Muž s unavenýma očima

Muž s unavenýma očima https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145202/bmid_muz-s-unavenyma-ocima-6Fc-145202.jpg 4 530 159

Napínavý příběh s kriminální zápletkou se odehrává v rozmezí několika dnů v kulisách sychravé podzimní Prahy. Právě zde se tragickým způsobem protnou osudy čtyř osob: bývalého policisty Mikuláše, jeho kolegy Valiho, pohřešovaného majitele loterijní firmy a neznámého muže v kapuci, jehož role je pro životy ostatních klíčová. Vše začíná nečekaným zmizením podnikatele, po jehož stopě se díky zveřejněné finanční pobídce okamžitě vydává nejen policie. ačkoli pátrání zprvu vede jen k dalším a dalším otazníkům, postupně se jeho jednotlivé pramínky začínají slévat v jeden mohutný tok, který nakonec vyústí do děsivé scény, o niž ani jeden ze zúčastněných nestál... Autor, píšící pod pseudonymem, je bývalý kriminalista a jeho příběh je založený na reáliích policejní práce. Jako někdejší detektiv může čtenáře konfrontovat nejen s činy jednotlivých postav příběhu, ale též s postupy a metodami práce těch, jejichž úkolem je takové jednání mapovat a odhalovat.... celý text

janastok
04.09.2019 4 z 5

Po mnoha severských detektivek jsem na doporučení dala tuto českou a jsem překvapena, že u nás to taky jde. Navíc zde nestříká krev a nehromadí se mrtvoly. A je to velmi vtipné. Věděli jste, že se dopravákům říká "žampioni"?

Lenka.Vílka
27.08.2019 5 z 5

Velmi příjemná kniha a překvapení. Na sérii jsem se chystala už strašně dlouho a vážně to stálo za to. Navíc vás potěší ten prvek "on ví, jak to chodí doopravdy".

Počáteční dilema, zda jít do toho, mě moc bavilo. Protože je to dobře rozepsaný. Ze zahraničí jsem zvyklá na kovboje, co hned tasí kolty a jdou do boje. Ne, Miko přemítá. Což někoho bavit nemusí, ale ten to taky nemusí číst. Že? Vždyť u policie nedělá a bokovky, který bere, nejsou takový. A hlavně nejsou nebezpečný jako tenhle případ. Ve všech ohledech. Navíc ex parťák, co s tím přišel, je podezřelej jako čistej vzhduch na hlavní třídě. Takže jo, hlavně vopatrně. Celý to bylo až do finále dobrý. Jenon musíte počítat s tím, že tohle je česká kniha od českého autora. Vážně vám na konci nevyskočí tajné dvojče ovládající kung-fu ;)

(A celkově rozuzlení? Nemohu si pomoct, ale není to tak většinou? Jestli hledáte "něco v něčem", co neustále nabízí "server" ve spoustě variací, tady nehledejte. Pokud občas rádi vytáhnete kabel ze své hlavy, kudy vám proudí potřeba komplikovaných zápletek, které jsou sice fajn, ale s realitou nemají nic společného, bude se vám kniha líbit.)

Místy i docela vtipné.

Četla jsem první vydání, z roku 2013. A jsem za to ráda. Ok, fajn, ta nová obálka se taky hodí k ději. Ale je fakt hnusná. Sorry, ale je to tak.

Dělám to nerada, ale tentokrát musím. Ani na vteřinu jsem nebyla ztracena ve vyprávění, jeho rovině, posunu, důvodu změny ich a er. Četla jsem v komentářích že se to někomu stalo. Mé IQ je průměrné, přesto u mě no problema. Jak vznikl jinde problema, já nachápala, na na, prostě nachapala (no překlepa, vím co písala). Prostě jenom musíte přečíst každé slovo každé řádky. Což na počet stran není zase taková oběť. A pro mě žádný problém, protože vážně super.
(A mě to fakt bavilo. Jako to nadechnutí a myšlenka "Jo, takhle." Lineární vyprávění by se sem nehodilo. Vzhledem ke konci. A za to (kromě epilogu) by jste chtěli ještě dát to ze strany 214? Ne, to by nebylo ono. Pouze jeden z příkladů. V ostatních to fungovalo, protože je kniha strašně dobře napsaná, ale v tomhle asi nejvíc.)

Co mám povídat kolem a kolem. Bavil mě děj. Jak je to napsaný taky. A kniha na pár chvil udržela mojí pozornost. A protože jsem nenáročný čtenář (cha cha cha), výše zmíněné mi stačí. Rozhodně budu číst sérii dál.

Toffee
27.08.2019 4 z 5

Můj první Goffa a česká detektivka po dost letech a jsem příjemně překvapená. Nápaditá forma zpracování, zajímavá zápletka, dobrá atmosféra, sympatický "detektiv". Jako pozitivum vnímám absenci abnormálních schopností nebo úchylek/závislostí hlavní postavy a přehnaných akčních scén. Výsledkem je dobrá a uvěřitelná detektivka, u níž jsem si říkala, že takhle asi to u kriminálky opravdu funguje.

misaC
23.08.2019 3 z 5

Po dlouhé době jsem se pustila do české detektivky. Nejsem zklamaná, pobavila jsem se. Vyprávění v různé časové rovině bylo zajímavé - udržovalo mě to v napětí. Uvidíme, jak se bude postava hlavního hrdiny vyvíjet, když už bude opět pracovat v řadách policie.

dominika83
14.08.2019 4 z 5

Moje zatím třetí kniha od autora a určitě ne poslední. Už mám připraveny další.
Tato kniha se moc pěkně čte, je psána velmi poutavě. Má to logiku, hlavu i patu, vše je tu pěkně vysvětleno. Líbí se mi, že se děj odehrává v Praze a moc ráda se dozvím i něco policejního prostředí. Je poznat, že autor dříve u policie pracoval. Knihu určitě doporučuji...

Pampalini
25.06.2019 4 z 5

Hodně vycibrená prvotina se zajímavými postavami. Příběh chvílemi trochu vrže, ale stále působí velice autenticky. Nic prevratného se neděje, takových tady bylo hodně, až si je škoda pamatovat... ano, dvěma slovy, snaživé a upřímné.

Modrina
25.06.2019 5 z 5

Na tuhle knihu jsem narazila náhodou a jsem za to ráda, hodně se mi líbila. Už se těším na další - koukám, že je jich dostatek. :) Miko mi trochu připomněl mého severského oblíbence, tak uvidím, jak se bude jeho příběh odvíjet dál. :)

Stejně jako Makii mi vadí gramatické chyby, jen se bohužel domnívám, že na korektory se dneska peníze nevydávají...

TaLu
18.06.2019 4 z 5

Rozšířila jsem počet čtenářů tohoto autora, tato kniha určitě nebude poslední, kterou si od něho přečtu. Zápletka doslova zapletená, protože sledujeme několik postav, linek, dokonce i časových rovin. Nevadilo mi to ani trochu. Hlavní postava, která se ocitne tak trochu v šedé zóně "pokušení" se mi líbila hodně, jeho kamarád, co ho do toho všeho "namočil" také. Bonusem je určitě Praha, díky čemuž se výjimečně nemusíme prokousávat cizími jmény. Na vyšetřování je znát, že autor ví, o čem píše. Počkala jsem si na první díl, protože pokud to jde, tak série čtu ráda popořadě. Dává mi to větší smysl.

Makii
14.06.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila. Bavila mě forma - hlavní hrdina v ich-formě, ostatní v er-formě, střídání různě v čase, občas retrospektivně... Možná to přišlo zajímavé jen mně :D Na českého autora bych řekla, že dobré. Románu pomohlo, že autor je bývalý policista, čtenář tak nebyl krmen přílišnými nesmysly. Jo a ještě - co románu bohužel nepomohlo, bylo velké množství gramatických chyb. Strašně se už těším, až si přečtu zase něco, kde proběhla pořádná korektura :-)

Leniiis
11.06.2019 3 z 5

Knížka nebyla špatná, ale absolutně nic ve mě nezanechala, nevyvolala žádný emoce.. Prostě nic.. Za dva dny zřejmě ani nebudu vědět o čem to bylo.

axspevak
22.05.2019 3 z 5

Takova roztomila detektivka. Nemam co vytknout,za dva dny jsem to precetla,za dva dny ale zaroven nebudu vedet,ze jsem to cetla.Mozna se nekdy dostanu k dalsim dilum,ale zatim mam v merku jinaci drsnarny.

Mergirus
24.04.2019 5 z 5

Konečně jsem si přečetla i první díl. Jsem ráda, že se Miko zase vrátí do služby, protože díky tomu přibývají další a další díly. Vřele je doporučuju, příběh se skvěle čte, nic složitého, ale ani nic nudného. Jen mi v tomhle díle moc nesedlo střídání pohledů na vyšetřování, to cestování v čase zpátky a zas dopředu...ale mohlo to být jen jarní únavou. Čekala jsem, jestli Vali náááhodou nemá nějaké postranní motivy ke svému činu, což nakonec bylo vysvětleno.

raffi
12.04.2019 5 z 5

Bývalý policajt ako autor knihy, to sa mi ani nechce veriť... veď je to celkom schopný spisovateľ :)
A bývalý policajt ako hlavná postava série? To som vážne zvedavá, čo bude ďalej, pretože v tejto knihe nás vlastne iba sprevádzal príbehom, sám nič nevyšetroval. Dúfam, že sa to ďalšími knihami zmení, aby z toho nevznikli iba reportáže z práce kriminálky...
M.Goffa dobre predal svoje skúsenosti policajta a detektíva. Uveriteľnosť postáv, dokonca aj situácií, ma príjemne prekvapila, dosť mi to pripomína americkú drsnú školu. Len prispôsobenú pre naše prostredie. A nie je to na škodu, autorov, ktorí u nás toto zvládnu, je málo..

Kerberos
21.03.2019 5 z 5

Už dlouho jsem si chtěla přečíst nějakého Goffu,ale neměla jsem první díl a nerada začínám od prostředka.Takže jsem se k tomu konečně dostala a není to vůbec špatné.určitě budu pokračovat v dalších dílech.

Boby17
18.03.2019 5 z 5

Výborná česká detektivka, která z mého pohledu snese srovnání s díly věhlasných zahraničních autorů. Děj je velice věrohodný a postavy snadno uvěřitelné. Takže moje plná spokojenost značí plný počet hvězd.

harena
15.03.2019 5 z 5

První díl s Mikem Syrovým je velice dobře napsaná detektivka českého autora a vítaný odpočinek od zahraničních kriminálek. Příběh je bez hluchých míst a napínavý i bez krkolomných honiček a ve stylu vyprávění je vidět, že autor byl 15 let policistou. Určitě budu pokračovat ve čtení celé série.

Dela111
09.03.2019 4 z 5

Zdá se, že jsem konečně narazila na českou detektivku, která má poutavý děj, vypadá reálně, která se zkrátka dá číst.
Děj je akční, čtivý a zdařile ho dotváří prostředí podzimní Prahy. Postava Mikuláše je uvěřitelná, lidská.
Za tuto sérii děkuji svým oblíbeným z DK, bez nich bych ji číst nezačala :-).

Prateri
08.03.2019 4 z 5

Pěkná detektivka, náročná práce policie - moc pěkně napsané. Naši kriminalisté zde mají takové obyčejné lidské vlastnosti, a to je dost velká konkurence zahraničním supermanům.
Akorát ten pachatel (hajzl, šmejd, parchant - jak říkal Miko) ten měl dovozové manýry.
Početla jsem si a ještě si počtu, až dostanu další díly.

i.stefany
24.02.2019 5 z 5

Jako první jsem četla druhý díl a říkala si, že si určitě chci přečíst ten první. Nyní jsem četla první a říkám si, že si určitě chci přečíst všechny. :-) Za mě zase výborné zpracování, nechybí napínavý námět, reálné prostředí, uvěřitelné pracovní postupy i dialogy, bezchybný překlad. Těším se na další díl.

mi-380
14.02.2019 4 z 5

Jsem rád, že se mi jako první dostal z této série do ruky druhý díl „Bez těla“. Tento první je příjemná detektivka z domácího prostředí, ale taková trochu unavená, podobně jako mužovy oči. Mám dojem, že tajemný Goffa v roce 2013 teprve nabíral dech k lepším výkonům.
70 % (aktuálně 134 hodnotících s průměrem 82 %.

detektivní a krimi romány česká literatura české detektivky

Martin Goffa
česká, 1973