Volání Kukačky

Volání Kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190008/bmid_cormoran-strike-volani-kukacky-95z-190008.jpg 4 4709 1006

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

The Cuckoo's Calling , 2013

JaniMa
14.12.2021 4 z 5

Zpočátku mě knížka neohromila, když jsem ale zjistila, že chvíli podezírám jednoho aktéra a jen o pár listů dál už cílím na někoho jiného, musela jsem připustit, že je to detektivní příběh, jak má být. Souvislosti do sebe zapadají a pozornější čtenář jich může při rekapitulaci příběhu nalézt více, než mu jich vyšetřovatel Strike v závěru odhalí. Lži, intriky a bezpočet lidských charakterů to vše bylo super.
Nelibost, kterou ve mně kniha v první polovině vyvolávala nepramenila z nekvalitního příběhu nebo snad z jeho podání. Šlo spíš o pocit nelibosti vůči podivnému světu „vyšší“ spolčenosti, ve kterém se celý příběh odehrává. Trvalo mi, než jsem to zpracovala.

janka2000
23.11.2021 3 z 5

Klasický detektivní příběh, ve kterém hraje roli ale i osobní život soukromého detektiva, bývalého vojáka, a jeho (ne)asistentky. Rowlingová chtěla zkusit něco nového a celkem se jí to povedlo. Příjemně se to čte, ale nic extra a není to úplně můj šálek kávy...

MujZajda
16.11.2021 5 z 5

Skvělá a napínavá kniha.

ZuzanaZ83
10.11.2021 4 z 5

Velmi příjemný a zábavný thriller. Rozsah mě nejprve dost vyděsil, ale kniha se mi četla velmi dobře a svižně. Bývalý voják a současně soukromé očko bez domova má odkrýt pravdu o smrti slavné modelky. Příběh tak čtenáře zavede do prostředí celebrit, tajemství, intrik, peněz a lží. Výborný počin a zdařilý začátek série.

mfajmanova
22.10.2021 4 z 5

Zpočátku mi to přišlo takové "o ničem ", ale postupně jsem se krásně začetla a knížku jsem si užila. Příjemná detektivka bez zbytečných akčních scén a krvavých detailů. Těším se na další Cormoranův příběh.

m_martina
07.10.2021 4 z 5

Tato kniha je docela dobrý začátek detektivní řady. Zkusím pokračování, protože Cormoran Strike mi byl docela sympatický. Tady hodnotím čtyřmi hvězdami.

iška
13.09.2021 3 z 5

Klasická detektivka. Strike i Robin na mě působili sympaticky a pravděpodobně se k nim ještě v některém z dalších příběhů vrátím. Ale musím dát za pravdu mnoha komentářům přede mnou: bylo to místami - pro tento žánr - poněkud rozvláčné.

Marciem
02.09.2021 2 z 5

Nechala jsem se zmást doporučením, ale zklamala jsem se. Souhlasím s hodnoceními níže, že děj je zdlouhavý, až nudný a místy jsem ani nevěděla, co čtu a musela jsem se vracet. Nakonec jsem knížku přelouskala celou, ale jen proto, že jsem pořád čekala na zázrak, ale ten nepřišel. Prostě nebavila.

kristie
31.08.2021 5 z 5

Snažila jsem se jít do knihy s objektivností, jak jen to bylo možné. Ale to prostě nejde. HP mám přečteného od začátku dokonce a od konce do začátku, takže styl, jakým J.K. píše prostě znám a mám ho ráda. A jak se hned na první straně objevili "dlouhé rypáky zrcadlovek" , bylo mi jasné, že tohle bude můj šálek čaje.

Abych si knihu užila, nepotřebuji nonstop napětí, násilí a hektolitry krve. Potřebuji hlavní postavy, které mě nebudou lézt na nervy a v ideálním případě mi budou sympatické. Cormoran a Robin sympaťáci jsou, takže tento bod za mě splněn. Pokud je autor dobrý vypravěč, tak si také ráda přečtu i tu popisnou omáčku okolo. A J.K. to prostě umí. Popisovaná místa jsem si hledala na streetview a o to víc na mě doléhala celá atmosféra příběhu.

Přiznám se, že samotná zápletka se mi v hlavě vynořovala již během čtení, ale to jistě každému bystrému čtenáři detektivek, protože J.K. nám v příběhu nechává po celou dobu nenápadné nápovědi a prvoplánově před čtenářem netají nové informace.

Sečteno a podtrženo: pokud jste fanda klasické detektivky bez brutálních popisů mučení a zabíjení, nevadí Vám, že na každém rohu neleží mrtvola, rádi se necháte vtáhnout do děje vykreslením prostředí a postav. Pak Volání Kukačky vřele doporučuji. Pokud ovšem dáváte přednost krvákům, napětí a knihám, které jsou jedna velká adrenalinová jízda, nejspíš Vás Cormoran Strike příliš nenadchne.

Zuzulinka
28.08.2021 3 z 5

Kniha se mi líbila. Děj napínavý, ale dle mého moc zdlouhavě popisováno. Možná až na škodu.

ninano
21.08.2021 3 z 5

Knihy této autorky jsou velice zdlouhavé a nezáživné. Prospělo by jim výrazné zkrácení a rychlejší tempo.

branislav1814
10.08.2021 1 z 5

Vzrušující? Spíše vleklý, zdlouhavý, místama až nudný. Žádná akce, pouze dlouhé a přímo nekonečné opisy. Čekal sem o hodně víc, vzhledem k hodnocení, autorce a komentářům tady. Nevím, jestli má vůbec smysl ztrácet čas a číst další díly. Zklamání... Taková vleklá telenovela i když rozhodně v Robin a Strikovi je velký potenciál, v téhle knize nebyl dle mého názoru naplněn a využit. A o tom, kdo "nakonec" byl "pachatel" to snad radši ani nebudu komentovat :)

tinka1974
08.08.2021 5 z 5

Poslouchala jsem celý víkend a zakončila třemi zfilmovanými díly. Knížka byla stopro lepší. Vrátila mi asi o dvacet let zpět, kdy jsem ujížděla na Perry Masenovi. Přišlo mi to podobné Conmorat trochu Jouda, kterého ale musíte mít rádi pro jeho důvtip i něho samého. A Robin, úžasná sekretářka, která na něm visí a vzájemně se doplňují. Těším se na další díly. Na další případ a také na to, jak to Robin hodlá udělat s tím svým snoubencem, který se mi tam nelíbí. Narušuje romantiku. Každý si tam něco najde

Péťa86
26.07.2021 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Styl, kterým je psaná, mi seděl a četla se krásně. Čtyři hvězdičky v hodnocení dávám proto, že chvilkami mi přišla zbytečně natahovaná, určitě by nevadilo, kdyby měla kniha o 80 stran méně...

Ešína
25.07.2021 5 z 5

WOW. Příběh Strika a Robin mě bavil. Hodně... Asi v půlce knížky jsem zjistila kdo se opravdu ukrývá pod jménem Robert Galbright a nevím proč ale kniha mě začla bavit ještě víc. Už se těším na další díl.

Lucc93
22.07.2021 2 z 5

Nedostala jsem se ani zdaleka do poloviny. Přijde mi, že na tuto knihu byl velký boom, hlavně asi proto, kdo ji napsal a tak jsem po ní sáhla. Ale zklamalo mě to. Jak mě nezaujme kniha hned na začátku, tak to většinou vzdám, pokud neležím na pláži a nemám jinou po ruce :)))))))))). Bohužel, odloženo, nedočteno.

domihruzkova
07.07.2021 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Za mě průměrná a zbytečně natahovaná detektivka.

lenulitah
03.06.2021 5 z 5

Skvěle. První díl jsem sice přečetla jako poslední, ale vůbec to nevadilo. Podle me byl nejlepší. A i když obvykle tlustý knížky rada nemám, tuhle sérii jsem si užila.

MarkCarter
03.06.2021 4 z 5

Väčšinou knihy kupujem, alebo požičiavam "do zásoby". Dostanú sa do šuplíka, kde čakajú kedy na ne príde rad. Občas sa mi však do rúk dostane kniha špeciálna, ktorá všetky ostatné predbehne. Začítam sa do prvých riadkov a neviem prestať. Táto kniha patrí medzi ne. J. K. Rowlingová je pre mňa na medzi spisovateľmi na tom podobne, ako Steven Spielberg medzi režisérmi. Má talent na rozprávanie príbehov.

Rowlingová však na to ide dosť obsažne, o čom svedčí aj počet strán (442). V románe sa nachádza veľa postáv a občas som sa v tom strácal, až som si musel vytlačiť na papier, kto je kto. Čo sa týka príbehu, (samo)vraždu vyšetruje súkromný detektív s niekoľko mesačným oneskorením. Nie je policajt, takže príbeh nie je založený na zbieraní dôkazov, ale na rozhovoroch s podozrivými. Toto je možno pre niektorých čitateľov dôvod, prečo dali nižšie hodnotenie.

Druhý dôvod je, že by príbeh mohol byť o niekoľko desiatok strán kratší. S tým celkom súhlasím, ale videl som aj seriál natočený podľa knihy a tam mi vynechané detaily chýbali. Možno to súvisí aj s tým, že tie strany navyše sa týkajú postáv z príbehu, ktoré už v ďalších dieloch predpokladám neuvidíme a tým im bol venovaný zbytočne veľký priestor. Podľa mňa, ak by sa ten priestor viac venoval Cormoranovi a Robin, bolo by to dokonalé. Takto je to "len" nadpriemerne dobré. Teším sa na ďalší diel.

Uan
25.05.2021 4 z 5

Kniha rozhodně není špatná, ale určitě lze souhlasit s předchozími recenzenty, že mohla být kratší. Příběh a zápletku by bylo možné popsat na podstatně méně stranách. Pokračování příběhů Cormorana Strika si nicméně asi ujít nenechám.