyústění. Je pravda, že jsem pár věcí odhadla už během čtení, ale i přesto jsem takový konec nečekala.

Adlinkaa
01.10.2020 5 z 5

Tohle byla moje poslední nepřečtená kniha od Dana Browna. Čekala jsem ledacos, protože tento spisovatel mě stále nepřestává překvapovat, ale nutno dodat, že až takhle dobrou knihu jsem tedy opravdu nečekala. Byla opravdu třešničkou na konec.

magdalena7278
11.09.2020 5 z 5

Poslední kniha od Browna, která mi chyběla. Když už ji mám přečtenou, tak mě i mrzí, že jsem se na ni nevrhla dříve. Bavila mě. Panečku ta mě bavila. I když tam nebyl Langdon a bylo tam plno počítačové techniky. Příběh, kde se vše točí kolem záhadného programu (se kterým si neví rady ani nejlepší dešifrovací počítač v NSA) a kódu k jeho zastavení, bez kterého by nejutajovanější bezpečnostní informace padly do rukou každého hackera. Jde trochu poznat, že je to autorova prvotina, ale i tak je skvělá! Brown prostě umí.

ydnac
02.09.2020 5 z 5

Za mě skvělá kniha, od Dana Browna čtu všechno a všechno se mi líbí :-)

pablito
09.07.2020 3 z 5

Kdyby to nebyl Dan Brown a kdybych to nečetl po Šifře mistra Leonarda, tak bych dal hvězdiček víc, ale laťka už byla nastavena.

Greenfingers
09.07.2020 3 z 5

Dan Brown odvedl svůj klasický standard. Ničím mě nepřekvapil, ale také neurazil. Zdá se, že své řemeslo autora thrillerů ovládá k plné spokojenosti milovníků tohoto žánru.

iskovsky
09.06.2020 4 z 5

Aj keď problematika zabezpečenia vládnych počítačov nie je práve môj rybník, musím priznať, že ako celok sa mi to veľmi dobre čítalo... chýba tu sice charizmatický hrdina typu Roberta Langdona, ale možno práve preto som od knihy nemal tak veľké očakávania, čo vo výsledku prinieslo veľmi príjemné oddychové čítanie...

smudlajs
11.02.2020 4 z 5

Napínavý příběh, ve kterém dochází k několika důležitým zvratům. Při čtení jste stejně zmateni jako hlavní hrdinka a nevíte komu vlastně důvěřovat. Za mě celkem povedená kniha, ale Robert Langdon to není.

Lenka1386
28.01.2020 3 z 5

Tahle mě asi od Dana Browna bavila nejmíň. Přesto si ale rozhodně nemyslím,že by byla špatná. Akorát jsem je četla všechny za sebou a tuhle jako poslední a už na mě těch kódů a kryptografie prostě bylo moc...

Pralinka1910
16.01.2020 5 z 5

Digitální pevnost má děj rozdělený do dvou linií - jedna se odehrává v Evropě díky Davidovy druhá na základně ve Státech.Obě se prolínají, diskuze o tom, která dějová linka je zajímavější jsou zbytečné, obě se nakonec zdárně spojí. Dan Brown je skvělý vypravěč, příběh považuji za atraktivní. Ćetla jsem starší vydání a obal knihy se mi opravdu nelíbil.