Devatenáct set osmdesát čtyři

Devatenáct set osmdesát čtyři
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231983/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-ZVA-231983.jpeg 5 11723 11723

Když George Orwell vydal v roce 1949 dystopický román Devatenáct set osmdesát čtyři, získala nejen anglická, ale i světová literatura dílo nadané neobyčejnou intelektuální vizí. Britská společnost žije v roce 1984 pod neprůstřelnou nadvládou všemocné Strany, hlavní hrdina Winston Smith se potácí ve všeobecné mizérii a zmůže se na jedinou formu odporu: vede si tajný podvratný deník. Naděje na změnu se mu naskytne, když se seznámí s mladou, vzpurnou Julií – nejprve oba pouze sní o boji proti systému, ale nakonec seberou odvahu a připojí se ke stínovému hnutí odporu. George Orwell přesně a pronikavě popisuje manipulaci, špiclování, tělesné mučení i psychický teror, které jsou všem totalitním režimům z podstaty vlastní. V osobní rovině se však dotýká také niternějších témat, jako je láska, důvěra a zrada, a v abstraktní rovině si klade filozofické otázky o povaze a poznání světa. Román Devatenáct set osmdesát čtyři vychází v novém překladu Petry Martínkové.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Nineteen Eighty-Four , 1949

JitkaJak
26.02.2015 5 z 5

Zatím nejlepší knížka, jakou jsem kdy četla. Lze pročítat i poslouchat donekonečna.

józi.odkudkam
14.02.2015 5 z 5

Jediným účelem rodiny je plození, pudy jsou ventilovány agresí vůči Nepříteli. Jazyk je za účelem zúžení myšlení na jeho nutné minimum systematicky oklešťován. Data jsou neustále přepisována. Všemu vévodí Útlak. Centrem tohoto lidmi poháněného mlýnu je Betonový monument, který jakýkoli odpor srpem nemilosrdně rozpáře, vyvrhne z něj duši, kladivem ji roztluče a pak vrátí zpátky. Nejmocnějším sledovacím prvkem nejsou kamery, ale soustavně posilovaná paranoia a všichni lidé kolem vás. Hlavně se ale musíte sledovat vy sám, dbát o neustálé, důsledné udržování správného myšlení (doublethinku) a trénovat se tak ve vidění skutečnosti. Neboť skutečností nejsou ty halucinace, které se za pravdu jen vydávají, nýbrž absolutní autorita vůle Strany. Teprve když pochopíte toto, můžete přestat být otrokem těch vnucujích se šalebných mámení.
A že jsem v tom strojově chrleném výpisu úplně zapomněl na člověka? Promiňte.
Naprosto šílená, nechutně promyšlená, depresivní, před Grebeníčkem varující jízda. Za mě čistých 5*****

Maser
14.02.2015 4 z 5

Svoboda....pojem (chybně) vyslovován s velkou dávkou samozřejmosti.

Petruse21
12.02.2015 5 z 5

Jedna z více knížek povinné četby, u které jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Děsivý náhled do možné budoucnosti.

groula
08.02.2015 5 z 5

Myslím, že kniha je aktuální v každém režimu, v každém století.
A neustále mě naplňuje pocit, že popis skutečnosti se stále více podobá době, v které žijeme, či nám ji vládnoucí třída snaží vnutit.

Marillee
05.02.2015 5 z 5

Původně bych to hodnotila takovými 80%, jenomže mě usvědčil fakt, že ačkoliv byla kniha psána ve 49., její motiv celkem věrohodně zachycuje náměty spousty dnešních antiutopických scénářů - viz můj oblíbený film Equilibrium. To a taky třetí část knížky, kterou jsem zhltla raz dva a mezitím si stále dokola opakovala "wtf" a po skončení si to "wtf" raději vyřkla znovu a pořádně nahlas... Proto dávám závěrem 100%, protože si je dílo ke svojí době doopravdy zaslouží! :)

Kateriska
05.02.2015 3 z 5

Toto dílo je pravděpodobně jedním z nejvýznamnějších děl literatury 20. století. Předkládá nám pravdivý obraz společnosti, která jednou může být krutou realitou. Ze začátku mě 1984 velmi bavilo. Pochvalovala jsem si, jaký je to můj žánr a jak se to hezky čte. Jak ale kniha plynula, uvědomovala jsem si, že mě román občas začne nudit. Je zde i plno věcí, které do teď nechápu. Některé části jsou zbytečně moc zdlouhavé a složité, některé zase useknuté v tom nejlepším a odbyté. Tím myslím například konec, který je zvláštní a absolutně přerušený. Bylo mi hodně divné, že kniha skončila tak, jak skončila.
1984 pro mě bylo velké čtenářské zklamání. Od tak opěvovaného kousku jsem čekala rozhodně víc.

Lolda
29.01.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem četl již před léty jako povinnou četbu na gymplu a z toho důvodu jsem k ní tehdy přicházel s jistým despektem. Nakonec to nebylo takové utrpení, jaké jsem očekával, ale byl jsem přímo nadšen a knihu jsem zhltnul na jedno sezení. Rozhodně jedna z knih, kterou by měl přečíst každý.

knihomolka01
27.01.2015 5 z 5

Kniha mne nadchla, ne proto, že by byla optimistická (to ani náhodou), ale proto, že popisuje minulost, přítomnost a popisuje i budoucnost. Tahle kniha prostě dokáže nadchnout ve třech různých časech a to jsem snad v žádné knížce ještě neviděla.:) Vy snad ano?

makovec.h
26.01.2015 5 z 5

Asi se prostě nedá dát nic jiného než pět hvězdiček. Přečtěte si ji, nebudete litovat.

PetraBery
22.01.2015 5 z 5

Drsné, depresivní, beznadějné, smutné... Rozhodně stojí za přečtení! Dlouho budu mít v hlavě představu, že je možné, že "Velký bratr nás sleduje".

Richie1
18.01.2015 2 z 5

Tahle kniha mě vlastně nikdy nelákala. Nakonec jsem ji také přečetl - z povinnosti – byl jsem udolán tím všeobecným nadšením z knihy, tou neustálou glorifikací díla i jejího autora. Výsledek jsem tak trochu čekal – příběh mě nezaujal.
Většinou oceňuji, když má autor velkou fantasii, ale zároveň vyžaduji určitou dávku realismu. V utopickém románu 1984 je té fantasie dost, ale je zde také přemíra značně nereálných faktů až nesmyslů, které v mých očích příběh shazují.
Orwell procestoval několik zemí, bojoval ve Španělsku proti nacistům, přesvědčením byl socialista. Nepochybně se seznámil se sovětským modelem socialismu a také byl svědkem nacistického fanatismu v Evropě. Získal silnou averzi vůči totalitním režimům. Román 1984 psal před svou smrtí, kdy už byl těžce nemocen - umíral na tuberkulózu. Musím vyzdvihnout sílu té vize totalitní společnosti, jak ji v románu popsal. Ale podle mě šel příliš do absurdna, a to natolik, že nemohu jeho román hodnotit vysoko. Jeho Oceánie je přehnaná, nerealistická.
Orwell ukázal na již tenkrát známé neduhy totalitních režimů (účelová propaganda, fanatismus stoupenců, pronásledování odpůrců apod.). To se samozřejmě skutečně dělo v následujících letech a desetiletích po Orwellově smrti. Dalo by se říci, že byl Orwell geniální? Nemyslím – podobné praktiky se děly už ve starověku, nebylo to nic nového. Např. starověcí vládci s oblibou přetvářeli svůj rodokmen tak, aby počínal od některého známého boha. Už tenkrát byla cenzura, pronásledování odpůrců, špiclování … A je tomu rozhodně i dnes v relativně demokratických zemích (stačí si všimnout, jak třeba Američané reagují na islámský svět).
Tedy – nepovažuji Orwellovo 1984 za nějaké výjimečné, nebo nadčasové dílo.

Bugrtt
18.01.2015 5 z 5

Těžko popsat, jak mě tato kniha ovlivnila. 100 %

marca_m
17.01.2015 5 z 5

Geniální. Jen nevím, jestli ještě někdy najdu odvahu přečíst znovu.

Radka_p
16.01.2015 3 z 5

Kniha sa nečíta ľahko ale to pravdepodobne ani nebolo cieľom jej autora. Určite ide o nadčasové dielo, ktorého myšlienky oslovia človeka žijúceho v akomkoľvek režime....a o tom, že je tých myšlienok neuveriteľne veľa sa dá presvedčiť len prečítaním tejto "vizionárskej" knihy. V závere mi bolo ľúto že Winstona nakoniec zlomili....

Space.Junkienka
13.01.2015 5 z 5

Klasika v podobě stále aktuálnějšího příběhu. Povinnost přečíst :)

Atelis
08.01.2015 5 z 5

Hodně silná kniha. Orwell věděl...

konva
06.01.2015 4 z 5

Druhá část knihy byla poměrně nezajímavá, autor mne hodně nudil sáhodlouhým přirovnáváním různých věcí a neskutečně zdlouhavým popisem. Tento nedostatek pak vyrovnaly úryvky z Knihy.

hawah
04.01.2015 5 z 5

Mrazivě a smutně pravdivá.

Clairka
03.01.2015 2 z 5

Bohužel nedočtená :( nechytla mě tolik jako Farma zvířat ... třeba někdy časem :)