Dievča, ktoré si tu zanechal

Dievča, ktoré si tu zanechal https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223443/mid_dievca-ktore-si-tu-zanechal-IMn-223443.jpg 5 2482 659

Píše sa rok 1916. Francúzsky maliar Edouard Lefevre zanecháva svoju mladú manželku Sophie a odchádza bojovať na front. Mladej žene po ňom zostáva na pamiatku len jej portrét, na tie časy trochu zvláštny. Keď ich mestečko padne do rúk Nemcom, obyvatelia sa ocitnú na hranici absolútnej biedy. Pre kúsok chleba niekedy riskujú holý život. Vtedy portrét upúta pozornosť nového kommandanta. Dôstojník je obrazom takmer posadnutý a Sophie je odhodlaná riskovať všetko – rodinu, povesť, život –, len aby sa znova stretla so svojím manželom.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (SK)

The Girl You Left Behind , 2013

Lena78537
10.01.2023 3 z 5

Pro mě asi nejslabší kniha autorky. Fajn téma a potenciál. Oba příběhy jsou za mě nepropracované a nedotažené, jakoby spíchnuté horkou jehlou.
Obě hrdinky mě většinou štvaly svou naivitou a chováním. Romantická linka je nevěrohodná a místy až přehnaná. Tahle kniha mi nesedla tak, jak jsem od ní očekávala.

ElikaS
14.12.2022 4 z 5

Do knížky jsem se pustila, díky čtenářské výzvě. A na začátku jsem z ní byla nadšená, kapitoly z průběhu první světové války byly úžasné a byla jsem hrozně zvědavá, jak příběh bude pokračovat. Pak ale bohužel nastal střih a dostali jsme se do současnosti a já měla hrozný problém se znovu začíst. Nepomohla tomu ani změna formy vyprávění na er formu, kterou obecně moc nemusím, ale tady mě vyloženě rušila.
Z linky, která se odehrává v přítomnosti, mě nejvíce zaujal eticko-právní spor, který se zde řešil. Upřímně jsem si nebyla jistá, na jakou stranu se přiklonit a celá ta myšlenka mi přišla hodně zajímavá.
Samotná romantická linka současnosti byla hodně čitelná a předvídatelná. Při čtení jsem si byla jistá, že předvídatelný je i výrok soudu, ale tam mě některé věci v soudním procesu příjemně překvapili.
Kdyby knížka vyprávěla pouze příběh Sophie byla by na 5 hvězdiček, kdyby naopak vyprávěla pouze příběh Liv, bylo by to maximálně na tři hvězdičky. Vzhledem k tomu, že se oba příběhy doplňují dala jsem 4 :-)

Titas9001
22.11.2022 5 z 5

Nedosahuje to kvalit Než jsem tě poznala, ale stejně hodnotím vysoko. Příběh obrazu, který sehrává u dvou žen v různých dobách důležitou roli. Vlastně u obou jako vzpomínku na nedávnou minulost. Trochu více mě bavila první část - doba 1. světové války, která se zdála z mého pohledu věrohodnější.

Michelleee
02.11.2022 4 z 5

Další krásná kniha od Jojo. Děj začíná roku 1916 ve Francii, při 1. světové válce. Tuto první část jsem četla déle. Bavila mě, ale druhá mi utíkala rychleji. O 90 let později se seznamujeme s Liv, která žije v Londýně a vlastní Dívku, již jsi tu zanechal. Poté se nám vše postupně odhaluje a zamotává.

nikola3345
19.10.2022 4 z 5

Kniha byla opravdu dobře čtivá. Moc se mi líbily dvě dějové linky a dechberoucí závěr. Celý nápad s obrazem byl geniální. Opravdu zápletku oceňuji. Celou dobu jsem hlavním hrdinkám fandila. Závěr byl povedený. Mám ráda šťastné konce.

Lucie21352
06.09.2022 5 z 5

Na začátku jsem si myslela, že se jedná o další román pro ženy (hromada lásky a emocí)... ale musím uznat, že ten příběh je dokonalý. Truchlící žena, kterou vrátí do života nová láska a pátrání v historii po osudech cizích lidí. Od poloviny knihy už jsem nevnímala jak při čtení běží čas a každá okolnost, která mě donutila přestat číst mě rozčilovala. Doporučuji všem, kterým nevadí trocha romantiky a mají rádi napětí a historii.

TamaraKrejčí
29.08.2022 5 z 5

Krásné čtení, J.M. mě opět nadchla..

B18r
28.08.2022 5 z 5

Autorka nezklamala. Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Je to silný příběh.

knihovniceS
14.08.2022 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal
Krásný, silný a velmi smutný příběh se odehrává ve dvou časových linkách, poznáváme Sophii v příběhu z minulosti, kdy její muž odešel do války a zanechal jí pro vzpomínku obraz s názvem v titulu knihy. Prolíná se v současnosti s vdovou Liv , před 10 lety dostala od manžela právě tento obraz, který levně koupil na ulici. Děj začíná r. 1916 ve Francii, zuří 1. světová válka a při čtení mi běhal mráz po zádech. Nerada čtu válečné romány, ale nemohla jsem knihu odložit. Myslela jsem, že vydechnu při čtení příběhu ze současnosti, ale omyl. Román plný napětí doporučuji a dávám 5 hvězd.

LuccyS
10.08.2022 5 z 5

Opět krásná kniha od této autorky nezklamala. Příběh je velmi zajímavý, knihu jsem nemohla odložit a přečetla jedním dechem. Po delší době opravdu kniha s moc hezkým a zajímavým příběhem. Mohu jen doporučit

Aleh
18.07.2022 4 z 5

Vrátila jsem se ke knize Dívka, jíž jsi tu zanechal. Bylo zajímavé sledovat osud Sophie, ale zároveň mě zaujalo i "putování" Sophiina portrétu prostorem a časem, který se téměř po 100 letech objevil doma na stěně u Liv, která jej dostala darem od svého manžela...
Krásný čtivý příběh od Jojo Moyes.

LuciKo
13.07.2022 5 z 5

Příběh o dvou ženách, které od sebe dělí 90 let. Co si z této knihy odnáším je jejich neochvějná víra v dobro. Že všechno dobře dopadne. Neskutečně silné dílo, které mě v průběhu jeho čtení několikrát přivedlo k slzám. Děkuji za konec, který autorka zvolila. Jsem nadšená a myslím, že mi tato kniha bude v hlavě rezonovat ještě dlouho.

Kekik
11.06.2022 5 z 5

Příběh je psán ve dvou časových rovinách. Bála jsem se, že příběh ze současnosti nebude tak zajímavý, což se většinou stává. Zde jsem ale spokojená jak s příběhem Sophie, tak s příběhem Liv. Obě linky jsou zajímavé. Ta se Sophií o chlup lepší, ale opravdu jen o chloupek. Sophie nás provede nelehkým životem za první světové války. Ovšem i Liv se potýká s těžkostmi. Musí se vyrovnat se smrtí manžela, finančními problémy, a do toho zřejmě přijde o milovaný obraz.
Postavy jsem uvěřitelné. Jejich chování pochopitelné.
Čtení mě pohltilo. I když je kniha obsáhlá, nenudila jsem se ani jednu stránku. Ba naopak. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout.
Z knihy jsem si odnesla ponaučení, že je důležité neztrácet víru.

Čtenářská výzva 2022: Téma 7. Kniha, jejíž autor je starší o 22 let než já.

krejcovka76
06.06.2022 5 z 5

Nemám ráda příběhy z války obzvlášť teď, kdy bohužel i v dnešní době je válka blízko, nezmizela, naopak se přibližuje víc a víc a člověk najednou ztrácí svoje jistoty. A pak po přečtení příběhu Sophie si jen připomene, že člověk vydrží mnohé utrpení pro svoje blízké a milované. A i v dnešní době se k nám dostávají příběhy z Ukrajiny nesoucí odvahu, vytrvalost a hlavně naději. Příběh Liv a Sophie byl na jednu strany podobný, na druhou stranu tak rozdílný a spojovala je jedna jediná věc. Kniha mi připomněla seriál Náhrdelník s úžasnou Libuškou Šafránkovou.

podko_lenka
17.05.2022 2 z 5

(SPOILER) Opravdu nečtěte, pokud nechcete prozradit pasáže.
Tohle je má první přečtená kniha od Jojo Moyes. Sáhla jsem po ní po těžší četbě (King nebo 2. sv. válka), abych trochu odlehčila hlavě. Čekala jsem jen krátký úvod ohledně roku 1916, takže mě překvapilo, kolik této části bylo věnováno místa. Ale proč ne. Bylo to čtivé, zajímavé. Nicméně druhá půlka mě nepotěšila. Velmi brzy jsem zjistila, jak mi vadí Livina povaha, její iracionální chování i uvažování. Charakter její postavy mi přišel nehodný tomu být jednou ze dvou hlavních (předpokládám kladných) postav. Bohužel se to poté zvrtlo i u Sophie, Lilian a jejího rozhodnutí neodejít a nakonec ztratil mé sympatie i Paul. Nesmyslným pasážím pak kralovala část, kdy probíhá soud, kde má být vynesen rozsudek a účastníci samovolně a šťastně opouští síň, aniž by jim to někdo povolil a jednání ukončil. A ještě se úředníček rozhodne jen tak vrátit obraz z úschovy... V podstatě jsem od druhé poloviny knihy začala ztrácet pozornost a někdy ve tři čtvrtě knihy jsem si řekla, že to je slušná harlekýnská slátanina.
Ano, vím, je to kniha. U scifi také nikdo nečeká, že je to popis reálných událostí. Ale od takové knihy bych nějakou uvěřitelnost čekala. V průběhu čtení jsem v duchu ubírala z maxima hvězd, až jsem se dostala na jednu. Ale za první půlku něco navíc dávám.
Mé hodnocení se hodně liší od ostatních (nejen délkou :) ), za což se omlouvám většině, které se knížka líbila. Ve mně vyvolala emoce jako "ztráta času" nebo "takový paradox" a tuto autorku odkládám na neurčito.

Pavlaj
24.04.2022 5 z 5

Knížku jsem před pár lety dala dceři. Z knihovny jsem jí vytáhla teď (tj. začátek dubna 2022), když jsem zoufale potřebovala myslet na něco jiného než na fotky z ukrajinské Buči. Doufala jsem v něco, co bude jednoduché, s happy endem a u čeho se nemusí vůbec, ale vůbec přemýšlet. A ono se ukázalo, že je to z okupované Francie za Velké války…
Nakonec ale splnila účel. Je to běžný, zručně napsaný romantický příběh. I když je z války, nepopisuje žádné velké hrůzy (nebo se mi možná vinou současné reality posunula měřítka). Místy mi připomněla Némirovské Francouzskou suitu. Ta je kvalitnější, přestože není dokončená.
Normálně bych hodnotila níž, ale teď dávám knize pět hvězdiček za to, že mě i v téhle šílené době dokázala přivést na jiné myšlenky.

Vendy1993
01.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Naprosto úžasná kniha, četla jsem jí pomalu, vychutnávala si příběh Sophie i příběh Liv a doufala, že to dopadne všechno tak jak to nakonec dopadlo ;) ;) vřele doporučuju ;) ;) je to kniha pro romantické duše, jako jsem já

Gabetka
18.02.2022 4 z 5

První část odehrávající se ve Francii během první světové války byla čtivá a napínavá od první stránky až ke svému konci. Skok k současnému příběhu Liv byl nenadálý a měla jsem pocit, že začínám číst úplně novou knihu. Naštěstí i zde se čtenář rychle ponoří do příběhu a brzy chápe spojitost s první částí. Příběh ubere na tempu během soudních tahanic, ale závěr to dokáže vynahradit. Autorka až do finále drží minulost v tajnosti a vy doufáte, že to třeba pořád může dopadnout dobře. Doporučuji.

KACABAK
17.02.2022 4 z 5

Klasicky čtivá kniha od této autorky. Hlavním dějem jsou přítomny válečné události ve Francii, krutý německý důstojník, krásná a naivní Sophie a OBRAZ. Určitě Vás překvapí, jaký osud může mít obraz, snad zachránil i život, rozhodně ale život někomu zkomplikoval. Sophie je pracovitá žena, která vaří ve své restauraci ve Francii, bohužel za války, musela krmit německé vojáky. Ale, co by člověk neudělal, aby přežil

Loire
11.02.2022 5 z 5

Kniha byla velmi zajímavá. Líbilo se mi, když jsem se ocitla úplně v jiné době, kdy probíhala ještě válka. Kniha byla místy i velmi smutná, tím, čím si hlavní postava musela projít a co vše musela vytrpět, ale zároveň i se šťastným koncem.