Smrtící bílá

kniha od:

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415664/bmid_smrtici-bila-IaZ-415664.jpg 4.3 1818
Koupit Koupit eknihu Bazar

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Série:

Detektiv Cormoran Strike / Cormoran Strike 4.


Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Kniha Zlín
Originální název:

Lethal White , 2018


více info...

Komentáře (452)

Komentáře 452 Recenze 13

Samka
Samka
22.09.2023 5 z 5

Skvelá kniha dokazujúca jediné - Rowlingová je úžasná spisovateľka.

maryska09
maryska09
22.08.2023 5 z 5

Další skvělá detektivka skvělé autorky. Čte se jedním dechem, je zamotaná, ale přehledná, Strike a Robin jsou opět nepřekonatelní. Doporučuju všem.


tamara1351
tamara1351
16.08.2023 3 z 5

Tak opět,je to čtivé,má to šmrnc.Prostředí,postavy,vztahy,tohle autorka umí,ale detaily vyšetřování není čtenář schopen pobrat,je jich moc,často nikam nevedou,a aby z téhle změti někdo určil vraha pomocí logiky,musel by být génius,nebo Strike:).Za tohle musí hvězdičky dolů.

evismaior
evismaior
16.07.2023 3 z 5

(SPOILER) 70% - Po třetím dílu, který se mi z této detektivní série líbil zatím nejvíc, jsem byla na čtvrté pokračování natěšená, můj dojem po dočtení je ale rozpačitý. Ze všeho nejvíc mi připadalo, že to Rowlingová pod svým pseudonymem trochu přehnala se čtením průměrné fanfiction na své romány (a že těch harrypotterovských je asi nejvíc na světě), vydedukovala, že čtenáři si žádají vztahová melodramata, a rozhodla se, že tentokrát ten prostor zaplní sama. Takže Smrtící bílá je asi z 80% červená knihovna a z 20% pokus o detektivní příběh, tentokrát z atraktivního prostředí vysokých, nejen politických kruhů. Jenže ten příběh je postavený tak, že zruba až na straně 600 z celkových 700 začne čtenář (a zjevně i hlavní postavy) chápat, čeho přesně se dá vyšetřováním asi dobrat - předtím je to pořád jen přešlapování kolem nejasného prohlášení psychicky narušeného mladíka, že kdysi dávno viděl, jak někdo někoho zabil, a k tomu pátrání pro rodinu, která Cormoranovi a Robin v podstatě celou dobu odmítá říct cokoli bližšího.
Tudíž jsem prostě primárně než tuto detektivní linku vnímala to, jak autorka zaplnila první desítky stran vyprávěním, co se stalo na Robinině svatbě, aby nás pak po celou dobu svědomitě informovala, jak oba hrdinové vzpomínají na svoje objetí (a o něco později i na omylem (!) provedený polibek), přičemž zároveň zjevně nevěděla, jak jejich další vztah nastavit tak, aby se o něm dalo psát, a tak nechala uplynout rok, kdy se jakože jeden druhému v práci vyhýbali (!!), a zároveň z nich udělala naprostá paka, která setrvávají ve vztahu s někým jiným, s kým se zjevně necítí dobře, což oni ví, ale spolu a o sobě prostě mluvit nebudou. A nebudou a ne a ne (!!!) Trochu mi to přišlo, jak kdyby z inteligentních lidí, kteří dokáží psychologicky působit na vyslýchané podezřelé a slušně každého rozebrat, udělala zastydlé puberťáky neschopné poslat do háje ty, kteří s nimi neskrývaně a nechutně manipulují, a mezi sebou si neumí věci normálně vyříkat (ano, vztahové zápletky založené na tom, že před sebou hlavní hrdinové úmorným způsobem zamlčují důležité informace včetně svých pocitů vážně nesnáším). A když se nakonec na scéně objevila Strikova bývalá Charlotte a pronášela perly typu, že až porodí dvojčata, co čeká s manželem, tak je opustí a Strika získá zpátky, tak už jsem vážně nevěřila vlastním očím. A to mám obecně romantické příběhy hodně ráda a řešení osobního života Cormorana a Robin mi v předchozích dílech připadalo celkem čtivé. Tady jsem se už ale občas sázela sama se sebou, za kolik stránek bude následovat příští masáž pahýlu a kolik cigaret k tomu Strike vykouří (ostatně se až divím, že Matthew nikdy při hádce s Robin kvůli jejímu zaměstnání nezmínil, že musí po celodenním pobytu někde se Strikem přicházet domů totálně vyuzená;-)).
Jediné štěstí je, že autorka umí psát tak čtivě, že člověk tu knížku prostě louská až do konce, a i když to bylo tradičně trochu překombinované, tak posledních 100 stran se četlo výborně. Líbilo se mi i navýšení počtu zaměstnanců kanceláře, knížka působila oproti předešlým mnohem více zalidněně. A obdivuji i volbu dávat místo názvů kapitol přiléhavé citace z jedné Ibsenovy divadelní hry. Do dalšího dílu určitě půjdu, budu si jen přát, aby v něm bylo více detektivní práce a také mnohem víc dospělého chování hlavních hrdinů.

Hkk935
Hkk935
05.07.2023 5 z 5

Rozhodně lepší díl, než ten předešlý (který také stojí za přečtení). Za mě velmi čtivé, četlo se to opravdu jedním dechem, takové to ..ještě jednu stránku a bylo z toho dvacet stránek, protože se pořád něco dělo... pořád se to někam posouvalo. Líbí se mi i to, že to není čistě jen detektivka, ale je zde i rozebírán soukromý život (přeci jen, vžíváme se do příběhu, a to nemůže být jen o práci, ale i o soukromí, tak, jak to funguje i v reálném životě...prostě dílek k dílku, aby to mohl být celek). Skvělé je, jak autor(a) ukazuje, jak si jednu situaci vyloží žena, a jak si ji vyloží muž...jako v životě...nikdy stejně :-).

paulinschildie
paulinschildie
22.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Nejzajímavější díl ze série C. B. Strike. Nejvíce mě bavila dvojice Jimmy a Flick a jejich pofidérní socialistické hnutí, které nedokáže změnit a ovlivnit vůbec nic, ale ty jejich pochody s transparenty s hesly fuckujícími olympiádu jsou vážně cool. A úplně nejvíc super je Robin ve falešné identitě jako přiblblá Bobbie, do které se vžila opravdu přesvědčivě. Horní vrstva kolem pana ministra je podána správně snobsky jak z románu Agathy Christie, ale pojatá více moderně po vzoru bulvárních praček jako The Sun nebo Daily Mail. Rozvleklost knihy mi nevadí. Dojímají mě Strikeovy chvilky melancholie a u hádek Robin a Matta mě chytne pořádná pifka na chlapy, kdy si můžu zanadávat, jaký to jsou prevíti. Ubírám hvězdičku za rozuzlení případu v New Scotland Yardu, které mi přišlo děsně zmatené.

dedecko
dedecko
12.06.2023 5 z 5

Super scénář na film

Dominique27
Dominique27
03.05.2023 4 z 5

Velmi čtivé. Zápletka je velmi složitá. Sama Rowlingová o tom napsala, že to byla jedna z jejích nejtěžších knih. Prostředí anglické vyšší společnosti a politiky je lákavé. Kvůli velkému množství postav a zvratů ve vyšetřování mně to ale přišlo trochu překombinované. Odhalení vraha a vysvětlení jeho motivů se na mě odehrálo na moc malém prostoru vzhledem k tomu, že kniha má 700 stran. Tuto vraždu bych potřebovala vysvětlit ještě víc polopaticky.
Ve Smrtící bílé také největší prostor dostávají osobní vztahy. To se drží v přiměřených mezích, k telenovele to nesklouzává. Celkově jde o zábavnou detektivku.

galinek
galinek
02.05.2023 5 z 5

Líbilo moc, opět....

pablito
pablito
24.03.2023 3 z 5

Tento díl je iž z 80% romance a jen z 20% detektivka. Pokud bude další díl, tak to už bude jen romance :)

JaniMa
JaniMa
22.03.2023 3 z 5

Třetí díl se mi líbil, ale nyní se se sérií opět rozcházím. I přes čtivé zpracování mi kniha přišla místy zdlouhavá.
Pročetla jsem se setkáními s pestrou škálou lidských charakterů, ale než jsem začala odhalovat, jakou roli jednotlivý aktéři v příběhu hrají, začala se mi ztrácet jejich jména.
Závěr byl strhující, ale pročíst se k němu mi trvalo dlouho. Jako čtenáři unavenému po všech těch absolvovaných kličkách mně ani závěrečné odhalení nepřiblížilo k pocitu, že to stálo za to. Možná za to může s počtem stran vyprchávající motivace dozvědět se, jak všechny posbírané dílky zapadají do sebe.
Poslední kapitoly jsem přečetla spíš proto, že vzdát se vyústění po tolika stranách by byla škoda. Možná, když teď pachatele znám, nebylo by špatné projít si některé pasáže znovu a zaměřit se na detaily, které jsem v textu přehlédla. Pár věcí mi totiž nedává úplně smysl. Nejde mi na rozum, jak Robin se Strikem došly k některým konečným závěrům.
Do další knihy se moc nehrnu. Pokud bude stejně jako tato vyplněna z velké části osobními životy vyšetřovatelů, tak to asi opět nebude úplně moje káva napříč kvalitně zpracované detektivní lince.

petunkav
petunkav
07.03.2023 4 z 5

Tentokrát musím říct, že na mě trochu moc...., moc všeho. Postav, jmen, propojení, vztahů.
Jako celek dobré, určitě hodně promyšlené.
Trošku hůře se mi četla.

Lessana
Lessana
02.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Asi som už zaujatá, to priznávam, ale musím dať opäť plný počet hviezd. Cormoran a Robin ma bavia, nemôžem si pomôcť. Aj štýl autorky, samozrejme. Od Harryho až po Strikea (jedinou výnimkou je pre mňa Prázdne miesto).
V Smrtiacej bielej máme opäť zaujímavý prípad. Tentoraz z prostredia politického. Do toho celú podarenú rodinu z vyššej vrstvy. Autorka zas nezabudla ani na fyzický hendikep u postavy (slepota u Delly) či psychické narušenie (Billy) a rozšírila tak svoje pole pôsobnosti. Potešila nás, že Robin konečne došlo, koho že si to vlastne vzala za blbca. Trošku nasilu bola do príbehu zas vložená aj Charlotte, aby rozdúchala tú správnu mieru žiarlivosti. No a záver a la James Bond, keď je "padouchovi" siahodlho vysvetľované, prečo je vlastne "padouch" :), aby sa natiahol čas pri záchrane Robin, ktorá sa už akosi tradične ocitá v najnebezpečnejšom finále. To ale nie je kritika, len konštatovanie. Príbeh sa mi páčil a aj napriek únave ma vždy po večeroch priťahoval ako magnet. Takže hor sa na piaty diel! :)

Pistácie
Pistácie
01.03.2023 5 z 5

Další z řady vyšetřování Strika a jeho parťačky a opět se mi potvrdilo, jak neskutečně brilantní mozek má autorka co se týče vymýšlení zápletek i rozuzlení. U mnoha detektivek se mi stává, že vraha odhalím hodně brzy. Tady jsem vždy ale napjatá až do konce. Také jsem vděčná, že jsem tuto detektivní sérii objevila, ale zároveň mě štve, že už se blížím k poslední knize.

Sofós
Sofós
27.02.2023 3 z 5

Miluji příběhy s Cormoranem a Robin a miluji knížky, které mají opravdu hodně stran. Ale v tomto případě byl rozsah románu na škodu. Děj se vlekl, první půlka mě moc nebavila. Pak to začalo být zajímavé, rozuzlení překvapivé, ale nic už nedokázalo změnit můj pocit, že zde bylo hodně hluchých míst. Ale i tak nelituji a těším se na pokračování :-)

hana4834
hana4834
27.02.2023 4 z 5

Už jsem si asi zvyklá na to že je to zbytečně natáhlí

Sixao
Sixao
26.02.2023 4 z 5

Hódně rozvláčný styl psaní. Případ vydírání člena vlády a jeho podařené rodinky z vyšších kruhů, záhadný svědek vraždy, která se možná ani nestala a další vývoj v osobních vztazích Cormorana a Robin. Poslechnuto jako audiokniha. Typ knihy, u které se můžu věnovat pletení.

Alaglesia
Alaglesia
12.02.2023 3 z 5

V knihovně jsem překvapeně zjistila, že Cormoran Strike řeší další případ. A tak po delší pauze, kdy už tato literární postava u mě padla pomalu v zapomnění, jsem se s ním a jeho asistentkou Robin vydala řešit další kriminální záhadu. Ani tentokrát jsem až do konce netušila, "kdo je vrah". Poutavé vyprávění a vztah - nevztah Robin a Strika mě strhl na tolik, že jsem si okamžitě musel přečíst i Neklidnou krev.

Fanda74
Fanda74
10.02.2023 5 z 5

Zase nezklamala. Po přečtení jsem mrknul na seriál C.B.Strike, který byl natočen poedle této knihy a také jsem nebyl zklamán. Naopak jsem mírně upravil představu o hlavních hrdinech. Líbí se mi styl autorka, jak chytá detaily a pomalu rozkrývá celý případ. Ale vlastně mě i baví vyvíjející se vztah obou hlavních hrdinů. Jo tyhle knížky mám rád

gambinka87
gambinka87
30.01.2023 5 z 5

Napínavý příběh, ještě že mám tak špatnou paměť, a i když jsem videla film, nevzpomněla jsem si na pachatele :-D "přečteno" jako audiokniha

Szilvia1
Szilvia1
16.01.2023 5 z 5

Čtvrtý případ Cormorana a Robin byl napínavý a super.

Lady.Lucrezia
Lady.Lucrezia
04.01.2023 3 z 5

Čtvrtá kniha v sérii o Cornoranu Strikeovi je tentokrát z vysokých vrstev, skandály, zvyky, tradice, koně a pach smrti.
Řekla bych, že by tato kniha potřebovala slušně proškrtat, neboť umělé protahování a opakování některých věcí ji nesvědčí. Za půlkou už jsem se modlila, ať to skončí.

Chajda69
Chajda69
29.12.2022 5 z 5

Skvělé. Baví mě dlouhé knihy, baví mě dlouhé série, když je píše někdo, kdo píše zábavně. A to - aspoň z mého pohledu - Rowlingová píše. Příběhy se rozeběhnou do všech možných i nemožných stran a vytvoří naprosto komplexní pohled Rowlingové na určitou vrstvu anglické společnosti (aspoň tedy pokud předpokládám, že do série projektuje tak trochu sebe a svůj pohled na svět).

Stejně jako v předchozím díle i tady bylo možné z utrousených informací dojít k nějakým závěrům dříve, než k nim došly postavy v knize, a to mě baví. Závěr byl trochu dramatičtější, než bych (s ohledem na poměrně poklidný průběh vyšetřování) čekal, všechna vysvětlení formou klasického dialogu byla tentokrát všeobjímající, což mi třeba chybělo v prvních dvou dílech série. V tomto případě se mi zdá, že Rowlingová neopomenula vůbec nic a zodpověděla všechny položené otázky. A z Matthewa udělala úplného idiota.

Skvělé, pohlcující a i přes rozsah těžko odložitelné. Plný počet.

Medicka19
Medicka19
26.12.2022 4 z 5

Musím říci že sérii začínám pomalu opouštět.
Je to opravdu krásně napsáno, příběh se překrásně line a otvírá, je napínavý, vtahuje do děje. Psychologie postav je na straně " klaďasů" velmi vytříbená, ovšem na straně " zloduchů" trochu naivní a poplatná modernímu anglosaskému pojetí "traumatu".


Ale....to je asi jen můj osobní problém....je tam toho zla moc...jak stárnu, už nemám potřebu čist o opravdu zlých věcech, už se mi nechce dávat jim pozornost.....
Před autorkou se hluboce skláním a vracím se k obecnému pojetí anglické detektivky s jednou mrtvolou nepříliš oblíbeného bohatého starce či protřelého vyděrače, spoustou chamtivého aristokratického příbuzenstva a detektivem co o vrahovi ví dříve než vrah dostane chuť zabíjet... :)

Lexand
Lexand
23.12.2022 2 z 5

Kalache - tak to jsem asi viděl jiný seriál.

kalache
kalache
22.12.2022

...seriál skoro doslova kopíruje knihu.Autorka si to zřejmě hlídá...

Lexand
Lexand
18.12.2022 2 z 5

Za zkoušku to stálo. Ale HP to není...

princesse
princesse
13.12.2022 5 z 5

Skvělé čtení. Opravdu jsem si četbu maximálně užila a zatím všechny knihy od autorky perfektní.
Jen drobná poznámka ... některé pasáže bych trochu zkrátila. A to miluji "tlusté" knihy, ale místy to bylo trochu moc rozvláčné a šlo to trochu kratší. Nicméně doporučuji přečíst. Perfektní zážitek.

adoli
adoli
05.11.2022 5 z 5

Tento díl mě bavil. Přestože byl delší než předchozí, nevadilo mi to, příběh byl velmi čtivý, vše na sebe navazovalo, zapadalo. A Robin se Strikem jsou sympaťáci. Těším se na další.

lisell
lisell
02.11.2022 5 z 5

Cormoran a Robin mě prostě baví, neskutečně. I když jsou knížky velké jak cihla a v posteli se nepohodlně drží, každá stránka stojí za to. Líbí se mi, že v každém příběhu je jiný druh případu, který mě svým rozuzlením pokaždé překvapí.

Lacie
Lacie
31.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Strike 4. Vydírání, zapeklité rodinné a společenské vztahy, jedna smrt. Komplikované vyšetřování, mnoho linií a stop, Robin v přestrojení a indicie zamotané natolik, že opět nevím co, kdo, kdy, proč a jak.
Jenže. Mnohem víc než probírat se naznačenými a nepodloženými stopami, které do sebe pasují opravdu jen v geniálním mozku Hercula Poirota (pardon, Strika), mě užírá mamlas Matthew a říkám si, kdy už ho ta husa kopne kamsi. Ubrání se násilníkovi, v přestrojení maká líp než agent 007, ale omezený sebestředný manžílek s ní zametá jak s hadrem. A její vztah ke Strikovi, dají se dohromady, nedají? A ježišmarjá, nepodlehne doufám Strike své femme fatale, to by mě kleplo! Vzato kolem a kolem tuto detektivní sérii opouštím a plna Neklidné krve si jdu přečíst další díl dramaticko-romantického trilleru o Cormovi a Robin.
Ps: Všech zúčastněných koní mi bylo líto.

Kubajzz
Kubajzz
19.10.2022 5 z 5

Jako vždy super. Viděl jsem jako film a pak poslechl jako audioknihu. Doporučuji :-)

MartinvonHau
MartinvonHau
19.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Další z extrémně dlouhých románů Rowlingové. Děj ubíhá stejně pomalu jako ve westernu Tenkrát na západě a stejně jako v něm mi to vůbec nevadí. Naopak, dlouho už mě žádná kniha tak nepřipoutala a dlouho se mi nestalo, že jsme si opakoval, že přečtu už jen jednu kapitolu a půjdu spát, abych následně zjistil, že je půl druhé ráno. Nebavila mě snad jen linka s Charlotte a trochu mě zklamala Robin, že to s Mathewem ji došlo až tak pozdě. A pak hlavně jedna věc. Rowlingová umí vystavět román, ale zápletka je někdy tak složitá, až je blbá.
SPOILER Opravdu se tam jednalo o prodej šibenic? Opravdu existují země, které neumějí spojit tři různá prkna a dovážejí šibenice z Británie. A kolik jich muselo být, když jen zisk z nich byl osmdesát tisíc liber? A to v Zimbabwe používají na každou popravu zvláštní šibenici, když jich potřebují tolik?
Už jen toto je za hvězdu dolů. Další půl hvězdy bych strhnul za odhalení pachatele. Buď jsem špatný čtenář, ale nějak mi uniklo, z jakých indicií si Strike tak brzy poskládal, kdo je vrah. Ale stejné to bylo i v minulém díle. Protože tři a půl hvězdy dát nejde, dávám čtyři. Ale s velkým vykřičníkem.

Hakate
Hakate
17.10.2022 4 z 5

Po brutálně skvělém 3. Dílu se zase vracíme úrovňově o něco zpátky, díl byl trochu slabší, i když pořád vysoká laťka. Zápletka příjemná, zajímavá, kniha spádová, občas táhla, napínavá, akční. I přes snahu velkého množství postav a snaha děj zamotat, je padouch až moc předvídatelný. Což mě nevadí, já jsem spokojená.
Velké množství stránek, které mnohdy může čtenáře odradit, poradím jen jedno. Nenechte se odradit, přicházíte o pěknou detektivku a čtenářský zážitek. Série je velmi napínavá a velmi dobře se čte. Stránky rychle ubíhají. Opět mohu doporučit.

martineknatasa
martineknatasa
13.10.2022 5 z 5

Pěkné. Tato krimi série je moje oblíbená. Má spád, je napínavá a velmi dobře se čte. Doporučuji k přečtení.

TomTomis
TomTomis
21.09.2022 4 z 5

Tento díl se mi líbil. Byl rozvleklý, to je pravda. Některé scény mi přišly skoro neuvěřitelné. Čteno hned po 3. díle. Přečteno během pár dní. V zásadě si ale říkám, že se k tak dlouhé knize už vracet chtít nebudu. Příběh se někdy vleče, někdy nabývá na spádu.

dufkys
dufkys
19.09.2022 4 z 5

na můj vkus až moc protáhlý děj. někdy byla fuška se vyznat v postavách, ale
celkově stala za přečtení.

HadleysHope
HadleysHope
03.09.2022 5 z 5

Tuhle zvláštní dvojici vyšetřovatelů jsem si nanejvýš oblíbil.

wooloong
wooloong
23.08.2022 5 z 5

Romance mezi Robin a Cormoranem dále pokračuje a je okořeněna dobrou detektivkou. Zajímavá byla i informace o genetickém onemocnění koní, podle kterého se tento díl jmenuje.

lištička123
lištička123
16.08.2022 5 z 5

Opět skvělá detektivka.