Volání Kukačky

Volání Kukačky https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190008/bmid_cormoran-strike-volani-kukacky-95z-190008.jpg 4 4696 1005

Vzrušující detektivní román J. K. Rowlingové, napsaný pod pseudonymem Robert Galbraith. Když se slavná modelka Lula Landryová zřítí ze svého zasněženého balkonu v londýnské čtvrti Mayfair, dojdou vyšetřovatelé rychle k závěru, že šlo o sebevraždu. Případ se zdá být uzavřen. Lulin bratr má však stále jisté pochybnosti. A najatý soukromý detektiv má za něj odhalit pravdu. Cormoran Strike je válečný veterán, který si z Afghánistánu odnesl těžké zranění, i jizvy na duši. Během řešení případu proniká do světa distingovaných bohatých mužů a krásných svůdných žen, odhaluje skryté souvislosti a sám se ocitá ve smrtelném nebezpečí. Tento napínavý kriminální román působivě líčí atmosféru velkoměstského Londýna – od ospalého poklidu ulic ve čtvrti Mayfair po zapomenuté hospůdky v East Endu a čilý ruch v Soho. Volání kukačky je vysoce ceněný debut Roberta Galbraitha, v němž se poprvé setkáváme s detektivem Cormoranem Strikem a jeho sympatickou pomocnicí Robin, na jejichž další případy se můžeme těšit už nyní.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Plus

The Cuckoo's Calling , 2013

Iveta701
04.02.2024 5 z 5

Úžasná krimi do poslední chvíle jsem netušila kdo je vrah a Cormorane i Robin naprosto super už se těším na další ze série

Dasa1313
01.02.2024 4 z 5

Jako první jsem narazila na seriál C.B. Strike, seriál se mi moc líbil a postavy Cormorana i Robin mi byly velmi sympatické, tak jsem si přečetla knihu, samozřejmě vizuálně už pro mě budou postavy z knihy vypadat, tak jak v seriálu, ale myslím, že tvůrci seriálu se do postav strefily a jsou stejně (ne)sympatické.

Kniha není klasickou detektivkou - brutální vražda, napětí, strach, policejní stanice. Což chápu, že nemusí sedět každému čtenáři.

Cormoran je nerudný detektiv, který se snaží sám objasnit sebevraždu, co za ní stálo, nebo zda za ní nestojí někdo druhý. Náhodou ke Cormoranovi přichází sekretářka Robin a ti dva k sobě sednou jak pr**l na hrnec (nenapadá mě jiné přirovnání:o)).

Jejich spolupráce je skvělá, obě postavy jsou velmi sympatické a vyšetřování v jejich podání mě bavilo. Příběh neobsahuje spoustu postav a čtenář se v příběhu krásně orientuje a navíc se to celé odehrává v Londýně, což příběhu taky přidává příjemnou auru.

Čtivé, trošku složitější na čtení a dlouhé (přitom nejkratší kniha ze série), ale naprosto skvělé, jiné, ale výtečné.

Sulmo
28.01.2024 5 z 5

Dávám vysoké hodnocení. Žádný krvák, přestřelky, žádné otravné ,jiskření' mezi hrdiny. Prostě taková pohodová detektivka. A plus hvězdička za to,že ani jeden hlavní hrdina neholduje alkoholu a drogám.

Luigi1
02.01.2024 4 z 5

Moc se mi líbí číst tyto knihy

Kamcatak
20.12.2023 4 z 5

Skvělé nové setkání s JKR! Oproti jiným detektivkám jsem měla pocit, že ano, takhle pravděpodobně skutečně vypadá práce soukromého detektiva. Většina knihy je popisem všech výslechů, které Kormorán vede s různými svědky a podezřelými. Díky tomu, že máme snad veškeré informace k dispozici, opravdu jsem se snažila přijít na to, kdo byl vrahem a párkrát jsem i pomyslela na toho pravého, ale vždy ho zavrhla, ne to přece nemůže být on(a). A tak mě závěr perfektně překvapil.
Prostředí modelingu a bohaté smetánky Londýna mě vyloženě nebrala a občas popisy výslechů se nezdály zas tak zábavné a přesto se mi kniha četla skvěle a moc jsem si ji užila. Rowlingová hold umí psát! Moc se těším na další díl.

KnihomolkaOli
11.12.2023 4 z 5

Čtivé, zajímavé, Rowlingová se prostě nezapře. Na rozdíl od jiných detektivek jsem do poslední chvíle nevěděla, kdo je vrah.

maja8148
08.12.2023 4 z 5

U tohoto dílu se mi detektivní zápletka líbí více než u hedvábníka. Na druhé straně u dalšího dílu mě ty věci okolo nepřišli tak otravné jako zde. A po třetím díle někdy určitě sáhnu.

Elmini
02.12.2023 4 z 5

Děj se velmi pomalu rozjížděl, ale jakmile jsem se do toho dostala, nemohla jsem knihu odložit.

Comp.Bear
21.11.2023 4 z 5

Tak trochu jiná JR. Byla jsem zvědavá, jak se popasuje s žánrem detektivky a jsem poměrně spokojená. Nebylo to úplně akční, spíš takový ten návrat ke starým klasickým detektivkám. Cormoran je sympatický detektiv.

okeey
06.11.2023 5 z 5

Popravdě jsem nevěděla, co od knihy čekat. Harry Potter je moje srdcová záležitost a naprosto rozumím tomu, proč J.K.R. psala tuto knihu pod pseudonymem, přesně proto, aby se vyhnula srovnávání. Ale myslím si, že se neměla čeho bát.

Příběh je velmi promyšlený, postupně rozmotáváme nitky, až nám na konci všechno dá smysl a propojení všech okolností případu, který se v knize vyšetřuje.

Mám ráda, když je pro mě v detektivkách konec překvapivý, protože tak poznám kvalitní, promyšlené vyšetřování. Audioknihu rozhodně doporučuji a pan Oliva má hlas, který se k příběhu hodí. Rozhodně doporučuji.

mila2411
04.11.2023 5 z 5

Moc pěkná knížka! Nemůžu hodnotit jinak něž na MAX hvěždiček. Výborná zápletka, netypický hrdina... Posloucháno jako audio a v podání Petra Olivy je to KONCERT. Za mě jedna z NEJ detektivek.

Samka
22.09.2023

Hoci je tu nadpriemerné hodnotenie, stále nechápem, prečo je také nízke. Hodnotila by som 90%.

m2056
03.09.2023 3 z 5

Přímé čte se dobře ale zklamání že závěru to se tolik nepovedlo podle mého názoru.

sgjoli
03.09.2023 4 z 5

Dlouho jsem odolávala pustit se do téhle série. Sama jich mám rozečtených/rozposlouchaných tolik, že se bojím, abych neztratila přehled, co se kde stalo. Ale nakonec jsem neodolala a pustila se do audioknihy. A jediné, co jsem věděla, že je to detektivka, autorkou je Rowlingová pod pseudonymem a že to má celkem pozitivní ohlasy.
Ve výsledku jsem ráda, že jsem do toho šla vlastně na blind, protože z Volání kukačky se vyklubala vcelku příjemná svižná detektivka s vyšetřovatelským duem, které se dohromady dostalo vlastně jen úplnou náhodou, ale které si překvapivě sedlo. Cormoran mi byl dost sympatický. Takový trochu drsoň, ale přitom s určitým přitažlivým charizmatem a vlastně v jádru hodnou povahou. Robin se tu na můj vkus projevovala spíš jako upozaděná puťka, která nedostává příliš prostoru a její povaha se projevuje docela málo, tak na ni zatím žádný názor moc nemám - zatím se mi zdála akorát trochu plochá a ne příliš propracovaná, ale uvidíme v dalších dílech.
Zápletka sama o sobě byla celkem fajn, vysvětlení celkové pointy obstojné, padoucha jsem neodhadla. Ale je fakt, že jsem se bůh ví proč tentokrát příliš nesnažila odhadovat a spíš jsem se nechala záměrně překvapit, co a jak bude.
Na to, že je to detektivka, je to docela obsáhlé, možná místy trochu ukecané a obsahuje to určité motivy, které můžete vidět v řadě jiných detektivek. Ale Rowlingová je zkušená spisovatelka a ví, jak zaujmout. A tímhle dílem dokázala, že umí zaujmout i dospělé čtenáře - ne jen děti díky Potterovi. A taky, že umí napsat i solidní dílo z úplně jiného žánru, než je fantasy pro děti/mládež.
Takže ve výsledku příjemné překvapení. Uznávám, že mám oblíbenější detektivky, než je Volání kukačky, ale i tak v tomto případě dávám 4 hvězdy. V rámci žánru mi to přišlo vcelku nadprůměrné a určitě vyzkouším další díl.

Allys
25.08.2023 3 z 5

Ku knihe som sa dostala v rámci minuloročnej čitateľskej výzve. Možno vzhľadom k autorke som očakávala niečo zaujímavejšie, bohužiaľ, nič také sa nestalo. Postava detektíva Cormorana nebola ničím zaujímavá, vlastne celý príbeh mi prišiel ako cez nejakú staršiu šablónu - ako správne písať detektívky. Dej ani postavy ma žiaľ nezaujali ani po pár desiatkach strán, napätie skoro žiadne, priebeh vyšetrovania veľmi slabý a nezaujímavý. Mnohé časti úplne zbytočné s ničím nesúvisiace ani v čase čítania, ani neskôr v príbehu. Nemám pocit, že by autorke tento žáner sadol a nemám chuť pokračovať v sérii. Knihu som dočítala len kvôli výzve, inak som to celé vnímala len ako stratu času.

Honey0105
23.08.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audio knihu. Už dlouho jsem se na knihu chystala, ale stále jsem to odkládala. Když uzrál čas, tak jsem se do toho pustila. V audiu namluveno Petrem Olivou, který rozhodně nezklamal.
Příběh samotný má takový pomalejší ráz. Chvíli trvá, než se člověk začte nebo zaposlouchá. Jakmile jsem si ale zvykla na poklidné tempo, tak jsem byla velmi zvědavá, kam se bude příběh ubírat dál. Už dlouho jsem nečetla žádnou poklidnou detektivku bez šílených zvratů a brutálních činů. A vlastně bych to měla dělat častěji. Příběh se mi líbil a kniha mě bavila. Těším se i na další díly.

alkazemka
17.08.2023 5 z 5

"Volání kukačky" je taková ta správňácká detektivka s rozervaným hlavním hrdinou à la Phil Marlow. V tomto případě je to vysloužilý voják, nemanželský syn rockové hvězdy a sympaťák skrz na skrz Cormoran Strike. Tak nějak samozřejmě má dluhy a několikadenní strniště, bonusem je pak protéza jako důsledek válečného zranění. Samozřejmě, že má tenhle jednonohý drsňák hluboko schovanou citlivou duši a žen je kolem taková spousta, takže paráda!
A co se týká příběhu samotného, tak ten se čte s lehkostí a je zamotaný tak akorát přesně, aby to bavilo, jak to ostatně paní Rowlingová umí nejen v Harrym Potterovi, ale i jako Robert Galbraith.

"Jiní lidé v jeho věku mají domy a pračky, auta a televizory, nábytek, zahrady, horská kola a sekačky na trávu: on má čtyři krabice krámů a sadu jedinečných vzpomínek."

Knizniuchyl
29.07.2023 2 z 5

Z této knihy jsem zklamaná. Jsem fanoušek jak detektivek, tak Rowlingové, avšak tady mi přišlo, že se její fantazie kamsi vytratila. Příběh je od začátku velmi předvídatelny a po prvních pár desítek stránkách začíná být i nudný. Posledních 20 stránek bylo super, ale celkový dojem z knihy to o moc nezlepsilo.

maryska09
26.07.2023 5 z 5

Přečteno už po několikáté, vždycky baví. Doporučuji

keny
20.07.2023 4 z 5

Příjemná detektivka, sympatičtí hlavní představitelé, letní čtení. .. povedla se.