Svědkyně ohně

Svědkyně ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130307/bmid_detektiv-joona-linna-svedkyne-ohne-hCg-130307.jpg 4 4466 757

Svědkyně ohně je název napínavého detektivního románu, jehož autorem je manželská dvojice vystupující pod pseudonymem Lars Kepler. V dnešní době začíná být běžné, že policejní práce nespočívá čistě v rutinním porovnávání faktů a ověřování údajů. Když policie řeší obzvlášť komplikované případy, přizve k vyšetřování i osoby, které by se k místu činu nesměly ještě před několika lety ani přiblížit. Využívání lidí s paranormálními schopnostmi tak sice není běžnou každodenní praxí, ale stává se čím dál častěji. A to i přesto, že prozatím není v policejních statistikách zaznamenán ani jeden případ, který by vyřešil psychotronik nebo médium. Flora Hansenová se živí jako médium. Již celou řadu let přesvědčuje své okolí, že umí komunikovat s mrtvými. Postavila si na tom celou kariéru, a jak je to doopravdy s jejím talentem, ví jen ona sama. Jednoho letního večera sleduje zprávy a zaujme ji děsivá vražda, která se stala v ústavu pro psychicky narušené dívky. Flora se rozhodne, že zavolá na policii a oznámí, že kontaktovala ducha mrtvé dívky a může pomoci s případem. Vyšetřování brutální vraždy je vždy ošemetné a Joona Linna ví, že nemůže ponechat nic náhodě. Stejné noci, kdy dívka skonala, z ústavu uprchla jiná chovanka. Všichni ji popisují jako hodnou a tichou dívku. Protože z vyšetřování jednoznačně vyplývá, že vraždu spáchal někdo zevnitř ústavu, je i tato dívka v podezření. Jak najít stopu prohnaného vraha dřív, než spáchá další zločin? Pomůže Flora policii vraha dopadnout, nebo celé vyšetřování ještě více zkomplikuje?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Host

Eldvittnet , 2010

berila
08.01.2022 5 z 5

Výborný thriller, ale místy mi dost vadil styl psaní. Přišlo mi, jako by mi někdo převyprávěl přečtenou knihu. Námět určitě dobrý, napínavé až do konce, ale pachatele jsem odhadla hned na začátku, a to jsem se ani nemusela moc snažit. Ale na celkové úrovni to nic neubralo. Určitě doporučuji k přečtení.

barusa.s
12.12.2021 5 z 5

Pro mne to byla první kniha tohoto autora a rozhodně ne poslední. Mám v plánu přečíst celou sérii s Joonou Linou. Velmi zdařilá severská krimi.

vladka321
15.11.2021 5 z 5

Velmi pěkně zpracovaná kniha. A co kniha, celá série. Velice promyšlené, gradující, chytlavé a především napínavé. Těším se na další díl.

evask
13.11.2021 5 z 5

Dobrý! Vyhovují mně krátké kapitoly.

Holly.W
04.11.2021 5 z 5

Výborná detektivka. A zároveň moje druhá přečtená kniha od Larse Keplera, první byla Hypnotizér. Hypnotizér mi místy přišel chaotický, nepřehledný, zmatečný. Ale tohle byla jízda, velké zlepšení, napínavé od začátku až do konce. Mnohem méně chaotické. A mnohem více zaměřené na Joonu Linnu, sympaťák, kterého jsem si velice oblíbila. Těším se na další knihu.

stju
18.10.2021 4 z 5

Nechci opakovat to, co už tu zaznělo, takže souhlasím s komentujícími, které kniha zaujala. Mně osobně se zpočátku zdála moc zdlouhavá, ale postupně jsem se nemohla od čtení odtrhnout, jen abych už konečně věděla, jak vše dopadne. Pachatele jsem sice od počátku tipovala, ale rozhodně jsem neodhalila motiv.
Trochu problém jsem měla, jako mám já téměř vždy u severských autorů, se jmény, která se mi pletla :-).
A když jsem u těch jmen... Všichni tu samozřejmě znáte původ pseudonymu, který si autorská dvojice zvolila, ale jako perličku mám otázku. Všimli jste si, že právě příjmení "Larsson" se v knize objevuje hned třikrát?
1. Anja Larssonová - kolegyně
2. Emilie Larssonová - oběť
3. a také nápis "Larssonova masna a uzenářství"
A pro úplnost, jedna z účastnic spiritistických večerů se jmenuje Violet Larsenová. Pokud někdo našel ještě někoho, budu ráda, když dá vědět :-)!

sodmic
17.10.2021 4 z 5

Napinave od zacatku do konce, zvraty na zaver nemaji chybu, knihu mnohdy neslo odlozit

mfajmanova
15.10.2021 5 z 5

Komisař Joona Linna mě baví čím dál víc. Knížky mají spád, jsou napínavé a hrozně dobře se čtou. Bohužel pro mě jsem je nezačala číst v chronologickém pořadí, ale napřeskáčku, tak se občas ztratím v souvislostech. I tak si to ale náramně užívám.

tami1
05.10.2021 5 z 5

Tak a je hotovo!
Právě jsem si vypěstovala solidní závislost na knihách dvojice Lars Kepler. Čtivě napsaná severská krimi se mi okamžitě zadřela pod kůži. Téměř bez dechu jsem byla nucena číst dál a dál.
Doporučuji!

Razič
30.09.2021 4 z 5

Určitě v mnoha ohledech méně zajímavá knížka oproti Paganiniho smlouvě. Ale opět vás strhne proud a nepustí.

m_pastorka
28.09.2021 5 z 5

Tohle je prostě paráda! Ale musím se přiznat, ze mám nacteno už asi hodně detektivek, když toho správného člověka podezřívam už od začátku, jen ty motivy nikdy nevím :).

uhnavka
15.09.2021 1 z 5

Budu se vymykat, ale mě styl, jakým je kniha psaná nesedne, dočetla jsem asi 50 stránek, pokusila se po 2 dnech číst dál, ale nešlo to....

Toledo
03.09.2021 4 z 5

Tak snad poprvé při čtení detektivky jsem správně odhadla vraha někdy v půlce, ale nějak mi chyběl motiv a nedavala mi tam smysl ta “mediatorka”. Nakonec to do sebe opět správně zapadlo a moc mě to bavilo.
Super jsou také krátké kapitoly, to mě hodně baví.

pige
27.08.2021 5 z 5

Do posledního okamžiku jsem neměla sebemenší tušení, kdo by mohl být pachatelem.

Za mě určitě skvělým způsobem zpracovaný detektivní příběh.
Hodně tomu samozřejmě napomohlo prostředí, ve kterém zločin odehrál, a výjimečné postavy, které se v mnohém odlišovali od "normálních" lidí.

I když si autoři opět připravili půdu pro další pokračování, líbí se mi, že zachovali prostředí. Všechno se krásně propojilo.

evvva
24.08.2021 5 z 5

Tak ale toto bylo fakt dost dobré, pravdou je,že jako první se mi dostal do rukou Písečný muž,ale jsem holka bystrá,tak jsem si to makovici srovnala a jede se dál. Ješte mi tu pár " Keplerovek" zbývá...takže: kdo z vás miluje mrazivé napětí, krvavé detaily, ústavní tajemno a nespokojí se se " zahradníkem, co by vrahem"..s chutí do toho. Hotovo budete mít za den. Já teda měla.

sweeney
22.08.2021 4 z 5

Jako fanda Jo Nesba jsem si byla takřka jistá, že mě žádný jiný autor severských krimi nezaujme téměř stejnou měrou. A mýlila jsem se. Svědkyně ohně je napínavý příběh, a to od počátku až do překvapivého konce (já to prostě neumím-odhalit vraha už v půli knihy :). Nicméně je určitě lepší číst případy Jonny Linny postupně, ke konci knihy se odkazuje na detektivův soukromý život včetně jeho minulosti, což samozřejmě pro mě znamenalo menší dezorientaci vzhledem k faktu, že toto bylo mé první setkání s autorem.
Každopádně vřele doporučuji :)

Jiitush
19.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha je čtivá, krátké kapitoly vás nakopávají k tomu, že chcete číst dál a dál. Příběh mě zprvu bavil, ale později mě začala iritovat neomylnost, úžasnost a téměř nadpřirozené schopnosti hlavního pana vyšetřovatele. První polovinu knihy se honí za uteklou holkou, ale čtenář stejně tak nějak cítí, že ona to asi neudělala, protože to přece nejde, abychom u pětisetstránkové knihy hned na začátku věděli, kdo to udělal. A tak jsem si tipla, kdo by asi mohl být vrahem, a skutečně jsem se trefila.
Kromě hlavního vyšetřovatele mě na knize štvalo i to, jak se snažila být za každou cenu akční, rozuzlení příběhu bylo nereálné a přitažené za vlasy, bylo v něm až moc pokusů o vraždu, pádů z výšky, střelných zbraní a samozapálení.
Na druhou stranu se mi líbilo rozuzlení příběhu Flory, média, která mluvila s mrtvou dívkou, to bylo vskutku originální.

slunicko1958
11.08.2021 5 z 5

Zajímavé, napínavé, rychle plynoucí. Ani nevnímáte čas. Jedním slovem - spokojenost. Skvělá odpočinková četba.
Knížku jsem si nosila na rehabilitace a vždy jsem se tak začetla, že jsem ani nevnímala, co se mnou dělají. Je sice fakt, že kdybych chtěla, tak nějaké "mouchy" v knize najdu (např. vrah sekerou demoluje dveře, aby se dostal dovnitř = Kingovo Osvícení), ale nevadí mi to. Vraha jsem tušila zhruba od poslední třetiny. Byla jsem zvědavá, co se vyklube ze senzibilky, jak to autoři vysvětlí, ale uvěřila jsem.
Poslední stránky mě lehce naštvaly, budu muset někde sehnat další díl...

VeFab
01.08.2021 5 z 5

Perfektní čtení.

Jana92
04.07.2021 5 z 5

Opět skvělá kniha přečtená jedním dechem..Napinavy dej s necekanym obratem na konci..Davam opet velke plus za kratke kapitoly..Tesim se na dalsi knihu s komisarem Joonou Linnou :)

vraždy detektivní a krimi romány severská krimi švédské detektivky

Lars Kepler
švédská, 1967