Muž s unavenýma očima

Muž s unavenýma očima https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145202/bmid_muz-s-unavenyma-ocima-6Fc-145202.jpg 4 528 159

Napínavý příběh s kriminální zápletkou se odehrává v rozmezí několika dnů v kulisách sychravé podzimní Prahy. Právě zde se tragickým způsobem protnou osudy čtyř osob: bývalého policisty Mikuláše, jeho kolegy Valiho, pohřešovaného majitele loterijní firmy a neznámého muže v kapuci, jehož role je pro životy ostatních klíčová. Vše začíná nečekaným zmizením podnikatele, po jehož stopě se díky zveřejněné finanční pobídce okamžitě vydává nejen policie. ačkoli pátrání zprvu vede jen k dalším a dalším otazníkům, postupně se jeho jednotlivé pramínky začínají slévat v jeden mohutný tok, který nakonec vyústí do děsivé scény, o niž ani jeden ze zúčastněných nestál... Autor, píšící pod pseudonymem, je bývalý kriminalista a jeho příběh je založený na reáliích policejní práce. Jako někdejší detektiv může čtenáře konfrontovat nejen s činy jednotlivých postav příběhu, ale též s postupy a metodami práce těch, jejichž úkolem je takové jednání mapovat a odhalovat.... celý text

Jana_Hlus
27.12.2017 5 z 5

Většinou nedávám pět hvězdiček, ale tady v tomto případě jsem neměla důvod za něco hvězdičku srazit. Skvělá česká detektivka, která je napsaná naprosto věrohodně, nejsou tam žádné nudné pasáže, závěr je perfektní. Na to, že je to autorova prvotina, tak nemám, co vytknout. Nestává se často, že zajímavý námět knihy je umocněn dobrým zpracováním. (5/5)

Keddie
08.08.2017 5 z 5

Výborná detektivka. "Ich" forma se mi líbí a popis příběhu je velmi uvěřitelný. Sice zde čtenář nehledá pachatele, který je už od počátku zjevný, ale díky napínavosti příběhu se vše čte velice dobře. Jen pozor na časový posun kapitol hlavního hrdiny a pachatele. Trochu mne to zmátlo.

Martiiiik
30.07.2017 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Na to, že je to autorova prvotina, je velmi zdařilá, talent je patrný od samého začátku. Doporučuji všem :-)

MonikaV
27.02.2017 1 z 5

Opravu ne nijak zajímavá kriminálka. Nebavilo mě to. Četla jsem jen kvůli výzvě.

MarieH
20.11.2016 2 z 5

Trochu rozpačitá detektivka, nemohla jsem se začíst. Dávám 2 hvězdičky !

alzbeta4340
01.11.2016 4 z 5

Povedená kniha, jestli jsou všechny české detektivky takové, možná bych je mohla začít číst :-)
Solidní práce. S Martinem Goffou jsem se čtenářsky ještě nepotkala, určitě si jeho věci dočtu.

bagel
22.09.2016 4 z 5

Sympatický hlavní hrdina, reálné prostředí, dobrý děj.

vyvodka
08.02.2016 4 z 5

Dobrá detektivka od českého autora z českého prostředí. Příjemné čtení, napínavý a uvěřitelný děj. Sympatický hlavní hrdina, prostě se mi tahle knížka líbila.

trudoš
04.11.2015 3 z 5

Cením si především toho, že kniha je psaná jistou rukou řemeslníka. Alespoň co se jazyka a autenticity prostředí týče. Ovšem tím, že se Martin Goffa snaží držet uvěřitelných mezí, potratila stavba příběhu - v rámci detektivních pravidel - na smyslu. Ústřední hrdina, bývalý policista Mikuláš Syrový, v podstatě nic nevyšetřuje, jen hraje úlohu figury, která událostmi proplouvá a seznamuje čtenáře s vývojem. Což mi přišlo jako velká škoda, když už mu byla propůjčena literární existence.
Přesto se mi vyprávění líbilo, stejně jako do sebe zapadající události, snad jen kromě nevysvětleného propojení padoucha s obětí (proč mu unesený otevřel dveře auta, je mi záhadou). Je to čtivé a ne úplně hloupoučké, jak se občas u české detektivky stává. Rozhodně držím palce do budoucna, protože autor potenciál bezesporu má. Když se zbaví obsedantního používání slova „sračka“, dá postavě v příběhu nějakou roli a nebude nechávat rozpletení zápletky na osudu, budou jeho další romány určitě skvělé.

marlowe
25.10.2015 5 z 5

Po Kopřivově Rychlopalbě se mi do ruky (byť se zpožděním – je vydaná už v roce 2013) dostala další hodně dobrá česká detektivka – možná se přece jenom začíná blýskat na lepší časy…

Struktura příběhu má trochu jiný "formát", než na jaký jsme zvyklí u klasických detektivek, nicméně tu do sebe všechno zapadá jako kolečka v hodinovém strojku – a i ten netradiční závěr zvládl autor na jedničku.
A co se týče stylistiky, nemám jedinou výhradu!
Řekl bych, že většina tuzemských "detektivkářů" může jen tiše závidět…

RadkaKabát
26.05.2015 5 z 5

Dobrá ukázka "americké drsné školy". Bezva!

Gagarin
27.02.2015 4 z 5

Na to, že hlavní rozuzlení je vlastně dílem náhody, jde o překvapivě povedenou knihu. Hlavní hrdina knihy mi přišel sympatický a fandil jsem mu, budu ho sledovat dál. Současné české prostředí tu nepůsobí provinčně, ale uveřitelně.

RADOST
18.01.2015 4 z 5

Dobrá prvotina. Detektivka z našeho prostředí, našich poměrů. I když se to nestává právě nám, stát se to může. Možná nás autor ještě překvapí, budu se těšit.

jarin58
16.07.2014 4 z 5

Ale jo,kniha není špatná,nestydím se za to že se mi líbila.

Marie F.
19.02.2014 5 z 5

Pěkná, styll připomíná Chandlera a Hammetta, je to i podobný styl

Neri
23.11.2013 3 z 5

Docela dobrá detektivka, která je zápletkou, postavami i reáliemi vcelku věrným obrazem dnešní doby. Příliš mi nesedl autorův styl vyprávění, tím ale rozhodně nezatracuji knihu ani autora a se zvědavostí sáhnu po jeho Vánoční zpovědi.

bbara155
20.10.2013 4 z 5

Trochu váhám, jestli se to vůbec dá nazvat klasickou detektivkou. Spíš mi to připadalo jako skutečný příběh převyprávěný jedním z účastníků. V každém případě si určitě přečtu od tohoto autora i další knížky. A doufám, že jich bude hodně a stejně dobrých.

Macek58
09.06.2013 3 z 5

Pohodové čtení.Objevuje se nový autor klasické české detektivky?

vitavita
10.05.2013 5 z 5

Na prvotinu velmi slušně napsáno, dá se dobře číst.

detektivní a krimi romány česká literatura české detektivky

Martin Goffa
česká, 1973
2020  88%Muž z chatrče
2014  87%Bez těla
2019  84%Přiznat vinu
2013  81%Muž s unavenýma očima
2016  89%Dítě v mlze

Kniha Muž s unavenýma očima je v