Drasticky děsivý Dexter

Drasticky děsivý Dexter https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207/drasticky-desivy-dexter.jpg 4 581 110

Dexter série

Dexter Morgan není právě typ člověka, kterého byste si přivedli domů a představili ho své matce. I když je zábavný a má nádherně ironický smysl pro humor, jedna z jeho charakterových vad (má vražedné sklony) může působit dost odrazujícím dojmem. Ale v jádru je Dexter dokonalým gentlemanem a skutečnou oporou své sestře Deb, miamské policistce, a zajímá se jen o odklízení lidí, kteří si jeho zvláštní návštěvu skutečně zaslouží. Dex je dost pohledný, ale naprosto nevšímavý (upřímně, i trochu zmatený) k zájmu, který o něj projevují ženy. Přes skutečnost, že nemůže vystát pohled na krev, pracuje na oddělení miamské policie jako specialista na analýzu krevních vzorků; tato práce mu umožňuje sledovat zprávy o nejnovějších zločinech a mít oči otevřené k vyhlížení své nové oběti. Dexterův dokonale uspořádaný život je náhle narušen, když se v Miami objeví druhý, mnohem nápadnější sériový vrah. Dexe fascinuje, dokonce i přivádí k nadšení, že tento druhý vrah má styl připomínající jeho vlastní. Přesto se nemůže zbavit pocitu, že tento tajemný nový příchozí se nejen pohybuje na jeho území, ale obrací se přímo k němu. Tento nový vrah totiž nejen kopíruje Dextera - ale jako by ho vyzýval: „Pojď si se mnou hrát." Dexter si svůj tajný dvojí život vytvořil pro osamělou existenci... ale i roztomilého netvora může zaujmout výhled na nalezení přítele. Jde o svěží, překvapivý a brilantně napsaný román, který si jistě získá širokou čtenářskou obec.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , BB art

Darkly Dreaming Dexter , 2004

Kortez
19.01.2021 5 z 5

Audiokniha. Pred rokmi som videl seriál, teraz sa mi kniha hodila do výzvy s 21 písmenkami.
Maximálna spokojnosť s načítaním, užíval som si to po celý čas. Skrátka drasticky desivá krimoška.

sestraJoy
12.01.2021 4 z 5

Sedm let poté, co skončil seriál, jsem se odhodlal ke čtení předlohy. Nejvíc překvapenej jsem, že se to lehce liší - což je ovšem paráda! Pak je tu všechno, co známe... ale přiznám se, že seriál mě bavil víc. A přitom knížka je taková přímočařejší...

Mruskulka
28.12.2020 4 z 5

Už je to hodně dlouho, co jsem viděla seriál a na jeho základě začala číst tuto knihu. Vůbec mě nenadchla, nezačetla jsem se a odložila ji. Nyní jsem hledala knihu, která se mi vzhledem nelíbí a natrefila jsem na tuto. Přečteno během chvilky. Na tuhle knihu jsem musela nejspíš "dozrát" :D Těším se na další díl

Prske
09.11.2020 3 z 5

Seriál miluju, viděla jsem ho už několikrát a nedám na něj dopustit. O to víc jsem byla zklamaná z jeho knižní předlohy.
Ke knize jsem se dostala v rámci čtenářské výzvy, protože práce forenzního analytika je moje vysněná. Ale další díly už si nepřečtu.
Příběh mi přijde takový nudný, má rychlejší spád než v seriálu, prostě mi tam něco chybí.
Ale možná je to pouze mou deformací perfektním seriálem. Těžko říct...

JP
30.10.2020 2 z 5

Vyloženě jsem byl jen zvědavý srovnat předlohu Jeffa Lindsayho se seriálovou adaptací (čistě z nostalgie) a jak jsem předpokládal: Zatímco TV show prodává vlastně vše - černý humor, herecké výkony, hlavní premisu, magickou atmosféru ("Tonight's the night.") bezstarostného léta v Miami s mentalitou a kodexem hlavního antihrdiny, trefné vedlejší postavy - u knihy si člověk říká, že je to okleštěno o všechny ty drobné detaily, co to dělají právě tím, co na tom milujete nejvíc - médium TV vítězí nad médiem literatury. Kniha působí velmi velmi staticky, přímočaře a postrádá šmrnc a inteligenci, vlastně jen posloucháme Dextera a vnímáme jeho okolí z pohledu jeho bubliny, což třeba anuluje komičnost scén, kdy se Dexter snaží chovat "casual", aby splynul s davem a působil jako normální člověk... je to jako kdybychom zbavili určitý příběh, který má mnoho mnoho vrstev a ponechali mu pouze dvě. Ve své podstatě se jen lehce dotýkáte toho, na co jste zvyklí, 'Drasticky děsivý Dexter' tak je spíš jen koncept, který byl následně lépe rozpracován. Působí to hodně jako béčkové knihy, které jsou napsané na základě populární předlohy, čistě jako produkt, ne jako originální myšlenka, která má ambice být něčím víc. Nemělo mě to čím ohromit. 5/10

Ninjer
27.09.2020 4 z 5

Seriál mně kdysi vyrazil dech (i když mě pak některé série zklamaly a zakončení bylo dost strašné), a tak jsem dlouho plánoval přečíst si i knižní předlohu. Mám za sebou první díl a jsem nadšený skoro tolik, jako když jsem v 17 letech viděl první sezónu. Obvykle se tomu snažím vyhýbat, ale v následujících řádcích budu knihu a seriál hodně srovnávat (ale bez spoilerů).

Hlavní hrdina Dexter Morgan, sociopatický sériový vrah, je fakt sympaťák. Dá se mu fandit, protože si uvědomuje svoji situaci a navíc ho jeho nevlastní otec policista naučil dodržovat kodex, se kterým zabíjí jen jiné sériové vrahy, sexuální násilníky a další monstra. Jako vypravěč je perfektní. S černým humorem a svým odstupem někoho, kdo prostě nemá city jako my, umí skvěle hláškovat a někdy je i zatraceně vtipný. V seriálu ho Michael C. Hall (s pomocí scenáristů a dalších tvůrců) vystihl naprosto úžasně, jen místo klasické atraktivity je seriálový Dexter spíše roztomilý a získává si lidi (ať už před televizí nebo přímo v seriálu) spíše tím, jaký je mimoň a nerd. Oba si ale dobře uvědomují, že jim na nikom vlastně nezáleží a vše je pro ně jen jakási hra.

Detektivní příběh se odehrává v Miami, které je stylové v knize i v seriálu. Pod zářivým sluncem a mezi atraktivními opálenými lidmi se skrývá mnoho zla a hnusu, které dokáže málokdo tak dobře vnímat jako vrahoun Dexter. Navíc minimálně v prvním díle je místní policie za slušné blbce. Dexterova nevlastní sestra se marně snaží stát se detektivem, ale neustále jen dělá vábničku, přestrojená za prostitutku. V policejních složkách se hlavně politikaří, v čemž hraje prim detektivka LaGuerta - v knize mnohem hloupější a mnohem větší mrcha.

V Darkly Dreaming Dexter se náš hlavní zabiják rozhodně nenudí. V Miami se objevuje záhadný sériový vrah, který se na rozdíl od Dextera chce svými úlovky pochlubit. Dexter je jím čím dál víc fascinován, přemýšlí, jestli má pomoci ségře ho dopadnout, a začíná dělat chyby...

Příběh knihy je pořádně nabitý. Neustále se objevují nějaké zvraty a vše je doprovázeno skvělými popisy. Z Darkly Dreaming Dexter vychází první série, ale určitě se nejedná o doslovný přepis. Máme tu hodně změn, což jsem očekával a jsem za to rád. V seriálu se toho stane více, což ale neznamená, že to je za každou cenu dobře. Jak je už obvyklé u seriálových adaptací, v televizním Dexterovi se víc řeší postavy a jejich vztahy. Kniha je údernější, temnější a odvážnější, co se týče příběhu. Závěr knihy může být - minimálně pro fanoušky seriálu - až šokující. Ale rozhodně mě to nalákalo přečíst si další díl.

Skvěle napsané a nápadité temné čtení.

Osm sympatických monster z deseti.

CountNosferatu
27.05.2020 4 z 5

Znal jsem Dextera předtím pouze ze seriálu a protože mě bavil, zkusil jsem i literární podobu. Vyplatilo se - ona zvláštní Dexterova psychopatická chladná ujetost je dobře vylíčená a je zábavné vnímat ten kontrast jeho vnímání své vlastní osoby a toho, jak Dextera vnímá okolí.

kofola33
19.03.2020 4 z 5

Kdyz jsem knihu cetla poprve po serialu, moc se mi nelibila, resp.jsem byla docela zklamana... Ted jsem si po par letech dala rict jeste jednou a vidim to trochu jinyma ocima, pribeh je to uzasny a myslenkove pochody Dextera vrazedne vtipne. Neda mi to ovsem neporovnavat serial s knizni predlohou, je fakt, ze serial je mnohem vice propracovany, aby se na to proste dalo koukat a to je moc dobre, protoze bylo skvele se na to divat. Myslim, ze hodne ovlivnuje fakt, jestli nekdo serial videl prvni nebo prvni cetl knihy. Na mem nazoru to ovsem nic nezmeni, protoze Dexter je proste milacek, i kdyz je seriovy vrah a v serialu navic desne sexy! :-)

Teniskaha
08.02.2020 1 z 5

Seriál je podle mě nesrovnatelně lepší.

Lucek
29.01.2020 5 z 5

Viděla jsem všechny série seriálu a říkala jsem si, jaká bude asi kniha.
Bavila mě, pěkně se četla a kupodivu má i vtipné pasáže. Možná proto se nedostavila (očekávaná) depka.

Metla
04.03.2019 4 z 5

Už dlouho se mi nestalo, abych knížku přelouskala za jediný den (holt se málokdy můžu válet na gauči s osmatřicítkou horečkou a odmítat se podílet na provozu domácnosti). A přesně to jsem v daném stavu potřebovala: svižný, nenáročný příběh, co se bude číst hladce - takříkajíc sám. V tomto ohledu mi "Drasticky děsivý Dexter" vyhověl, vyprávění se sarkastickým nadhledem v první osobě pasovalo a umožnilo rychlojízdu. Překvapeně zjišťuji, že tím skoro končí výčet kladů, jelikož nezbytně nastupuje srovnávání.
Zatímco seriálový Dexter je sympaťák, takový roztomilý, lehce narušený superhrdina, který má své konání jakž-takž pod kontrolou, u toho románového je snadnější uvěřit duševnímu poškození, všechno to předstírání a vražedné choutky působí mnohem více znepokojivě. Někdo to může brát jako plus, jiní mohou ze stejného důvodu strhávat procenta... pro mne je ten literární pošahanec asi věrohodnější.
Přesuňme se ke zřetelnějším negativům, tedy k samotnému ději a vyšetřování sériových vražd. Na nějaké zapojení detektivů rovnou zapomeňte, ti řeší své mocenské hrátky a jsou popisováni jako neschopní. Vůbec nezáleží na tom, že Dexter pracuje jako forenzní specialista u policie. Nezkoumá a nesleduje žádné důkazy, je zkrátka vláčen svými sny a intuicí, duševním propojením s pachatelem. Seriál se naštěstí dokázal jakékoliv parapsychologii vyhnout (pomineme-li rozhovory s imaginárními osobami), přiznal vedlejším postavám nějaké profesní kvality a Dextera nechal vše řešit důvtipem a zcela přirozenými dovednostmi.
Lindsayho výtvor se od seriálu liší i v dalších podstatných ohledech, čímž nemyslím jen jiný průběh událostí a úmrtí jedné z důležitých postav. Všechno to skrývání hrdinovy temnoty se provalí nečekaně brzy. Jistě, román byl první a veškeré odchylky jdou na vrub scénáristů, díky za ně. Udělali z televizní podívané mnohem zajímavější, rafinovanější a dlouhodobější záležitost.
A závěr knihy, do glutea maxima, co to jako mělo být?! Nůž dopadl, střih, pohřeb, blablabla a ty si domysli, čtenáři, co se mezitím stalo? Zasáhl Dexter proti pachateli, vyklidil dotyčný bojiště sám, odnesl si ho čert nebo co?!
Nemůžu si pomoct, navzdory čtivosti dostal "Drasticky děsivý Dexter" od toho seriálového solidní nakládačku. Ale dalšímu dílu dám šanci. 70%

hasta
28.12.2018

Kniha mě zklamala. Konec se mi zdál odbytý a nikde nepadla ani zmínka o tom, jak se vlastně Debora cítila, když ji Dexter málem zabil (dokonce ani ve druhém díle). Debora je vždy plná emocí a nejde mi dohromady, že by tento zážitek jen tak přešla.

daniel.indrak
03.12.2018 4 z 5

Oproti seriálu je to 100 a 1. Určitě prvně přečíst knížku, pak až seriál při velké nudě. Knížka je opravdu čtivě, někdy "aj vtipně" napsaná.

Ryšava
17.09.2018 4 z 5

Mám rozporu plné pocity. Seriál Dexter znám a moc se mi líbí, ale kniha mě ze začátku nebavila. Nakonec mě nadchla a už čtu druhý díl =)

Phyl
02.08.2018 4 z 5

Tak jsem po letech, které jsem žil svůj bídný život v blahé nevědomosti o tom, že existuje psaná předloha seriálu, u kterého jsem nejednou krát krvácel blahem z áčka, objevil tuto skicu příběhu, jenž dala onomu seriálu základní stavební kámen, a rozhodl se jí pěkně pročíst. Což v konečném důsledku nemohu hodnotit jako chybu, neb uplynulo drahno let od mých intimních chvil se seriálem, přesto jsem tentokrát neměl u čtení ani příjemný pocit v podbřišku ani mi dráždivě netekla krev z áčka. Po přečtení tak vše zůstalo suché, nevyronil jsem, a ani jsem slastně nekvičel vzrušen. Nekroutili se mi ani končetiny blahem, přesto musím uznat, že kdybych neměl tak intimní vztah se seriálovou interpretací, asi bych tam poslal maximálně hvězdy tři, ale jen proto, že mi kniha připomněla staré dobré časy s krvavým prostěradlem a ulepeným podbřiškem, musel jsem prostě se slzou na víčku být trochu pozitivní a vyjádřit tak autorovi vděk za vdechnutí života do skořápky bez duše.

nothing_forever
29.05.2018 3 z 5

Po pravdě, po dvou letech, kdy jsem přečetl první díl, si pamatuji jenom to, že konec knihy byl trochu jiný než ten seriálový. Televizní seriál jsem viděl jako první. Přitáhl mě k němu skvělý Michael C. Hall po shlédnutí předchozího veledíla Six feet under (Odpočívej v pokoji), ve kterém hrál jednu z hlavních postav. Televizní Dexter je báječný a moc se mi líbil. Doufal jsem, že knižní verze bude mnohem propracovanější a detailnější než seriál, ale není tomu tak. To by těch knih nebylo osm, ale osmdesát. Knižní příběh je podstatně zredukovaný, avšak nabízí detailnější pohled na svět očima Dextera. Pohled inteligentního psychopata bez emocí, plný sarkazmu a vtipných postřehů na adresu nás, obyčejných lidí. Kdybych neznal tento příběh ze seriálu, asi bych byl dost zmatený z toho oparu pochybností, co je realita a co je jenom Dexterovo snění v této první knize. Ale oplatí se vytrvat a pustit se i do dalších dílů...
Nechápu, proč se překladatel držel hezkého nápadu autora každý Dexterův přívlastek začít písmenem D. Ty názvy knih jsou tím pádem přeloženy úplně otřesně a vůbec nevyjadřují příběh knihy. Doporučuji vám číst americký originál.

Kamcatak
03.05.2018 2 z 5

Ach, jaké zklamání!
Jako velký fanoušek seriálu jsem se rozhodla přečíst si předlohu, a musím souhlasit s efka.saf, že seriál má navrch.
Některé scény a postavy mi v knize nedávaly smysl, nebyly důvěryhodné. Dokonce mě děj ani moc nebavil. Knihu jsem nakonec dočetla jen kvůli bodu do čtenářské výzvy..
A píšu si na seznam první knihu jako předlohu pro film/seriál, která se novému zpracování ani trochu nevyrovná..

NatyDee
25.03.2018 4 z 5

K této knize jsem se dostala, díky čtenářské výzvě a velice mě překvapila. Seriál jsem neviděla, ale jestli je dobrý aspoň z části, jako knížka, tak se na něj podívám.
Dexter je zajímavá postavička, která se domnívá, že je "necita" a vše předstírá, ale přitom tam city jsou. Jeho humor mě občas fakt pobavil, což bych v této knize vůbec nečekala. Příběh měl spád a rozuzlení mě překvapilo. Každopádně kolem Dextra jsou i zajímavé postavy jako jeho sestra Debora nebo "přítelkyně" Rita a nebo ostatní policisté, kteří dokreslují atmosféru.A musím se přiznat, že tento žánr vůbec nečtu, ale po přečtení knihy jsem se rozhodla dát mu šanci a přečíst si další díl (a možná i zkouknout seriál :-) )

Fillipa
18.03.2018 5 z 5

Morbidní, úchylné, ulítlé :-)

Julinka679
01.03.2018 5 z 5

Seriál Dexter je jedním z mých oblíbených, když jsem zjistila, že je natočen podle knižní předlohy, tak jsem byla přirozeně zvědavá jaká kniha bude. A musím říct, že mě vůbec nezklamala, jak je seriál skvělý tak kniha je mnohem lepší. Možná by děj mohl být trochu propracovanější (jelikož se vše událo až velmi rychle) ale i tak se jedná o skvělý zážitek :-) naprosto doporučuji :-)