Ještě není konec

Ještě není konec https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278498/bmid_jeste-neni-konec-FNH-278498.jpg 4 287 79

Český detektivní román se svéráznou komisařkou Výrovou v hlavní roli. Literární předloha televizní série Detektivové od Nejsvětější trojice. Je horké srpnové odpoledne roku 1987. Končí prázdniny a dvanáctiletá Hana se v prvorepublikové vile u řeky na kraji města stane svědkem šokující vraždy. Příslušníci Veřejné bezpečnosti pachatele nápadně rychle zadrží, přičemž Hanino tvrzení, že vrahem byl ve skutečnosti podivný zelený přízrak, ze všeho nejvíc připomínající vodníka z Erbenovy Kytice, nikdo nebere vážně. Policejní komisařka Marie Výrová se tentokrát bude zabývat čtvrt století starou vraždou. Po setkání s Hanou Kolihovou, která se z hrůzného zážitku nikdy nevzpamatovala, zpočátku jen ze zvědavosti prostuduje spis dávno uzavřeného případu. Záhy však nabyde jistoty, že se tehdejší vyšetřovatelé dopustili řady chyb a že podezřelých, již ke zločinu měli motiv a příležitost, může být mnohem víc. Rodinné přízraky po pětadvaceti letech ožívají i proti vůli těch, kteří si ze všeho nejvíc přáli zapomenout. Na všech leží stín viny. Kdo je skutečným pachatelem zločinu, který zcela rozvrátil kdysi prominentní rodinu věhlasného místního lékaře?... celý text

HaHa11
03.06.2019 5 z 5

Skvělá jak televizní adaptace, tak i následně přečtená kniha. Ta nabízí hlubší ponor do nitra postav, z televizní obrazovky zase přímo sálalo srpnové dusno na vyprahlé městské periferii a končící osmdesátá léta tu byla zpět - s módou, účesy, bydlením i všudypřítomnými dlouhými prsty Rudých soudruhů. Pokračuji dalšími autorovými knihami - jsem zvědavá, kdy se objeví Živé terče.
A ke čtení jsem si pouštěla Dylana!

terimila
30.05.2019 5 z 5

Ke knize mě dostala televizní adaptace. Jakýkoli neobvyklý a makabrózní věci na mě působí jako bonbon na vosy, takže brutální vražda malýho mimina, která rozloží celou rodinu... carramba! :-) Televizní adaptace knížku zpracovala celkem věrně, takže jsem víceméně věděla, co přijde na další straně, ale přesto jsem knížku zhltala jedním dechem. Je to skvělý a přese všecku hnusotu je to vlastně i uvěřitelný. Líčí to smutný a lidsky ubohý osudy jedné rodiny, kde vlastně vražda uřvanýho mimina na cirkulárce (fuj, tomu říkám autorská odvaha!) ani není tou největší tragédií, spíš jen definitivním bodem rozvratu, kdy se rozsype úplně všecko, co předtím aspoň ještě naoko drželo pohromadě, ale kterej by stejně dřív nebo později tak jako tak přišel. V knížce ještě líp než v adaptaci vyniknou postavy, jejich motivace a uvažování (moc se mi líbila Magda a její smutky, vzpomínky na to osudný léto a to, co pak přišlo, výčitky a marná snaha slepit rozbitou rodinu zase zpět). I ten závěr je trochu logičtější a uvěřitelnější než v adaptaci - zatímco v televizi se Výrová v letních šatkách snově a twinpeaksovsky neuvěřitelně plahočí až k rozřešení, v knize si pro vraha dojde uvěřitelně, pochopitelně, s parťákem. Adaptace je výborná, ale knížka skvělá.

Aghatte
21.05.2019 5 z 5

Vynikající, konečně český autor "světové" úrovně, velmi dobře napsané a velmi výstižně popsané jednotlivé postavy a jejich uvažování. Film jsem neviděla, a knihu považuji za vynikající!

Jana283
16.05.2019 4 z 5

Tak se chystám psát komentář a zjišťuji, že vše, co jsem chtěla napsat už sem předevčírem vložila Lucissia. Přečetla jsem, abych zjistila, zda je předloha stejně skvělá jako filmové zpracování a musím zkonstatovat, že ano. Výborná psychologie postav.

Lucissia
14.05.2019 5 z 5

Přečteno ze zvědavosti, jestli bude kniha taky taková pecka jako nedávný film (aspoň pro mě). A obrovská spokojenost a překvapení. Jsem ráda, že jsem viděla první film, při čtení dostávaly postavy konkrétní tvář a místo činu určitou podobu. Uznávám, že filmaři odvedli dobrou práci a atmosféru v knize převedli na plátno bezchybně a téměř doslova. I útržky hovorů jsou stejné. A bonusem je právě kniha, kde je něco málo navíc, co se do filmu nevešlo, takže pro mne byl obojí, film-kniha, na pět hvězd. Jedna z nejlepších detektivek, co jsem četla. :-)

mamadli1922
14.04.2019 4 z 5

Obrovský jazykový posun, zároveň ale odklon od detektivního žánru. Ještě není konec více než detektivku připomíná společensko-psychologický román, podobně jako knihy Nely Rywikové, jen Sýkorův text působí mnohem vyzráleji. Už v Modrých stínech je sociální kritika citelná. V Ještě není konec sice není tak všudypřítomné napětí, zase je ale mnohem lépe zvládnutý po stylistické stránce.

koudelu
14.04.2019 5 z 5

Doporučuji-čtivé, napínavé, po dlouhé době česká detektivka, která mě nadchla.

katerina5544
13.04.2019 5 z 5

Vynikající detektivka. Vřele doporučuji! četla se skvěle, je originální akorát ten zločin je opravdu děsivý. Kdo za tím byl jsem neuhodla takže za mě super. Chystám se na další knihy autora.

Agnesita
07.04.2019 3 z 5

Literární úroveň nic moc.

Clara del Valle
04.04.2019 5 z 5

Skvělé, velice čtivé.. jen to rozuzlení je pro mne spíše zklamáním. SPOILER! Můj muž hned na základě malého okamžiku v seriálu nastřelil pachatele a trefil ho ... já mu odporovala, že je to moc okaté, čekala jsem to kapku složitější - mluvím o seriálové adaptaci. To, že v knižní předloze k odhalení pachatele napomohla víceméně náhoda, je právě to zklamání. Ale jinak vynikající!!

Kakho-Oto
04.04.2019 5 z 5

První díl televizní mini série Vodník mě přiměl k přečtení románové předlohy. A rozhodně nelituji. Vzhledem k tomu, že seriál je asi věrným natočením předlohy, nebylo by přečtení knihy po zhlédnutí televizní série příliš šťastným řešením. Kniha jako taková vykazuje kvality nadstandardní detektivky. Autor však nijak nevysvětlil, kam vrah ukryl zakrvavené oblečení. Taky překvapilo, že Hana Kolihová v dětství vraha nepoznala. Po srpnu 1987 začala má povinná školní docházka na první stupeň ZŠ, město Olomouc je mi blízké již od dětství. To byly další dva důvody, proč mně román přišel zajímavý. Celkově 90 %

lavazza
02.04.2019 5 z 5

Dobre čitateľné a napínavé....

Nickitka
28.03.2019 5 z 5

Kniha přečtena jedním dechem.

rodak
10.08.2018 5 z 5

Já prostě toho Sýkoru žeru.Tu jeho Výrovou Šupinu,Horovou(zde ne)a ty jeho perfektní zamotané případy ukazující běžné lidské tragédie.

ivoiro
01.08.2018 5 z 5

Super kniha, které dávám plný počet bodů.

Modrina
28.06.2018 5 z 5

Tak tenhle příběh jsem doslova vdechla. Skvěle napsáno, rozhodně doporučuji k přečtení. Hodně mi vadily gramatické chyby, na korektory asi nejsou peníze.

Lu_Si
03.02.2018 4 z 5

Pozor, obsahuje SPOILER: Po desítkách, možná stovkách detektivek jsem poprvé četla nějakou od českého autora. A rozdíl byl znát, v pozitivním smyslu. Člověk si lépe představí atmosféru letního českého venkova než lednového Stockholmu, a tím se do příběhu snáz vžije. Navíc je spolu s prostředím perfektně vykreslena, autor klade velký důraz na dobrou představitelnost a přehlednost, dávám i plus za plánek a rodokmen v úvodu knihy! Hvězda dolů je za rozuzlení, zaprvé byla scéna prvně zmiňující vraha natolik nešikovně vložena do příběhu, že člověku hned začne vrtat hlavou a po zbytek příběhu doufá, že se mýlí. Zadruhé považuji vždy trochu za podraz, když je vrahem osoba, se kterou autor čtenáře dostatečně neseznámí během příběhu. Nicméně i tak je kniha silný nadprůměr, doporučuji.

efka.saf
09.01.2018 4 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila a byla jsem zvědavá, o čem nám pan Sýkora bude tentokrát povídat :). Velmi mě těší, že se děj odehrává v Olomouci a že se popisuje prostředí, které znám.

Olomoucí i jedním rodinným klanem před lety otřásla nesmírná tragédie. Bylo zavražděno malé dítě - kojenec a to navíc odporným způsobem. Byla mu uřezána hlava na cirkulárce. Za vraždu byla zatknuta matka dítěte, která posléze ve vězení spáchala sebevraždu, umírá i babička, dědeček - hlava rodinného klanu - umírá o pár let později. Ostatní jsou tragédií většinou negativně psychicky poznamenáni. Cca o 25 let později na případ znovu poukáže jedna z nepřímých aktérek a tehdejší svědkyně Hana, jejímuž svědectví už před lety ale nikdo nevěřil. Případ se dostane k Velké sově a ona se rozhodne události nezávazně prostudovat. Ačkoliv se případ nikdy znovu oficiálně neotevře, Marie Výrová se jím i přesto začne zabývat. Zjišťuje řadu nesrovnalostí a je přesvědčena, že tehdejší zatčená - matka dítětě - vrahem nebyla.

Kniha měla naprosto dokonalý rozjezd. Není moc děl, která by mě chytla už v první kapitole, ale zde se to povedlo. Rozkrývání rodinné tragédie a zároveň rodinné špíny bylo velmi zajímavé, charaktery postav byly moc pěkně popsány, ale upřímně, sympatický mi nebyl prakticky nikdo. To byl ale možná účel :). Nemůžu se ale zbavit dojmu, že v poslední čtvrtině knize výrazně dochází dech. Postavy moc dumají a pitvají se ve svém nitru, málo se pátrá. Místo gradace tedy dochází ke zbrždění příběhu. V závěru je ale nakonec přece jen všechno vysvětleno a padouch odhalen. Odhalení bylo překvapivé i uvěřitelné, ale přesto mi tam něco scházelo, nějaká třešnička na dortu, kterou bych na posledních stránkách slupla i s peckou.

Evišťátko
05.11.2017 5 z 5

Postavy z románu jsem znala z TV asi jako mnozí, takže jsem k jeho čtení přístupovala s mírnou skepsí, ale zcela neoprávněně jak se záhy ukázalo! Napínavé od začátku do konce, oceňuji i popisy jednotlivých postav a jejich charaktery, prožívání... Pro mě pomyslný druhý břeh k tzv.severským krimi knížkám , které mám ráda, ale dnes už si z nich člověk musí vybírat ty kvalitní. Tento příběh z našeho prostředí jim hravě konkuruje a jsem za něj ráda. I když se mi coby čerstvé mamince četl těžko.

edith79
31.10.2017 4 z 5

Tato knížka mě nadchla začátkem a lehce zklamala závěrem. Děj šel pěkně kupředu, žádná zbytečná vata, postavy zajímavé, i když ne zrovna sympatické. Vraha jsem měla po celou dobu v podvědomí a nespletla jsem se. Jen k rozuzlení případu došlo tak nějak náhodou a bez zvláštního přičinění Velké Sovy. Jinak ale opravdu zajímavé čtení, temné a strašidelné, propojené s Erbenovou Kyticí, která tomu dodává skvělou atmosféru.